Goniec.pl
Rosyjski ambasador w Warszawie grozi "odwetem"

Piotr Molecki/East News, AFP PHOTO / POOL / Pavel Golovkin, YURIY DYACHYSHYN/AFP/East News

"To samo stanie się z polską ambasadą". Rosyjski ambasador grozi "odwetem", jego placówka ma ogromne problemy

20 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Polska otrzymała groźbę o możliwości podjęcia "odpowiednich kroków". Słowa padły z ust rosyjskiego ambasadora w Warszawie. Siergiej Andriejew stwierdził, że w przypadku konieczności zawieszenia działalności swojej placówki nie pozostawi spraw bez odpowiedzi. Problemy wywołały działania polskich służb i mowa nie tylko o wydaleniu 45 rosyjskich dyplomatów.

W rozmowie z agencją Reuters Siergiej Andriejew ujawnił, że ambasada Rosji w Warszawie zaczyna mieć problemy finansowe. Działania polskich władz zostały skomentowane w wyjątkowo obrazowy sposób. Rosjanie nie mają zamiaru pozostawić sprawy bez odpowiedzi.

Putin

Ukraiński wywiad: Rosja planowała inwazję na Białoruś po sfałszowanych wyborach w 2020 roku

CZYTAJ DALEJ

Polski rząd został zapewniony przez Siergieja Andriejewa, że jeśli jego placówka przestanie działać w związku z problemami po nałożeniu sankcji, to Polska może spodziewać się problemów.

Rosyjska ambasada w Warszawie ma problemy

Kroki odwetowe wobec polskiej dyplomacji i całego kraju to jedynie kwestia czasu? Siergiej Andriejew oburzony sytuacją rosyjskiej ambasady w Warszawie nie hamował języka i w obrazowych słowach odniósł się do zamrożenia rosyjskich kont i wydalenia 45 dyplomatów.

Ambasadzie Rosji w Polsce kończą się pieniądze. - Mamy pewne rezerwy gotówki - zapewnił Siergiej Andriejew w rozmowie z agencją Reuters. Chociaż ambasador nie ujawnił o jakiej kwocie mowa, to pewne jest, że sytuacja robi się coraz bardziej niekomfortowa dla dyplomatów Władimira Putina.

- (Rezerwy - przyp. red.) nie są one nieograniczone i jeśli sytuacja się nie zmieni, po pewnym czasie może się zdarzyć, że nie będziemy w stanie zapłacić rachunków - dodał ambasador Rosji.

Nie zabrakło mocnych słów wobec Polski. Siergiej Andriejew wprost ostrzegł stronę polską, że podjęte zostaną bardzo stanowcze kroki odwetowe w przypadku konieczności zawieszenia pracy placówki w Warszawie.

Niedługo parada zwycięstwa w Moskwie, wyciekło nagranie z przygotowań

Rosjanie przygotowują się do parady zwycięstwa. Nagranie wyciekło do sieci, Putin dodał specjalną "atrakcję"

CZYTAJ DALEJ

Rosyjski ambasador "ostrzega" Polskę przed odwetem

W marcu Polska podjęła decyzję, iż w związku z agresją Rosji na Ukrainę i braku wycofania rosyjskiej armii z sąsiadującego aż Polską kraju 45 dyplomatów zostaje wydalonych z terenu kraju.

Dodatkowo w trakcie nakładania sankcji rząd i służby podjęły decyzję o całkowitym zablokowaniu kont rosyjskiej ambasady. To znacznie uszczupliło budżet, jakim dysponują rosyjscy dyplomaci.

- Rosja terroryzuje Ukrainę - powiedział premier Mateusz Morawiecki w kontekście stanowczych działań wobec ambasady Rosji w Warszawie. Teraz głos zabrał ambasador Siergiej Andriejew, przed którym stanęła wizja niewypłacalności.

Stanowisko Rosjanina brzmi niczym groźba, której niespełnienie przyniesie ze sobą konieczność pogodzenia się z "odwetem". - Powinno być jasne, że jak tylko nasza ambasada przestanie tu funkcjonować, to samo stanie się z polską ambasadą w Moskwie - powiedział Siergiej Andriejew.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik, jak przygotować się na wojnę

"Bądź gotowy". RCB wydał pilną instrukcję dla Polaków. Chodzi o wojnę, trzeba wiedzieć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik dla wszystkich zaniepokojonych wizją wojny w Ukrainie. Część osób obawia się bowiem, że wojna rozszerzy swój zasięg. RCB wydało "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny". Oto, co powinien wiedzieć każdy. Rex Features/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • SBU publikuje rozmowę rosyjskiego dowódcy. Otrzymał rozkaz dotyczący fabryki Azovstal

  • Dramatyczna sytuacja w kopalni Pniówek. Trzech górników nie żyje, akcja ratownicza została wstrzymana

  • Donald Tusk znów ostro o działaniach rządu. "Plany pisane obcym alfabetem"

Źródło: reuters, goniec.pl, wp.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >