Goniec.pl
wojna w ukrainie

Rex Features/East News

Ukraiński parlament chce zmusić mężczyzn w wieku poborowym do powrotu. Nowe prawo wejdzie w życie?

19 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Grupa ukraińskich parlamentarzystów chce przeforsować prawo zmuszające ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym do powrotu do kraju. Nowe regulacje obejmowałyby także tych Ukraińców, którzy opuścili ojczyznę długo przed wybuchem wojny. W przypadku unikania służby groziłaby im nawet kara więzienia.

Podczas gdy sytuacja w Ukrainie się zaognia, a Rosjanie rozpoczęli ofensywę na Donbas, ukraińscy parlamentarzyści szukają sposobu, by wzmocnić szeregi swojej armii. Jednym z kontrowersyjnych pomysłów jest inicjatywa grupy posłów, którzy chcą zmuszać do powrotu do kraju tych mężczyzn, którzy wyjechali z niego przed i po rosyjskiej inwazji.

Screen Facebook/Marek Lipiński

Warszawa: Ksiądz wyszedł na ambonę z głośnikiem. Miał tylko jeden apel

CZYTAJ DALEJ

Kara więzienia za unikanie powrotu do kraju

Nowe przepisy miałyby stanowić, że zdatni do służby wojskowej mężczyźni w wieku poborowym, którzy wyjechali z Ukrainy, muszą do niej wrócić w ciągu 15 dni. W przeciwnym razie mogliby trafić za kratki na 5 do 10 lat.

Część posłów chce także, aby podobne regulacje dotyczyły urzędników państwowych, burmistrzów, funkcjonariuszy, sędziów i prokuratorów, którzy są poza Ukrainą.

Póki co projekt przeszedł przez pierwsze czytanie w parlamencie, nie wiadomo jednak, czy zostanie wcielony w życie. Nie zagłosuje za nim, chociażby rodzima partia Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu.

- Uważamy, że w tej formie ta norma prawna jest szkodliwa i niebezpieczna zarówno dla obrony dzisiejszej Ukrainy, jak i dla jej odbudowy w przyszłości - poinformował w oświadczeniu Dawid Arahamia, przewodniczący ugrupowania.

Jak dodał, setki tysięcy Ukraińców podjęło decyzje o powrocie do kraju, wielu zaś pracuje za granicą i regularnie przesyła zarobione pieniądze, aby wspomóc rodziny i fundusze obronne kraju.

Łukaszenka

Białoruski polityk zagroził Polsce i Litwie. Chce wziąć odwet za rzekomą planowaną agresję

CZYTAJ DALEJ

Ukraińcy są sceptyczni. "Myślę, że na tym etapie to jest bzdura"

Arahamia nie wierzy także, że nowe prawo przyniesie zamierzony skutek. Ukraiński rząd zapowiedział już ukaranie wysokich rangą urzędników i deputowanych, którzy uciekli z kraju po 24 lutego 2022 roku.

- Nie będzie żadnych kar wobec reszty ludzi. Interesuje nas to, żeby po zakończeniu działań wojennych, po naszym zwycięstwie, wszyscy nasi obywatele wrócili do Ukrainy, pracowali nad jej odbudową i mieli możliwość normalnego życia - stwierdził przewodniczący Sługi Narodu.

Sceptycznie do projektu odnoszą się także obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce. Władimir, który wyemigrował z ojczyzny już kilka lat temu, określa pomysł mianem "bzdury".

- Jeśli mieszkam już przez lata za granicą, gdzie mam wracać? Wojskowe biura rekrutacyjne są przepełnione ochotnikami. Ja, jeśli będę wracać, to tylko w przypadku, jeśli faktycznie miałbym mieć gigantyczne problemy z prawem albo z podobnej przyczyny - mówi Onetowi.

Na razie, ze względu na szereg uwag, które po pierwszym czytaniu zgłosili członkowie parlamentu, projekt został skierowany do ponownej oceny.

Fot. PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Putin zawsze może liczyć na ich niebotyczne sumy? Rosyjscy oligarchowie, którzy trzęsą Kremlem

Po nieuprawnionym ataku Władimira Putina na Ukrainę dotkliwe sankcje nałożono nie tylko na samego prezydenta Rosji, ale i rosyjskich oligarchów, którzy od lat zapewniają mu władzę na Kremlu.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Onet

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Miliony "od Morawieckiego" dla piłkarzy. "To strzał w stopę", afera po tekście WP

Czytaj więcej >
Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova

Wiadomości

Mołdawia: Znaleziono fragmenty pocisku rakietowego przy granicy z Ukrainą

Czytaj więcej >
ANDREJ ISAKOVIC/AFP/East News, Xiao Yijiu/Xinhua News/East News

Wiadomości

Milionowe premie dla piłkarzy, a w tle wielka afera. Lewandowski pokłócił się z Michniewiczem

Czytaj więcej >