NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Papież Franciszek opuścił szpital. Z uśmiechem na twarzy pozdrawiał wiernych. "Wciąż żyję"
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 01.04.2023 11:52

Papież Franciszek opuścił szpital. Z uśmiechem na twarzy pozdrawiał wiernych. "Wciąż żyję"

Papież Franciszek
Rex Features/East News

Po trzech dniach niepokoju i oczekiwania, papież Franciszek opuścił szpital Gemelli w Rzymie. Głowa Kościoła Katolickiego trafiła tam w ostatnią środę, 29 marca z trudnościami w oddychaniu. Kościelny hierarcha z uśmiechem na twarzy pozdrawiał w sobotę przejętych wiernych. - Wciąż jeszcze żyję - oznajmił Franciszek.

Papież Franciszek w szpitalu

Papież Franciszek ostatnie trzy dni spędził w szpitalu Gemelli w Rzymie. W środę (29 marca) światło dzienne ujrzały niepokojące informacje o pogorszeniu stanu zdrowia Głowy Kościoła Katolickiego. Początkowo oświadczenie Watykanu wskazywało, że wizyta papieża została zaplanowana, uciszając wszelkie spekulacje na temat stanu jego zdrowia. Wieczorem jednak ukazała się smutna aktualizacja w kwestii  zdrowia papieża.

- W minionych dniach Papież Franciszek skarżył się na pewne trudności z oddychaniem i dziś po południu udał się do Kliniki A. Gemelli na badania lekarskie. Ich wynik wykazał infekcję układu oddechowego (z wyłączeniem infekcji Covid 19), która będzie wymagała kilku dni odpowiedniego leczenia szpitalnego. Papież Franciszek jest wzruszony licznymi otrzymanymi wiadomościami i wyraża wdzięczność za bliskość i modlitwy - mogliśmy przeczytać w komunikacie watykańskiego biura prasowego.

"Nasz nowy dom". Jej ojciec zabił jej matkę i siebie. Tragedia uczestników programu

Papież Franciszek opuścił szpital

Kolejnego dnia (30 marca) przedstawiciele Watykanu potwierdzili, że stan zdrowia papieża Franciszka poprawia się. Wszystko wskazuje na to, że zdrowie kościelnego hierarchy uległo znacznej poprawie, ponieważ już w sobotę (1 kwietnia) papież Franciszek został wypisany z placówki medycznej.

Papież Franciszek żartował, że „wciąż żyje”, opuszczając szpital w Rzymie po trzydniowym pobycie. 86-letni hierarcha został przywitany przez tłumy wiernych zgromadzone przed rzymskim szpitalem. Uśmiechnięty, machał i pozdrawiał przejętych pielgrzymów z samochodu, na którego pokładzie opuszczał szpital.

 

Pracowity okres przed Franciszkiem

Zbliżające się dni to najbardziej pracowity okres w roku dla papieża Franciszka, przed nim bowiem wydarzenia i nabożeństwami zaplanowanymi przed weekendem wielkanocnym. Za kilka dni odbędzie się Msza Święta w Niedzielę Palmową, a w przyszłym tygodniu obchody Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. 

Jak zaznaczają dziennikarze La Repubblica, “w Watykanie jest poruszenie” i niepewność, co wydarzy się w najważniejszym tygodniu w roku liturgicznym, bardzo intensywnym dla Franciszka. W programie Wielkiego Czwartku znajdują się bowiem dwie msze. Na tę drugą Franciszek udaje się poza granice Watykanu . Był już w szpitalach, więzieniach czy ośrodku dla uchodźców. Do tej pory w kalendarium papieskich obchodów Wielkiego Tygodnia nie zaznaczono, gdzie odbędzie się tegoroczna msza inaugurująca Triduum Paschalne.

Na razie nie wiadomo czy papież zdoła w Wielki Piątek przewodniczyć nabożeństwu Męki Pańskiej w Bazylice Świętego Piotra, a następnie Drodze Krzyżowej w Koloseum, zaś potem mszom w Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, podczas której wygłasza tradycyjne orędzie wielkanocne. Możliwe, że nabożeństwom będzie przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.

Źródło: Vatican News/ Goniec