Po ostatnich zmianach w składzie Rady Ministrów, rząd Mateusza Morawieckiego jest najliczniejszym ze wszystkich po 1989 roku. Co więcej, w zastraszającym tempie rosną też wydatki na działalność Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W 2023 roku mają one wynieść ponad 1,5 miliarda złotych.
Mateusz Morawiecki udostępnił w mediach społecznościowych zdjęcie z miejsca katastrofy smoleńskiej. Senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza wystąpił z interwencją do premiera, argumentując, że na fotografii znajdują się „zmasakrowane zwłoki jednej z ofiar”. Zażądał usunięcia wpisu.
Mateusz Morawiecki na kilka miesięcy przed wyborami przyznał, że jego plany okazały się fiaskiem. Polska notuje obecnie najgorszy wynik od lat 90. Mowa o największym zarzucie polskiego biznesu wobec rządów PiS — niestabilności prawnej, która boleśnie uderza w krajowe inwestycje.
Prezydent Andrzej Duda nie zastanawiał się dwa razy i oficjalnie powołał nowych ministrów. Henryk Kowalczyk nie będzie już dłużej ministrem rolnictwa, ale nie musi martwić się o utratę posady wicepremiera. Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda dokonali konkretnych ustaleń. Już w czwartek rano prezydent przyznał, że personalne roszady w rządzie to kwestia godzin, a nie dni.
Prawo i Sprawiedliwość ma powody do niepokoju. Niemal pół tysiąca rolników z regionu protestuje w Czerniczynie pod Hrubieszowem, który od dawna jest bastionem PiS podczas wyborów. Zaufanie do partii nadszarpnęły negatywne skutki niekontrolowanego napływu zboża pochodzącego z Ukrainy.
Spór z organami Unii Europejskiej o praworządność w naszym kraju trwa. Oprócz środków z Krajowego Planu Odbudowy, na szali mają być również pieniądze z Funduszu Spójności. Oznacza to, że Polska może stracić szansę na kolejne setki miliardów złotych. Nic nie wskazuje na to, by spór został wkrótce rozwiązany.
Kampania wyborcza przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, choć oficjalnie się jeszcze nie rozpoczęła, to w praktyce z każdym dniem nabiera rozpędu. Politycy ruszyli na spotkania z wyborcami, a partie polityczne starają się dotrzeć ze swoim przekazem do jak najszerszych grup obywateli. W tym celu wykorzystują też media społecznościowe. Okazuje się, że w ostatnim czasie najwięcej w taką promocję inwestuje Mateusz Morawiecki, który wydaje na ten cel prawie całą swoją premierowską wypłatę. Na media społecznościowe postawiła też Solidarna Polska i związani z nią ministrowie.
W poniedziałek 13 marca do siedziby Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie na ulicy Nowogrodzkiej wtargnęli aktywiści z Ruchu Solidarności Klimatycznej. Działacze chcą rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim. Prezes Rady Ministrów wciąż nie odpowiedział na ich list.
Premier Mateusz Morawiecki ruszył w trasę po Polsce, a za pierwszy cel swojej podróży obrał podkarpackie Jasło. Na spotkaniu z mieszkańcami tego będącego bastionem Prawa i Sprawiedliwości miasta szef rządu złożył liczne obietnice, wśród których nie zabrakło zapowiedzi dotyczących kolejnych transferów finansowych. Póki co ręce zacierać mogą sołtysi, dla których rząd szykuje specjalny dodatek, ale na horyzoncie są też inne propozycje. Trwa bowiem dialog z "Solidarnością" ws. emerytur pomostowych.
W dniu 8 marca nawet sam premier Mateusz Morawiecki nie zapomniał o Polkach, którym podczas Konferencji Polska XXI wieku osobiście złożył zaskakującą propozycję. Szef polskiego rządu, chcąc wspierać przedsiębiorcze kobiety, zaoferował im dziś łącznie aż miliard złotych na założenie własnej działalności gospodarczej. Szczegóły dotyczące programu opinia publiczna ma poznać wkrótce. Czyżby władza na kilka miesięcy przed wyborami przypomniała sobie o sporej części tłamszonego dotychczas elektoratu?- Niebawem będzie przedstawiony nowy program. Przeznaczymy miliard złotych rocznie na działalność gospodarczą zakładaną przez kobiety — poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas Konferencji Polka XXI wieku. - Dla mnie, jako szefa rządu, kluczowa jest płaszczyzna porozumienia — dodał.
Premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP na terenie całego kraju, a także wobec polskiej infrastruktury energetycznej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wygłosiło ważny apel do Polaków.
Premier Mateusz Morawiecki zapewniał polskich seniorów, że 13. emerytury zostaną wypłacone do końca czerwca. Niestety, według ustawy świadczenie to powinno trafić do portfeli seniorów w kwietniu. Czy Kancelaria Prezesa Rady Ministrów planuje nowelizację ustawy, na podstawie której wypłacane są dodatkowe pieniądze dla emerytów?
Piotr Żyła obronił tytuł mistrza świata i zdobył laur na skoczni normalnej w Planicy. Srebro wywalczył Andreas Wellinger, a brąz Karl Geiger. Piąte miejsce zajął Dawid Kubacki, a szóste Kamil Stoch. Wśród gratulujących naszemu mistrzowi znaleźli się m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Ponad 40% Polaków uważa, iż Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji. Takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski. W grupie tej zdecydowanie przeważa elektorat opozycji, który nie pozostawia na premierze suchej nitki.
Pilna Konferencja Mateusza Morawieckiego. - Doszło do przerwartościowania bardzo wielu spraw i tragicznego rozwoju wydarzeń. - oświadczył w środę przed południem szef rządu. Poszło o wizytę Donalda Tuska w Rosji równo 15 lat temu.
W swoim sobotnim podcaście Mateusz Morawiecki odniósł się do zmian, które usiłuje wnieść Zjednoczona Prawica do kodeksu wyborczego. Oprócz podkreślenia korzyści, jakie zdaniem premiera niosą nowe rozwiązania, szef rządu skomentował "spiralę nieporozumień, jaką opozycja usiłuje nakręcać".
Od 1 kwietnia tego roku mają wejść w życie ulgi na zakup gazu dla piekarni i cukierni, zapowiada premier Mateusz Morawiecki. Rząd nie uznał ich wcześniej za działalności energochłonne, za co konsumenci mieli słono zapłacić — kupując chleb za 8 zł za bochenek. Teraz premier się zreflektował i zapowiedział pomoc dla przedsiębiorców.
W pierwszej połowie stycznia doszło do podwyższenia cen biletów kolejowych, co miało mieć związek z rosnącymi cenami prądu. Dziś (30.01) podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że domaga się obniżenia cen biletów, najlepiej powrotu do starych stawek. Szef rządu przekazał, że zmiany mogą nastąpić w ciągu najbliższych 2 tygodni.
Polska nie ustaje w staraniach, mających na celu pomoc pogrążonej wojną Ukrainie. Mateusz Morawiecki przekazał nowe wieści w kontekście wsparcia dla naszych sąsiadów. Ogłosił możliwość utworzenia "mniejszej koalicji" państw, gotowych na przekazanie czołgów Ukraińcom.
Premier Mateusz Morawiecki został zapytany przez dziennikarza Super Expressu o grób Kornela Morawieckiego, ojca szefa rządu i założyciela Solidarności Walczącej. Uwagę zwróciła skromność nagrobka. Premier, odnosząc się do tego "zarzutu", odpowiedział, że jego ojciec był skromnym człowiekiem i nie przejmowałby się wyglądem swojego grobu.
W miarę zbliżania się do kolejnych wyborów parlamentarnych wojna pomiędzy Donaldem Tuskiem a Mateuszem Morawieckim nabiera coraz większych rumieńców. Były i obecny premier, choć jeszcze dekadę temu wspólnie pracowali na rzecz Polski, dziś są zaciekłymi wrogami i co chwilę sobie dogryzają. W najnowszej odsłonie sporu bolesną szpilę rywalowi wbił lider PO, który w nietuzinkowy sposób zaapelował do szefa rządu o podjęcie działań na rzecz zakończenia niesnasek między Rafako a Tauronem. Na odpowiedź Morawieckiego nie trzeba było długo czekać.
Nie milkną komentarze po weekendowych wydarzeniach, do których doszło w Zatoce Gdańskiej. Ratownicy wyciągnęli wówczas z morza trzech nurków obywatelstwa hiszpańskiego, którzy rzekomo poławiali tam bursztyny. Zastanawia specjalistyczny sprzęt mężczyzn oraz bliskość polskiej infrastruktury krytycznej - Portu Gdańskiego i Rafinerii Gdańskiej. Sprawę skomentował Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki udał się dziś w podróż do Berlina, gdzie zamierza optować za przekazaniem Ukrainie nowoczesnych czołgów Leopard 2. Tuż przed wylotem szef polskiego rządu mówił, że nie wyobraża sobie, by zgoda władz Niemiec na taki manewr nie została szybko udzielona. Sęk w tym, że nasi zachodni sąsiedzi wcale nie kwapią się do wsparcia militarnego Kijowa, a jedynym, co może ich do tego skłonić wydaje się być dziś nieustająca presja Zachodu.
Mateusz Morawiecki zapowiedział prace nad podatkiem skierowanym do tych wszystkich, którzy swoją działalność opierają na masowym zakupie mieszkań. Jak zapewnił premier, nowa opłata obejmie jedynie zamożnych inwestorów, mogących sobie pozwolić na posiadanie od kilku do nawet kilkuset nieruchomości. Czy przeciętny obywatel, który przez całe życie zapracował na kilka mieszkań ma się czego obawiać?
Kilka dni temu niemiecki rząd odpowiedział Polsce w sprawie żądania wypłaty reparacji, w związku z poniesionymi stratami przez nasz kraj podczas II wojny światowej. Stanowisko naszych zachodnich sąsiadów było jednoznaczne - ta sprawa jest zamknięta. Teraz, sam premier tłumaczy Niemcom, czym dla Polski są te środki. Jego obszerny artykuł ukazał się na łamach samego "Der Spiegel".
Chociaż Zbigniew Ziobro po raz kolejny utrzymał się na swoim stanowisku, a Mateusz Morawiecki zapewnia o niezachwianiu Zjednoczonej Prawicy, to wyraźne różnice w stanowiskach Prezesa Rady Ministrów i jego ministra noszą już teraz znamiona rządu mniejszościowego. Jeśli bowiem minister sprawiedliwości nie dojdzie do porozumienia z premierem, PIS będzie musiało szukać głosów wśród członków opozycji. O sporach w obozie władzy oraz pozycji Mateusza Morawieckiego mówił w rozmowie z portem Goniec, prof. Bohdan Szklarski, politolog i kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.
W połowie 2022 roku Mateusz Morawiecki zapowiedział, że parlament w niedługim czasie pochyli się nad kwestią dostępu do broni w Polsce, "abyśmy byli jako państwo (...) silniejsze i lepiej przeszkolone w użyciu broni" - mówił premier. Tym razem szef rządu osobiście zjawił się na strzelnicy i wziął broń w swoje ręce, czym pochwalił się na Twitterze. Reakcja internautów była błyskawiczna. "Idealne pod memy" - kpią komentatorzy.
Prezydent Andrzej Duda organizuje niezapowiedziane spotkanie dotyczące wojny w Ukrainie. Ma się na nim pojawić premier Mateusz Morawiecki, jak i reszta rady ministrów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rozmowy mają dotyczyć między innymi przekazania niemieckich czołgów dla sił Ukrainy.