NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Rząd zapowiedział nowy dodatek dla emerytów. Nawet 300 zł trafi do kieszeni Polaków
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 12.03.2023 10:31

Rząd zapowiedział nowy dodatek dla emerytów. Nawet 300 zł trafi do kieszeni Polaków

pieniądze
Iberion

Premier Mateusz Morawiecki ruszył w trasę po Polsce, a za pierwszy cel swojej podróży obrał podkarpackie Jasło. Na spotkaniu z mieszkańcami tego będącego bastionem Prawa i Sprawiedliwości miasta szef rządu złożył liczne obietnice, wśród których nie zabrakło zapowiedzi dotyczących kolejnych transferów finansowych. Póki co ręce zacierać mogą sołtysi, dla których rząd szykuje specjalny dodatek, ale na horyzoncie są też inne propozycje. Trwa bowiem dialog z "Solidarnością" ws. emerytur pomostowych.

PiS rusza z objazdem po Polsce

Jest odpowiedź Prawa i Sprawiedliwości na rozpoczętą z przytupem już jakiś czas temu przedwyborczą ofensywę Donalda Tuska. Szef Platformy Obywatelskiej odwiedza sukcesywnie kolejne powiaty, wbijając za każdym razem swoim politycznym konkurentom po małej szpileczce, nic więc dziwnego, że i na Nowogrodzkiej postanowiono o rzuceniu wszystkich rąk na pokład.

Głównym motorem PiS-owskiej lokomotywy mają być liczące się w partii nazwiska, które już w przeszłości zagwarantowały ugrupowaniu sukces, czyli premier Mateusz Morawiecki i była premier Beata Szydło.

Ten pierwszy nie zwlekał zbyt długo z wyruszeniem w Polskę i dzień po tym, jak Jarosław Kaczyński zainaugurował kampanię, wyruszył do Jasła, które tradycyjnie głosuje na prawicę. Mimo iż było to pierwsze z serii wielu spotkanie, szef rządu nie oszczędzał na obietnicach, zwłaszcza tych adresowanych do seniorów i znów rzucił na stół pieniądze.

"Chłopaki do wzięcia". Wzięła ślub z uczestnikiem programu, ujawniła smutną prawdę

Premier zapowiada dodatek dla sołtysów

To nie przypadek, że w sobotę tak wiele mówiono o polskich finansach, gospodarce i drożyźnie. Obwiniany przez opozycję za drastyczne ceny towarów i usług rząd Morawieckiego musi odbijać piłeczkę, znów więc usłyszeliśmy o światowych zawirowaniach, wojnie w Ukrainie i putinflacji.

PiS doskonale zdaje sobie sprawę, że tym, co najbardziej interesuje Polaków jest obecnie to, jak przeżyć każdy kolejny miesiąc, z drugiej strony wciąż liczą się chłodne kalkulacje, które wskazują wprost, że największą liczbę głosów w starzejącym się społeczeństwie można pozyskać wśród seniorów.

W dniu sołtysa nie mogło więc zabraknąć nowych propozycji dla włodarzy wsi, którzy mogą pochwalić się imponującym stażem. - Rząd PiS postanowił przygotować ustawę o specjalnym dodatku do emerytury w wysokości 300 zł dla wszystkich sołtysów, którzy przez odpowiedni czas byli tymi sołtysami. Ta ustawa wkrótce ujrzy światło dzienne - ogłosił Mateusz Morawiecki.

Będą emerytury pomostowe?

Podczas spotkania premier zadeklarował także, że jego gabinet nie będzie zamykał się na pomysł wprowadzenia w konkretnych branżach emerytur pomostowych, "jeśli będzie taka konieczność".

- Obniżyliśmy wiek emerytalny do poprzedniego, dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65 lat, oprócz tego dajemy różnego rodzaju programy emerytur pomostowych. W różnych branżach, w różnych zakładach to się dzieje - powiedział. 

Piłka ma teraz leżeć po stronie "Solidarności", z którą partia rządząca prowadzi nieustanny dialog. Zapewne, o ile wyniki PiS-u nie doświadczą sondażowego tąpnięcia, przed wyborami nic się w tej kwestii nie wydarzy, a partia będzie grać obietnicami, których spełnienie zapewni po wygranej.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL