Viktor Orban złożył niezwykle nietypową deklarację. Premier Węgier zapowiedział, że jednym z jego celów jest odnowa Unii Europejskiej. Podczas swojego zaprzysiężenia podkreślił również, że jego kraj nie zablokuje sankcji unijnych wobec Rosji, jeśli nie zagrożą one ich bezpieczeństwu energetycznemu.W poniedziałek 16 maja miało miejsce oficjalne zaprzysiężenie Viktora Orbana na urząd premier Węgier. Polityk w czasie swojego wystąpienia zaskoczył wielu ekspertów, a także spore grono osób, które żywo interesują się polityką Węgier.Przemawiając w parlamencie, oznajmił, że Węgry nie zablokują sankcji unijnych wobec Rosji, jeśli nie zagrożą one ich bezpieczeństwu energetycznemu. Odniósł się również do przyszłości Węgier oraz Unii Europejskiej, wskazując, że jego kraj intensywnie szuka nowych sojuszników, by doprowadzić do odnowy UE. W swojej wypowiedzi podkreślił, że Węgry nie dlatego należą o UE, że "jest taka, jaka jest, tylko z uwagi na to, jaka mogłaby być".
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przejęła kolejne nagrania rozmów telefonicznych między rosyjskimi okupantami. Mówili w nich, że jedyne o czym marzą, to przeżyć, odejść z wojska i nigdy nie wracać na terytorium Ukrainy - podaje portal Ukraińska Pravda.Okupanci skarżą się na porażki w starciu z Ukraińcami. W mediach społecznościowych zamieszczono kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza walczącego w Ukrainie.
Premier Estonii Kaja Kallas w mocnych słowach uderzyła we Władimira Putina, jak również prezydenta Francji i kanclerza Niemiec. Polityk podkreśliła, że rozmowy z rosyjskim przywódcą nie mają najmniejszego sensu, ponieważ cały świat chce, by zrozumiał on, że jest odizolowany.Już niemal trzy miesiące trwa rosyjska inwazja na terytorium Ukrainy. Każdego dnia podejmowane są zabiegi dyplomatyczne mające na celu zakończenie działań wojennych i powstrzymanie zbrodni popełnianych przez rosyjskie siły.Swoje stanowisko w tej sprawie zabrała premier Estonii, która zaznaczyła, że Władimir Putin musi czuć, że jest odizolowany od reszty społeczeństwa międzynarodowego.- Mam wrażenie, że jeśli wszyscy ciągle do niego dzwonią, to on nie dostaje jasnego sygnału, że jest odizolowany. Jeśli więc chcemy przekazać mu wiadomość, że faktycznie „jesteś odizolowany”, nie dzwońmy do niego - podkreśliła szefowa estońskiego rządu.
Według doradcy mera Mariupola Petro Andriuszczenko, mieszkańcy Mariupola są zobowiązywani przez Rosjan do podpisywania oświadczeń, że "zniszczeń miasta dokonały wojska ukraińskie". W zamian obiecują im wypłatę odszkodowań za zniszczenie domów lub śmierć bliskich.
Białoruski minister obrony Wiktor Chrenin wygłosił kontrowersyjne oświadczenie dla jednej z tamtejszych gazet. Polityk poinformował, że Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym może się rozrosnąć. Podkreślił, że działanie organizacji nie ulegnie zmianie, a jej głównym celem będzie reagowanie na bieżące zagrożenia. W poniedziałek 16 maja państwowa agencja prasowa Białorusi Biełta przytoczyła wywiad tamtejszego ministra obrony, Wiktora Chrenina. Polityk wygłosił tezę odnoszącą się do rozszerzenia Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.Warto podkreślić, że w tym roku Układ o Bezpieczeństwie Zbiorowym skończył 30 lat, a z kolei 15 maja minęło 20 lat od utworzenia Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Jak podkreślił szef resortu obrony Białorusi, przez te wszystkie lata organizacja cały czas się rozwijała.Zaznaczył, że równomierny i stały rozwój był możliwy w głównej mierze dzięki ujednoliconej strukturze, a także ćwiczeniom, które są organizowane co roku. - Ich tematy są różnorodne. Wyciągane są wnioski, na podstawie tych wydarzeń podejmowane są decyzje i organizacja się rozwija - podkreślił Chrenin.Polityk zapowiedział kolejne działania, które mają zostać podjęte w ramach organizacji. - Przeciwdziałanie zagrożeniom biologicznym to kolejny kierunek rozwoju Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Do końca roku mają pojawić się odpowiednie jednostki odpowiedzialne za ochronę radiologiczną, chemiczną i biologiczną - przekazał.W trakcie wywiadu postawił również niezwykle odważną hipotezę dotyczącą przyszłej struktury organizacji. Poinformował, że będzie ona się rozszerzać.- Wkrótce zobaczymy, jak zmieni się porządek świata. Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym zademonstrowała swoją zdolność bojową, a także swoją miłość do pokoju. Myślę, że za kilka lat będzie to więcej niż sześć krajów. To będą dziesiątki krajów, które cenią pokój i stabilność zamiast agresywności i zmian ustrojowych innych państw - zapowiedział Chrenin.W swojej wypowiedzi podkreślił również, że funkcjonowanie organizacji się zmieni i będzie reagować na aktualne zagrożenia.- Zagrożenia i wyzwania zmieniają się cały czas. Z pewnością nie sądzę, że kolorowe rewolucje, terroryzm, przemyt narkotyków, handel niewolnikami i zagrożenia biologiczne jakoś znikną. Na tym tle organizacja będzie się rozwijać, definiując odpowiednie jednostki i aktywa, które mają na celu przeciwdziałanie nowym wyzwaniom i zagrożeniom - podsumował białoruski minister obrony.
Ukraiński wywiad przechwycił ogromną liczbę rosyjskich dokumentów, które jasno i wyraźnie pokazały, jak poważnym problemem dla sił Władimira Putina są braki kadrowe. Z ujawnionych danych wynika, że już na samym początku działań wojennych niemal 100 żołnierzy z 1. Armii Pancernej Rosji postanowiło się poddać i ratować swoje życie.Od początku działań wojennych na terenie Ukrainy trwa intensywna wojna informacyjna pomiędzy obiema stronami. W poniedziałek 16 maja ukraiński wywiad za pośrednictwem Facebooka opublikował przechwycone dokumenty, które dały jasny pogląd na aktualną sytuację wojsk Putina.Wynika z nich, że od rozpoczęcia działań wojennych 24 lutego do niedzieli 15 maja łączna strata samej 1. Armii Pancernej wyniosła 409 osób.- Żołnierze ukraińscy zlikwidowali 61 i ranili 209 okupantów. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach wojny zaginęło 44 rosyjskich czołgistów - można przeczytać we wpisie ukraińskich służb.Ukraińcy zaznaczyli, że przechwycone dokumenty informują, że aż 96 żołnierzy Władimira Putina postanowiło ratować swoje życie i się poddać.- W tym samym okresie obrońcy Ukrainy zniszczyli i zajęli 308 jednostek sprzętu wojskowego Rosji - brzmi fragment komunikatu rosyjskiego wywiadu.
Ukraińskie władze wdrożyły system rozpoznawania twarzy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do identyfikacji poległych rosyjskich żołnierzy. Tym sposobem rodzina otrzymuje informację o śmierci swojego bliskiego. Reakcje są zaskakujące. - Przyjadę na Ukrainę sam i cię zabiję - brzmi 80 proc. otrzymywanych odpowiedzi. Z danych sztabu generalnego ukraińskiej armii wynika, że podczas inwazji na Ukrainę Rosjanie stracili już 27,4 tys. żołnierzy. Część ciał wywieziono do Rosji, część jest spalana w mobilnych krematoriach, a część po prostu porzucana na polu bitwy.Ukraińcy przechowują ciała zabitych rosyjskich żołnierzy w wagonach-chłodniach. Liczą na to, że zgłoszą się po nie ich bliscy albo uda się je wymienić na jeńców lub ciała własnych poległych.
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przekazało za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych niepokojące informacje. Z najnowszego raportu tamtejszego wywiadu wynika, że Białoruś może zaangażować się w aktualny konflikt na terenie Ukrainy. W oficjalnym komunikacie poinformowano, że w pobliżu ukraińskiej granicy, gromadzą się białoruskie wojska, które mogą mieć realny wpływ na zaangażowanie sił Ukrainy w bitwę o Donbas.W poniedziałek, 16 maja brytyjski wywiad opublikował oficjalny raport o aktualnej sytuacji na terenie okupowanej Ukrainy. Jego treść odnosi się również do działań strony białoruskiej, która tuż po zakończeniu ćwiczeń na początku tego miesiąca, zdecydowała się na rozmieszenie swoich sił operacyjnych wzdłuż granicy z Ukrainą. Dodatkowo w stan gotowości zostały postawione jednostki obrony powietrznej, artylerii i jednostek rakietowych na poligonach na zachodzie kraju. W opinii Brytyjczyków, takie działanie w skuteczny sposób zablokuje ukraińskie wojska, które nie będą mogły się przemieścić w celu wsparcia operacji w Donbasie.
Walka Ukraińców z rosyjskimi siłami trwa 82. dobę. Ukraińska armia odniosła symboliczny sukces w kontrofensywie we wschodnim rejonie Charkowa. – 227. batalion charkowskiej brygady Obrony Terytorialnej doszedł do granicy z Rosją i umieścił tam z powrotem ukraiński słup graniczny – potwierdził szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował o tragicznej sytuacji humanitarnej w mieście. Według jego relacji woda wymywa z prowizorycznych grobów ciała zabitych przez Rosjan Ukraińców, brakuje także wody pitnej i jedzenia. W zdecydowanie najtrudniejszym położeniu wciąż znajdują się obrońcy zakładów Azowstal, na których ewakuację nie chce zgodzić się Władimir Putin.- Sytuacja humanitarna pogarsza się bez względu na to, że okupanci udają, że coś zmienia się na lepsze. Stale próbują coś zrobić, ale im to nie wychodzi... Próbują naprawić elektryczność - mamy pożary - powiedział w niedzielę Petro Andriuszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.Z jego relacji wnioskować można, że życie w oblężonym Mariupolu jest praktycznie niemożliwe. Istnieje poważne ryzyko wybuchu epidemii, o czym już wcześniej informowały władze miasta.- Woda płynie ulicami tak szybko, że podmywa miejsca pochówku w podwórzach. (...) Dochodzi do wymywania ciał zmarłych z tych grobów - zdradził doradca mera miasta.Jak dodał, w mieście kończą się zapasy żywności, a także woda pitna. Tej drugiej brakuje zwłaszcza w broniących się zakładach metalurgicznych Azowstal. Przebywający w nich żołnierze przekazali, że muszą gasić pragnienie "wodą techniczną", jedzą zaś tylko raz dziennie. Mimo tego, posiłków wystarczy im jeszcze maksymalnie na tydzień.
Nie można wykluczyć scenariusza, że Władimir Putin włączy Polskę do swoich planów ekspansjonistycznych - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem "El Mundo". Zapowiedział, że Polska zgłosi się po pomoc do NATO, aby wzmocnić swoje bezpieczeństwo.- W mojej opinii Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym - przyznał wiceszef polskiej dyplomacji, który obecnie uczestniczy w przygotowaniach do szczytu NATO w Madrycie.
Żony obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu zaapelowały o natychmiastową ewakuację żołnierzy. Ich zdaniem sytuacja w kombinacie jest "straszna" - brakuje żywności i leków. Uwięzieni biorą zaledwie łyk wody co 5-6 godzin, a amputacje są przeprowadzane bez znieczulenia.O dramatycznych warunkach w Azowstalu opowiadały w trakcie wirtualnej konferencji prasowej Kateryna Prokopenko, Hanna Naumenko, Julia Fedosiuk, Olha Andrianowa i Darja Cykunowa.
Rosyjskie rakiety spadły tuż obok polskiej granicy. Celem żołnierzy Władimira Putina była infrastruktura wojskowa w obwodzie lwowskim. Potwierdził to Maksym Kozyicki, szef lokalnych władz. Strona ukraińska nie ujawnia, który obiekt trafił na celownik Rosjan, ale pewne jest, że pociski zostały wystrzelone w niedzielę nad ranem.Na Telegramie pojawiła się wiadomość wprost od szefa władz obwodu lwowskiego dotycząca kolejnego ataku ze strony Rosjan. Dopiero co w sieci pojawiło się nagranie deszczu ognia i przypuszczenia użycia przez Rosjan bomb fosforowych w Azowstalu, a na jaw wychodzą kolejne informacje dotyczące ruchu wojsk.Rakiety spadły niedaleko polskiej granicy. Zachodnia część Ukrainy ponownie znalazła się pod ostrzałem rosyjskich pocisków. Tym razem wróg nie wybrał celu przypadkowo, ale nie może mówić o pełnym sukcesie.
Azowstal szturmowany przez Rosjan. Zgodnie z relacją doradcy mera Mariupola armia Władimira Putina użyła bomb fosforowych lub zapalających. - Piekło zstąpiło na ziemię - napisał Petro Andriuszczenko.Dramatyczna sytuacja żołnierzy broniących Azowstalu. Ukraińska strona przekazała, że Rosjanie zdecydowali się na użycie bomb. - To nieprawdopodobne, jak się trzymają nasi Obrońcy - napisał w serwisie Telegram mer Mariupola.Peter Andriuschenko opublikował nagranie, gdzie widać moment uderzenia pocisków w Azowstal. Nie ma oficjalnego potwierdzenia, ale widoczny gołym okiem "deszcz ognia" nad zakładami pozwala wysnuć teorię o bombach fosforowych.
Eurowizja 2022. Reprezentanci Ukrainy, grupa Kalush Orkiestra, zaraz po swoim występie wygłosili ważny apel i poprosili o pilną pomoc. Choć w czasie Eurowizji tematy polityczne są zakopywane, to podobnie jak w 2014 roku, Ukraina znów doszła do głosu przeciwko Rosji.Ze względu na agresję w Ukrainie, Rosja i Białoruś zostały wykluczone z tegorocznego konkursu Eurowizji. Reprezentacja Ukrainy uznawana jest za faworyta do wygranej.
W ostatnich dniach w obwodzie kaliningradzkim odbyły się kolejne ćwiczenia wojskowe. O aktywności wojsk Putina poinformowało w komunikacie dowództwo rosyjskiej Floty Bałtyckiej. W szkoleniu miało wziąć udział ponad dziesięć załóg myśliwców Su-27.Strona rosyjska poinformowała, że w ramach ćwiczeń niezidentyfikowane samoloty wleciały w rosyjską przestrzeń powietrzną. Myśliwce Su-27 miały za zadanie przechwycenie jednostek wroga. Przeciwnik miał z kolei za zadanie przeprowadzić atak rakietowo-bombowy na strategicznie obiekty wojskowe. Rozegrała się bitwa powietrzna, podczas której rosyjskie lotnictwo było wspierane z lądu i morza.
Olga Skabiejewa, naczelna propagandystka Kremla, zaatakowała Mateusza Morawieckiego na antenie rosyjskiej telewizji publicznej. - Dzięki takim zadowolonym z siebie i aroganckim idiotom Polska już kilkakrotnie przestała istnieć jako niepodległe państwo - stwierdziła.Olga Skabiajewa odpowiedziała tym samym na słowa Mateusza Morawieckiego, który w środę w rozmowie z "Daily Telegraph" stwierdził, że tak jak kiedyś Niemcy zostały poddane denazyfikacji, tak dziś jedyną szansą dla Rosji i cywilizowanego świata jest "deputinizacja".
- Nie jesteśmy zaskoczeni sankcjami, ale falą rusofobii w innych krajach. Czujemy tę wrogość pod naszym adresem - stwierdził Siergiej Ławrow w najnowszym wystąpieniu. Minister spraw zagranicznych powtórzył również absurdalne tezy o "wojnie hybrydowej" przeciwko jego krajowi i wypowiedział się na temat "izolowania Rosji".Siergiej Ławrow stwierdził, że "wysiłki Zachodu zmierzające do izolacji Rosji były skazane na niepowodzenie". Jego słowom przeczą doniesienia z frontu - Rosjanie od dłuższego czasu ponoszą sromotną porażkę i nie są w stanie osiągnąć wyznaczonych celów.
- [Putin - red.] już zaczął zdawać sobie sprawę, że przegrywa tę wojnę - ocenił w wywiadzie dla niemieckich mediów były premier Rosji Michaił Kasjanow. Dysydent wyraził przy tym przekonanie, że klęska w Ukrainie to wynik złudzeń, jakimi żył rosyjski przywódca, karmiony kłamstwami przez swoje zastraszone otoczenie.Michaił Kasjanow jeszcze 20 lat temu był jednym z bliskich sprzymierzeńców Władimira Putina, jednak po tym, jak został zdymisjonowany, rozpoczął działalność opozycyjną i wkrótce opuścił Rosję.Dziś przebywa w nieznanym nikomu miejscu w Europie i nie boi się otwarcie krytykować dawnego sojusznika. W ostatnim wywiadzie udzielonym dla niemieckiej gazety "Deutsche Welle" nie szczędził więc krytyki pod adresem rosyjskiego przywódcy.
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem na temat decyzji rządu w Helsinkach o chęci wstąpienia w struktury NATO. Moskwa sprzeciwiła się tej decyzji i już zapowiedziała reakcję odwetową, jednak fińscy politycy nie zamierzają poddać się szantażowi i groźbom. Twierdzą bowiem, że rosyjska inwazja na Ukrainę znacząco "zmieniła środowisko bezpieczeństwa Finlandii".Pierwsze groźby ze strony Kremla w kierunku Finlandii pojawiły się już w kwietniu, kiedy to po raz pierwszy zaczęto głośno mówić o potencjalnym wstąpieniu tego kraju do NATO. Wówczas to Dmitrij Pieskow ostrzegł Helsinki przed poważnymi konsekwencjami takiej decyzji, a kilka godzin później przy granicy rosyjsko-fińskiej pojawiły się już wojska Putina.Choć moskiewscy politycy zaczęli nawet snuć wizje rozmieszczenia w obszarze Bałtyku broni atomowej, Finowie nie wzięli tych słów na poważnie i szybko zakpili z sąsiada. Z kolei w czwartek 12 maja prezydent i premier Finlandii oświadczyli wspólnie, że ich kraj będzie dążył do jak najszybszego wstąpienia do Sojuszu.
Kreml jest wyraźnie zaniepokojony faktem, że Szwecja i Finlandia mogą już niedługo stać się nowymi członkami NATO. Zdaniem ekspertów, władze Rosji na poważnie zaczęły więc rozważać kolejne kroki, w tym zwiększenie liczby wojsk w obwodzie kaliningradzkim, który najprawdopodobniej wkrótce zostanie całkowicie otoczony przez siły Sojuszu.Akces Szwecji i Finlandii do NATO to najczarniejszy sen Władimira Putina i z pewnością najmniej zamierzony efekt, jaki udało mu się osiągnąć w związku z rozpętaniem wojny w Ukrainie.Prezydent Rosji ma nie lada zmartwienie, bo chcąc podzielić Zachód, tylko go wzmocnił. Dodatkowo sam sprowadził na siebie wielkie kłopoty. Poza bolesnymi sankcjami, wywołał także konkretne działania sąsiadujących krajów, w tym właśnie Szwecji i Finlandii, które z coraz większą aprobatą wypowiadają się o członkostwie w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Nie jest tajemnicą, że ofiarami wojny w Ukrainie są nie tylko żołnierze, ale również przedstawiciele ludności cywilnej. 8 kwietnia świat obiegły zdjęcia zbombardowanego dworca kolejowego w Kramatorsku. Podczas eksplozji ucierpiało wiele osób. Pierwsze Stowarzyszenie Lekarskie Miasta Lwowa opublikowało na Facebooku zdjęcie przestawiające panią Natalię i jej jedenastoletnie bliźnięta - Janę oraz Jarosława. Rodzina pochodzi z miasteczka Nowhorodske w obwodzie donieckim. Kobieta i jej córka stały się ofiarami eksplozji. Psychiczne rany odniósł również chłopczyk.
Dramatyczny apel rodzin żołnierzy uwięzionych w fabryce Azowstal. Bliscy obrońców Mariupola chcą, aby do negocjacji w sprawie ewakuacji rannych wojskowych dołączył prezydent Chin Xi Jinping. Ich zdaniem bliski przyjaciel Władimira Putina może być ostatnią osobą, która jest w stanie do niego dotrzeć.Położone tuż nad Morzem Azowskim zakłady Azowstal stały się symbolem oporu Ukraińców i ostatnim bastionem obrońców oblężonego od tygodni Mariupola. Jeszcze do niedawna przebywały w nich rzesze cywilów, którzy pozbawieni żywności, leków i picia codziennie znajdowali się pod ostrzałem Rosjan.W wyniku długo trwających negocjacji, chroniących się w fabryce stali mieszkańców miasta w końcu udało się ewakuować. Mimo tego, na terenie zakładów wciąż pozostali ranni żołnierze i towarzyszący im medycy, znajdujący się w dramatycznej sytuacji humanitarnej.O bezpieczne uwolnienie mariupolskich bohaterów nieustannie apelują poruszeni Ukraińcy, organizując liczne marsze i pikiety, a także bliscy znajdujących się w potrzasku. Ci spotkali się jakiś czas temu z papieżem Franciszkiem, dziś natomiast wystosowali apel do innej ważnej światowej postaci, którą poprosili o pomoc w mediowaniu z samym Władimirem Putinem.
Francuskie media żywo zastanawiają się, czy prezydenci Francji i Rosji negocjowali podział Ukrainy za plecami Wołodymyra Zełenskiego. Możliwość takiego scenariusza pojawiła się tuż po opublikowaniu oświadczenia ukraińskiego prezydenta. Emmanuel Macron miał rzekomo zapytać Zełenskiego, czy jest on gotów poczynić ustępstwa terytorialne.W ostatnich dniach światowe media obiegła zaskakująca informacja. Prezydent okupowanej Ukrainy zasugerował, że przywódca Francji, Emmanuel Macron miał go naciskać na rozważenie ustępstw terytorialnych na rzecz Federacji Rosyjskiej.Macron miał podkreślić, że takie rozwiązanie "umożliwiłoby Putinowi, wyjście z twarzą z niezwykle niekorzystnej sytuacji, a co za tym idzie doprowadzić do zakończenia konfliktu". W opinii Zełenskiego, pytanie francuskiego polityka zabrzmiało tak, jakby już wcześniej rozmawiał o tej kwestii z rosyjskim przywódcą. Zełenski w stanowczy sposób zareagował na nietypowe pytanie. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że Ukraina będzie do końca walczyła o swoje terytorium.- Nie jesteśmy gotowi, by oddać część naszego terytorium, po to, by zrobić komuś jakąś przysługę - podkreślił ukraiński przywódca. Dodał również, że gotowość Emmanuela Macrona do ustępstw dyplomatycznych jest kompletnie nie na miejscu.Macron i Putin negocjowali podział Ukrainy?Swoje stanowisko w tej sprawie zajął Pałac Elizejski. Wydano oficjalne oświadczenie, w którym przekazano, że francuski przywódca nigdy nie dyskutował z Władimirem Putinem o tego typu sprawachbez wcześniejszej zgody prezydenta Zełenskiego. Podkreślono również, że nigdy nie nalegał, by ten ostatni poczynił jakiekolwiek ustępstwa.Administracja Macrona poinformowała, że wywiad Zełenskiego mógł być w niedokładny sposób przetłumaczony.Światowe media już od dłuższego czasu zastanawiają się nad treściami rozmów na linii Paryż-Moskwa. Prezydent Francji wielokrotnie podkreślał, że rosyjski przywódca był gotowy na skuteczny dialog ze stroną ukraińską.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Sankcje nałożone na Rosję wywołają "nowe epidemie"? Złowieszczy wpis Dmitrija MiedwiediewaRosja tłumi bunty w wojsku. "On tych dowódców dla przykładu rozebrał, ręce związał"Matura WOS 2022. Arkusze maturalne z lat ubiegłych, przekonaj się, czy zdaszŹródło: RMF24.pl / Goniec.pl
Światowe media obiegła niewiarygodna informacja, dotycząca potencjalnej choroby Władimira Putina. Jeden z oligarchów miał przekazać, że rosyjski przywódca zmaga się z nowotworem krwi. Wiele wskazuje na to, że doniesienia strony ukraińskiej zostały zdementowane przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) Rosji w specjalnej, tajnej notatce.Już od jakiegoś czasu w publicznych mediach można znaleźć informacje o rzekomej chorobie rosyjskiego przywódcy. Kilka dni temu cały świat obiegła informacja udostępniona przez "New Lines Magazine" odnosząca się do stanu zdrowia dyktatora.Udostępniono nagranie oligarchy bliskiego Kremlowi, który jasno stwierdził, że Władimir Putin cierpi na nowotwór krwi. Doniesienia miały zostać zdementowane przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) za pośrednictwem specjalnej, a zarazem tajnej notatki.Została ona wysłana do wszystkich regionalnych dyrektorów służby. Według przekazów cenionego dziennikarza śledczego, Christo Grozewa, zawarto w niej przesłanie, by nie wierzyć w rzekomą chorobę przywódcy.Ekspert zapewnia, że tajna wiadomość wywołała wśród funkcjonariuszy skutek odwrotny od zamierzonego. W jego opinii zdecydowana większość pracowników wywiadu ma być przekonana, że dyktator zmaga się z ciężką chorobą.
Prezydent Białorusi podpisał oficjalny dekret dotyczący zwolnienia ambasadora Białorusi w Polsce, Uładzimira Czuszaua. W sobotę dokument został opublikowany na oficjalnym białoruskim portalu prawnym. Czuszau był ambasadorem w Polsce od marca 2019 roku.W sobotę 14 maja białoruski prezydent zdecydował się na podpisanie specjalnego dokumentu odnoszącego się do zwolnienia Uładzimira Czuszaua, ambasadora Białorusi w Polsce. Komunikat został zamieszony na białoruskim portalu prawnym. Warto podkreślić, że Czuszau piastował stanowisko ambasadora od 2019 roku. W październiku 2020 roku relacje pomiędzy oboma państwami uległy znaczącemu ochłodzeniu, dlatego ambasador Białorusi został wezwany na "konsultacje". Administracja Łukaszenki takie samo rozwiązanie zaleciła polskiemu ambasadorowi w Mińsku Arturowi Michalskiemu.Od tamtej pory placówkami dyplomatycznymi zarówno w Warszawie, jak i w Mińsku kierują chargé d’affaires, aczkolwiek funkcję ambasadorów w dalszym ciągu pełnili Czuszau i Michalski.
Do sieci wypłynęło niezwykle nietypowe nagranie Aleksandra Łukaszenki, który zachwalał umiejętności taktyczne Ukraińców w rozmowie ze swoimi generałami. Białoruski przywódca podkreślił, że szczególną skutecznością wykazują się grupy mobilne, które atakują regularnie i niespodziewanie.Już od niemal trzech miesięcy trwa rosyjska agresja na terytorium Ukrainy. Każdego dnia światowe media obiegają informacje o kolejnych sukcesach ukraińskiej armii, która stawia stanowczy i skuteczny opór siłom Putina. Kunszt taktyczny Ukraińców docenił sam Aleksander Łukaszenko, który w rozmowie ze swoimi generałami podkreślił, że tamtejsze siły wykazują się szczególną efektywnością w walkach z Rosjanami. "Wojenna analiza" była skierowana w głównej mierze do najwyższych rangą generałów, jak również innych istotnych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Została ona przeprowadzona we wtorek 10 maja, aczkolwiek dopiero w piątek została ona udostępniona szerszemu gronu odbiorców.Dyktator z podziwem wypowiadał się o taktyce ukraińskiej armii, a także kazał wyciągać z nich wnioski, szkoląc w podobny sposób białoruskie wojska. Łukaszenko podkreślił, że w chwili obecnej głównym priorytetem szkoleniowym jest praca nad rozwojem małych „mobilnych grup". W jego opinii, siły zbrojne Ukrainy poradziły sobie niezwykle dobrze w starciu z rosyjską armią.Zaskakujące słowa dyktatora do generalicji- Najskuteczniejsze, w tym po stronie ukraińskich sił zbrojnych, okazały się ugrupowania mobilne, które natychmiast i niespodziewanie zbliżając się do znacznie przewyższającego ich wroga, zadają ciosy - zaznaczył Łukaszenko.- Kolejny raz odnoszę się do doświadczeń konfliktu ukraińskiego. Podkreślam w szczególności, jeśli czołgi, to są bardzo popularne wśród wojskowych T-72. Nasze zmodernizowane czołgi to dobra broń. A jeśli chodzi o lekko opancerzone pojazdy Cayman, to pamiętajmy, że skłanialiśmy się ku temu, aby nasza armia była nadal mobilna - kontynuował dyktator.Meanwhile: Lukashenka has already praised Ukrainian army, Ukrainian mobile groups tactics, says Belarusian armed forces should learn from that pic.twitter.com/hwD2CbQOWt— Liveuamap (@Liveuamap) May 13, 2022 Zaznaczył, że rodzima armia powinna być gotowa do realizacji podobnej taktyki, aczkolwiek potrzebuje do tego celu odpowiedniej broni, jak i sprzętu. Warto podkreślić, że jeszcze przed wybuchem wojny, Łukaszenko przekazał, że potencjalny atak Rosji na Ukrainę zakończyłby się w przeciągu 4-5 dni.- Ukraina nigdy z nami nie będzie walczyć. Ta wojna potrwa maksymalnie trzy-cztery dni. Tam nie będzie komu z nami walczyć. Ci, których teraz pokazują z drewnianymi automatami, jak trenują. Możemy zaraz pójść do sąsiedniej sali, nagrać na komórkę taki trening i pokazać. A jak tylko choć trochę zapachnie wojną, Wołodzia Zełenski zaraz zwieje - przekazał białoruski przywódca. Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Sankcje nałożone na Rosję wywołają "nowe epidemie"? Złowieszczy wpis Dmitrija MiedwiediewaRosja tłumi bunty w wojsku. "On tych dowódców dla przykładu rozebrał, ręce związał"Matura WOS 2022. Arkusze maturalne z lat ubiegłych, przekonaj się, czy zdaszŹródło: 24TV.UA / Goniec.pl
Żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zwróciła się z ważnym przesłaniem do wszystkich Polaków. W wyjątkowy sposób podziękowała za okazaną pomoc, podkreślając, że mając takich przyjaciół u swojego boku, Ukraina ma szansę wygrać z Rosją. Pierwsza dama przytoczyła również szczegóły rozmowy z Agatą Kornhauser-Dudą.Olena Zełenska w wyjątkowych słowach podziękowała Polsce za okazaną pomoc. W długim wpisie na Instagramie zaznaczyła, że mając takich przyjaciół, jej kraj jest w stanie skutecznie odpierać siły Władimira Putina.Poinformowała również o przebiegu rozmowy z Agatą Kornhauser-Dudą, wskazując, że "miały o czym rozmawiać".- W Ukrainie mówią: nie wybieraj mieszkania, wybierz sąsiada. Niestety nie jest to możliwe w przypadku krajów. Jakie szczęście ma Ukraina z Polską - rozpoczęła swój wpis żona prezydenta Zełenskiego. Pierwsza dama przypomniała również, że to właśnie nasz kraj przyjął największą liczbę uchodźców, którzy musieli uciekać przed zbrodniczym reżimem Kremla. Podkreśliła również, że Polska zapewniła im dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej.- Para prezydencka udostępniła naszym obywatelom nawet trzy swoje rezydencje! - poinformowała za pomocą Instagrama.