Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Pentagon wydał komunikat ws. najnowszych gróźb Putina
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 20.04.2022 21:35

Pentagon wydał komunikat ws. najnowszych gróźb Putina

pentagon
NICHOLAS KAMM/AFP/East News

Pentagon podał, że stale obserwuje ruchy rosyjskich wojsk atomowych, jednakże póki co nie dostrzega zagrożenia nuklearnego ze strony Moskwy. Co więcej, zgodnie z umowami między obiema stronami, Waszyngton miał zostać powiadomiony przez Kreml o teście rakiety balistycznej "Sarmat", który odbył się dziś po południu.

Amerykańska stacja CNN twierdzi, że poza obserwacją ruchów Rosji w kwestii potencjalnego użycia broni atomowej, amerykańscy urzędnicy dwa-trzy razy w tygodniu otrzymują szczegółowy raport dotyczący działań Kremla w tym zakresie.

Oprócz tego, kilkoro urzędników miało powiedzieć dziennikarzom, że póki co nie istnieje dostrzegalne zagrożenie nuklearne z strony Putina, choć dwoje z nich przyznało, że "władze USA nie były tak zaniepokojone użyciem przez Rosjan broni atomowej od czasów zimnej wojny".

Pentagon powiadomiony o teście rakiety "Sarmat"

W środę po południu Rosja poinformowała świat o udanym teście międzykontynentalnej rakiety balistycznej "Sarmat", która trafiła w zamierzone cele na półwyspie Kamczatka.

Przy okazji Władimir Putin skorzystał z okazji, by pogrozić palcem swoim "wrogom" na Zachodzie, mówiąc, że broń ta ma "dać do myślenia tym, którzy w ogniu szaleńczej agresywnej retoryki próbują zagrozić Rosji". Choć wydawać by się mogło, że jest to poważne ostrzeżenie i prowokacja w kierunku głównie USA, okazuje się, że Stany Zjednoczone nie były zaskoczone próbą.

Amerykański Departament Obrony poinformował, że Moskwa powiadomiła kraj o jej przeprowadzeniu. Zdaniem Pentagonu, była to "rutynowa" operacja, która "nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa USA.

- Moskwa właściwie powiadomiła Waszyngton o teście swojej broni - przekazał asystent sekretarza obrony ds. publicznych Stanów Zjednoczonych John Kirby.

Jak dodał, wynika to wprost z umów między państwami, które zawarto w 2011 roku. Dotyczą one wzajemnych ograniczeń obu stron związanych z zarządzeniem bronią nuklearną.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET