Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Zbigniew Ziobro uderza w Mateusza Morawieckiego. "Bagatelizował zagrożenie dla Polski"

22 Maja 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Zbigniew Ziobro udzielił wywiadu dziennikarzom Do Rzeczy. Wyjaśniał w nim powody zmiany nazwy partii Solidarna Polska na Suwerenna Polska oraz wprost przekazał, że nie zgadza się z premierem w kwestiach polityki europejskiej. Zdaniem ministra sprawiedliwości aktywność Mateusza Morawieckiego przybliża Polskę w kierunku utraty suwerenności.

Partia Zbigniewa Ziobry mówi o zagrożonej suwerenności

Suwerenna Polska to od początku maja br. oficjalny szyld partii Zbigniewa Ziobry. Skąd pomysł zmiany nazwy ugrupowania na pół roku przed wyborami? - Solidarna Polska była tworzona w czasach rządów PO, złej redystrybucji środków, tylko dla konkretnych grup interesów. Chcieliśmy walczyć o Polskę sprawiedliwą i solidarną dla wszystkich. I to się w dużej mierze udało. Dzięki naszej pracy zanotowano spadek przestępczości i wzrost poczucia bezpieczeństwa Polaków. Jednak teraz najważniejsze zadanie, jakie przed Polską stoi, głęboko w to wierzymy, to obrona suwerenności - przekazał rozmówca WP, członek SP.

Na temat przesłania nowej nazwy, tym razem jawnie, wypowiedzieli się członkowie ugrupowania. - Idziemy do wyborów, by walczyć o twardo zagrożoną suwerenność Polski. Chcemy odebrać UE z rąk eurokratów. Mamy wroga na wschodzie, to Rosja Putina, którą tak wspierał Donald Tusk i PO, ale dziś w Polskę uderzają także zaprzyjaźnieni z Putinem i Tuskiem eurokraci, którzy pod płaszczykiem Fit for 55 chcą zafundować Polakom biedę. [...] Dziś twarzami nowego planu Balcerowicza są Frans Timmermans, Ursula von der Leyen i Donald Tusk - stwierdził podczas konwencji partii wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

Biedronka

W poniedziałek do Biedronki ustawią się kolejki. Kultowy produkt znowu w sprzedaży

CZYTAJ DALEJ

Minister sprawiedliwości identyfikuje wroga w Unii Europejskiej

Podczas tego samego kongresu głos zabrał przewodniczący, który zestawił rosyjską agresję w Ukrainie z integracją europejską. - Suwerenność jest dziś zagrożona najbardziej od czasu upadku komunizmu. Mamy do czynienia z dwoma procesami: Rosja prowadzi napastniczą wojną z naszym sąsiadem, co może także zagrażać nam - Polsce i Polakom. Z drugiej strony lewicowi fanatycy w Europie Zachodniej forsują projekt zmian, aby zmienić UE w państwo federalne pod niemieckim przywódctwem - stwierdził minister sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro przeszedł sama siebie, opisując sympatyków opozycji. Użył też określenia, które celowo ma przywodzić na myśl lata wojny i okupacji. - Dziś musimy bronić polskiej suwerenności przed niemieckimi kolaborantami w polskiej polityce. Jeśli się poddamy, nie będziemy mieli demokracji, lecz posłuszną Berlinowi tuskową sitwę - oświadczył prokurator generalny. Ziobro dopiero się rozgrzewał. Jak dodał, "powołujemy Suwerenną Polskę, by w ten sposób jasno powiedzieć twarde ‘nie’ tym, którzy zmierzają do odebrania nam suwerenności, a co za tym idzie - naszej niepodległości".  - Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Niemka Ursula von der Leyen z właściwym sobie niemieckim tupetem i arogancją namaściła już Tuska na namiestnika w Polsce. Publicznie wyraziła życzenie, aby to on był premierem w naszym kraju - mówił. 

Przez Morawieckiego Polska traci suwerenność?

W wywiadzie dla Do Rzeczy Zbigniew Ziobro rozwinął myśl swoich kolegów ws. idei nazwy Suwerennej Polski. - Nie wymyśliliśmy sobie suwerenności dzisiaj. Walczymy o nią od lat. W uchwale z grudnia 2020 roku przestrzegaliśmy, że w efekcie zgody premiera na unijny mechanizm warunkowości i KPO Polska będzie stopniowo tracić suwerenność. O to, a nie o jakieś osobiste ambicje, toczymy spory w rządzie. Czas jest miarą trafności diagnoz. Pokazuje, kto miał rację: my czy premier, który bagatelizował zagrożenie dla Polski wynikające z mechanizmu warunkowości i KPO. Ustępstwa rządu wobec UE przynoszą dobry skutek czy dalsze upokorzenia? - powiedział minister sprawiedliwości, wychodząc z niespodziewaną krytyką wobec szefa rządu i koalicjanta.

Zapytany o powód niezaproszenia polityków Prawa i Sprawiedliwości na konwencję (jeszcze) Solidarnej Polski, Ziobro odpowiedział, że jego partia nie była zapraszana na wszystkie konwencje PiS-u. - Spotkaliśmy się na kongresie we własnym gronie, by zapobiec niepotrzebnym zgrzytom. Ciężko byłoby powstrzymać emocje dwóch tysięcy ludzi, gdyby przedstawiciel PiS wychwalał europejską strategię premiera, czego nie mogliśmy wykluczyć. Chcieliśmy uniknąć podsycania sporów, a skoncentrować się na wyrazistym przekazie kongresu, czyli na niemieckich planach budowy jednego państwa europejskiego i płynących stąd zagrożeniach - wyjaśnił.

Czy Ziobro widzi przyszłość dla Zjednoczonej Prawicy?

Gdy zapytano Ziobrę, czy pragnie kontynuacji projektu Zjednoczonej Prawicy, odpowiedział pytaniem, czy istnieje lepsza alternatywa na horyzoncie. Podkreślił jednocześnie, że w wielu kwestiach jego partia głosuje razem z PiS-em. Choć przyznał, że nie zawsze jest to przyjemne, uznał, że w polityce konieczna jest pragmatyczna postawa.

Ziobro mówił również, że ówczesna Solidarna Polska nie stworzyła własnego klubu parlamentarnego, choć miałoby to być korzystne. - Stało się tak, bo myślimy w kategoriach wspólnych celów i trzymamy się umowy koalicyjnej. Zjednoczona Prawica to wartość. Dzięki temu obozowi, w którym największym koalicjantem jest PiS, zmieniamy Polskę na lepsze i podnosimy poziom życia Polaków. Potrafiliśmy stawić czoła takim wyzwaniom, jak wojna na Ukrainie - dodał.

A jak na to zapatrują się wyborcy? Badanie przeprowadzone przez IPSOS dla portalu dorzeczy.pl było realizowane w dwóch wariantach. Pierwszy z nich zakładał wspólny start Zjednoczonej Prawicy , podczas gdy drugi wyłączał z koalicji Suwerenną Polskę. W przypadku, gdyby politycy skupieni wokół Zbigniewa Ziobro zdecydowali się na wspólny start z Prawem i Sprawiedliwością, mogliby osiągnąć wynik 35% poparcia.

W drugiej wersji sondażu założono, że Prawo i Sprawiedliwość nie osiągnie porozumienia z Suwerenną Polską w sprawie wspólnych list. W takim przypadku ugrupowanie pod przewodnictwem Zbigniewa Ziobro samodzielnie wystawiłoby listy. W takim przypadku na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 34% ankietowanych. Partia Suwerenna Polska znalazłaby się poza parlamentem, otrzymując poparcie 3% ankietowanych.

Źródło: Do Rzeczy

Mateusz Morawiecki

Premier reaguje na rosyjskie wymagania zwrotu ziem i pieniędzy. "Zagrywka propagandowa"

CZYTAJ DALEJ
Paweł Kukiz

Paweł Kukiz ostro komentuje nowy pomysł Koalicji Obywatelskiej. "Za grosz nie ufam Tuskowi"

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

14-latek z Wielkiego Wałcza pod Grudziądzem nie żyje. Jego ciało znaleziono w Wiśle
Czytaj więcej >

Świat

USA. Córka i wnuczka zabiły 71-latkę i upiekły jej ciało na grillu
Czytaj więcej >

Polska

Ulewy i burze na południu Polski. Ulice zamieniły się w rzeki, strażacy nie nadążali
Czytaj więcej >

Wiadomości

Motocykliści wbili się w skręcającą naczepę ciężarówki. Nie mieli żadnych szans
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kasy samoobsługowe mogą zniknąć ze sklepów? Wszystko przez zwiększenie kradzieży
Czytaj więcej >

Polska

Dramatyczna akcja służb na Mazurach. Mężczyzna wyskoczył z łódki na jeziorze i nie wypłynął
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Wiadomości

Agnieszka Kamińska

"Kobiety umierają i będą umierały". Lewica grzmi po śmierci ciężarnej 33-latki
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Nie żyje 17 osób. Policja opublikowała statystyki utonięć
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Pożar w Bornem Sulinowie. Ogień pojawił się w czasie festynu, ewakuowano 300 osób
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Wypadek Polki w Albanii. 55-latka wypadła z okna na 6. piętrze
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agnieszka Kamińska

Jarosław Kaczyński w liście do zwolenników PiS: "Niemcom nie jest w smak silna Polska"
Czytaj więcej >
Polityka

Agnieszka Kamińska

Kto będzie lepszym premierem? Dziwi odpowiedź najmłodszych Polaków
Czytaj więcej >