Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Donald Tusk

Donald Tusk

Donald Tusk – kim jest?

Donald Tusk to polski polityk i historyk, członek opozycji demokratycznej z czasów PRL, a także późniejszy Premier RP i Przewodniczący Rady Europy. Wieloletni poseł na Sejm RP i prezes Platformy Obywatelskiej. Jego największym politycznym antagonistą jest Jarosław Kaczyński.

 • Pełne imię i nazwisko:  Donald Franciszek Tusk
 • Data urodzenia: 22 kwietnia 1957
 • Miejsce urodzenia: Gdańsk
 • Wzrost: 174 cm
 • Wykształcenie: wyższe (historyczne)
 • Rodzice: Ewa i Donald Tusk
 • Rodzeństwo: siostra, Sonia Tusk
 • Stan cywilny: żonaty od 1978 roku Małgorzatą Tusk (z domu Sochacka); w 2005 roku zawarli ślub kościelny (wcześniej cywilny)
 • Dzieci: Michał Tusk (ur. 1982 r.), Katarzyna Tusk (ur. 1987 r.)
 • Zawód: polityk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej; były Premier RP i były Przewodniczący Rady Europejskiej.
 • Partia: Platforma Obywatelska (wchodzi w skład Koalicji Obywatelskiej).

Przez długi czas Donald Tusk był zdystansowany od polityki krajowej, realizując się zawodowo w Parlamencie Europejskim. Niedawno jednak powrócił do polskiej polityki, deklarując zamiar uczestnictwa w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Donald Tusk – kariera polityczna

Początek politycznej kariery Donalda Tuska datowany jest na schyłek lat 70’ ubiegłego wieku. Właśnie wtedy, jeszcze jako student, Donald Tusk zaangażował się w działalność opozycyjną przeciwko władzom PRL. Początkowo pomagał w organizacji Studenckiego Komitetu Solidarności, a później rozpoczął współpracę z Bogdanem Borusewiczem i Wolnymi Związkami Wybrzeża.

Po upadku starego systemu, Donald Tusk stał się jednym z założycieli Kongresu Liberalno-Demokratycznego i w 1991 roku z ramienia tej partii dostał się do Sejmu. W kwietniu 1994 roku został jednym z wiceprzewodniczących Unii Wolności, odchodząc z partii na początku 2001 roku. Wówczas, wraz z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim, założył Platformę Obywatelską.

W latach 2007 – 2014 pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów z ramienia Platformy Obywatelskiej. Od 1 grudnia do 2014 roku, do 30 listopada 2019 roku, pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Europy, by natychmiast po tym objąć posadę przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (do 31 maja 2022 roku). Aktualnie, jako prezes Platformy Obywatelskiej (wchodzącej w skład Koalicji Obywatelskiej), będzie walczył o mandat posła w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Donald Tusk – życie prywatne i poglądy

Donald Tusk jest żonaty od 1978 roku z Małgorzatą Tusk, z domu Sochacką. Mają razem dwójkę dzieci: Michała (ur. 1982 roku) i Katarzynę (ur. 1987 roku). Interesuje się piłką nożną, którą amatorsko uprawia. W latach ’70 był wiceprezesem klubu kibica Lechii Gdańsk. Określa się jako Kaszub i katolik.

Poglądy polityczne Donalda Tuska są tożsame z linią partii, której jest członkiem i współzałożycielem. W kwestii ideologicznej identyfikuje się z socjalliberalizmem i chrześcijańską demokracją. W gospodarce opowiada się za społeczną gospodarką rynkową.

Pokaż więcej

"Dzisiaj" Jacek Sobala
18.02.2024 13:30 Oburzające słowa w TV Republika. Przekroczono wszelkie granice

Kolejny skandal na antenie Telewizji Republika. Po oburzających słowach Marka Króla na temat obozów koncentracyjnych, tym razem intelektem nie popisał się Jacek Sobala. W głównym serwisie informacyjnym “Dzisiaj” dziennikarz bez żadnych zahamowań uderzył w Donalda Tuska. Wykorzystał do tego tragiczną śmierć rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

kobieta jarosław kaczyński donald tusk
16.02.2024 11:19 Kobiety zabrały głos ws. Kaczyńskiego i Tuska. Wymowne reakcje

Walentynki już za nami, ale to wcale nie oznacza, że następna okazja do wręczenia komuś miłego listu nastąpi dopiero za rok. W związku z wyjątkową okazją mieszkanki Warszawy zostały zapytane o to, komu dałyby walentynkę. Czy wręczyłyby ją Donaldowi Tuskowi, a może Jarosławowi Kaczyńskiemu? Odpowiedzi kobiet mogą zaskoczyć. 

Donald Tusk
11.02.2024 19:33 Donald Tusk przyłapany. Co robił przed spotkaniem z wyborcami?

Donald Tusk w niedzielę 11 lutego po raz pierwszy po urlopie spotkał się z wyborcami. Premier wybrał się do położonego w województwie warmińsko-mazurskim Morąga. Kilka godzin przed wyjazdem dziennikarze Faktu przyłapali szefa rządu na nietypowej rozgrzewce. Ubrany w kominiarkę wybiegł z domu.

czarnek poseł pis
06.02.2024 13:43 Czarnek drwi z Donald Tuska. Cała sala wybuchnęła śmiechem

Przemysław Czarnek pochwalił się swoim poziomem dyskusji podczas ostatniego spotkania z wyborcami. W pewnym momencie zaczął drwić z Donalda Tuska. Były minister edukacji poruszył przy tej okazji temat reparacji wojennych, po czym zaczął wycierać swoje kolana. Zebranych ogromnie rozbawił ten żart.

Donald Tusk
03.02.2024 21:43 Donald Tusk zabrał wnuczkę na narty. Internauci są zachwyceni

Donald Tusk korzysta z pięknej pogody i aktywnie spędza czas na świeżym powietrzu. Towarzyszy mu ukochana wnuczka, która młodego wieku, wyraźnie podziela zainteresowania dziadka. Nagranie opublikowane przez premiera w mediach społecznościowych robi furorę wśród internautów.

krzysztof jackowski
02.02.2024 16:31 Krzysztof Jackowski zobaczył w wizji Donalda Tuska. Aż złapał się za głowę

Krzysztof Jackowski przekazał swoje przewidywania co do następnych miesięcy względem polskiej polityki. Najpopularniejszy jasnowidz w Polsce wielokrotnie nawiązywał do tej tematyki, jednak teraz podzielił się bardzo zaskakującymi przewidywaniami. Z pełnym przekonaniem mówi o przedterminowych wyborach i przyszłości Donalda Tuska. 

donald tusk flagi polska nato
01.02.2024 14:58 Donald Tusk zareagował na odwołanie Daniela Obajtka. „Dobry czwartek, jedziemy dalej”

Rada nadzorcza Orlenu odwołała Daniela Obajtka ze stanowiska prezesa koncernu. Z firmą ostatecznie pożegna się 5 lutego 2024 r. Głos w sprawie niezwłocznie zabrał Donald Tusk. Odniósł się także do Viktora Orbana, który miał ugiąć się w sprawie udzielenia zgody na odblokowanie pakietu 50 miliardów euro pomocy finansowej dla Ukrainy.

jurek owsiak donald tusk dziecko
28.01.2024 17:18 Donald Tusk nie mógł odpuścić. Podzielił się wymownym nagraniem z wnuczką

Donald Tusk miał bardzo ważny przekaz do prezesa PiS, ale i nie tylko. Jeden film mówi więcej, niż tysiąc słów. Podkreślił, że zwłaszcza dzisiaj są ważniejsze sprawy. Na nagraniu pokazał, na czym zamierza się skupić, zamiast wchodzić w potyczkę słowną z Jarosławem Kaczyńskim i okazał swoje wsparcie dla 32. finału WOŚP.

Donald Tusk
24.01.2024 17:22 Spięcie na konferencji Tuska. Mocne słowa do reportera Telewizji Republika

Podczas środowej konferencji prasowej Donalda Tuska, zorganizowanej tuż po posiedzeniu rządu, pomiędzy premierem a przedstawicielem Telewizji Republika doszło do spięcia. Poszło o pytanie dotyczące wątpliwości związanych z odebraniem mandatów poselskich Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi. Tusk zwrócił się do reportera z ironią.

kobieta mikrofon tekst
14.01.2024 15:02 17 złotych za chleb? Emeryci oburzeni cenami pieczywa. „Łajdactwo”

Według danych GUS inflacja w grudniu wyniosła 6,1 procent. Największy skok cen mamy za sobą, jednak to nie przekłada się na poprawienie możliwości finansowych Polaków. Z najbardziej podstawowe produkty wciąż trzeba często słono zapłacić w porównaniu do najniższej krajowej. Reporter Goniec.pl zapytał mieszkańców Warszawy, co sądzą o aktualnej cenie chleba, za którego kiedyś płaciło się zaledwie 2 zł.

