Goniec.pl > Wybory Parlamentarne 2023 > Mateusz Morawiecki odpowiada na słowa Zbigniewa Ziobry. "Krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 22.05.2023 13:08

Mateusz Morawiecki odpowiada na słowa Zbigniewa Ziobry. "Krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje"

Zbigniew Ziobro, Mateusz Morawiecki
Wojciech Olkusnik/East News

Szerokim echem odbiła się krytyka Mateusza Morawieckiego przez Zbigniewa Ziobrę. Poszło przede wszystkim o politykę europejską w wykonaniu szefa rządu. Premier odpowiedział swojemu ministrowi w konkretny sposób. Posłużył się dobitnym polskim przysłowiem.

Zbigniew Ziobro ostro skrytykował

W wywiadzie dla Do Rzeczy Zbigniew Ziobro tłumaczył, skąd zmiana nazwy Solidarnej Polski na Suwerenną Polskę. Minister sprawiedliwości uważa, że Polska musi walczyć o swoją niezależność od decyzji, które zapadają na forum Unii Europejskiej.

- Nie wymyśliliśmy sobie suwerenności dzisiaj. Walczymy o nią od lat. W uchwale z grudnia 2020 roku przestrzegaliśmy, że w efekcie zgody premiera na unijny mechanizm warunkowości i KPO Polska będzie stopniowo tracić suwerenność. O to, a nie o jakieś osobiste ambicje, toczymy spory w rządzie. Czas jest miarą trafności diagnoz. Pokazuje, kto miał rację: my czy premier, który bagatelizował zagrożenie dla Polski wynikające z mechanizmu warunkowości i KPO. Ustępstwa rządu wobec UE przynoszą dobry skutek czy dalsze upokorzenia? - powiedział minister sprawiedliwości, wychodząc z niespodziewaną krytyką wobec szefa rządu i koalicjanta.

W poniedziałek do Biedronki ustawią się kolejki. Kultowy produkt znowu w sprzedaży

Mateusz Morawiecki odpowiedział ministrowi sprawiedliwości

Zapytany o powód niezaproszenia polityków Prawa i Sprawiedliwości na konwencję SP, Ziobro wyraźnie dał do zrozumienia, że różnice w podejściu do polityki europejskiej mogą zagrozić spójności przekazu. Chodzi przede wszystkim o poparcie aktywności premiera Morawieckiego przez wielu polityków PiS-u.

- Spotkaliśmy się na kongresie we własnym gronie, by zapobiec niepotrzebnym zgrzytom. Ciężko byłoby powstrzymać emocje dwóch tysięcy ludzi, gdyby przedstawiciel PiS wychwalał europejską strategię premiera, czego nie mogliśmy wykluczyć. Chcieliśmy uniknąć podsycania sporów, a skoncentrować się na wyrazistym przekazie kongresu, czyli na niemieckich planach budowy jednego państwa europejskiego i płynących stąd zagrożeniach - wyjaśnił.

W poniedziałek (22.05) rano na konferencji reporter TVN24 zapytał premiera o te wypowiedzi Ziobry. - Część swojego dzieciństwa spędziłem na wsi i tam rolnicy nauczyli mnie takiego starego polskiego przysłowia: krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje. Za każdym razem, jak słucham czy czytam słowa ministra sprawiedliwości tego typu, to przypomina mi się trafność tego przysłowia - odpowiedział premier.

"Nie ma co marudzić, kwękać"

Szef rządu dodał, że "polityka to jest gra ze wszech miar zespołowa". - Jak to w zespole, są tacy, którzy ciągle narzekają, marudzą, że im nikt nie podaje piłki, i są tacy, którzy walczą o to, żeby jak najwięcej osiągnąć w trudnych, kryzysowych okolicznościach. Nie ma co marudzić, kwękać. Trzeba zabrać się do roboty. Minister sprawiedliwości ma dużo do zrobienia - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Są tacy, którzy bardzo dużo gadają, opowiadają, a niestety niewiele im wychodzi. Słuchając słów pana ministra sprawiedliwości, mam wrażenie, że Polska traci suwerenność pięć razy do roku. A prawda jest taka, że nasza suwerenność dzięki silnej gospodarce, silnym finansom publicznym, sile naszych sojuszy i coraz silniejszej armii staje się coraz mocniejsza - mówił.

Źródło: Konferencja Mateusza Morawieckiego z dn. 22.05.2023