Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Donald Tusk

Donald Tusk

Donald Tusk – kim jest?

Donald Tusk to polski polityk i historyk, członek opozycji demokratycznej z czasów PRL, a także późniejszy Premier RP i Przewodniczący Rady Europy. Wieloletni poseł na Sejm RP i prezes Platformy Obywatelskiej. Jego największym politycznym antagonistą jest Jarosław Kaczyński.

 • Pełne imię i nazwisko:  Donald Franciszek Tusk
 • Data urodzenia: 22 kwietnia 1957
 • Miejsce urodzenia: Gdańsk
 • Wzrost: 174 cm
 • Wykształcenie: wyższe (historyczne)
 • Rodzice: Ewa i Donald Tusk
 • Rodzeństwo: siostra, Sonia Tusk
 • Stan cywilny: żonaty od 1978 roku Małgorzatą Tusk (z domu Sochacka); w 2005 roku zawarli ślub kościelny (wcześniej cywilny)
 • Dzieci: Michał Tusk (ur. 1982 r.), Katarzyna Tusk (ur. 1987 r.)
 • Zawód: polityk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej; były Premier RP i były Przewodniczący Rady Europejskiej.
 • Partia: Platforma Obywatelska (wchodzi w skład Koalicji Obywatelskiej).

Przez długi czas Donald Tusk był zdystansowany od polityki krajowej, realizując się zawodowo w Parlamencie Europejskim. Niedawno jednak powrócił do polskiej polityki, deklarując zamiar uczestnictwa w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Donald Tusk – kariera polityczna

Początek politycznej kariery Donalda Tuska datowany jest na schyłek lat 70’ ubiegłego wieku. Właśnie wtedy, jeszcze jako student, Donald Tusk zaangażował się w działalność opozycyjną przeciwko władzom PRL. Początkowo pomagał w organizacji Studenckiego Komitetu Solidarności, a później rozpoczął współpracę z Bogdanem Borusewiczem i Wolnymi Związkami Wybrzeża.

Po upadku starego systemu, Donald Tusk stał się jednym z założycieli Kongresu Liberalno-Demokratycznego i w 1991 roku z ramienia tej partii dostał się do Sejmu. W kwietniu 1994 roku został jednym z wiceprzewodniczących Unii Wolności, odchodząc z partii na początku 2001 roku. Wówczas, wraz z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim, założył Platformę Obywatelską.

W latach 2007 – 2014 pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów z ramienia Platformy Obywatelskiej. Od 1 grudnia do 2014 roku, do 30 listopada 2019 roku, pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Europy, by natychmiast po tym objąć posadę przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (do 31 maja 2022 roku). Aktualnie, jako prezes Platformy Obywatelskiej (wchodzącej w skład Koalicji Obywatelskiej), będzie walczył o mandat posła w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Donald Tusk – życie prywatne i poglądy

Donald Tusk jest żonaty od 1978 roku z Małgorzatą Tusk, z domu Sochacką. Mają razem dwójkę dzieci: Michała (ur. 1982 roku) i Katarzynę (ur. 1987 roku). Interesuje się piłką nożną, którą amatorsko uprawia. W latach ’70 był wiceprezesem klubu kibica Lechii Gdańsk. Określa się jako Kaszub i katolik.

Poglądy polityczne Donalda Tuska są tożsame z linią partii, której jest członkiem i współzałożycielem. W kwestii ideologicznej identyfikuje się z socjalliberalizmem i chrześcijańską demokracją. W gospodarce opowiada się za społeczną gospodarką rynkową.

Pokaż więcej

Tusk i Kaczyński
09.06.2024 22:17 Wybory do Parlamentu Europejskiego. KO wygrała, Kaczyński mówi o sukcesie

Liderzy dwóch największych ugrupowań zabrali głos po opublikowaniu sondażowych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego. Donald Tusk ogłosił, że Polska stała się liderem Europy, natomiast Jarosław Kaczyński nawiązywał do 2004 roku.

Tadeusz Rydzyk
03.06.2024 16:14 Ważny komunikat Radia Maryja. ”Kłamstwa o imperium ojca Rydzyka"

Zespół Wspierania Radia Maryja odpowiada na ”kłamstwa o ojcu dyrektorze”. W najnowszym komunikacie stwierdza, że naruszeniem praw obywatelskich, które przysługują również kapłanowi, jest głoszenie nieprawdziwych informacji o ”imperium ojca Rydzyka”. Sympatycy rozgłośni odnoszą się tym samym do ostatniej wypowiedzi premiera Donalda Tuska. 

Anita Werner
28.05.2024 20:23 Anita Werner czekała na sam koniec "Faktów". Nagle zadrwiła z Andrzeja Dudy

Anita Werner na sam koniec wtorkowych "Faktów" nie mogła powstrzymać się od zabawnego komentarza, zapowiadając materiał o prezydencie Andrzeju Dudzie. Z delikatnym uśmiechem na twarzy podsumowała słowa, które prezydent wypowiedział podczas swojego przemówienia w Koninie. - To nie żart - zaznaczała prowadząca.

Tadeusz Rydzyk
27.05.2024 21:34 Tadeusz Rydzyk skarży się na Donalda Tuska. Mówi o "demonach kłamstwa"

Tadeusz Rydzyk ma poważny kłopot. Po tym, jak premier Donald Tusk zapewnił, że ukróci hojne dotowanie imperium redemptorysty, ten wpadł w niemałą panikę. Aby stanąć w swojej obronie, zaatakował szefa rządu na antenie Radia Maryja, zarzucając mu hejt i fałsz. Rozwiązania swoich problemów może szukać już tylko w modlitwie w intencji oddalenia demonów kłamstwa, do której zaprasza słuchaczy.

Donald Tusk
26.05.2024 15:45 Wykształcenie Donalda Tuska zaskakuje. Wielu nie miało pojęcia

Donald Tusk jest w polskiej polityce od wielu lat. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w kraju, która zdaje się nie mieć przed nami żadnych tajemnic. Media co chwilę dostarczają kolejnych rewelacji na temat premiera, ale rzadko kiedy mówią o jego wykształceniu. Tymczasem okazuje się, że szef rządu ma się czym pochwalić, a zdobytą w czasach studiów wiedzę z pewnością wykorzystuje w codziennej pracy.

Donald Tusk
26.05.2024 10:25 Donald Tusk w Dzień Matki pokazał wyjątkowe nagranie. "Mam ściśnięte gardło"

Premier Donald Tusk z okazji Dnia Matki opublikował w niedzielę w mediach społecznościowych rodzinne nagranie z 1967 roku, które sam skomentował. - Cały czas mam ściśnięte gardło, kiedy ją widzę - mówił. Życzenia wszystkim mamom złożyła dziś również para prezydencka.

Polska
20.05.2024 15:24 Mieszkają przy granicy, przerwali milczenie. "Znalazłam uchodźców w kukurydzy"

Premier Donald Tusk ogłosił w Krakowie budowę umocnień i fortyfikacji przy granicy z Białorusią. ”Tarcza Wschód” ma kosztować 10 miliardów euro i uniemożliwić penetrację polskiej granicy przez siły zbrojne Białorusi i Rosji. Tymczasem przygraniczni mieszkańcy wspominają sąsiedzkie stosunki z Białorusinami.

Danuta Holecka
30.04.2024 21:14 Danuta Holecka nie gryzła się w język. Zadrwiła z Donalda Tuska

We wtorek widzów TV Republika w programie informacyjnym "Dzisiaj" przywitała Danuta Holecka. Uwielbiana prowadząca już na samym początku nie miała dla odbiorców dobrych wiadomości. Przy okazji zadrwiła z premiera Donalda Tuska. "Obiecywał kraj mlekiem i miodem płynący".

emerytka
27.03.2024 15:29 Emerytka nie miała litości dla Tuska. Ostre słowa pod adresem rządu

Reporter Gońca przeprowadzając uliczną sondę w Warszawie, porozmawiał ze starszą kobietą, która nie miała litości dla obecnej władzy. Oberwało się m.in. premierowi Tuskowi, a także Rafałowi Trzaskowskiemu. Zaskakujące słowa padły z kolei pod adresem Zbigniewa Ziobro i działań ABW w jego domu. Seniorka dosadnie skomentowała obecną sytuację w Polsce, a przechodnie tylko zerkali w jej kierunku z zainteresowaniem.

Jarosław Kaczyński, Donald Tusk
18.03.2024 22:02 Zaskakujące wyniki najnowszego sondażu. Kaczyński może się cieszyć

Znane są najnowsze wyniki sondażu politycznego, który przeprowadził Instytut Badań Pollster. Doszło w nim do zmiany lidera. Jest to pierwsza taka sytuacja od czasu październikowych wyborów parlamentarnych. Przewaga jest jednak niewielka.

protest ogień flagi
06.03.2024 14:28 Rolnicy spalili trumnę przed KPRM. Interweniowała policja

Trwa wielki protest rolników w Warszawie. Manifestujący przynieśli pod Kancelarię Rady Ministrów czarną trumnę, którą następnie podpalili. Tłumaczyli, że jest to „symbol upadku polskiego rolnictwa”. Chwile później na miejscu interweniowała policja. 

Danuta Holecka
23.02.2024 12:15 Holecka nie kryła uśmiechu w TV Republika. Zakpiła z Tuska

TV Republika nawet nie próbowała ukryć, że znalazła sposób na uderzenie w rząd Donalda Tuska. Danuta Holecka prowadząca czwartkowe (22.02) wydanie programu “Dzisiaj” czekała na sam koniec, aby zapowiedzieć specjalny materiał. Zadano konkretne pytanie, które może wywołać u nowego premiera niezręczność.

tankowanie donald tusk
22.02.2024 14:44 Donald Tusk zabrał głos ws. cen paliw. Wskazał kluczową datę

Spełniły się zapowiedzi analityków. W związku z rosnącymi cenami ropy naftowej widzimy coraz wyższe ceny na stacjach. Tankowanie jest najdroższe od ponad dwóch miesięcy. Premier został zapytany o plany rządu w tej sprawie. Donald Tusk przekonywał, że do końca marca poznamy odpowiedź na możliwości obniżenia cen paliw na stacjach Orlen. Poruszył też kwestię następcy Daniela Obajtka.

"Dzisiaj" Jacek Sobala
18.02.2024 13:30 Oburzające słowa w TV Republika. Przekroczono wszelkie granice

Kolejny skandal na antenie Telewizji Republika. Po oburzających słowach Marka Króla na temat obozów koncentracyjnych, tym razem intelektem nie popisał się Jacek Sobala. W głównym serwisie informacyjnym “Dzisiaj” dziennikarz bez żadnych zahamowań uderzył w Donalda Tuska. Wykorzystał do tego tragiczną śmierć rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

kobieta jarosław kaczyński donald tusk
16.02.2024 11:19 Kobiety zabrały głos ws. Kaczyńskiego i Tuska. Wymowne reakcje

Walentynki już za nami, ale to wcale nie oznacza, że następna okazja do wręczenia komuś miłego listu nastąpi dopiero za rok. W związku z wyjątkową okazją mieszkanki Warszawy zostały zapytane o to, komu dałyby walentynkę. Czy wręczyłyby ją Donaldowi Tuskowi, a może Jarosławowi Kaczyńskiemu? Odpowiedzi kobiet mogą zaskoczyć. 

Donald Tusk
11.02.2024 19:33 Donald Tusk przyłapany. Co robił przed spotkaniem z wyborcami?

Donald Tusk w niedzielę 11 lutego po raz pierwszy po urlopie spotkał się z wyborcami. Premier wybrał się do położonego w województwie warmińsko-mazurskim Morąga. Kilka godzin przed wyjazdem dziennikarze Faktu przyłapali szefa rządu na nietypowej rozgrzewce. Ubrany w kominiarkę wybiegł z domu.

czarnek poseł pis
06.02.2024 13:43 Czarnek drwi z Donald Tuska. Cała sala wybuchnęła śmiechem

Przemysław Czarnek pochwalił się swoim poziomem dyskusji podczas ostatniego spotkania z wyborcami. W pewnym momencie zaczął drwić z Donalda Tuska. Były minister edukacji poruszył przy tej okazji temat reparacji wojennych, po czym zaczął wycierać swoje kolana. Zebranych ogromnie rozbawił ten żart.

Donald Tusk
03.02.2024 21:43 Donald Tusk zabrał wnuczkę na narty. Internauci są zachwyceni

Donald Tusk korzysta z pięknej pogody i aktywnie spędza czas na świeżym powietrzu. Towarzyszy mu ukochana wnuczka, która młodego wieku, wyraźnie podziela zainteresowania dziadka. Nagranie opublikowane przez premiera w mediach społecznościowych robi furorę wśród internautów.

krzysztof jackowski
02.02.2024 16:31 Krzysztof Jackowski zobaczył w wizji Donalda Tuska. Aż złapał się za głowę

Krzysztof Jackowski przekazał swoje przewidywania co do następnych miesięcy względem polskiej polityki. Najpopularniejszy jasnowidz w Polsce wielokrotnie nawiązywał do tej tematyki, jednak teraz podzielił się bardzo zaskakującymi przewidywaniami. Z pełnym przekonaniem mówi o przedterminowych wyborach i przyszłości Donalda Tuska. 

donald tusk flagi polska nato
01.02.2024 14:58 Donald Tusk zareagował na odwołanie Daniela Obajtka. „Dobry czwartek, jedziemy dalej”

Rada nadzorcza Orlenu odwołała Daniela Obajtka ze stanowiska prezesa koncernu. Z firmą ostatecznie pożegna się 5 lutego 2024 r. Głos w sprawie niezwłocznie zabrał Donald Tusk. Odniósł się także do Viktora Orbana, który miał ugiąć się w sprawie udzielenia zgody na odblokowanie pakietu 50 miliardów euro pomocy finansowej dla Ukrainy.

jurek owsiak donald tusk dziecko
28.01.2024 17:18 Donald Tusk nie mógł odpuścić. Podzielił się wymownym nagraniem z wnuczką

Donald Tusk miał bardzo ważny przekaz do prezesa PiS, ale i nie tylko. Jeden film mówi więcej, niż tysiąc słów. Podkreślił, że zwłaszcza dzisiaj są ważniejsze sprawy. Na nagraniu pokazał, na czym zamierza się skupić, zamiast wchodzić w potyczkę słowną z Jarosławem Kaczyńskim i okazał swoje wsparcie dla 32. finału WOŚP.

Donald Tusk
24.01.2024 17:22 Spięcie na konferencji Tuska. Mocne słowa do reportera Telewizji Republika

Podczas środowej konferencji prasowej Donalda Tuska, zorganizowanej tuż po posiedzeniu rządu, pomiędzy premierem a przedstawicielem Telewizji Republika doszło do spięcia. Poszło o pytanie dotyczące wątpliwości związanych z odebraniem mandatów poselskich Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi. Tusk zwrócił się do reportera z ironią.

kobieta mikrofon tekst
14.01.2024 15:02 17 złotych za chleb? Emeryci oburzeni cenami pieczywa. „Łajdactwo”

Według danych GUS inflacja w grudniu wyniosła 6,1 procent. Największy skok cen mamy za sobą, jednak to nie przekłada się na poprawienie możliwości finansowych Polaków. Z najbardziej podstawowe produkty wciąż trzeba często słono zapłacić w porównaniu do najniższej krajowej. Reporter Goniec.pl zapytał mieszkańców Warszawy, co sądzą o aktualnej cenie chleba, za którego kiedyś płaciło się zaledwie 2 zł.

Danuta Holecka
10.01.2024 10:11 Danuta Holecka zgodziła się ze słowami Tuska. Widzowie TV Republika musieli regulować odbiorniki

Danuta Holecka od kilkunastu dni prowadzi program informacyjny "Dzisiaj" w Telewizji Republika. Była gwiazda "Wiadomości" bardzo szybko odnalazła się w nowej stacji, a widzowie, którzy tęsknili za swoją ulubienicą na ekranie, sprawili, że serwis prowadzony przez Holecką ma bardzo wysoką oglądalność. W ostatnim wydaniu serwisu, ku zaskoczeniu widzów, uwielbiana prowadząca przyznała rację Donaldowi Tuskowi, jednak po chwili wbiła szpilkę.

protesty, Tusk
10.01.2024 09:15 Trudno uwierzyć, co zrobili pod domem Donalda Tuska. Policja musiała interweniować

Nie milknął echa po aresztowaniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, do którego doszło we wtorek 9 stycznia. Grupa osób pojawiła się wczoraj wieczorem pod domem premiera Donalda Tuska w Sopocie. Niebywałe co zrobili, musiała interweniować policja.

Donald Tusk
31.12.2023 20:25 Ważny apel Donalda Tuska do Polaków, tuż przed sylwestrem pojawiło się nagranie. "Zdecydowanie odradzam"

Donald Tusk chętnie wykorzystuje swoje media społecznościowe do codziennego kontaktu z obywatelami. Tym razem szef polskiego rządu postanowił przekazać im specjalny, sylwestrowy komunikat, za pośrednictwem platformy X. Wbrew pozorom, nie jest on jednak jedynym bohaterem filmu, gdyż towarzyszy mu ukochany pupil. Obaj mają do Polaków przydatną poradę związaną ze świętowaniem Nowego Roku.

opłatek
23.12.2023 15:34 Opłatek z Donaldem Tuskiem? Wigilia z prezesem PiS? "Nigdy w życiu"

Zapytaliśmy przechodniów o to, czy podzieliliby się opłatkiem z politykami. Boże Narodzenie i Wigilia to czas przebaczania i wyrozumiałości, ale nie wszyscy są gotowi na przełamanie się z Donaldem Tuskiem lub Jarosławem Kaczyńskim. Co działoby się przy wigilijnym stole z najważniejszymi politykami w kraju?

andrzej duda donald tusk
21.12.2023 22:35 Nagły komunikat kancelarii prezydenta. Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Tuskiem

Kancelaria prezydenta wydała nagły komunikat. Poinformowano, że Andrzej Duda  odbył krótką rozmowę z premierem Donaldem Tuskiem. Chodziło zmiany ustawodawcze w mediach publicznych. Rozmowa odbyła się po decyzjach ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza.