Goniec.pl > Polityka > Mateusz Morawiecki zapowiada nowy program. Będzie skierowany do kobiet
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 08.03.2023 17:24

Mateusz Morawiecki zapowiada nowy program. Będzie skierowany do kobiet

pieniądze
Iberion

W dniu 8 marca nawet sam premier Mateusz Morawiecki nie zapomniał o Polkach, którym podczas Konferencji Polska XXI wieku osobiście złożył zaskakującą propozycję. Szef polskiego rządu, chcąc wspierać przedsiębiorcze kobiety, zaoferował im dziś łącznie aż miliard złotych na założenie własnej działalności gospodarczej. Szczegóły dotyczące programu opinia publiczna ma poznać wkrótce. Czyżby władza na kilka miesięcy przed wyborami przypomniała sobie o sporej części tłamszonego dotychczas elektoratu?

- Niebawem będzie przedstawiony nowy program. Przeznaczymy miliard złotych rocznie na działalność gospodarczą zakładaną przez kobiety — poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas Konferencji Polka XXI wieku. - Dla mnie, jako szefa rządu, kluczowa jest płaszczyzna porozumienia — dodał.

Mateusz Morawiecki zapowiada program dla kobiet

Były pieniądze dla swoich w ramach programu "Willa plus" czy też niejasne finansowanie projektów w NCBiR, teraz można w końcu rzucić trochę pozostałego grosza tym, którzy w ostatnich latach byli zapomniani.

Ktoś mógłby zapytać: dlaczego tylko miliard? Przecież szef NBP Adam Glapiński mówił ostatnio o nieprzebranych ilościach gotówki w państwowej kasie. Doceńmy jednak gest, bo pierwszy raz od niepamiętnych czasów rząd PiS przypomniał sobie o kobietach i chce je wesprzeć, a nie karać.

Jak zasugerował w dniu wszystkich pań premier Mateusz Morawiecki, teraz w modzie będzie bycie przedsiębiorczym, a właściwie przedsiębiorczą. Polki, które zdecydują się na otworzenie własnych firm, będą mogły bowiem ubiegać się o dofinansowanie od państwa. W puli jest właśnie miliard złotych.

Poważne zmiany w Biedronce, zacznie się już za chwilę. Klienci muszą o tym wiedzieć

Premier: "Polska jest kobietą"

Dzisiejszy dzień, poza kuszącą propozycją wsparcia, obfitował także w inne miłe zaskoczenia. Szef polskiego rządu przyznał m.in. nareszcie, że “Polska jest kobietą" i w samych superlatywach wypowiadał się o naszych rodaczkach.

- Kiedy myślę czasami o tym, jakim jednym słowem mógłbym określić charakterystykę kobiet dzisiejszych czasów, to przychodzi mi do głowy słowo: zaradność — stwierdził, wymieniając także takie przymioty Polek, jak inteligencja, mądrość, zdolność do nawiązywania relacji, wytrwałość, kreatywność, konsekwencja i pracowitość.

Nie byłby jednak sobą, gdyby nie widział w tym także swoich zasług, dlatego z chęcią podkreślał, że to właśnie jego politycy, a nie europejskie naciski, doprowadzili do zainicjowania programów społecznych umożliwiających kobietom pozostawanie aktywnymi zawodowo po urodzeniu dzieci.

- Mamy coraz większy udział kobiet na rynku pracy. Tutaj już przyłożyliśmy do tego rękę, ponieważ potroiliśmy liczbę miejsc dla dzieci w żłobkach — powiedział.

Będzie szerszy katalog usług medycznych?

Podczas wystąpienia polityka nie zabrało także klasycznych elementów jego każdego przemówienia, a mianowicie przypominania o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, wyprawce, czy rozwiązaniu Mama 4 plus. - Myślę, że szanowne panie, nasze mamy, babcie, żony, siostry, córki doceniają to — przyznał.

Odnosząc się natomiast do tego, co należy jeszcze zrobić, Mateusz Morawiecki wskazał przede wszystkim na obszar zdrowia, zapewniając, że aktualnie wdrażane są m.in. najnowocześniejsze procedury dotyczące mammografii, a w kolejce jest też bezpłatna szczepionka przeciwko HPV.

- Chcemy, by polskie kobiety mogły czuć się tak zaopiekowane, jeśli nie lepiej, niż w wielu krajach Europy Zachodniej. Będziemy realizowali duże programy w tym obszarze, właściwie już realizujemy — ocenił.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL