Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki – kim jest?

Mateusz Morawiecki to polski polityk, aktualnie pełniący funkcję Premiera RP. Z wykształcenia jest historykiem i ekonomistą. W latach 2007 – 2015 pracował jako prezes zarządu Banku Zachodniego WBK. W latach 2010 – 2012 był członkiem Rady Gospodarczej w rządzie Donalda Tuska. Wielokrotnie pełnił funkcję ministerialną – aktualnie jest również wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości.

 • Pełne imię i nazwisko: Mateusz Jakub Morawiecki
 • Data urodzenia: 20 czerwca 1968 roku
 • Miejsce urodzenia: Wrocław
 • Wzrost: 180 cm
 • Wykształcenie: wyższe, historyczne oraz ekonomiczne (posiada tytuł MBA)
 • Rodzice: Kornel i Jadwiga Morawieccy
 • Rodzeństwo: starsze siostry Anna i Marta, oraz młodsze: Magdalena (zmarła pięć miesięcy po narodzinach) i Maria
 • Stan cywilny: żonaty Iwoną Morawiecką (od pierwszej połowy lat ’90).
 • Dzieci: dwie córki (Aleksandra i Magdalena) oraz dwóch synów (Jeremiasz i Ignacy).
 • Zawód: polityk, aktualnie Premier RP; wcześniej menedżer i bankowiec
 • Partia: Prawo i Sprawiedliwość

Mateusz Morawiecki oprócz kariery politycznej, może pochwalić się dość wszechstronnym wykształceniem. Ukończył studia na kierunku historia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, później kształcąc się jeszcze na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. Uzyskał dyplom Master of Business Administration na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, jednocześnie kończąc studia podyplomowe z prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej na Uniwersytecie w Hamburgu. Studiował także na Uniwersytecie w Bazylei i w Kellogg School of Management.

Mateusz Morawiecki – kariera polityczna

Mateusz Morawiecki aktywnie działał w ruchach opozycyjnych w latach ’80 ubiegłego wieku. Wedle rozmaitych relacji, miał malować napisy na murach, rozklejać ulotki i plakaty, czy pisać artykuły w prasie podziemnej. Był wielokrotnie przesłuchiwany przez funkcjonariuszy bezpieki, zarówno z uwagi na swoją działalność, jak i działalność swojego ojca, Kornela Morawieckiego.

Przez większość swojego życia realizował się jako bankowiec i menedżer. Do najważniejszych jego osiągnięć w tym zakresie należy objęcie stanowiska prezesa zarządu w Banku Zachodnim WBK w latach 2007 – 2015. Od 2010 roku do 2012 był członkiem Rady Gospodarczej w rządzie Donalda Tuska. Od 11 grudnia 2017 roku jest Prezesem Rady Ministrów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej będąc wicepremierem. Jeszcze wcześniej pełnił także funkcje Ministra Sportu, Ministra Cyfryzacji, czy Ministra Rozwoju i Finansów.

Mateusz Morawiecki – życie prywatne i poglądy

Mateusz Morawiecki jest żonaty z Iwoną Morawiecką, z którą ma czwórkę dzieci: Aleksandrę, Magdalenę, Jeremiasza i Ignacego. Jest zadeklarowanym katolikiem. Jego głównym zainteresowaniem jest historia.

Poglądy polityczne Mateusza Morawieckiego są tożsame z linią partii – Prawa i Sprawiedliwości – której jest członkiem. Opowiada się za solidaryzmem i interwencjonizmem gospodarczym, a w sprawach światopoglądowych jest zwolennikiem narodowego konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji.

Pokaż więcej

Jarosław Kaczyński Mateusz Morawiecki
10.04.2024 14:54 Kolejne zajścia przed pomnikiem smoleńskim. Kaczyński i Morawiecki musieli uciekać

14. rocznica katastrofy smoleńskiej wzbudza duże zainteresowanie oraz jeszcze większe emocje. Przekonali się o tym Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki, którzy pojawili się w środę (10 kwietnia) rano na pl. Piłsudzkiego. Politycy natychmiast zostali wygwizdani przez kontrmanifestantów, którzy skandowali uderzające w nich hasła. Były premier i prezes PiS w pewnym momencie musieli nawet schronić się za kordonem prywatnej firmy ochroniarskiej.

Mateusz Morawiecki polityk
13.02.2024 11:43 Nowe wieści o stanie zdrowia Morawieckiego. Możliwa operacja

Były premier Mateusz Morawiecki doznał niedawno wypadku. Teraz polityk za pomocą filmu opublikowanego w mediach społecznościowych ujawnił najnowsze informacje o swoim stanie zdrowia. Na dzisiaj, 13 lutego, lekarze planują rozstrzygnięcie tego, czy konieczne będzie wykonanie operacji. Sam zainteresowany przekonuje jednak, że jest dobrej myśli.

Mateusz Morawiecki
11.12.2023 21:50 96-latka pożegnała Mateusza Morawieckiego. Nagranie jest hitem sieci

Mateusz Morawiecki otrzymał nietypowe pożegnanie. Jego autorką jest 96-letnia influencerka Anna Kusiak. Nagranie z seniorką pojawiło się w niedzielę 10 grudnia wieczorem i z miejsca stało się hitem.

Mateusz Morawiecki
11.12.2023 12:20 Widzowie przecierali oczy ze zdumienia. Tak w TVN nazwano przemówienie Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek 11 grudnia wygłosił w Sejmie swoje exposé. Szef rządu przemawiał przez 67 minut, a jego wystąpienie było głównym tematem niemal we wszystkich mediach. Widzowie oglądający exposé premiera w TVN24 w pewnej chwili przecierali oczy ze zdumienia. Tak nazwano jego wystąpienie.

Fakty TVN
05.12.2023 08:36 Premier zaatakował "Fakty" TVN, na odpowiedź nie musiał długo czekać. Zaskakujące sceny

Podczas swojej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do "afery wiatrakowej" stwierdził, że dziennikarze TVN z pewnością wytną w materiale jego wypowiedź. - No to naprawdę godni następcy Jerzego Urbana - powiedział. Na reakcję stacji nie musiał długo czekać. "Fakty" odpowiedziały stanowczym materiałem.

Mateusz Morawiecki
30.11.2023 21:33 Drugi i trzeci stopień alarmowy w całej Polsce. Premier podjął decyzję

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w czwartek 30 listopada o przedłużeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego obowiązywania w całej Polsce drugiego i trzeciego stopnia alarmowego. W komunikacie podkreślono, że "stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania".

Mateusz Morawiecki
28.11.2023 15:12 Wpadka Szymona Hołowni w Sejmie, sala wybuchła śmiechem. "Nie mogę się powstrzymać"

We wtorek rozpoczął się 5 dzień posiedzenia Sejmu. Marszałek Szymon Hołownia, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego, tłumaczył mu przyszłość ustaw złożonych przez PiS. W pewnym momencie zaliczył słowną wpadkę, którą uzmysłowili mu siedzący w ławach posłowie. Sala Sejmowa nie mogła powstrzymać się od śmiechu po słowach Hołowni.

Mateusz Morawiecki
28.11.2023 09:38 Nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Padła kluczowa data

W poniedziałek 27 listopada zaprzysiężony został nowy rząd Mateusza Morawieckiego. W najbliższym czasie premier wygłosi przed Sejmem swoje exposé, oraz wystąpi z wnioskiem o wotum zaufania. Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, kiedy możemy się tego spodziewać. Jest prawdopodobny termin.

Mateusz Morawiecki
27.11.2023 17:03 Prezydent powołał tymczasowy rząd Mateusza Morawieckiego. Są spore zaskoczenia

Rząd Mateusza Morawieckiego przestał być tajemnicą. O 16:30 Polacy poznali skład nowej Rady Ministrów zaproponowanej przez byłego premiera, który teraz będzie starał się przekonać do siebie większość w Sejmie. Kto wszedł w skład nowego rządu? Jest sporo zaskoczeń.

z ostatniej chwili
26.11.2023 11:22 Znamy datę i godzinę zaprzysiężenia nowego rządu Mateusza Morawieckiego

Ważna informacja na temat zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego. Premier korzysta z maksymalnego czasu danego mu przez przepisy dotyczące powołania Rady Ministrów. Kiedy Polacy poznają skład gabinetu Mateusza Morawieckiego? Padła data i godzina.

Jarosław Kaczyński Mateusz Morawiecki
17.11.2023 13:32 Jarosław Kaczyński przejdzie na emeryturę? Mateusz Morawiecki w jednoznacznych słowach

Emerytura Jarosława Kaczyńskiego wywołuje ogromne emocje nie tylko w Prawie i Sprawiedliwości. Mateusz Morawiecki w najnowszym wywiadzie wprost skomentował ewentualne odejście prezesa PiS z polityki. Stanowczy ton premiera mógł zaskoczyć.

