Goniec.pl
Putin

AFP/EAST NEWS, Facebook/Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy

Ukraiński wywiad: Rosja planowała inwazję na Białoruś po sfałszowanych wyborach w 2020 roku

19 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował tajne dokumenty, które ujawniły, że armia rosyjska przygotowywana była do inwazji na Białoruś i stłumienia tamtejszych protestów po sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Okupacja miała być uzasadniona chęcią uniknięcia zaangażowania Moskwy w regionalną lub wielkoskalową wojnę z państwami NATO na Zachodzie.

Według informacji przekazanych przez Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Federacja Rosyjska "opracowała plan inwazji i stłumienia protestów" po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku.

Screen Facebook/Marek Lipiński

Warszawa: Ksiądz wyszedł na ambonę z głośnikiem. Miał tylko jeden apel

CZYTAJ DALEJ

Oficjalnym zwycięzcą ogłoszono Aleksandra Łukaszenkę, który uzyskać miał wówczas ponad 80 proc. wszystkich głosów, jednak jego rzekoma wygrana wywołała falę dużych protestów w całym kraju, które nieraz brutalnie tłumiono.

Rosja planowała okupację Białorusi

Ukraiński wywiad ocenił, że "okupację Białorusi zaplanowano pod pretekstem uniknięcia zaangażowania Rosji w regionalną albo wielkoskalową wojnę z państwami członkowskimi NATO na Zachodzie". W sieci opublikowano także pozyskane dokumenty o wrażliwej treści.

Jednym z dowodów przygotowania Rosji do militarnej agresji na Białoruś ma być „Legenda o planie przegrupowania jednostek wojskowych 1 Armii Pancernej w rejonie, gdzie ma być wykonane zadanie”.Nie od dziś wiadomo zresztą, że Władimir Putin ma wielkie ambicje, by odbudować rosyjskie imperium, przy czym w pierwszej kolejności najbardziej zależy mu na podporządkowaniu sobie Białorusi i Ukrainy, które uważa za nieodłączną część mocarstwa, bezpośrednio mu podległą.

Ostatnio prezydent Rosji oznajmił np. z rozbrajającą szczerością, że uważa "Rosjan, Ukraińców i Białorusinów za trójjedyny naród", czym tłumaczył zasadność swojej agresji na Ukrainę.

Łukaszenka

Białoruski polityk zagroził Polsce i Litwie. Chce wziąć odwet za rzekomą planowaną agresję

CZYTAJ DALEJ

Białoruś uderza w Zachód i zbliża się do Moskwy

Mimo licznych dowodów na to, że Rosja próbuje od lat zwasalizować Białoruś, Aleksandr Łukaszenka i jego bliscy współpracownicy większe zagrożenie, przynajmniej oficjalnie, wciąż odczuwają ze strony Zachodu.

Aleksander Wolfowicz, sekretarz stanu Rady Bezpieczeństwa Białorusi, zagroził w białoruskiej telewizji Polsce i Litwie "zniszczeniem, śmiercią i eksplozjami", twierdząc, że rosnące wydatki na zbrojenia i dostawy infrastruktury wojskowej świadczą o przygotowywaniu się tych krajów do agresji na Białoruś.

Zdaniem dziennikarzy "Ukraińskiej Prawdy", głównym powodem są jednak coraz częstsze loty zagranicznych samolotów wojskowych w pobliżu białoruskiej granicy.

Białoruski opozycjonista ujawnił bogactwo Aleksandra Łukaszenki

Takich bogactw zazdrościć mu może nawet Putin. Ujawnili, jak żyje Łukaszenka

Sciapan Puciła ujawnił majątek Aleksandra Łukaszenki. Przywódca Białorusi ma nie tylko szereg ociekających bogactwem rezydencji. Polityk posiada (stan na 2021 rok) również ekskluzywne i nowoczesne samochody o łącznej wartości około 4 mln euro. Kliknij "dalej" i zobacz bogactwo Aleksandra Łukaszenki.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: WP

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >
Rosjanie mają dość wojny w Ukrainie?

Wiadomości

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja zapowiada gigantyczną podwyżkę wydatków na broń. 50 proc więcej w 2023 roku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Byliśmy na grobie matki Jarosława Kaczyńskiego. Jeden szczegół zadziwia

Czytaj więcej >