Mateusz Morawiecki to polski polityk, aktualnie pełniący funkcję Premiera RP. Z wykształcenia jest historykiem i ekonomistą. W latach 2007 – 2015 pracował jako prezes zarządu Banku Zachodniego WBK. W latach 2010 – 2012 był członkiem Rady Gospodarczej w rządzie Donalda Tuska. Wielokrotnie pełnił funkcję ministerialną – aktualnie jest również wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości.
Mateusz Morawiecki oprócz kariery politycznej, może pochwalić się dość wszechstronnym wykształceniem. Ukończył studia na kierunku historia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, później kształcąc się jeszcze na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. Uzyskał dyplom Master of Business Administration na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, jednocześnie kończąc studia podyplomowe z prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej na Uniwersytecie w Hamburgu. Studiował także na Uniwersytecie w Bazylei i w Kellogg School of Management.
Mateusz Morawiecki aktywnie działał w ruchach opozycyjnych w latach ’80 ubiegłego wieku. Wedle rozmaitych relacji, miał malować napisy na murach, rozklejać ulotki i plakaty, czy pisać artykuły w prasie podziemnej. Był wielokrotnie przesłuchiwany przez funkcjonariuszy bezpieki, zarówno z uwagi na swoją działalność, jak i działalność swojego ojca, Kornela Morawieckiego.
Przez większość swojego życia realizował się jako bankowiec i menedżer. Do najważniejszych jego osiągnięć w tym zakresie należy objęcie stanowiska prezesa zarządu w Banku Zachodnim WBK w latach 2007 – 2015. Od 2010 roku do 2012 był członkiem Rady Gospodarczej w rządzie Donalda Tuska. Od 11 grudnia 2017 roku jest Prezesem Rady Ministrów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej będąc wicepremierem. Jeszcze wcześniej pełnił także funkcje Ministra Sportu, Ministra Cyfryzacji, czy Ministra Rozwoju i Finansów.
Mateusz Morawiecki jest żonaty z Iwoną Morawiecką, z którą ma czwórkę dzieci: Aleksandrę, Magdalenę, Jeremiasza i Ignacego. Jest zadeklarowanym katolikiem. Jego głównym zainteresowaniem jest historia.
Poglądy polityczne Mateusza Morawieckiego są tożsame z linią partii – Prawa i Sprawiedliwości – której jest członkiem. Opowiada się za solidaryzmem i interwencjonizmem gospodarczym, a w sprawach światopoglądowych jest zwolennikiem narodowego konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji.
Pokaż więcej
Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu tzw. ustawy azylowej, ale skierował do premiera Donalda Tuska dotyczących migrantów. Swoją dezaprobatę dla pytań Andrzeja Dudy wyraził Krzysztof Kwiatkowski - senator Koalicji Obywatelskiej. - Za Morawieckiego pan nie pytał, żeby nie wykazać, że jest niedojdą i popaprańcem? - zwrócił się do Dudy Kwiatkowski. Podobnego zdania w sprawie postępowania prezydenta był Paweł Śliz z Polski 2050.
Były premier Mateusz Morawiecki pojawił się w czwartek w warszawskiej prokuraturze, gdzie miał złożyć wyjaśnienia w sprawie organizacji tzw. wyborów kopertowych. Spotkanie przyniosło dość zaskakujący skutek, a to, co wydarzyło się przed budynkiem prokuratury, przyciągnęło uwagę mediów i opinii publicznej.
Niniejszym otwieram zapisy do nieśmiertelności dla polityków, czyli Panteon Głupoty Polskiej, w skrócie PGP. Budynek zostanie postawiony w jakimś okazałym miejscu i będzie przypominał Wawel, tylko do góry nogami. Mam też uprzejmą prośbę do polityków, żeby się nie tłoczyć, dla każdego zasłużonego znajdzie się godne miejsce.
W czwartek w południe Mateusz Morawiecki stawił się na przesłuchanie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie w związku z organizacją wyborów kopertowych. Jak poinformował rzecznik prokuratury Piotr A. Skiba, byłemu premierowi postawiono zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków urzędniczych. Morawiecki wymownie skomentował sprawę – wygląda na to, że "większa moc", o którą prosił swoich sympatyków przez przesłuchaniem, tym razem nie pomoże.
Mateusz Morawiecki ma dziś zostać przesłuchany w sprawie organizacji wyborów kopertowych. Przed prokuraturą wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości wygłosił swoje oświadczenie dla mediów. “Wyobraźcie sobie, co by było, gdybyśmy nie podjęli decyzji o zlecaniu prac przygotowawczych do przeprowadzenia wyborów prezydenckich” – zwrócił się do słuchaczy. Niespodziewanie wśród tłumu zapanował gwar i zaczęto skandować jedno słowo. Czy na takie “powitanie” liczył Morawiecki?
Rozliczenia Prawa i Sprawiedliwości przez rząd Donalda Tuska, działanie śledcze ds. Pegasusa i wybory kopertowe były tematami rozmowy Mikołaja Dowejki z dr Janem Marią Jackowskim, byłym parlamentarzystą i Adamem Traczykiem, politologiem. Nasi goście poruszyli również temat nieprawidłowości CBA.
Sprawa wystawy rosyjskich wozów opancerzonych, nowe ustalenia w sprawie generała Jarosława Szymczyka po wybuchu granatnika w Komendzie Głównej w Warszawie oraz zapowiedź aktu oskarżenia dla Mateusza Morawieckiego były tematami rozmów Mikołaja Dowejki oraz Krzysztofa Kwiatkowskiego, senatora RP.
Ciemne chmury zebrały się nad byłym premierem, Mateusz Morawiecki, po ujawnieniu finansowych powiązań jego zaufanych ludzi. Wśród nich Mariusz Chłopik, który wynosił państwową gotówkę. W programie “Układ Zamknięty” poruszono również temat Zbigniewa Ziobry i jego unikania odpowiedzialności.
Mateusz Morawiecki kupił działki po znacznie zaniżonej cenie. Ksiądz, który je sprzedał, był skazany. Niedawno też został zatrzymany przez CBA. Senator Krzysztof Kwiatkowski w rozmowie z Mikołajem Dowejko odniósł się również do tego, czy kontrola IPN-u była zagrywką polityczną.
Justyna Dobrosz-Oracz, która jakiś czas temu powróciła do pracy w TVP po kilkuletniej przerwie, zamieściła w sieci zaskakujący wpis. Wyjawiła w nim, że oczekuje od Mateusza Morawieckiego przeprosin, podkreślając, że były premier miał wysnuć w stosunku do niej bezpodstawne oskarżenia. Wspomniała, że jeśli nie doczeka się ich, gotowa jest wkroczyć na drogę sądową. Wiadomo, co się wydarzyło.
Mateusz Morawiecki lada dzień może być w poważnych tarapatach. Wszystko za sprawą Mariana Banasia, a konkretniej prowadzonej przez niego Najwyższej Izby Kontroli. Najnowsze doniesienia sprawiają, że Prawo i Sprawiedliwość być może stanie do walki medialnej na kolejnym froncie.
Mateusz Morawiecki potwierdził w czwartek medialne doniesienia. Były premier zrzekł się immunitetu poselskiego. Opublikował pełne pismo, jakie złożył na biurko marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Morawiecki skomentował swoją decyzję wymownym zdaniem.
Były premier Mateusz Morawiecki będzie kolejnym polskim politykiem, który będzie szukał “sprawiedliwości” na Węgrzech? Już niedługo może on stracić immunitet w związku z dochodzeniem prowadzonym w sprawie organizacji tzw. wyborów kopertowych. - Mateusz Morawiecki działał nielegalnie - mówi Krzysztof Kwiatkowski w rozmowie z Radosławem Grucą.Radosław Gruza i Krzysztof Kwiatkowski, źródło: Yotubue/Goniec
Mateusz Morawiecki może mieć kłopoty. Jest wniosek o uchylenie immunitetu byłego premiera w sprawie dot. wyborów kopertowych. - Prokuratura pracuje rzetelnie, sumiennie i dokładnie. Ciąg dalszy nastąpi - napisał Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar.
Smutne informacje przekazał w środę 15 stycznia były premier Mateusz Morawiecki. Nie żyje Ryszard Kapuściński. - Jego nieoceniony wkład w budowanie wspólnoty pozostanie w nas na zawsze - napisał były premier. Przykre szczegóły ujawnił na antenie Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz.
Kariera polityczna Mateusza Morawieckiego nabiera rozpędu. Były premier właśnie stanął na czele międzynarodowej partii. Polityk PiS ma udać się w nowej roli do Waszyngtonu na zaprzysiężenie Donalda Trumpa na urząd prezydenta USA.
Karol Nawrocki jest bez wątpienia “najgorętszym” nazwiskiem wymienianym w kontekście wyborów prezydenckich, do których dojdzie już w maj u tego roku. Chociaż środowisko Prawa i Sprawiedliwości oficjalnie stoi murem za “obywatelskim kandydatem”, to pojawiają się poważne przecieki dotyczące możliwej podmiany kandydata na prezydenta. Szczegóły ujawniono w programie "Stan Wyjątkowy".
Mateusz Morawiecki coraz częściej dzieli się swoją prywatą w przestrzeni publicznej. Były szef rząd mieszka na co dzień w Warszawie, w apartamencie na Mokotowie. W mediach społecznościowych można zobaczyć warunki, w jakich żyje na co dzień.
Kornel Morawiecki, marszałek senior Sejmu VIII kadencji i ojciec byłego premiera Mateusza Morawieckiego pochowany jest w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie. W ostatnim czasie jego nagrobek uległ znacznej zmianie. Tak wygląda teraz, po ponad pięciu latach od śmierci.
Wygląda na to, że kariera Mateusza Morawieckiego nabiera rozpędu. Polityk ma przejąć niebawem prestiżowe stanowisko, a oficjalne ogłoszenie tych wieści ma nastąpić już za kilka dni. Czym będzie zajmował się były premier?
W ostatnich dniach w internecie pojawiły się spekulacje i plotki, że były premier Mateusz Morawiecki wystawił na sprzedaż swój dom pod Wrocławiem, warty grubo ponad 3 miliony złotych. Jeden z użytkowników zamieścił nawet zdjęcia posiadłości na jednym z portali społecznościowych. Czy to faktycznie dom Morawieckiego? Znamy odpowiedź.
Mateusz Morawiecki przekazał w mediach społecznościowych smutną informację, odeszła bliska mu osoba. Były premier pożegnał działacza opozycji antykomunistycznej i Solidarności oraz Solidarności Walczącej, Romana Zwiercana. – Śmierć Romka Zwiercana jest wielką wyrwą w sercach nas wszystkich, którzy go znali – napisał.
Prawdziwą burzę w sieci wywołało nagranie z festiwalu Campus Polska Przyszłości, na którym widać ministrów Sławomira Nitrasa i Adama Szłapkę w towarzystwie młodych ludzi wykrzykujących niecenzuralne hasła pod adresem PiS. Politycy tej partii błyskawicznie skomentowali całą sytuację. Były premier Mateusz Morawiecki napisał o "menelach w rządzie".
"Fakty" TVN w sobotnim wydaniu włożyły kij w mrowisku, powracając do tematu niezrealizowanych obietnic rządu PiS. Wyborcy byłej partii rządzącej nie będą zachwyceni.
W piątek, 26 lipca, kibice na całym świecie oglądali ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Mimo, że każdy z występów zdawał się być dopięty na ostatni guzik, jeden szczególnie nie przypadł do gustu Mateuszowi Morawieckiemu. Co więcej, były premier był ”obrzydzony” pewnym widokiem.
Do internetu trafiło nagranie z byłym premierem Mateuszem Morawieckim. Filmik, w którym były premier czeka na swoją kolej do wyjścia w samolocie, robi furorę w sieci. Panie Mateuszu, a co to się stało, że Ryanair? - pyta jeden z podróżnych.
W ostatnich latach Stany Zjednoczone zmagają się z prawdziwą epidemią fentanylu, syntetycznego opioidu, który odpowiada za śmierć ponad 100 tysięcy ludzi rocznie. W Polsce coraz częściej pojawiają się doniesienia o obecności tego niezwykle groźnego narkotyku na naszych ulicach. Daniel Arciszewski z portalu Goniec.pl postanowił przyjrzeć się sprawie, a jego reportaż poruszył nawet Mateusza Morawieckiego.
Jerzy Stuhr nie żyje. Jego śmierć jest ogromnym ciosem nie tylko dla najbliższych artysty, ale również dla jego znajomych oraz fanów. Zmarłego aktora pożegnał także Mateusz Morawiecki - niestety nie obyło się bez pewnej uszczypliwości ze strony byłego premiera.