Andrzej Duda
13.11.2023 21:01 Andrzej Duda chce, by Mateusz Morawiecki stworzył rząd. Musiał się tłumaczyć

Andrzej Duda oficjalnie powierzył rolę tworzenia nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu. W czasie uroczystego spotkania w Pałacu Prezydenckim padłe słowa, które dla sporej części Polaków wydają się nieśmiesznym żartem.

Mateusz Morawiecki
13.11.2023 15:11 Posiedzenie Sejmu X kadencji. Mateusz Morawiecki złożył dymisję rządu. "Przepraszam za potknięcia"

Podczas trwającego posiedzenia Sejmu X kadencji premier Mateusz Morawiecki złożył na ręce marszałka seniora dymisję Rady Ministrów. - Chcę wszystkich zaprosić do koalicji - mówił między innymi Morawiecki w swoim wystąpieniu.

Jarosław Kaczyński
11.11.2023 22:50 Kuriozalna wpadka Jarosława Kaczyńskiego. Wszystko się nagrało

W tym roku Jarosław Kaczyński podzielił obchody Święta Niepodległości między Warszawę i Kraków. Tuż po państwowej uroczystości na Placu Piłsudzkiego prezes Prawa i Sprawiedliwości udał się do dawnej stolicy, aby wygłosić tam przemówienie, w którym straszył utratą przez nas suwerenności na rzecz Unii Europejskiej. Niestety, i tym razem nie obyło się bez poważnej, niedającej się ukryć wpadki. Co gorsze, polityk zreflektował się dopiero, gdy poprawiać zaczęła go publiczność.

Andrzej Duda
06.11.2023 20:06 Orędzie prezydenta. Wiemy już, komu Andrzej Duda powierzył misję tworzenia nowego rządu

Prezydent Andrzej Duda wygłosił w poniedziałek 6 listopada wieczorem specjalne orędzie do narodu. Przekazał w nim swoją decyzję, dotyczącą powołania nowego rządu. Prezydent wskazał, komu powierzy tę misję.

Tadeusz Rydzyk
22.10.2023 07:58 Andrzej Duda napisał list do Tadeusza Rydzyka. Chwali "wspaniałe dokonania" zakonnika

Sobota 21 października to wyjątkowy dzień dla o. Tadeusza Rydzyka. Właśnie dziś redemptorysta zainaugurował uroczyście rok akademicki w murach jednego ze swoich dzieł - Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Wydarzenie nie obyło się, co oczywiste, bez politycznych akcentów, a mianowicie podniosłych listów napisanych przez najważniejsze osoby w państwie. Jedną z nich był, oczywiście, prezydent Andrzej Duda.

debata
11.10.2023 08:57 Debata 2023. Morawiecki wręczył Tuskowi 2 zł, jest nagranie

Mimo iż debata przedwyborcza odbyła się 9 października, to wciąż nie milknął po niej echa. Główni bohaterowie, premier Mateusz Morawiecki oraz lider PO Donald Tusk podczas programu wymieniali się uszczypliwościami. Szef rządu obiecał m.in. przekazać Tuskowi słynne 2 zł od pani Danuty z Kraśnika. Teraz w sieci pojawiło się nagranie z tego momentu.

Mateusz Morawiecki samochód
09.10.2023 15:26 Tajemniczy wypadek rządowej kolumny. Mężczyzna przerwał milczenie. "Jak ja mam teraz żyć"

Kolumna z Mateuszem Morawieckim doprowadzić miała do wypadku, w wyniku którego poważnie ranny został mężczyzna. Do zdarzenia doszło 7 lipca w Ukrainie, a ranny Oleh miał otrzymać ofertę mówiącą „albo pomoc w Polsce, albo nic”. Mężczyzna ujawnił, że ostatecznie został pozostawiony bez pomocy. - Wszystko straciłem, bo na moje nieszczęście, trafiłem na polską kolumnę - powiedział mężczyzna w rozmowie z Wirtualną Polską.

Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda
05.10.2023 13:27 Pilna konferencja w Pałacu Prezydenckim. Duda i Morawiecki stanęli ramię w ramię

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki zwołali pilną konferencję. W czwarte, 5 października, tuż przed wyjazdami na spotkania w sprawie paktu migracyjnego, prezydent i premier wspólnie zwrócili się do Polaków.

Mateusz Morawiecki
04.10.2023 12:34 Wynajmował lokal od Morawieckich, zdradził kulisy. "Wypisywał tasiemcowe SMS-y"

W ostatnim czasie w polskiej polityce oraz mediach głośno o tym, że premier Mateusz Morawiecki przepisał nieruchomości na żonę. Jak się jednak okazuje, to premier egzekwował długi od najemców. Jeden z nich ujawnił zaskakujące szczegóły.

