Goniec.pl > Polityka > Andrzej Duda powołał nowych ministrów. Mateusz Morawiecki zmienił skład rządu
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 06.04.2023 20:05

Andrzej Duda powołał nowych ministrów. Mateusz Morawiecki zmienił skład rządu

Andrzej Duda przystał na propozycje Mateusza Morawieckiego, powołał do rządu nowych ministrów
Piotr Molecki/East News

Prezydent Andrzej Duda nie zastanawiał się dwa razy i oficjalnie powołał nowych ministrów. Henryk Kowalczyk nie będzie już dłużej ministrem rolnictwa, ale nie musi martwić się o utratę posady wicepremiera. Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda dokonali konkretnych ustaleń. Już w czwartek rano prezydent przyznał, że personalne roszady w rządzie to kwestia godzin, a nie dni.

Andrzej Duda powołał nowych ministrów

Andrzej Duda powołał nowych ministrów. Prezydent oficjalnie przychylił się do wniosku Mateusza Morawieckiego o rozszerzenie składu rządu o Janusza Cieszyńskiego oraz Roberta Telusa.

Politycy otrzymali od prezydenta teki ministerialne. Robert Telus przejął Ministerstwo Rolnictwa, gdzie dotychczas rządził Henryk Kowalczyk. Natomiast Janusz Cieszyński w czwartek 6 kwietnia oficjalnie rozpoczął kierowanie Ministerstwem Cyfryzacji.

"Chłopaki do wzięcia". Ryszard "Szczena" Dąbrowski zostanie bezdomny? Jego dom nagle zniknął

Henryk Kowalczyk pozostaje wicepremierem, ale MRiRW ma nowego szefa

- Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów - poinformowała w czwartek 6 kwietnia tuż przed godziną 19 Kancelaria Prezydenta. 

Na udostępnionym zdjęciu widać Andrzeja Dudę stojącego obok dumnych członków rządu Mateusza Morawieckiego. Premier zajmuje skrajne miejsce. Szef rządu stał ramię w ramię ze swoim byłym ministrem rolnictwa, Henrykiem Kowalczykiem. Co ważne, premier uzgodnił z Andrzejem Dudą, iż nie chce, by były szef MRiRW znikał z rządowych krzeseł. Henryk Kowalczyk pozostał wicepremierem. Potwierdziły się poranne zapowiedzi Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda ujawnił wszystko już w czwartkowy poranek

Już w czwartek rano Andrzej Duda przyznał, że zawirowania personalne w rządzie zostały nakreślone w czasie rozmowy z Mateuszem Morawieckim. - Tak, mogę oficjalnie powiedzieć, umówiliśmy się wczoraj z panem premierem, właśnie wczoraj pan premier ze mną na ten temat jeszcze rozmawiał, że dzisiaj dokonamy powołania dwóch ministrów - mówił prezydent 6 kwietnia rano na w programie Trzecim Polskiego Radia.

Nadzieja pokładana w nowych ministrach nie należy do skromnych. Wydaje się, że szczególnie Janusz Cieszyński od pierwszego dnia pracy musi zakasać rękawy do pracy. - Pan premier mi powiedział, że jest przekonany, że może tę cyfryzację w pełni, również i w sensie formalnym, złożyć w godne ręce. Dzisiaj jest tak, że sam pełni osobiście urząd tego ministra - tłumaczył Andrzej Duda.

Janusz Cieszyński przed otrzymaniem od Andrzeja Dudy nominacji na szefa Ministerstwa Cyfryzacji był sekretarzem stanu w KPRM oraz pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Natomiast Robert Telus, który zastąpił Henryka Kowalczyka, to poseł PiS, stojący na czele sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: goniec.pl, PAP