Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > SBU publikuje rozmowę rosyjskiego dowódcy. Otrzymał rozkaz dotyczący fabryki Azovstal
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 20.04.2022 08:06

SBU publikuje rozmowę rosyjskiego dowódcy. Otrzymał rozkaz dotyczący fabryki Azovstal

Mariupol
ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Rozmowa rosyjskiego dowódcy walczącego na wojnie Władimira Putina została przechwycona przez Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Wojskowy nieświadomy bycia na podsłuchu zdradził podczas rozmowy ze swoją żoną, jakie rozkazy otrzymali Rosjanie na temat działań wobec fabryki Azovstal.

Kolejna z przechwyconych przez ukraińskie służby rozmowa rosyjskiego żołnierza dostarcza szokujących wiadomości na temat planów rosyjskiej armii. Tym razem Rosjanin przekazał konkretne rozkazy wobec zakładów Azvostal.

Mężczyzna deklarując plany dotyczące mariupolskiego kombinatu metalurgicznego w Ukrainie stał około 4 kilometry od samej fabryki. Polecenia dotyczące postępowania z Azovstalem są wyjątkowo jasne.

Rosjanin rozmawiał z żoną, zdradził plany wobec fabryki Azvostal

Na nagraniu opublikowanym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy usłyszeć można, że wojskowy otrzymał rozkaz od dowództwa, by Azovstal w Mariupolu "zrównać z ziemią". Tym razem przechwycone słowa nie padały z ust zwykłego żołnierza armii Władimira Putina.

Jak relacjonuje SBU, telefon wykonał dowódca plutonu w Rostowie. Rosjanin zadzwonił do swojej żony i poinformował ją, na czym obecnie skupiają się w czasie walk na wojnie w Ukrainie podczas stacjonowania na wschodzie kraju.

Dowódca w rozmowie ze swoją żoną zdawał się cieszyć z otrzymanego rozkazu. Stwierdził, że czekają na "niespodzianki z Rosji… 3-tonowe z nieba".

- Powiedzieli, żeby zrównać wszystko z ziemią… Przyjechał podpułkownik i powiedział: "Poczujecie to na sobie i usłyszycie" - wyjaśnił podczas podsłuchiwanej rozmowy rosyjski żołnierz. Żona zapytała go o to, co dzieje się z cywilami, którzy nie są wojskowymi. Mężczyzna i na to miał odpowiedź.

Rosjanie skupiają się na fabryce Azovstal

Kobieta na swoje pytanie odnośnie sytuacji cywili usłyszała od swojego męża walczącego w Ukrainie, że ci ludzie, którzy chcieli: wyjechali. W opinii dowódcy plutonu w Rostowie na miejscu zostali już tylko "bardzo mądrzy" i "patrioci".

Poniedziałkowe informacje na temat sytuacji w okolicy fabryki stoją w sprzeczności ze słowami Rosjanina. Portal "Ukraińska prawda" wskazuje, że w podziemiach Azovstalu chronią się Ukraińcy, w tym całe rodziny z dziećmi.

W opisie nagrania opublikowanego przez SBU podkreślono, iż Rosjanie mimo swojej znacznej przewagi liczebnej nie są w stanie podbić oblężonego Mariupola. - Dlatego chcą zrównać z ziemią fabrykę Azovstal, w której bronią się nasi bojownicy - dodało SBU.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, wp.pl