Krzysztof Bosak o brutalnej rzeczywistości: "Polska udaje potęgę. Europa się sypie"

Zmiany w polityce międzynarodowej wynikające z polityki prezydenta USA Donalda Trumpa i uchwała dotycząca bezpieczeństwa narodowego były tematami rozmów redaktora Mikołaja Dowejki z Krzysztofem Bosakiem, wicemarszałkiem Sejmu z Konfederacji. Krzysztof Bosak ocenił również politykę Unii Europejskiej.
Ameryka naciska na Europę
W ostatnich latach Stany Zjednoczone wyraźnie podkreślają potrzebę zwiększenia zaangażowania obronnego ze strony swoich europejskich sojuszników, co prowadzi do napięć w relacjach transatlantyckich. Amerykanie coraz wyraźniej sygnalizują, że nie chcą dalej finansować europejskiego bezpieczeństwa bez stosownej rekompensaty.
Jeżeli Amerykanie chcą dostać jakąś rekompensatę, jeżeli Amerykanie chcą, żeby zrównoważyć te stosunki z Europą, to to nie oznacza wyjścia z Europy, to oznacza jeszcze bardziej intensywne uprawianie polityki z Europą - tłumaczy Krzysztof Bosak.
Ponadto, Stany Zjednoczone przeprowadziły serie ataków powietrznych na cele związane z rebeliantami Huti w Jemenie, mające na celu osłabienie ich zdolności do zakłócania kluczowych szlaków morskich. Ataki są częścią szerokiej kampanii Donalda Trumpa.
Silny jest w administracji Trumpa taki nazwijmy to kompleks Europy. Na zasadzie my płacimy, a oni robią jazdę na gapę - skomentował Krzysztof Bosak.
ZOBACZ: "Od kilkunastu dni". Wojskowy ujawnił, co dzieje się na granicy z Białorusią, nie ma dobrych wieści
Wiceprezydent Vance cytował dane, z których wynika, że zaledwie 3% handlu amerykańskiego idzie przez kanał Sueski, Morze Czerwone i jest w zasięgu grup terrorystycznych Hutich w Jemenie, a 40% europejskiego - dodał Krzysztof Bosak

Polska głosuje tylko symbolicznie
Ostatnie informacje wskazują na plan Unii Europejskiej mający na celu zwiększenie wydatków na obronność do 800 miliardów euro w ciągu czterech lat. Według przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, osiągnięcie tego celu wymagałoby, aby państwa członkowskie zwiększyły swoje wydatki na obronność średnio o 1,5% PKB rocznie, co stworzyłoby przestrzeń fiskalną o wartości blisko 650 miliardów euro w tym okresie.
W marcu 2025 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę dotyczącą bezpieczeństwa narodowego, w której wyraził poparcie dla rezolucji Parlamentu Europejskiego z 12 marca 2025 roku w sprawie przyszłości europejskiej obrony. W uchwale podkreślono konieczność zwiększenia zaangażowania państw europejskich w strukturę obronną NATO.
Żaden budżet nie powstał, żadne akty prawne w tej sprawie nie zostały przegłosowane, na razie to były głosowania nad rzeczami czysto symbolicznymi, czyli politycy napisali, co im się wydaje i co by chcieli i zarządzili sobie głosowania nad tym. W Polsce zostało to przedstawione, że to jest sprawa życia i śmierci, żebyśmy popierali to, co głosował Parlament Europejski - stwierdził Krzysztof Bosak.


Zachód nie rządzi już światem
Zdaniem Krzysztofa Bosaka świat zachodni znajduje się w stanie poważnego regresu. Wieloletnie narracje o potędze militarnej i ekonomicznej Stanów Zjednoczonych oraz Europy zaczynają zderzać się z twardą rzeczywistością. Wskazuję, że wiele z tych założeń opiera się na pozorach, a rzeczywista siła Zachodu jest mniejsza, niż sądzono.
To, co nam wmawiano przez ostatnie 20-30 lat, że świat zachodni jest wiodący na świecie, że jest partnersko-transatlantyckie, że jest wszystko poukładane. Najbogatszy blok, najbardziej rozwinięty z największymi zdolnościami militarnymi - ocenił Krzysztof Bosak
ZOBACZ: Nie kupuj stolarki, dopóki tego nie przeczytasz! WIŚNIOWSKI zaskakuje oszczędnościami i… rabatami
Widać, że w tej chwili na przykład Rosja, która była uważana za państwo na granicy upadku, zacofany z bankrutowania ma to w nosie i realizują twardo swoją politykę militarną - dodał Krzysztof Bosak.
Zdaniem wicemarszałka Sejmu, Zachód od lat stawia na kreowanie pozorów siły. Przykładem mają być m.in. deklaracje Francji o gotowości rozciągnięcia parasola nuklearnego na całą Europę, choć jej arsenał jądrowy ledwie wystarcza do zapewnienia własnego bezpieczeństwa. Podobne zabiegi stosować miały również Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone.
Jeżeli ktoś swoją pozycję opiera na pozorach, to prędzej czy później zostanie sprawdzony - podkreślił Krzysztof Bosak.
Zachęcamy do obejrzenia całego programu na kanale Goniec na YouTube.





































