Goniec.pl > Wiadomości > Będą podwyżki dla pracowników budżetówki. Rząd podał konkretne kwoty
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 09.06.2023 21:05

Będą podwyżki dla pracowników budżetówki. Rząd podał konkretne kwoty

Pieniądze
Iberion

Podczas środowej (7.06) konferencji w Hucie Stalowa Wola przedstawiciele związków zawodowych oraz rządu podpisali porozumienie dotyczące m.in. emerytur i podwyżek w sektorze budżetowym. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dodatkowe świadczenia na bieżący rok oraz planowane podwyżki proporcjonalne do inflacji za przyszły rok.

Rząd dogadał się ze związkowcami. Będą podwyżki dla budżetówki

W poprzednim tygodniu Komisja Krajowa "S" wyraziła zgodę na podpisanie porozumienia z rządem dotyczącego różnych kwestii, takich jak przedsiębiorstwa energochłonne, podwyżki w sektorze budżetowym oraz emerytury pomostowe. Podczas środowej konferencji Mateusz Morawiecki przedstawił informacje na temat planowanego wzrostu wynagrodzeń w sektorze budżetowym.

- Do tego wszystkiego dochodzi ta dodatkowa podwyżka dla całej budżetówki wywalczona przez "Solidarność" jeszcze w tym roku. I oczywiście w przyszłym też będzie podwyższone wynagrodzenie przeciętne, co najmniej o ten wskaźnik inflacyjny - powiedział premier. 

Wystawne wesele, ale weselnicy o pustych żołądkach. "Wróciłam do domu nad ranem głodna jak wilk"

O jakich kwotach mowa?

Jednocześnie na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Premiera została opublikowana informacja, w której rząd zapowiada, że w roku 2023 wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej zostaną zwiększone dzięki przyznaniu jednorazowych nagród specjalnych.

- Na wypłatę dodatkowych świadczeń przeznaczymy:  906,25 mln zł dla pracowników państwowej sfery budżetowej, 765 mln zł dla nauczycieli, 46 mln zł dla sędziów, asesorów sądowych oraz referendarzy sądowych - napisano.

Jednorazowy dodatek, a potem podwyżki?

Pomimo oświadczeń premiera dotyczących podwyżki zgodnej z inflacją, rządowy komunikat wskazuje, że na ten moment pracownicy sektora budżetowego mogą liczyć tylko na jednorazowy dodatek. 

Dziennikarze money.pl zwrócili się do KPRM o komentarz w tej sprawie. W odpowiedzi czytamy, że obecnie pewne jest jedynie wspomniane wcześniej dodatkowe świadczenie. - Jednocześnie pracujemy nad budżetem państwa na przyszły rok, który szczegółowo określi te kwestie w 2024 roku. Po podjęciu konkretnych rozwiązań, poinformujemy o nich na stronie internetowej - - tłumaczy money.pl Centrum Informacyjne Rządu.

Z kolei Marek Lewandowski, rzecznik prasowy "Solidarności", przekazał money.pl, że podwyżki w tym roku dla sfery budżetowej będą wynosić 8 proc., natomiast podwyżka o wskaźnik inflacyjny jest przewidziana w przyszłym roku. Należy jednak zaznaczyć, że ta druga podwyżka nie została ujęta w porozumieniu i będzie jeszcze podlegała negocjacjom.

Źródło: money.pl