Danuta Holecka
10.01.2024 10:11 Danuta Holecka zgodziła się ze słowami Tuska. Widzowie TV Republika musieli regulować odbiorniki

Danuta Holecka od kilkunastu dni prowadzi program informacyjny "Dzisiaj" w Telewizji Republika. Była gwiazda "Wiadomości" bardzo szybko odnalazła się w nowej stacji, a widzowie, którzy tęsknili za swoją ulubienicą na ekranie, sprawili, że serwis prowadzony przez Holecką ma bardzo wysoką oglądalność. W ostatnim wydaniu serwisu, ku zaskoczeniu widzów, uwielbiana prowadząca przyznała rację Donaldowi Tuskowi, jednak po chwili wbiła szpilkę.

protesty, Tusk
10.01.2024 09:15 Trudno uwierzyć, co zrobili pod domem Donalda Tuska. Policja musiała interweniować

Nie milknął echa po aresztowaniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, do którego doszło we wtorek 9 stycznia. Grupa osób pojawiła się wczoraj wieczorem pod domem premiera Donalda Tuska w Sopocie. Niebywałe co zrobili, musiała interweniować policja.

Donald Tusk
31.12.2023 20:25 Ważny apel Donalda Tuska do Polaków, tuż przed sylwestrem pojawiło się nagranie. "Zdecydowanie odradzam"

Donald Tusk chętnie wykorzystuje swoje media społecznościowe do codziennego kontaktu z obywatelami. Tym razem szef polskiego rządu postanowił przekazać im specjalny, sylwestrowy komunikat, za pośrednictwem platformy X. Wbrew pozorom, nie jest on jednak jedynym bohaterem filmu, gdyż towarzyszy mu ukochany pupil. Obaj mają do Polaków przydatną poradę związaną ze świętowaniem Nowego Roku.

opłatek
23.12.2023 15:34 Opłatek z Donaldem Tuskiem? Wigilia z prezesem PiS? "Nigdy w życiu"

Zapytaliśmy przechodniów o to, czy podzieliliby się opłatkiem z politykami. Boże Narodzenie i Wigilia to czas przebaczania i wyrozumiałości, ale nie wszyscy są gotowi na przełamanie się z Donaldem Tuskiem lub Jarosławem Kaczyńskim. Co działoby się przy wigilijnym stole z najważniejszymi politykami w kraju?

andrzej duda donald tusk
21.12.2023 22:35 Nagły komunikat kancelarii prezydenta. Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Tuskiem

Kancelaria prezydenta wydała nagły komunikat. Poinformowano, że Andrzej Duda  odbył krótką rozmowę z premierem Donaldem Tuskiem. Chodziło zmiany ustawodawcze w mediach publicznych. Rozmowa odbyła się po decyzjach ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza.

Edyta Lewandowska
19.12.2023 14:57 Osobliwy "jubileusz" w "Wiadomościach" TVP. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia

„Wiadomości” TVP wyemitowały kolejny materiał poświęcony osobie Donalda Tuska. Tym razem skupiono się na liczbie odcinków programu “Strefa starcia”, do których zaproszenia odmówił obecny premier. Pracownicy Telewizji Polskiej doliczyli do setki, co postanowili wyjątkowo dobitnie podkreślić na antenie. W swoich żartach mówili o „jubileuszu Tuska”.

"Wiadomości" TVP
17.12.2023 19:28 W "Wiadomościach" TVP padły porażające słowa. Jak im nie wstyd?

“Wiadomości” TVP zdecydowały się na kolejny ostry materiał uderzający w Donalda Tuska. W sobotę (16.12) padły mocne słowa pod adresem zamiarów rządów koalicji 15 października wobec Telewizji Polskiej. Dziennikarze niejako poskarżyli się na zachowanie nowego premiera. Chodzi o dwie sytuacje.

Jackowski Tusk
14.12.2023 14:49 Krzysztof Jackowski miał niepokojącą wizję. Rząd Donalda Tuska czeka niełatwy czas

Krzysztof Jackowski nie odpuszcza i snuje kolejne wizje dotyczące Polski i polskiej polityki. Znany jasnowidz został poproszony przez “Fakt” o podzielenie się z czytelnikami najnowszym przeczuciem związanym z powołaniem rządu Donalda Tuska. Niestety, profeta nie widzi przyszłości w kolorowych barwach i przewiduje, że nowa władza szybko doprowadzi do wielkiego skandalu. W powietrzu wisi kryzys, którego rozwiązania nie ułatwią niepokojące wydarzenia na całym świecie.

sonda Donald Tusk
12.12.2023 20:23 Zapytaliśmy Polaków, co myślą o Tusku. Odpowiedzi takie, że aż uszy puchną

