Goniec.pl
Donald Tusk niczym Erdogan? "Wiadomości" TVP znów dały popis swoich możliwości

Krzysztof Zatycki/ZUMA / SplashNews.com/East News, "Wiadomości" TVP

Donald Tusk kolejny raz bohaterem "Wiadomości". TVP w mocny sposób uderzyło w lidera opozycji

4 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Środowe wydanie "Wiadomości" TVP znów zdominował temat Donalda Tuska. W jednym z materiałów wykorzystano ostry spór na linii lider PO-Adam Glapiński, sugerując, że krytyka szefa NBP związana jest z zapędami byłego premiera do "ręcznego sterowania bankiem centralnym". Festiwalowi oszczerstw towarzyszyły odważne analogie, przyrównujące Tuska do prezydenta Turcji, mierzącej się z jedną z największych inflacji na świecie.

W środę 3 sierpnia widzowie TVP po raz kolejny mieli szansę przekonać się, że każdy temat może ewoluować w dowolnie wybranym przez jego autora kierunku. I choć zaczęło się niewinnymi doniesieniami o sytuacji gospodarczej w odległej Turcji, ostatecznie i tak skończyliśmy nad Wisłą, a dokładniej w "ogródku" Donalda Tuska.

TVP

Dziennikarka TVP skazana przez sąd na pięć lat pozbawienia wolności. Białoruski sędzia nie miał litości

CZYTAJ DALEJ

TVP nie odpuszcza Donaldowi Tuskowi

Zainteresowanie "Wiadomości" TVP wszystkim, co związane z byłym premierem już dawno przestało być zwykłą obsesją. Donald Tusk pojawia się na szklanym ekranie o wiele częściej niż sam prezes PiS, zawsze wcielając się w rolę czarnego charakteru, czy też sabotażysty, który chce podpalić płynącą miodem i mlekiem Polskę.

Jakby jednak tez o poddańczości wobec Niemiec, Rosji czy też UE, a także sugestii o lenistwie, nieudolności i żądzy pieniędzy było mało, tym razem na warsztat byłego premiera wziął dobrze znany ze swojej kreatywności Dominik Cierpioł.

Emisji pasjonującego materiału, naszpikowanego mniej treścią, a bardziej tanią propagandą, towarzyszył, jak zawsze, odpowiedni tytuł i wstęp, mające wskazać widzowi kierunek myślenia.

Zapowiadając reportaż „Atakują NBP żeby zabrać Polsce miliardy” Michał Adamczyk od razu zaznaczył, że zgodnie z danymi, 40 proc. respondentów negatywnie ocenia „groźby Donalda Tuska wobec prezesa Narodowego Banku Polskiego”. Dodał również, że sam Glapiński widzi w tych "atakach" plan wymuszenia na Polsce przyjęcia waluty euro i "przekazania do Niemiec części naszych rezerw walutowych”.

Zabrakło przy tym jakiejkolwiek wzmianki o tym, że Tusk co prawda uważa euro za element jeszcze bardziej integrujący nas z unijną wspólnotą, ale jednocześnie sam mierzy się z wątpliwościami wygłaszanymi przez ekspertów i obywateli, a o wejściu do strefy euro mówi, że trzeba się do niej "krok po kroku" przygotować.

Lider PO jest jak prezydent Turcji?

Wracając jednak do samego materiału Cierpioła, ten rozpoczął się w dalekiej Turcji, określonej przez autora jako "kraj z najbardziej szalejącą inflacją w tej części świata”, sięgającą blisko 80 proc.

– Wysoka, ponad 50 proc. inflacja była tutaj jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, głównie za sprawą ręcznego sterowania bankiem centralnym przez prezydenta Turcji - zaznaczył "dziennikarz".

Postać Recepa Tayyipa Erdoğana jednoznacznie skojarzyła się przy tym właśnie z liderem Platformy Obywatelskiej, któremu zarzucono, że on także pragnie iść w ślady swojego zagranicznego kolegi i mieszać w szykach NBP. Dowodem na to miała być choćby ostatnia wypowiedź Tuska, w której stwierdził, że po wygraniu wyborów "wyprowadzi Glapińskiego" z siedziby instytucji.

Sam spór byłego premiera z prezesem NBP trwa w najlepsze od miesięcy. Tusk nie kryje, że krytycznie odnosi się do działań Glapińskiego, nazywając je "złowieszczymi" i wprost oskarża szefa banku centralnego o "bezczelność". Ten w odpowiedzi kontruje zaś, iż były premier "łże".

Po zasianiu lekkiej grozy wśród telewidzów, Cierpioł postanowił nieco pobawić się w dobrego posłańca i uspokoić skołatane nerwy elektoratu, zapewniając, że Glapiński jest gwarantem utrzymania w Polsce złotego. Nie zabrakło również peanów na cześć prezesa NBP, który miał „zwiększyć rezerwy walutowe Polski” i „niemal podwoić zasoby złota”.

Donald Tusk uderzył w rząd i Daniela Obajtka, chodzi o "sukces" fuzji z Lotosem

Donald Tusk uderzył w rząd i Daniela Obajtka. "To jest skandal stulecia"

CZYTAJ DALEJ

Prezes PiS gwarantem szczęścia Polaków

Oczywiście, na ataku na samego Tuska nie poprzestano i ostrza krytyki skierowano także w stronę całego środowiska PO, oskarżanego o knucie planów "szybkiego wprowadzenia euro w Polsce”, mimo trwającej wojny na Ukrainie.

Cierpioł sprytnie wykorzystał stare materiały wideo, na których Schetyna i Tusk ochoczo wypowiadają się o zmianie polskiej waluty, po czym skontrował je sondażem pokazującym niechęć Polaków do zmiany waluty, a także wypowiedziami przypadkowych obywateli, grzmiących, że były premier "sprzedał cały kraj".

Nic więc dziwnego, że wielu Polaków bardzo krytycznie ocenia propozycję Donalda Tuska - brzmiała puenta.

Po nakreśleniu katastroficznej wizji upadku Polski pod rządami PO, prawdziwą "wisienką na torcie" okazała się być kolejna chłodząca nastroje emocje. W roli rycerza na białym koniu wystąpił tym razem Jarosław Kaczyński, o którym powiedziano, że "nie zgadza się na powrót takiej polityki".

Donald Tusk naczelnym szkodnikiem RP

Przypomnijmy, że narracja o rzekomych planach Tuska obalenia rządu PiS i złotego to nie całkowita nowość. Znamienne jednak, że materiał Dominika Cierpioła pojawił się w "Wiadomościach" zaledwie kilka dni po tym, jak podobne oskarżenia wysunął właśnie Glapiński.

Prezes NBP, podobnie jak jego przyjaciele z PiS, tak bardzo wczuwa się w swoją misję działania na rzecz dobra kraju, że zaczął się z nim poważnie utożsamiać. W wyniku tego, każdą krytykę pod swoim adresem traktuje jako bezpardonowy atak na Polskę.

Obawy o rzekomym przewrocie, a nawet wojnie domowej, chętnie podsyca także sama telewizja publiczna. Z jej przekazu dowiedzieć się można m.in. że to Tusk winny jest okazywanej do niedawna na spotkaniach z prezesem PiS frustracji Polaków.

Trudno zresztą dziwić się takiemu tokowi rozumowania, skoro prezentuje go nie kto inny, jak najwierniejszy i najważniejszy widz TVP, Jarosław Kaczyński. Polityk tak bardzo nie radzi sobie z postępującymi kłopotami, że coraz bardziej traci kontakt z rzeczywistością. Ostatnio np. porównał się do ks. Jerzego Popiełuszki.

AFP/EAST NEWS

Ojciec Kaczyńskich zrobił przed śmiercią niebywałą rzecz. Widok jego grobu mówi wszystko

Rajmund Kaczyński, ojciec Jarosława i Lecha Kaczyńskich, był powstańcem i żołnierzem polskiego wojska. Współcześni Polacy z pewnością mieli okazję go poznać, gdy na jaw wyszła wypowiedź, w której potępił dopuszczenie jego synów do władzy. Jak wygląda grób ojca prezesa siedem lat po jego śmierci?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: WP, Goniec.pl, TVP

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Iberion

Wiadomości

Kreml ruszył z nową kampanią, chcą wywołać panikę u Polaków. Rząd wydał pilne ostrzeżenie

Czytaj więcej >
Grzegorz Braun

Wiadomości

Karczemna awantura w Sejmie. Gosiewska pokazała Braunowi, gdzie jego miejsce

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Agata Duda zwróciła się do kobiet chorych na raka. Z ust pierwszej damy padły znamienne słowa

Czytaj więcej >
Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna Skwierzyna

Wiadomości

Lubuskie: Tragiczny wypadek pod Skwierzyną. Nie żyją dwie młode osoby

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Wystartowała ogólnopolska akcja policji. Ma potrwać do końca roku

Czytaj więcej >
Pixabay/12019

Wiadomości

Pogoda na niedzielę. Burze, deszcz, gwałtowne wichury i śnieg w górach

Czytaj więcej >