Prawo i Sprawiedliwość podgrzewa atmosferę przed zapowiedzianym na 11 stycznia protestem pod Sejmem. W mediach społecznościowych partii oraz jej poszczególnych polityków właśnie ukazała się cała seria uderzających w rząd spotów. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego przekonuje w nich, że Polską rządzi “Koalicja Oszustów”. Nie brakuje też klasycznego straszenia migrantami i szczucia na Unię Europejską.
Zwolnienie Marka Sierockiego z Teleexpresu zostało skomentowane przez Mateusza Morawieckiego. Były premier opublikował wymowny wpis w związku ze zmianami w TVP. Wskazał na to, że może to nie być koniec rewolucji, gdzie nawet legendy Telewizji Polskiej nie są bezpieczne.
Mateusz Morawiecki w grudniu br. nie uzyskał wotum zaufania od sejmowej większości i przestał pełnić funkcję prezesa rady ministrów. Jego następcą i nowym premierem został Donald Tusk. Teraz o nowej roli Morawieckiego poinformował poseł PiS i były minister w Kancelarii Premiera Jan Dziedziczak.
Mateusz Morawiecki był gościem piątkowego pasma Telewizji Replika. Były premier pojawił się w studio w czasie, gdy na TVP emitowany był nowy program informacyjny “19:30”. Polityk kontynuował narrację o “zamachu na wolne media”, przytaczając przykre sytuacje, z którymi rzekomo mają mierzyć się ekspracownicy TVP.
Podczas gdy parlamentarzyści PiS okupują budynek TVP przy ulicy Woronicza, Mateusz Morawiecki także nie próżnuje i prowadzi ofensywę w sieci. Były premier nakręcił prawie trzyminutowy “przekaz dla świata”, w którym zawarł swoisty “akt oskarżenia” wobec Donalda Tuska i jego ministrów, wytykając im m.in. demolowanie fundamentów prawa. Jednocześnie sugeruje, że nowy rząd próbuje ukryć przed Polakami istotne informacje ws. migrantów. - Ostrzegaliśmy, że po wyborach pokażą swoje prawdziwe oblicze - grzmi.
- Apeluję do rządu Donalda Tuska: jak najszybciej dofinansujcie Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 - powiedział w trakcie gali Grand Press Janusz Schwertner, redaktor naczelny Gońca.
Mateusz Morawiecki otrzymał nietypowe pożegnanie. Jego autorką jest 96-letnia influencerka Anna Kusiak. Nagranie z seniorką pojawiło się w niedzielę 10 grudnia wieczorem i z miejsca stało się hitem.
W poniedziałek 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki wygłosił swoje exposé. Posłowie po południu przystąpili do głosowania nad wotum zaufania dla dalszej pracy jego rządu. Wszystko jest już jasne. Znamy oficjalne wyniki. - Sejm nie udzielił wotum zaufania Radzie Ministrów - ogłosił Szymon Hołownia.
Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek 11 grudnia wygłosił w Sejmie swoje exposé. Szef rządu przemawiał przez 67 minut, a jego wystąpienie było głównym tematem niemal we wszystkich mediach. Widzowie oglądający exposé premiera w TVN24 w pewnej chwili przecierali oczy ze zdumienia. Tak nazwano jego wystąpienie.
W poniedziałek 11 grudnia w Sejmie rozpoczęło się exposé premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu przemawiał na sali plenarnej przez kilkadziesiąt minut, a miny niektórych wyraźnie dawały po sobie odczuć, że są znudzeni. Wśród nich był nawet sam prezes PiS Jarosław Kaczyński.
W poniedziałek 11 grudnia po godzinie 10.00 w Sejmie rozpoczęło się exposé premiera Mateusza Morawieckiego. Na sali plenarnej wśród parlamentarzystów wystąpieniu przysłuchuje się prezydent Andrzej Duda. Pojawił się również były prezydent Lech Wałęsa. Na godzinę 15.00 zaplanowano głosowanie nad wnioskiem o udzielenie wotum zaufania dla jego rządu.
Sejm zbierze się dzisiaj o godzinie 10. Posiedzenie rozpocznie się exposé aktualnego premiera, po czym nastąpi długo wyczekiwane przez sejmową większość głosowanie nad wotum zaufania – prawdopodobnie zakończone fiaskiem dla aktualnego rządu. Co Mateusz Morawiecki przygotował dla Polaków? Zdradził polityk z otoczenia premiera w rozmowie z Interią
Znana jest jedna z ostatnich decyzji gabinetu Mateusza Morawieckiego. Jak poinformował szef rządu na portalu X, dotyczy ona zerowego VAT-u na żywność. Ten obowiązywać miał tylko do końca roku, ale został przedłużony o kolejne trzy miesiące. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie opublikowano już w Dzienniku Ustaw.
Już w środę 6 grudnia podczas kolejnego dnia pierwszego posiedzenia Sejmu, posłowie zmienią regulamin izby. Pierwsze czytanie przygotowanej uchwały przewidziano na godz. 18. Zmiana ma dotyczyć między innymi sposobu głosowania w sprawie powołania nowego premiera.
Paulina Hennig-Kloska poinformowała marszałka Sejmu Szymona Hołownię o rezygnacji z ważnej sejmowej funkcji. Skierowała oficjalne pismo w tej sprawie. Posłanka wskazała w nim również swojego następcę.
Podczas swojej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do "afery wiatrakowej" stwierdził, że dziennikarze TVN z pewnością wytną w materiale jego wypowiedź. - No to naprawdę godni następcy Jerzego Urbana - powiedział. Na reakcję stacji nie musiał długo czekać. "Fakty" odpowiedziały stanowczym materiałem.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w czwartek 30 listopada o przedłużeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego obowiązywania w całej Polsce drugiego i trzeciego stopnia alarmowego. W komunikacie podkreślono, że "stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania".
We wtorek rozpoczął się 5 dzień posiedzenia Sejmu. Marszałek Szymon Hołownia, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego, tłumaczył mu przyszłość ustaw złożonych przez PiS. W pewnym momencie zaliczył słowną wpadkę, którą uzmysłowili mu siedzący w ławach posłowie. Sala Sejmowa nie mogła powstrzymać się od śmiechu po słowach Hołowni.
W poniedziałek 27 listopada zaprzysiężony został nowy rząd Mateusza Morawieckiego. W najbliższym czasie premier wygłosi przed Sejmem swoje exposé, oraz wystąpi z wnioskiem o wotum zaufania. Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, kiedy możemy się tego spodziewać. Jest prawdopodobny termin.
Rząd Mateusza Morawieckiego przestał być tajemnicą. O 16:30 Polacy poznali skład nowej Rady Ministrów zaproponowanej przez byłego premiera, który teraz będzie starał się przekonać do siebie większość w Sejmie. Kto wszedł w skład nowego rządu? Jest sporo zaskoczeń.
Ważna informacja na temat zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego. Premier korzysta z maksymalnego czasu danego mu przez przepisy dotyczące powołania Rady Ministrów. Kiedy Polacy poznają skład gabinetu Mateusza Morawieckiego? Padła data i godzina.
Emerytura Jarosława Kaczyńskiego wywołuje ogromne emocje nie tylko w Prawie i Sprawiedliwości. Mateusz Morawiecki w najnowszym wywiadzie wprost skomentował ewentualne odejście prezesa PiS z polityki. Stanowczy ton premiera mógł zaskoczyć.
Mateusz Morawiecki został premierem sześć lat temu, jednak wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku nie zakończy na posadzie Prezesa Rady Ministrów. Choć jego polityczne losy wciąż się ważą, nie można odmówić mu solidnego wykształcenia. Informacje na ten temat dla wielu mogą okazać się zaskakujące i wcale nie tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.
Andrzej Duda oficjalnie powierzył rolę tworzenia nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu. W czasie uroczystego spotkania w Pałacu Prezydenckim padłe słowa, które dla sporej części Polaków wydają się nieśmiesznym żartem.
Podczas trwającego posiedzenia Sejmu X kadencji premier Mateusz Morawiecki złożył na ręce marszałka seniora dymisję Rady Ministrów. - Chcę wszystkich zaprosić do koalicji - mówił między innymi Morawiecki w swoim wystąpieniu.
W tym roku Jarosław Kaczyński podzielił obchody Święta Niepodległości między Warszawę i Kraków. Tuż po państwowej uroczystości na Placu Piłsudzkiego prezes Prawa i Sprawiedliwości udał się do dawnej stolicy, aby wygłosić tam przemówienie, w którym straszył utratą przez nas suwerenności na rzecz Unii Europejskiej. Niestety, i tym razem nie obyło się bez poważnej, niedającej się ukryć wpadki. Co gorsze, polityk zreflektował się dopiero, gdy poprawiać zaczęła go publiczność.
Wczoraj Andrzej Duda oficjalnie powierzył misję tworzenia nowego rządu dotychczasowemu premierowi, Mateuszowi Morawieckiemu. Ten tuż po zakończeniu orędzia głowy państwa publicznie skomentował decyzję prezydenta. Zamieścił w sieci wymowny wpis, a jego słowa wywołały ożywioną dyskusję wśród Polaków.
Prezydent Andrzej Duda wygłosił w poniedziałek 6 listopada wieczorem specjalne orędzie do narodu. Przekazał w nim swoją decyzję, dotyczącą powołania nowego rządu. Prezydent wskazał, komu powierzy tę misję.