Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ukraiński parlament chce zmusić mężczyzn w wieku poborowym do powrotu. Nowe prawo wejdzie w życie?
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 19.04.2022 18:14

Ukraiński parlament chce zmusić mężczyzn w wieku poborowym do powrotu. Nowe prawo wejdzie w życie?

wojna w ukrainie
Rex Features/East News

Grupa ukraińskich parlamentarzystów chce przeforsować prawo zmuszające ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym do powrotu do kraju. Nowe regulacje obejmowałyby także tych Ukraińców, którzy opuścili ojczyznę długo przed wybuchem wojny. W przypadku unikania służby groziłaby im nawet kara więzienia.

Podczas gdy sytuacja w Ukrainie się zaognia, a Rosjanie rozpoczęli ofensywę na Donbas, ukraińscy parlamentarzyści szukają sposobu, by wzmocnić szeregi swojej armii. Jednym z kontrowersyjnych pomysłów jest inicjatywa grupy posłów, którzy chcą zmuszać do powrotu do kraju tych mężczyzn, którzy wyjechali z niego przed i po rosyjskiej inwazji.

Kara więzienia za unikanie powrotu do kraju

Nowe przepisy miałyby stanowić, że zdatni do służby wojskowej mężczyźni w wieku poborowym, którzy wyjechali z Ukrainy, muszą do niej wrócić w ciągu 15 dni. W przeciwnym razie mogliby trafić za kratki na 5 do 10 lat.

Część posłów chce także, aby podobne regulacje dotyczyły urzędników państwowych, burmistrzów, funkcjonariuszy, sędziów i prokuratorów, którzy są poza Ukrainą.

Póki co projekt przeszedł przez pierwsze czytanie w parlamencie, nie wiadomo jednak, czy zostanie wcielony w życie. Nie zagłosuje za nim, chociażby rodzima partia Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu.

- Uważamy, że w tej formie ta norma prawna jest szkodliwa i niebezpieczna zarówno dla obrony dzisiejszej Ukrainy, jak i dla jej odbudowy w przyszłości - poinformował w oświadczeniu Dawid Arahamia, przewodniczący ugrupowania.

Jak dodał, setki tysięcy Ukraińców podjęło decyzje o powrocie do kraju, wielu zaś pracuje za granicą i regularnie przesyła zarobione pieniądze, aby wspomóc rodziny i fundusze obronne kraju.

Ukraińcy są sceptyczni. "Myślę, że na tym etapie to jest bzdura"

Arahamia nie wierzy także, że nowe prawo przyniesie zamierzony skutek. Ukraiński rząd zapowiedział już ukaranie wysokich rangą urzędników i deputowanych, którzy uciekli z kraju po 24 lutego 2022 roku.

- Nie będzie żadnych kar wobec reszty ludzi. Interesuje nas to, żeby po zakończeniu działań wojennych, po naszym zwycięstwie, wszyscy nasi obywatele wrócili do Ukrainy, pracowali nad jej odbudową i mieli możliwość normalnego życia - stwierdził przewodniczący Sługi Narodu.

Sceptycznie do projektu odnoszą się także obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce. Władimir, który wyemigrował z ojczyzny już kilka lat temu, określa pomysł mianem "bzdury".

- Jeśli mieszkam już przez lata za granicą, gdzie mam wracać? Wojskowe biura rekrutacyjne są przepełnione ochotnikami. Ja, jeśli będę wracać, to tylko w przypadku, jeśli faktycznie miałbym mieć gigantyczne problemy z prawem albo z podobnej przyczyny - mówi Onetowi.

Na razie, ze względu na szereg uwag, które po pierwszym czytaniu zgłosili członkowie parlamentu, projekt został skierowany do ponownej oceny.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Onet