Goniec.pl > Polityka > Premier podjął ważną decyzję, przedłużył II i III stopień alarmowy w Polsce. Co trzeba wiedzieć
Jakub Franek
Jakub Franek 28.02.2023 15:07

Premier podjął ważną decyzję, przedłużył II i III stopień alarmowy w Polsce. Co trzeba wiedzieć

None
Iberion

Premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP na terenie całego kraju, a także wobec polskiej infrastruktury energetycznej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wygłosiło ważny apel do Polaków.

Premier przedłuża trwanie stopni alarmowych na terenie całego kraju

Mateusz Morawiecki ogłosił przedłużenie trwających od stycznia zeszłego roku stopni alarmowych związanych z zagrożeniem terrorystycznym. Jednym z nich BRAVO, który dotyczy całego kraju, a także infrastruktury energetycznej poza jego granicami. Jest on drugi w czterostopniowej skali i można go wprowadzić, jeśli istnieje zwiększone i przewidywalne zagrożenie aktów o charakterze terrorystycznym. 

Zgodnie z uzasadnieniami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wynika on z działaniami prowadzonymi przez Federację Rosyjską i Białoruś przeciw Polsce i innym krajom, a także konsekwencji ataku na Ukrainę.

Niebawem zapukają do drzwi. Lepiej otworzyć, by nie zapłacić kary

Co oznaczają stopień Charlie?

CHARLIE-CRP dotyczy przede wszystkim cyberprzestrzeni. To drugi najwyższy możliwy stopień alarmowy.

- Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności — podkreśla MSWiA.

W momencie jego wprowadzenia wymagane jest zapewnienie całodobowego dozoru administratorów dla systemów informatycznych związanych z funkcjonowaniem najważniejszych instytucji w kraju. Oba alerty mają obowiązywać do 31 maja, do godziny 23:59.

Premier przedłużył II i III stopień alarmowy w Polsce

- Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń - informuje MSWiA.

Resort spraw wewnętrznych jednocześnie apeluje o czujność obywateli. Wszelkie informacje o zagrożeniu powinny być natychmiastowo zgłaszane pod numerem alarmowym 112.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: