Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Tvp

Tvp

TVP – co to za stacja? Podstawowe informacje

TVP, czyli Telewizja Polska, to polski telewizyjny nadawca publiczny, kontrolowany przez państwo (TVP to spółka akcyjna Skarbu Państwa). Status prawny TVP i podstawy jej działania określone są w Ustawie o Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z jej zapiskami, rolą TVP jest szeroko pojęta działalność kulturowa, edukacyjna, informacyjna i rozrywkowa. Działalność ta ma być realizowana przy poszanowaniu zasad pluralizmu i bezstronności, poprzez oferowanie widzom różnorodnych i wartościowych treści.

Telewizja Polska jest w całości finansowana przez podatników, nie podlegając zasadom rynkowym jak inne stacje. Podstawę jej finansowania stanowi abonament RTV oraz rekompensaty z budżetu państwa. Obecnie w TVP pracuje niemal 3 000 osób. Władze stacji wybiera Rada Mediów Narodowych – aktualnym prezesem jest Mateusz Matyszkowicz, a przewodniczącym rady nadzorczej jest Maciej Łopiński.

Jakie stacje posiada TVP? Co można obejrzeć na TVP?

Na antenie stacji TVP można obejrzeć rozmaite treści – wiadomości TVP, wydarzenia sportowe i kulturalne, treści przyrodnicze i edukacyjne, czy filmy i seriale. Do podstawowych kanałów TVP należy TVP 1 („jedynka”) i TVP 2 („dwójka”). W celu realizowania swojej misji społecznej, TVP posiada więcej stacji także szereg stacji tematycznych i regionalnych. Stacje regionalne emitowane są na TVP3.

Wśród stacji tematycznych możemy wymienić takie jak TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC, TVP Kobieta, TVP Rozrywka i wiele innych. Dla Polaków mieszkających za granicą dostępny jest kanał TVP Polonia, a specjalny kanał przeznaczony dla Polaków mieszkających na Litwie to TVP Wilno. Istnieje także angielskojęzyczny kanał informacyjny TVP World. 

Prezenterzy TVP i osoby powiązane ze stacją

W wieloletniej historii stacji, z TVP współpracowały dziesiątki reporterów, prowadzących, celebrytów czy komentatorów. Wielu z nich pozostało z TVP do dziś, innych zaś możemy oglądać na kanałach innych spółek.

Do najgłośniejszych nazwisk, które w ostatnich latach występowały na antenie stacji TVP możemy zaliczyć takie osobistości jak Danuta Holecka, Piotr Kraśko, Przemysław Babiarz, Maciej Orłoś, Wojciech Cejrowski, Krystyna Czubówna, czy Kamil Durczok.

TVP – kontrowersje 

TVP to stacja, której działalność budzi wiele kontrowersji – przede wszystkim zarzuca się jej stronniczość względem aktualnej władzy (upolitycznienie), co stanowi zaprzeczenie ustawowych podstaw funkcjonowania stacji. Choć zarzuty tego rodzaju pojawiały się za czasów rządów SLD czy Platformy Obywatelskiej, to nasiliły się wyraźnie po dojściu do władzy partii Prawo i Sprawiedliwość.

Inną z kontrowersji co do TVP budzi sposób jej funkcjonowania. Zobowiązani do opłacania tego kanału są wszyscy obywatele posiadający w swoim domu telewizor, nawet w sytuacji, w której programy emitowane na antenie stacji nie są dla nich atrakcyjne. Coraz głośniej pojawiają się sugestie, że TVP powinno podlegać wyłącznie zasadom rynkowym.

Pokaż więcej

Monika Sawka
17.04.2024 20:41 Wpadka w "19.30". Monika Sawka nie zdążyła się nawet odezwać

W środę w “19.30” już na samym początku doszło do wpadki. Widzowie TVP zaraz po intro głównego serwisu wiadomości zobaczyli siedzącą w oddali Monikę Sawkę. Niemniej nagle usłyszeli męski głos, który w ogóle nie pasował do całej sytuacji. W reżyserce doszło do pomyłki.

Bartosz Cebeńko, "Teleexpress"
17.04.2024 18:40 "Teleexpress". Bartosz Cebeńko pokazał prywatne zdjęcie

Bartosz Cebeńko na koniec “Teleexpressu” w środę 17 kwietnia zaskoczył widzów wyznaniem, że zobaczą na ekranie prywatne zdjęcie. Dziennikarz w ramach humorystycznego akcentu podzielił się fotografią przesłaną mu przez kolegę. Napotkał on nietypową informację dotyczącą awarii automatu z przekąskami.

Marek Czyż, "19.30"
16.04.2024 22:37 Kontrola w "19.30" TVP. Wyniki nie są korzystne dla Marka Czyża

Skontrolowali “19.30” TVP. Marek Czyż i jego dziennikarze mieli sporo do poprawy, ale pierwsze słowa krytyki przyniosły efekty. Czy zapowiadana “czysta woda” w Telewizji Polskiej wolna jest od politycznych wpływów? Padło stwierdzenie, że niektórzy prowadzący “zapomnieli o podstawowej zasadzie”.

Monika Sawka, "19.30"
16.04.2024 20:43 Zaskakujące sceny na koniec "19:30". Ogłosili sukces, potem padła data 4 maja

Monika Sawka czekała do samego końca wtorkowego (16.04) wydanie “19.30”, aby ogłosić wielki sukces TVP. Dziennikarka nie ukrywała zadowolenia z zainteresowania, jakim cieszył się ogłoszony przez Telewizję Polską konkurs, gdzie stawką jest praca w TVP. 4 maja będzie kluczową datą.

karetka pogotowia
11.04.2024 09:55 Poważny wypadek dziennikarza TVP. Porażające, co znaleźli w domu sprawcy

Dziennikarz TVP Poznań Krzysztof Czub leży z licznymi złamaniami w szpitalu. To efekt potrącenia go podczas jazdy na rowerze przez samochód, którego kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. Na szczęście, podejrzany o spowodowanie groźnego zajścia 25-latek jest już w rękach policji. Mundurowi przeszukali także jego mieszkanie. Dokonane w trakcie czynności odkrycie może być kluczowe w wyjaśnieniu przyczyn groźnego wypadku.

screen Facebook policja
10.04.2024 15:22 Dziennikarz TVP potrącony przez samochód. Życie uratował mu kask

Dziennikarz TVP Poznań odniósł ciężkie obrażenia w wypadku. Krzysztof Czub został potrącony przez samochód podczas jazdy na rowerze i trafił do szpitala ze złamanymi 11 żebrami. Wielkopolska policja tymczasem rozpoczęła gorączkowe poszukiwania sprawcy zdarzenia, który odjechał. W końcu jednak udało się go namierzyć, w czym pomógł miejscowy monitoring.

Monika Sawka Diana Rudnik
08.04.2024 22:25 W TVP i TVN ogłosiły dokładnie to samo. Widzowie mogli być zdezorientowani

Niecodzienna sytuacja w głównych serwisach TVN i TVP. Zarówno Diana Rudnik, jak i Monika Sawka ogłosiły na antenie wspaniałe nowiny. Obie dziennikarki wspomniały o sukcesie swoich stacji i podziękowały widzom za zaufanie. Co było powodem entuzjazmu prezenterek?

świeczki
05.04.2024 18:42 TVP przekazała tragiczną wiadomość. "Zmarł nasz telewizyjny kolega"

Nie żyje Ireneusz Bukowski, wieloletni i ceniony pracownik TVP. O śmierci redakcyjnego kolegi poinformował poznański oddział Telewizji Polskiej. - Redakcja nie zapomni o tym, co dla niej zrobił i tego, jak dziennikarze cieszyli się, gdy mieli okazję pojechać z nim na zdjęcia - napisano w pożegnaniu.

Marek Czyż
03.04.2024 21:13 Marek Czyż czekał do samego końca "19:30". Nagle zwrócił się do widzów

W środę 3 marca Marek Czyż zwrócił się do widzów programu ”19.30” z ważną informacją. Prowadzący głównego programu informacyjnego TVP musiał poczekać jednak do samego końca emisji, aby ją przekazać. Kiedy w końcu to się stało, nie krył uśmiechu.

Maciej Orłoś
31.03.2024 20:28 "Teleexpress" został przerwany. Maciej Orłoś nagle zniknął z anteny

Choć Prima Aprilis dopiero jutro, redakcja “Teleexpressu” spokojnie może powiedzieć, że limit psikusów na ten rok ma wyczerpany. W niedzielnym wydaniu serwisu wiele rzeczy poszło nie po myśli realizatorów, a zakłopotania nie krył nawet sam Maciej Orłoś. Prezenter próbował ratować sytuację, ale mała awaria skutecznie krzyżowała mu plany. Ostatecznie skończyło się na całej serii wpadek i poważnym zamieszaniu. Te udało się zwalczyć dopiero po dłuższej chwili. O co chodziło?

marek czyż
30.03.2024 16:30 Marek Czyż o zarzutach ws. "19.30". "Kto nie widzi różnicy, jest głupkiem"

Prowadzący ”19.30” zabrał głos w sprawie zarzutów, które pojawiają się w mediach w kierunku Telewizji Polskiej. Wyjaśnił, że ”ktoś, kto nie dostrzega różnicy” pomiędzy poprzednim a aktualnym wyglądem głównego serwisu informacyjnego stacji, ”jest głupkiem”. Opowiedział także o tym, jak wspomina swój pierwszy dzień pracy. Nie zabrakło mocnych słów w kierunku Danuty Holeckiej.

TVP
27.03.2024 14:12 Wielkie zmiany na Woronicza. Kolejny dziennikarz opuszcza TVP

Kolejny dziennikarz opuszcza szeregi TVP. Centrum Informacji Telewizji Polskiej poinformowało o tym w oficjalnym komunikacie. Z publicznym nadawcą rozstaje się jeden z prowadzących porannego pasma informacyjnego.

jacek kurski
25.03.2024 21:33 Jacek Kurski ma kłopoty. Jest zawiadomienie do prokuratury

Telewizja Polska wydała specjalny komunikat w sprawie działań kontrolnych, przeprowadzonych w spółce. W związku z wykazaniem szeregu nieprawidłowości, zdecydowano o złożeniu zawiadomienia do prokuratury. Chodzi o działania firmowane przez byłego prezesa zarządu, Jacka Kurskiego.

pieniądze, TVP
25.03.2024 09:56 Wielkie pieniądze dla TVP popłyną lada chwila. To nie pierwszy przelew

Potężne pieniądze dla TVP. Już niedługo do kieszeni Telewizji Polskiej trafić ma ponad 1 miliard złotych. Pieniądze wypłacone mają zostać już pod koniec marca. Wiadomo, skąd pochodzić mają środki finansowe przeznaczone na wsparcie mediów publicznych.

TVP budynek
19.03.2024 22:21 Nowe władze TVP kpiły z zarobków Adamczyka. Teraz ujawniły swoje

Mało rzeczy interesuje opinię publiczną tak bardzo jak to, ile zarabiają twarze finansowanej m.in. z budżetu państwa telewizji publicznej. Po tym, jak na jaw wyszły bajońskie sumy, jakie co miesiąc spływały na konta Michała Adamczyka, Samuela Pereiry czy Marcina Tulickiego, przyszedł czas na rozliczenie nowych władz TVP. Te przez długie tygodnie wzbraniały się przed ujawnieniem tajnych informacji, ale w końcu musiały się ugiąć. Czy nowi dyrektorzy państwowego medium także zbudowali sobie finansowe Eldorado? Wszystko jest już wiadome.

cmentarz elżbieta sommer
16.03.2024 20:48 Pani Chmurka była gwiazdą TVP. Smutny widok na grobie Elżbiety Sommer

Minęły zaledwie trzy miesiące po śmierci Elżbiety Sommer, a jej bliscy mogli doznać właśnie kolejnego ciosu. Legendarna Pani Chmurka, czyli wieloletnia prezenterka pogody w TVP, zmarła 7 grudnia ubiegłego roku. Widok przy grobie prawdziwej gwiazdy Telewizji Polskiej budzi złość i przygnębienie.

mikrofon
16.03.2024 09:37 Kolejna gwiazda TVP dołącza do TV Republika. Widzowie będą zachwyceni

Po Michale Rachoniu, Miłoszu Kłeczku czy Danucie Holeckiej kolejne nazwisko doskonale znane widzom byłego TVP dołącza do ekipy Telewizji Republika. Stacja oficjalnie potwierdziła tę informację i przekazała datę debiutu uwielbianego prowadzącego. 18 marca widzowie zasiądą przed odbiornikami z uśmiechem na ustach. 

Danuta Holecka
15.03.2024 10:51 Danuta Holecka zwróciła się do widzów TV Republika. Ważny apel

Telewizja Republika od kilku miesięcy notuje znacznie lepsze wyniki niż zazwyczaj. Jest to pokłosie zmian w mediach publicznych. Odpływ lubianych prezenterów z dawnego TVP sprawił, że wraz z ich przyjściem do Republiki, stacja zyskała wielu nowych widzów. Od pewnego czasu Telewizja Republika prosi swoich odbiorców o wsparcie. Teraz poszli o krok dalej. O wszystkim poinformowała w najnowszym wydaniu programu "Dzisiaj" Danuta Holecka.

Krzysztof Ziemiec
14.03.2024 15:06 Krzysztof Ziemiec ledwo przeżył. Przed laty uratował z pożaru rodzinę

Krzysztof Ziemiec przez lata był gwiazdą TVP. Dwie dekady w Telewizji Polskiej sprawiły, że jego twarz jest dobrze znana widzom. Niewiele osób jednak pamięta dramatyczne wydarzenia z 2008 r. Były prowadzący “Teleexpressu” naraził wówczas dla swojej rodziny życie. - Nie było pewne, czy przeżyję - wspominał Krzysztof Ziemiec.

telewizja polska budynek
13.03.2024 21:42 Kolejna gwiazda odchodzi z TVP. "Nikt nie zadzwonił"

W ostatnich miesiącach wielokrotnie informowaliśmy o rozwiązywaniu umów dziennikarzy związanych z Telewizją Polską. Teraz współpracę z państwowymi mediami formalnie zakończył Krzysztof Ziemiec, który w ostatnich latach prowadził m.in. ”Teleexpress” i ”Wiadomości”. Dziennikarz zniknął z anteny stacji 20 grudnia ubiegłego roku.

TVP, Piotr Jędrzejak
12.03.2024 18:29 Wpadka za wpadką w "Panoramie". Widzowie zaskoczeni

Widzowie “Panoramy” w TVP mogli być zdziwieni tym, co zobaczyli na swoich ekranach w poniedziałek (10.03). Piotr Jędrzejak musiał szybko zareagować, ale i tak nie udało się ukryć, że doszło do poważnej wpadki w serwisie. Co więcej, nikt nie zauważył drobnego szczegóły, który wpłynął na odbiór całego materiału.

TVP logo drzwi
12.03.2024 09:29 Kolejna gwiazda odchodzi z TVP. Pracowała tam 20 lat

Dalszy ciąg wielkich czystek w Telewizji Polskiej. Centrum informacji TVP przekazało, że podjęło decyzję o rozwiązaniu umowy z jednym z czołowych prezenterów. Dziennikarz pojawiał się na antenach publicznego nadawcy od prawie 20 lat. Widzowie znali go m.in. z takich programów, jak “Wiadomości”, “Kwadrans polityczny”, a od jakiegoś czasu także z “Teleexpressu”.

Maciej Orłoś
08.03.2024 18:06 Maciej Orłoś nietypowo rozpoczął "Teleexpress". Na tym nie skończył

Widzowie, którzy włączyli w środę 8 marca "Teleexpress" na antenie TVP byli nieco zaskoczeni. Maciej Orłoś przywitał ich dosyć nietypowo, a to wszystko z okazji święta, które obchodzone jest akurat dziś. Mowa o Dniu Kobiet. Orłoś złożył specjalne życzenia, ale na tym nie poprzestał. Miał także prezent dla wszystkich pań. 

"Sprawa dla reportera", Piotr Kaszewiak
08.03.2024 14:37 Kaszewiak wkurzył się na Jaworowicz. Wyszedł ze studia "Sprawy dla reportera"

Wielkie emocje w czwartkowej (07.03) “Sprawie dla reportera”. Mecenas Piotr Kaszewiak w ostrych słowach spiął się z Elżbietą Jaworowicz. Emocje były tak wielkie, że prawnik wyszedł ze studia wykrzykując, że protestuje i chce, by wycięto go z odcinka. Widzowie TVP bez dwóch zdań byli w szoku.

Marek Czyż
04.03.2024 21:43 Marek Czyż zaskoczył w "19:30". Ogłosił ważną wiadomość

Poniedziałkowe wydanie programu "19:30" w TVP poprowadził Marek Czyż. Dziennikarz w pewnym momencie zaskoczył widzów i poinformował o przełomowej decyzji. Na antenie stacji rusza nowy program interwencyjny. Czyż przekazał szczegóły i przedstawił także widzom TVP prowadzącą nowego serwisu.

Marek Czyż
03.03.2024 08:28 Marek Czyż odpowiada na zarzuty. "Łapanie za drobiazgi"

Marek Czyż po zmianach w TVP stał się jedną z głównych twarzy nowych mediów publicznych i liderem "19:30". To właśnie on poprowadził pierwsze wydanie nowego serwisu informacyjnego, który zastąpił "Wiadomości". Z biegiem czasu widzowie zaczęli zauważać coraz więcej wpadek i niedociągnięć w "19:30". Czyż w rozmowie z "Wprost" odniósł się do zarzutów.

flagi TVP
02.03.2024 19:03 Wielka gwiazda odchodzi z TVP. Pracowała tam 25 lat

Roszady kadrowe w Telewizji Polskiej zdają się nie mieć końca. Po tym, jak z publicznym nadawcą pożegnali się m.in. Danuta Holecka i Michał Rachoń, przyszedł czas na kolejną dawną gwiazdę anteny. Portal Plejada ustalił, że widzowie nie zobaczą już na szklanym ekranie prezenterki, która w TVP przepracowała ćwierć wieku. Dziennikarka, wraz z początkiem marca, złożyła na biurko nowego szefostwa swoje wypowiedzenie. Ona sama nie odniosła się jeszcze do tych rewelacji. 

danuta holecka tv studio
29.02.2024 19:05 TV Republika pokazała sondaż. Komentarz Holeckiej zaskoczył wszystkich

W środowym wydaniu programu „Dzisiaj” TV Republika pokazała sondaż poparcia dla partii politycznych. Liczby nie pozostawiały złudzeń, ale przy ich prezentacji Danuta Holecka podzieliła się specjalnym komentarzem. Jej interpretacja wyników mogła zadziwić nawet stałych widzów stacji.