Goniec.pl
Donald Tusk

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Donald Tusk znów ostro o działaniach rządu. "Plany pisane obcym alfabetem"

19 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk po raz kolejny uderzył w rząd za pośrednictwem Twittera. W najnowszym wpisie polityk skrytykował obóz władzy za atakowanie Unii Europejskiej oraz bliskie kontakty z Marine Le Pen i Węgrami, które nie chcą nakładać sankcji na Rosję. Zdaniem byłego premiera są to "plany pisane obcym alfabetem".

Węgierski rząd, podobnie jak Austria i Niemcy, wyłamał się z europejskiej solidarności z Ukrainą i zapowiedział dziś, że zawetuje sankcje energetyczne wobec Rosji. Tamtejszy minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto tłumaczył swoje stanowisko, mówiąc m.in., że "bezpieczeństwo energetyczne jest ważnym aspektem bezpieczeństwa" i "obowiązkiem", a Węgrzy nie mogą płacić za wojnę rosyjsko-ukraińską.

Putin

Ukraiński wywiad: Rosja planowała inwazję na Białoruś po sfałszowanych wyborach w 2020 roku

CZYTAJ DALEJ

Wypowiedź ta oraz fakt, że Węgrzy nie chcą ani dostarczać broni na Ukrainę, ani przepuszczać przez swoje terytorium takich transportów, sprowokowały do mocnej wypowiedzi byłego premiera Donalda Tuska, który przy okazji uderzył w polski rząd.

Donald Tusk uderza w rząd PiS

- Węgry chcą zablokować sankcje energetyczne przeciw Rosji. PiS chce sprzedać część naszego przemysłu naftowego Węgrom. Kaczyński twierdzi, że w USA sfałszowano wybory, a Morawiecki wspiera le Pen i atakuje Unię. Plany pisane obcym alfabetem - napisał Donald Tusk w mediach społecznościowych.To zresztą nie pierwszy raz, gdy polityk wypomina obozowi władzy sojusz z Węgrami. Donald Tusk wspierał prężnie węgierską opozycję w ostatnich wyborach parlamentarnych, które odbyły się w tym kraju 4 kwietnia.

Tuż po zwycięstwie Fidesu, lider PO pisał zaś gorzko na Twitterze, że "korki od szampana" wystrzeliły nie tylko w Budapeszcie, ale i na Kremlu oraz w Warszawie na Nowogrodzkiej.

Donald Tusk skrytykował obóz władzy. Premier obiecuje derusyfikację węglowodorów

Tymczasem w Polsce premier Mateusz Morawiecki zapewnił ostatnio, że nasz kraj do końca roku zrezygnuje z importu każdej formy gazu z Rosji, w tym LPG. Szef polskiego rządu wręcz szczyci się tym, że jego obóz jest najbardziej radykalny w swojej drodze ku derusyfikacji spośród wszystkich krajów Europy.

- Tak jak w przypadku gazu, do końca roku rezygnujemy z gazu LNG, z gazu płynnego, tak tutaj zrezygnujemy także z gazu LPG - przygotowujemy infrastrukturę, kierunki importu, po to, aby nie było importu z Rosji. Sądzę, że również w tym obszarze w tym produkcie można powiedzieć będzie to najbardziej radykalny plan w porównaniu do innych krajów Europy - powiedział.

Nie wiadomo, jak te deklaracje przełożą się na faktyczne czyny. Sejm przyjął już co prawda ustawę nakładającą embargo na improt węgla z Rosji i Białorusi, jednak odrzucił poprawkę Senatu zakładającą wprowadzenie zakazu importu także gazu LPG.

/fot. twitter.com/nexta_tv / twitter.com/YWNReporter

Rosjanie ostrzelali Charków w biały dzień. Dziesiątki zabitych i rannych, ludzie uciekali w popłochu

W poniedziałek w Charkowie doszło do kolejnego ostrzału wojsk rosyjskich. Armia Władimira Putina użyła rakiet Grad, a w wyniku zbrojnych działań na terenie miasta zginęło przynajmniej kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. - To, co teraz dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo ukraińskiego narodu - grzmiał szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Jak poinformował Ołeh Syniehubow, Rosjanie kierowali ogień w stronę dzielnic mieszkaniowych w Charkowie, gdzie nie ma infrastruktury krytycznej i pozycji sił zbrojnych Ukrainy. Do sieci trafiły wstrząsające nagrania z ataków rakietowych w mieście, które znajduje się w północno-wschodniej części Ukrainy. - Giną dziesiątki cywilów. Dzieje się to w dzień, kiedy ludzie wyszli do aptek, po jedzenie, po wodę. To zbrodnia. Rosja wykorzystuje ciężką artylerię - informował w Telegramie Syniehubow. /fot. twitter.com/nexta_tv / twitter.com/YWNReporter

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Gazeta.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >