To oni mogą przejąć TVN. Ogromne zaskoczenie, Polacy będą podzieleni

Kwestia przyszłości jednej z największych telewizji w Polsce od miesięcy elektryzuje media. Już od kilku miesięcy spekulowano, że TVN może zmienić właściciela, a wśród potencjalnych zainteresowanych pojawiały się głośne nazwiska. Teraz pojawił się nowy, zaskakujący gracz w wyścigu o przejęcie stacji.
Nowe informacje o sprzedaży TVN
W grudniu 2024 roku Warner Bros. Discovery oficjalnie potwierdził, że rozważa sprzedaż TVN. Jak podkreślała wówczas rzeczniczka koncernu, najważniejsze w całym procesie będzie zachowanie niezależności stacji. Informacja ta szybko przyciągnęła uwagę potencjalnych inwestorów, którzy widzą w TVN atrakcyjną inwestycję o dużym zasięgu i ugruntowanej pozycji na rynku.
Do tej pory w gronie zainteresowanych przejęciem TVN wymieniano fundusz Michała Sołowowa oraz konsorcjum zbudowane wokół giełdowego WP Holdingu, które składa się z grupy polskich przedsiębiorców. Jak donosi "Puls Biznesu", na wiążące oferty Warner Bros. Discovery czeka jeszcze dwa tygodnie. W tym czasie na horyzoncie pojawił się kolejny, bardzo poważny gracz.
Awantura na konferencji Patryka Jakiego. Dziennikarka go wyśmiała, po chwili było jeszcze ostrzejDo gry wchodzi gigant medialny
Według informacji "Pulsu Biznesu", do walki o przejęcie TVN może dołączyć Ringier Axel Springer Polska (RASP) - wspólne przedsięwzięcie niemieckiej grupy Axel Springer oraz szwajcarskiego koncernu Ringier. Firma ta jest dobrze znana na polskim rynku jako właściciel Onetu, dziennika "Fakt" oraz tygodnika "Newsweek". RASP miałby stworzyć konsorcjum z notowanym na giełdzie w Amsterdamie funduszem private equity CVC Capital Partners.
Ten ostatni jest obecnie w Polsce głównym akcjonariuszem Żabki i Stock Spirits oraz, od niedawna, inwestorem Comarchu, który zdjął z giełdy wspólnie z rodziną Filipiaków. Globalnie jego aktywa mają wartość rzędu 200 mld USD. Telewizji aktualnie w portfelu nie ma - pisze "Puls Biznesu".
Dlaczego Warner Bros. Discovery chce sprzedać TVN?
Pod koniec 2023 roku agencja Reuters informowała, że Warner Bros. Discovery, przy wsparciu JP Morgan, analizuje możliwość sprzedaży polskiego nadawcy. Proces ten wpisuje się w szerszą strategię koncernu, który rozważa pozbycie się części aktywów, aby skoncentrować się na kluczowych obszarach działalności.
Choć szczegóły dotyczące transakcji pozostają tajemnicą, według źródeł Reutersa wartość sprzedaży TVN może przekroczyć 1 miliard euro. To olbrzymia suma, ale też dowód na to, jak cenny jest ten nadawca na medialnej mapie Europy. Warner Bros. Discovery podkreśla, że niezależność TVN pozostanie priorytetem w ewentualnych negocjacjach.
Rywalizacja o przejęcie jednej z najważniejszych stacji telewizyjnych w Polsce wchodzi w decydującą fazę. W grze pozostają trzy poważne podmioty, które mają potencjał do sfinalizowania tak wielkiej transakcji. Ostateczna decyzja właścicieli TVN powinna zapaść w najbliższych tygodniach.





