Olaf Scholz i Mateusz Morawiecki
27.09.2023 21:02 Niemcy wprowadzają kontrole na granicy z Polską. Nasze stosunki są coraz gorsze

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser ogłosiła w środę (27.09) wprowadzenie wyrywkowych kontroli na granicy z Polską i Czechami. Powodem tej decyzji ma być znaczny wzrost podań o azyl u naszych zachodnich sąsiadów. Niemieckie władze twierdzą, że znaczna część migrantów trafia do ich kraju właśnie z Polski. Dzisiejsza decyzja Berlina to jednak kolejny dowód na to, że relacje polsko-niemieckie są coraz gorsze, a żaden z rządów nie potrafi i nie chce temu zaradzić. 

Mateusz Morawiecki w Sejmie
26.09.2023 22:27 Majątek Mateusza Morawieckiego problemem dla PiS. Dlaczego premier go nie ujawni?

We wtorek (26.09) portal Onet ujawnił majątek, który Mateusz Morawiecki miał przepisać na swoją żonę. Jest to ściśle strzeżona tajemnica, której premier nie chce ujawnić już od wielu lat. Według szacunków dziennikarzy Onetu przez ręce Mateusza i Iwony Morawieckich w ostatnich latach przeszły nieruchomości warte prawie 120 milionów złotych. Dlaczego premier, zamiast ujawnić swój pokaźny majątek, próbuje nakłonić do tego samego Donalda Tuska? Odpowiedź jest prosta - bogactwo Morawieckiego to spory problem wizerunkowy dla Prawa i Sprawiedliwości. 

Mateusz Morawiecki ludzie
23.09.2023 15:21 Kontrowersyjne zatrzymanie aktywistów. Nagranie trafiło do sieci

Incydent w Świdniku. Dziennikarka Gazety Wyborczej nagrała brutalne zachowanie funkcjonariuszy w czasie obezwładniania 19-latka i 44-letniego mężczyzny. Zakłócili oni wystąpienie Mateusza Morawieckiego, stojąc na scenie z płachtą uderzającą w premiera. Zdaniem szefa rządu to próba “zaatakowania”. Nagranie znajdziesz na końcu artykułu.

Mateusz Morawiecki
15.09.2023 20:28 Komisja Europejska znosi zakaz na zboże z Ukrainy. Stanowcza reakcja Polski

W piątek Komisja Europejska zadecydowała o zniesieniu zakazu na zboże z Ukrainy. Na reakcję Mateusza Morawieckiego nie trzeba było długo czekać. “Nie będziemy słuchać Berlina”.

Mateusz Morawiecki
12.09.2023 20:47 Pilne orędzie Mateusza Morawieckiego. Ujawnił, co stanie się po 15 września

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek 12 września orędzie, w którym odniósł się między innymi do głośnego obecnie tematu importu ukraińskiego zboża. Przypomnijmy, że Komisja Europejska chce znieść nałożone wcześniej embargo na import tego produktu, czemu przeciwny jest PiS. Ukraińskie zboże to jeden z głównych tematów przed jesiennymi wyborami.

Mateusz Morawiecki
22.08.2023 15:35 Tyle wyniesie 14. emerytura. Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie

Jest decyzja w sprawie „czternastki”. Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenia w sprawie wysokości i terminu wypłat czternastych emerytur. Do podpisania obu dokumentów doszło podczas spotkania z seniorami w Solcu nad Wisłą. Wypłaty dodatkowego świadczenia rozpoczną się we wrześniu.

Mateusz Morawiecki
31.07.2023 14:05 Premier przedłużył ważne zarządzenie. Chodzi o bezpieczeństwo publiczne

Mateusz Morawiecki podpisał bardzo istotne zarządzenia odnoszące się do bezpieczeństwa publicznego. Dokument przedłuża do 31 sierpnia 2023 roku obowiązywanie trzech stopni alarmowych.

Mateusz Morawiecki
29.07.2023 16:47 Wagnerowcy są przy polskiej granicy. Mateusz Morawiecki powiedział, co nam grozi

Rząd potwierdził obecność członków Grupy Wagnera na terenach pogranicza polsko-białoruskiego. Najemnicy mają stacjonować w rejonie przesmyku suwalskiego. Głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki, który mówił o poważnym zagrożeniu.