Stało się. Rząd Mateusza Morawieckiego upadł, a na jego miejsce już szykuje się gabinet Donalda Tuska. W poniedziałek 11 grudnia Sejm zagłosował za kandydaturą przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, zaś już następnego dnia Polacy wysłuchali jego płomiennego expose. Portal Goniec.pl postanowił więc zapytać przypadkowe osoby o to, jak oceniają zmianę władzy w kraju i co sądzą o starym-nowym premierze. Niektórym puściły wszelkie hamulce, a części wypowiedzi po prostu nie da się zacytować.

posłanka sejm Joanna Scheuring Wielgus
12.12.2023 14:28 Posłanka pokazała, co sąsiedzi zostawili w jej drzwiach. Zaskakujący widok

Media obiegła wiadomość o tym, że Joanna Scheuring-Wielgus zostanie wiceministrą kultury w nowym rządzie Donalda Tuska. Jak się okazuje, spotkało się to także z poważną reakcją bliskiego otoczenia posłanki Nowej Lewicy. Jej sąsiedzi zdecydowali się na pozostawienie na drzwiach bloku specjalnej wiadomości

Edyta Lewandowska
12.12.2023 09:01 "Wiadomości" już rozliczają nowego premiera z obietnic. Donald Tusk pod lupą

Wczorajszy historyczny dzień w polskim Sejmie zakończył się wyborem Donalda Tuska na premiera. Wraz z tą decyzją, "Wiadomości" TVP od razu w swoim programie przeszły do ofensywy i rozpoczęły rozliczanie Tuska z jego obietnic.

Jarosław Kaczyński
11.12.2023 20:10 Jarosław Kaczyński wdarł się na mównicę i zwyzywał Tuska. Haniebne sceny w Sejmie

Jarosław Kaczyński nie wytrzymał po tym, jak Donald Tusk został wskazany na nowego premiera. Prezes PiS po odśpiewaniu spontanicznie zaintonowanego hymnu wdarł się na mównicę bez żadnego trybu. Z jego ust padły skandaliczne słowa. Musiał interweniować Szymon Hołownia.

tusk duda podanie ręki sejm
03.12.2023 14:36 Czy Andrzej Duda zaprzysięży Donalda Tuska? Doradca prezydenta nie ma wątpliwości

Łukasz Rzepecki zapowiada, że raport cząstkowy Komisji do Sprawy Badania Wpływów Rosyjskich nie wpłynie na decyzje prezydenta o zaprzysiężeniu Donalda Tuska.

politycy mezczyzni uscisk dloni
01.12.2023 15:06 Donald Tusk spotkał się z Szymonem Hołownią. Padła data wyboru nowego premiera

Szymon Hołownia i Donald Tusk spotkali się w celu przedyskutowania planu działań powołania nowego rządu. Padła prawdopodobna data wyboru nowego premiera, który nastąpi, jeśli “dwutygodniowy” rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyska w Sejmie wotum zaufania.

Donald Tusk
30.11.2023 14:37 Wyciekły pierwsze szczegóły dotyczące rządu Donalda Tuska. Chodzi o trzy ministerstwa

Rząd opozycji przestaje być tajemnicą. Lewica ujawniła szczegóły ustaleń między partiami, które przygotowują się do zajęcia miejsc Radzie Ministrów Mateusza Morawieckiego. Wiadomo, ile i jakie ministerstwa obejmie Lewica. Apetyt jest jednak większy.

Donald Tusk
29.11.2023 16:15 Donald Tusk doceniony. Lider PO na pierwszym miejscu w prestiżowym rankingu

Donald Tusk został doceniony w corocznym rankingu portalu Politico. Lider KO i przyszły premier zajął pierwsze miejsce w jednej z najważniejszych kategorii. W innych wyróżniono m.in. premier Włoch Giorgię Meloni czy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

emerytki ulica
24.11.2023 11:58 Emerytki pokłóciły się na ulicy o Donalda Tuska. "Kościelna mowa z ambony"

Emerytki pokłóciły się na ulicy. Dwie kobiety mają skrajnie różne poglądy na temat Donalda Tuska. Seniorki poruszyły temat pieniędzy, ale nie zabrakło również uderzenia w ojca Tadeusza Rydzyka. - To jest kościelna mowa - grzmiała jedna z emerytek. Całość rozmowy znajdziecie w nagraniu na końcu artykułu.

Donald Tusk
16.11.2023 22:42 Donald Tusk spełnił obietnicę wyborczą? Nieoficjalnie: Jest przełom w sprawie KPO

Komisja Europejska planuje w najbliższym czasie zatwierdzić polski zmodyfikowany plan KPO o RePowerEU - nieoficjalnie donosi Bloomberg. Taka informacja, jeżeli okaże się prawdziwa, oznacza setki milionów euro dla Polski i jednocześnie potwierdzi słowa Donalda Tuska.