TVP, czyli Telewizja Polska, to polski telewizyjny nadawca publiczny, kontrolowany przez państwo (TVP to spółka akcyjna Skarbu Państwa). Status prawny TVP i podstawy jej działania określone są w Ustawie o Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z jej zapiskami, rolą TVP jest szeroko pojęta działalność kulturowa, edukacyjna, informacyjna i rozrywkowa. Działalność ta ma być realizowana przy poszanowaniu zasad pluralizmu i bezstronności, poprzez oferowanie widzom różnorodnych i wartościowych treści.
Telewizja Polska jest w całości finansowana przez podatników, nie podlegając zasadom rynkowym jak inne stacje. Podstawę jej finansowania stanowi abonament RTV oraz rekompensaty z budżetu państwa. Obecnie w TVP pracuje niemal 3 000 osób. Władze stacji wybiera Rada Mediów Narodowych – aktualnym prezesem jest Mateusz Matyszkowicz, a przewodniczącym rady nadzorczej jest Maciej Łopiński.
Na antenie stacji TVP można obejrzeć rozmaite treści – wiadomości TVP, wydarzenia sportowe i kulturalne, treści przyrodnicze i edukacyjne, czy filmy i seriale. Do podstawowych kanałów TVP należy TVP 1 („jedynka”) i TVP 2 („dwójka”). W celu realizowania swojej misji społecznej, TVP posiada więcej stacji także szereg stacji tematycznych i regionalnych. Stacje regionalne emitowane są na TVP3.
Wśród stacji tematycznych możemy wymienić takie jak TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC, TVP Kobieta, TVP Rozrywka i wiele innych. Dla Polaków mieszkających za granicą dostępny jest kanał TVP Polonia, a specjalny kanał przeznaczony dla Polaków mieszkających na Litwie to TVP Wilno. Istnieje także angielskojęzyczny kanał informacyjny TVP World.
W wieloletniej historii stacji, z TVP współpracowały dziesiątki reporterów, prowadzących, celebrytów czy komentatorów. Wielu z nich pozostało z TVP do dziś, innych zaś możemy oglądać na kanałach innych spółek.
Do najgłośniejszych nazwisk, które w ostatnich latach występowały na antenie stacji TVP możemy zaliczyć takie osobistości jak Danuta Holecka, Piotr Kraśko, Przemysław Babiarz, Maciej Orłoś, Wojciech Cejrowski, Krystyna Czubówna, czy Kamil Durczok.
TVP to stacja, której działalność budzi wiele kontrowersji – przede wszystkim zarzuca się jej stronniczość względem aktualnej władzy (upolitycznienie), co stanowi zaprzeczenie ustawowych podstaw funkcjonowania stacji. Choć zarzuty tego rodzaju pojawiały się za czasów rządów SLD czy Platformy Obywatelskiej, to nasiliły się wyraźnie po dojściu do władzy partii Prawo i Sprawiedliwość.
Inną z kontrowersji co do TVP budzi sposób jej funkcjonowania. Zobowiązani do opłacania tego kanału są wszyscy obywatele posiadający w swoim domu telewizor, nawet w sytuacji, w której programy emitowane na antenie stacji nie są dla nich atrakcyjne. Coraz głośniej pojawiają się sugestie, że TVP powinno podlegać wyłącznie zasadom rynkowym.
Pokaż więcej
11. edycja “Rolnik szuka żony” nieubłaganie zmierza ku końcowi. Uczestnicy, którzy podjęli ważne decyzje, zaczynają poznawać swoich najbliższych, a co niektórzy widzowie dostrzegli zalążki uczucia pomiędzy niektórymi śmiałkami szukającymi miłości przed kamerami. A co z Agatą i Irkiem? Internauci podzielili się swoimi obserwacjami. Nie widzą dla nich wspólnej przyszłości.
Początek tygodnia, choć bywa trudny, można umilić na kilka sposobów. Dla tych, którzy stawiają na rozrywkę, telewizja przygotowała sporo interesujących pozycji. Widzów może czekać m.in. wieczór pełen wrażeń, bo przed nami kluczowe sportowe widowisko. Sprawdź, co dziś w TV. Zebraliśmy też najlepsze propozycje na kolejne dni tygodnia.
Za widzami TVP kolejny odcinek na żywo programu "The Voice of Poland", w którym jak zwykle nie brakowało emocji. Wszystko ze względu na to, że był to już ćwierćfinałowy etap zmagań. Niestety nie wszystkie występy przypadły do gustu jurorom. Z lawiną gorzkich słów musiał się zmierzyć jeden z członków drużyny Michała Szpaka. Widzowie nie zgadzają się z takim werdyktem.
Zaskakujące przypuszczenia o zmianach w "Familiadzie", które od kilku tygodni pojawiają się w mediach, okazały się prawdą. Po 30 latach z programem żegnają się kluczowe osoby, które napędzały oglądalność i odpowiadały za utrzymanie formatu w charakterystycznym rozrywkowym tonie. Na decyzję nie miała wpływu nawet TVP. W mediach pojawiły się oświadczenia.
Nie żyje wybitna polska dziennikarka Halina Szymura. Poza pracą na stanowisku redaktorki programów telewizyjnych, była także twórczynią uznanych filmów dokumentalnych, m.in. o Zbigniewie Relidze. Legendę telewizji pożegnali wstrząśnięci jej odejściem artyści i przyjaciele. Jeden z nich opisał, co zrobiła ledwie kilka miesięcy przed śmiercią.
Koncert 11 listopada, transmitowany przez TVP, przyniósł widzom występy wielu gwiazd, takich jak Piotr Cugowski, Kayah czy Enej. Niestety telewizyjne obchody Święta Niepodległości nie spodobały się odbiorcom, którzy wytykają organizatorom ignorancję. O co im dokładnie chodzi?
Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trafiło 11 skarg w związku z wywiadem do jakiego doszło w “Pytaniu dnia” na antenie TVP Info. Gościem Doroty Wysockiej-Schnepf była wdową po Piotrze Szczęsnym, który w 2017 roku dokonał aktu samospalenia.
Środowy wieczór dla wielu widzów będzie prawdziwą telewizyjną ucztą. Polskie stacje przygotowały wyjątkową różnorodność filmową, ale nie zabraknie również sportowych emocji. Oto najciekawsze propozycje filmowe i telewizyjne na dzisiejszy wieczór.
Emilia Krakowska to jedna z najbardziej popularnych aktorek starszego pokolenia. Artystka w wyśmienitym humorze pojawiła się ostatnio na imprezie z okazji 25. urodzin serialu "Na dobre i na złe", w którym występowała w latach 1999-2007. Podczas wywiadu dla jednego z serwisów doszło jednak do pewnego zgrzytu, a 84-latka nie kryła swojego oburzenia.
Za widzami "The Voice of Poland" kolejny emocjonujący odcinek. Tym razem uczestnicy zmierzyli się w nokautach, co oznacza, że z programem musiało się pożegnać aż kilkoro z nich. Okazuje się, że wybory jednego z jurorów wyjątkowo nie przypadły do gustu internautom. W sieci nie brak niewybrednych komentarzy w jego kierunku.
Smutne informacje obiegły media w środę 30 października. Nie żyje Renata Łęska-Pluta, dziennikarka od lat związana z Telewizją Polską. Niemal przez 30 lat kierowała produkcją TVP w Sejmie. W ostatnim czasie zmagała się z ciężką chorobą. - Reniu, dziękujemy za wspólnie spędzone lata w gmachu przy Wiejskiej - czytamy we wzruszającym wpisie Kancelarii Sejmu.
Decydując się na spędzenie dzisiejszego wieczoru przed odbiornikami, należy spodziewać się ogromu emocji, a wszystko to za sprawą produkcji, które przygotowały stacje. Wyemitowane zostaną same hity, a prym wśród nich zdecydowanie będzie wiódł Polsat wraz z filmem, który będzie budował napięcie.
W “Rolnik szuka żony” zdecydowanie nie brakuje emocji. Rafał, który specjalizuje się w hodowli papryki, w ostatnim odcinku pożegnał się z jedną z uczestniczek, lecz w jego gospodarstwie zostały jeszcze dwie kandydatki. Jedna z pań niemal od początku nie przypadła widzom do gustu.
Niedzielny wieczór w telewizji zapowiada się pełen emocji, a to za sprawą nie tylko kolejnego odcinka uwielbianego show, ale też wciągających filmów. Już o 20:00 TVN7 pokaże produkcję nagrodzoną Oscarem za najlepsze efekty specjalne. To jednak dopiero wstęp do nocnego maratonu. Sprawdź, co obejrzeć w TV.
26 października 2024 roku na błoniach PGE Narodowego w Warszawie odbył się koncert charytatywny "Nadzieja - Razem dla Was!", zorganizowany przez Telewizję Polską. Środki zebrane w trakcie wydarzenia mają wesprzeć osoby poszkodowane w trakcie niedawnej powodzi. Na scenie pojawiły się znane postacie polskiej sceny muzycznej, w tym jedną z najjaśniejszych gwiazd - Michała Szpaka. Jego występ wywołał niemałe zamieszanie.
Widzowie “19.30” mogli być w niemałym szoku, kiedy zobaczyli planszę jednego z materiałów w programie TVP. W środę podczas emisji zobaczyli oni bowiem rażący błąd ortograficzny. Wpadka nie uszła uwadze komentujących, którzy przypomnieli poprzedni tego typu incydent w czasie programu mediów publicznych.
