Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Potyczka Morawiecki-Ziobro trwa. Minister odpowiedział premierowi na słowa o krowie

23 Maja 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Gorąco na linii Mateusz Morawiecki-Zbigniew Ziobro. Po tym, jak na premiera spadła krytyka odnośnie do jego polityki europejskiej, szef rządu odpowiedział swojemu ministrowi, że "krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje". Ziobro właśnie skomentował odważne słowa Morawieckiego.

Zbigniew Ziobro uderzył w Mateusza Morawieckiego

W wywiadzie dla Do Rzeczy Zbigniew Ziobro tłumaczył, skąd zmiana nazwy Solidarnej Polski na Suwerenną Polskę. Minister sprawiedliwości uważa, że Polska musi walczyć o swoją niezależność od decyzji, które zapadają na forum Unii Europejskiej.

- Nie wymyśliliśmy sobie suwerenności dzisiaj. Walczymy o nią od lat. W uchwale z grudnia 2020 roku przestrzegaliśmy, że w efekcie zgody premiera na unijny mechanizm warunkowości i KPO Polska będzie stopniowo tracić suwerenność. O to, a nie o jakieś osobiste ambicje, toczymy spory w rządzie. Czas jest miarą trafności diagnoz. Pokazuje, kto miał rację: my czy premier, który bagatelizował zagrożenie dla Polski wynikające z mechanizmu warunkowości i KPO. Ustępstwa rządu wobec UE przynoszą dobry skutek czy dalsze upokorzenia? - powiedział minister sprawiedliwości, wychodząc z niespodziewaną krytyką wobec szefa rządu i koalicjanta.

Zapytany o powód niezaproszenia polityków Prawa i Sprawiedliwości na konwencję SP, Ziobro wyraźnie dał do zrozumienia, że różnice w podejściu do polityki europejskiej mogą zagrozić spójności przekazu. Chodzi przede wszystkim o poparcie aktywności premiera Morawieckiego przez wielu polityków PiS-u.

Biedronka

W poniedziałek do Biedronki ustawią się kolejki. Kultowy produkt znowu w sprzedaży

CZYTAJ DALEJ

Premier ostro zareagował. "Krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje"

W poniedziałek (22.05) premier został zapytany o wypowiedzi Ziobry. - Część swojego dzieciństwa spędziłem na wsi i tam rolnicy nauczyli mnie takiego starego polskiego przysłowia: krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje. Za każdym razem, jak słucham czy czytam słowa ministra sprawiedliwości tego typu, to przypomina mi się trafność tego przysłowia - odpowiedział premier.

Szef rządu porównał politykę do gry zespołowej. - Jak to w zespole, są tacy, którzy ciągle narzekają, marudzą, że im nikt nie podaje piłki, i są tacy, którzy walczą o to, żeby jak najwięcej osiągnąć w trudnych, kryzysowych okolicznościach. Nie ma co marudzić, kwękać. Trzeba zabrać się do roboty. Minister sprawiedliwości ma dużo do zrobienia - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Są tacy, którzy bardzo dużo gadają, opowiadają, a niestety niewiele im wychodzi. Słuchając słów pana ministra sprawiedliwości, mam wrażenie, że Polska traci suwerenność pięć razy do roku. A prawda jest taka, że nasza suwerenność dzięki silnej gospodarce, silnym finansom publicznym, sile naszych sojuszy i coraz silniejszej armii staje się coraz mocniejsza - mówił.

Ziobro wezwał Morawieckiego do debaty

Minister sprawiedliwości został zapytany o komentarz do słów premiera. - Proponuję panu premierowi merytoryczną, bardzo poważną debatę, jak odejść od tych narzuconych przez Unię Europejską zobowiązań z 2020 roku. Będziemy go w tym popierać. Zajmijmy się nie tyle krowami, tylko portfelami Polaków - stwierdził Zbigniew Ziobro w trakcie swojej konferencji prasowej.

Ta wymiana zdań to kolejna odsłona sporu polityków. Niedawno Mateusz Morawiecki stwierdził, że "Solidarnej Polsce nie wyszła za bardzo reforma sądownictwa". - Oczywiście ani ja, ani Rada Ministrów nie blokuje żadnych ustaw. Minister sprawiedliwości wnosił wiele ustaw, one były dyskutowane. Całokształt reformy wyszedł tak, jak wyszedł. Warto znosić drobne uszczypliwości na rzecz tak wielkiego dzieła, jakim jest nasz program, który realizowaliśmy przez ostatnie osiem lat. Aż trudno wymienić te wszystkie tak wspaniałe programy, które wprowadziliśmy - odparł poźniej Morawiecki pytany przez dziennikarza TVN o wcześniejsze słowa pod adresem Ziobry.

Źródło: Konferencja prasowa Zbigniewa Ziobry z dn. 22.05.2023

Zbigniew Ziobro, Mateusz Morawiecki

Zbigniew Ziobro uderza w Mateusza Morawieckiego. "Bagatelizował zagrożenie dla Polski"

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Dachowanie samochodu w Chojnicach. Ratownicy się tego nie spodziewali, zaskakujące sceny
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >

Wiadomości

Śląsk. Zaginęła 13-letnia Milena Magiera. Dziewczynka nie wzięła ze sobą nawet telefonu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie. Pożar składowiska z chemikaliami w Łaniętach. W akcji strażacy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lubuskie. Samochód uderzył w barierki i przekoziołkował na bok. 25-latek z Czech zginął na miejscu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawa. 74-latka potrącona przez nastolatki na hulajnodze
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]