TVP straciła możliwość organizacji imprezy sylwestrowej w Zakopanem, przez co musiała dość szybko znaleźć nowe miejsce. Jak się okazuje, do rywalizacji o nie stanęła z Polsatem, wygrywając przetarg. – Najkorzystniejszą ofertę złożyła Telewizja Polska – czytamy w komunikacie. Oto szczegóły.
Jarosław Jakimowicz opublikował w mediach społecznościowych nagranie z Białorusi, a w opisie do niego zawarł swoją krótką, ale jednocześnie bardzo kontrowersyjną opinię. Były gwiazdor TVP od kilku dni zwiedza kraj i odtąd nie ma zamiaru słuchać więcej “kłamstw” na temat panującej tam sytuacji. Drwi z głosów o reżimie i biedzie, przy okazji kpiąc także z demokracji. W komentarzach rozpętała się burza.
21 października 2024 roku, znana i lubiana prezenterka pogody oraz prowadząca "Teleexpress na deser", ogłosiła swoje odejście z Telewizji Polskiej. Decyzję tę dziennikarka przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych, publikując obszerny wpis na Instagramie. Kawa była związana z nadawcą publicznym przez prawie dwie dekady, a jej twarz stała się nieodłącznym elementem programów informacyjnych i lifestylowych TVP.
Do tej pory Maryla Rodowicz była częstym gościem podczas kluczowych wydarzeń muzycznych organizowanych przez TVP, lecz ostatnio można zauważyć, że nie pojawia się na nich. Artystka postanowiła zabrać głos w tej sprawie. Uważa, że została przez Telewizję Polską “skreślona”. Ma jednak plan na przyszłość.
W "The Voice of Poland" trwa etap bitew. W najnowszym odcinku na scenie zmierzyły się Maja i Zuzia Jabłońskie z Wiktorią Kuczyńską. Ostatecznie Lanberry zdecydowała pozostawić w swojej drużynie siostry. Decyzja ta nie spodobała się widzom. Ci zarzucili programowi niesprawiedliwości.
TVP ma za sobą ogromną rewolucję. W związku ze zmianami w zarządzie stacji z pracą pożegnało się wielu dotychczasowych dziennikarzy i prezenterów, których zastąpiły całkowicie nowe twarze. Wśród nich znalazła się m.in. Justyna Dobrosz-Oracz, która teraz postanowiła podzielić się swoimi zarobkami u publicznego nadawcy. Reporterka przy okazji wbiła szpilkę Danucie Holeckiej.
Rafał Brzozowski jeszcze całkiem niedawno należał do największych gwiazd TVP i prowadził programów takie jak "Jaka to melodia?" czy "The Voice Senior". Po zawirowaniach zawodowych spowodowanych zmianą władzy w stacji postanowił zaskoczyć swoich fanów kolejnym ambitnym krokiem w swojej karierze.
Muniek Staszczyk, lider legendarnego zespołu T.Love, od lat cieszy się statusem jednej z najważniejszych postaci na polskiej scenie rockowej. Jego twórczość łączy pokolenia, a takie utwory jak "Warszawa" czy "King" stały się niemal hymnem pokoleń. Muzyk, który zyskał szacunek zarówno wśród fanów, jak i krytyków, zaskoczył swoją niedawną decyzją i pojawił się w programie nadawanym na antenie TV Republika.
Dziś w telewizji czeka nas wieczór pełen emocji! Oferta programowa z pewnością zaspokoi gusta miłośników sportu, thrillerów, oraz dynamicznej akcji. 15 października to dzień, w którym na ekranach zobaczymy zarówno ekscytujący mecz Ligi Narodów, jak i pełne napięcia produkcje filmowe. Poniżej przegląd najciekawszych propozycji na ten wtorek.
Trwa kolejny sezon programu "Rolnik szuka żony". Jak zwykle kandydatki i kandydaci gospodarzy muszą wykazać się swoją wiedzą na temat realiów życia na wsi. Podczas ostatniego odcinka mężczyźni wybrani przez Wiktorię starali się zaimponować rolniczce swoimi umiejętnościami. Niestety wpłynęło to na dobro małych zwierząt.
W kontekście powrotów byłych prowadzących do TVP dużo mówi się o Tomaszu Kammelu. Choć dziennikarz współpracuje już z innym projektem medialnym, to zdaniem Joanny Kurskiej – jak określiła – jego “czynny żal” może świadczyć, że chciałby przyjąć posadę w telewizji. Wyraźnie rozczarowały ją słowa, które wypowiedział na temat afery z “cudem narodzin”.
Jolanta Kwaśniewska udzieliła wywiadu TVP, w którym odpowiedziała na pytanie, czy chciałaby być babcią. Zdaniem Agaty Młynarskiej takie zachowanie ze strony dziennikarzy jest niedopuszczalne i wprost nazywa je wykraczaniem poza granice. Szczerym wpisem podsumowała całą sytuację.