Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wojna W Ukrainie

Wojna W Ukrainie

Wojna w Ukrainie – kiedy się rozpoczęła?

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Właśnie w ten dzień gromadzone wcześniej wzdłuż zachodniej granicy Ukrainy wojska rosyjskie ruszyły do ataku. Zgodnie z zapowiedziami Kremla, „specjalna operacja wojskowa” (bo tak rzeczoną wojnę określają rosyjscy dygnitarze) miała w ciągu trzech dni zakończyć się zdobyciem Kijowa. Finalnie jednak Ukraińcy odparli atak, otrzymując ogromne wsparcie dyplomatyczne, humanitarne i militarne od Polski, oraz innych członków NATO, UE oraz Wielkiej Brytanii.

W rzeczywistości jednak, wojna rosyjsko-ukraińska trwa o wiele dłużej, wcześniej mając charakter walk hybrydowych. Już w roku 2014, kiedy Ukraińcy doprowadzili do obalenia prorosyjskiego prezydenta, Wiktora Janukowycza, Rosjanie oderwali od Ukrainy Krym, jednocześnie nasilając ruchy separatystyczne w Doniecku i Ługańsku. Przez następne 8 lat, Rosjanie walczyli o przyłączenie samozwańczych republik do Rosji, czyniąc to rękoma lokalnych najemników i rosyjskich sił specjalnych.

Inwazja Rosji na Ukrainę – bieżące wydarzenia

Inwazja Rosji na Ukrainę miała brutalny charakter. Choć Władimir Putin i podlegli mu politycy temu zaprzeczają, powszechnie wiadomym jest, że Rosja dopuściła się na Ukrainie szeregu zbrodni wojennych i mordów na cywilach, w tym niejednego ludobójstwa.

Fakty te, wraz z bezpodstawnością rozpoczęcia konfliktu i geostrategiczną pozycją Ukrainy na mapie Europy sprawiły, że Ukraina już od pierwszych godzin wojny otrzymała pełne wsparcie ze strony zachodniego świata. Przełożyło się to również na wysyłkę broni, pomoc humanitarną, czy przyjęcie przez Polskę uchodźców. Aktualnie, szala zwycięstwa znacząco przesuwa się na stronę ukraińską.

Kiedy skończy się wojna w Ukrainie?

Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy wojna na Ukrainie się zakończy, ani jaki będzie jej rezultat. Spekulacje ekspertów są jednak dość optymistyczne dla naszego wschodniego sąsiada. W obliczu ukraińskiej kontrofensywy, armia rosyjska zmuszona jest do coraz pilniejszego wycofywania się w głąb terenów Ukrainy Zachodniej. Coraz częściej słyszy się ponadto głosy o tym, że żołnierze rosyjscy narzekają na brak odpowiedniego zaopatrzenia, a ich morale upada w zastraszającym tempie – masowe dezercje są na porządku dziennym.

Ukraina może z kolei liczyć na potężne wsparcie wojskowe i logistyczne – przede wszystkim od Polski, ale również ze strony państw członkowskich Unii Europejskiej i NATO. Choć postępy wojsk ukraińskich są wyraźne, a zwycięstwo Ukrainy niemalże przesądzone, to na rozmowy pokojowe przyjdzie nam jeszcze poczekać. Niemniej, najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że wojna w Ukrainie zakończy się w 2024 roku.

 

Pokaż więcej

myśliwce
15.02.2024 08:17 Pilny komunikat wojska. Polskie myśliwce wzbiły się w powietrze

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało komunikat w sprawie natężonego ataku na terytorium Ukrainy. „Obserwowalna jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej” – poinformowano. Podjęto decyzję o poderwaniu polskich i sojuszniczych statków powietrznych.

papież Franciszek
12.11.2023 20:06 Papież Franciszek nie przebierał w słowach. "Basta, basta, basta"

Papież Franciszek nie pozostaje ślepy na okrucieństwa dziejące się na świecie i nieustannie apeluje o pokój w miejscach, gdzie toczą się konflikty zbrojne. Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Watykanie głowa Kościoła zwróciła uwagę przede wszystkim na trwającą od ponad miesiąca wojnę w Strefie Gazy. Następca Św. Piotra w wyjątkowo emocjonalnych słowach prosił o wstrzymanie ognia i uwolnienie zakładników. - Basta, basta, basta - grzmiał.

znicz
05.11.2023 08:16 Nie żyje Polak walczący w Ukrainie. Potwierdzono tragiczne doniesienia

Na ukraińskim froncie zginął Polak. 49-letni ochotnik walczył z Rosjanami w wojnie w Ukrainie, ale od pewnego czasu przebywał w szpitalu w Charkowie, gdzie walczył o życie. W sobotę (04.11) ziścił się najczarniejszy scenariusz. Tragiczne wieści o Macieju Bednarskim przekazała dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska.

papież Franciszek
09.09.2023 12:43 Papież Franciszek naraził się wiernym. Polacy wskazali jasno, chodzi o Ukrainę

Papież Franciszek naraził się Polakom. Słowa przywódcy Kościoła nie są zdaniem wiernych wystarczające. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń. Sposób, w jaki Watykan podchodzi do wojny w Ukrainie, a konkretnie brak potępienia Rosji za agresję, nie zyskał aprobaty i zrozumienia. 

Wołodymyr Zełenski oraz premierka Danii w myśliwcu F-16
20.08.2023 17:42 Ukraina otrzyma F-16. To może odwrócić losy wojny

Wołodymyr Zełenski po swoim spotkaniu z premierem Markiem Ruttem poinformował, że Ukraina otrzyma od Holandii 42 myśliwce F-16. Podobną decyzję podjął także duński rząd. Prezydent Ukrainy przekazała z kolei, że to "dopiero początek". Dzisiejsza deklaracja stanowi niewątpliwy sukces dyplomatyczny Zełenskiego, który o nowoczesne myśliwce zabiegał tak naprawdę od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji. F-16 na wyposażeniu ukraińskiej armii mogą znaczącą zmienić oblicze trwającej wojny. 

Śmigłowiec
02.08.2023 10:36 Białoruskie śmigłowce nad Polską. Opozycja krytykuje rząd

Wczoraj (1.08) rano dwa białoruskie śmigłowce naruszyły polską przestrzeń powietrzną. Wojsko natychmiast temu zaprzeczyło, ale po 10 godzinach Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało, że do incydentu jednak doszło. Opozycja nie pozostawia na rządzących suchej nitki.

Przejście graniczne
01.08.2023 12:29 Wagnerowcy przy polskiej granicy. Ekspertka wskazała "najbardziej czarny scenariusz"

Po nieudanej próbie puczu na terenie Rosji Grupa Wagnera z Jewgienijem Prigożynem na czele udała się na Białoruś. W związku z obecnością kilku tysięcy najemników za naszą wschodnią granicą polskie i międzynarodowe służby bacznie monitorują sytuację. Głos w sprawie zabrała Anna Maria Dyner, analityczka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

Enerhodar
25.06.2023 22:27 Pilne ostrzeżenie ws. zaporskiej elektrowni. "Atak może nastąpić w ciągu kilku minut"

Niepokojące doniesienia napływają od przedstawicieli ukraińskiego wywiadu. Jego szef, Kiryło Budanow, uważa, że Rosjanie z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą przeprowadzić atak terrorystyczny na Zaporoską Elektrownię Atomową. Co więcej, aby ochronić się przed ofensywą Ukraińców, doprowadzą do wycieku promieniowania. Na realizację polecenia będą zaś potrzebować jedynie kilku minut.

Władimir Putin
09.06.2023 08:14 Rosyjskie elity są sfrustrowane wojną. Władimir Putin jest coraz bardziej osamotniony?

Według informacji od 7 źródeł obeznanych z sytuacją, do których dotarł Bloomberg, rosyjskie elity polityczne i biznesowe są obecnie sfrustrowane i zmęczone wojną w Ukrainie. Wiele prominentnych osób wyraża pragnienie zakończenia tego konfliktu, co prowadzi do poważnego wstrząsu w wierze w przywództwo Władimira Putina.

Matteo Zuppi
05.06.2023 14:29 Papież Franciszek spełnił obietnicę. Rusza misja pokojowa w Ukrainie

Dziś (5.05) rozpoczyna się obiecana przez papieża Franciszka misja pokojowa w Ukrainie. Kardynał Matteo Zuppi zostanie wysłannikiem Stolicy Apostolskiej do Kijowa. Biuro Prasowe Watykanu ogłosiło informację o przybyciu papieskiego delegata.

Jewgienij Prigożyn w Ukrainie
03.06.2023 17:38 Rosjanie eliminują swoich? Bliski sojusznik Putina ujawnia niewiarygodne fakty

Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oskarżył rosyjskich dowódców o planowanie wysadzenia jego najemników, którzy wycofują się z Bachmutu. Rosjanin poinformował, że zwrócił się do prokuratorów o zbadanie sprawy. 

Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin
27.05.2023 14:39 Rosja stawia warunki zakończenia wojny. Jest reakcja Kijowa

Rosja postanowiła nowe warunki zakończenia wojny. Kreml żąda m.in. przyznania językowi rosyjskiemu statusu języka państwowego w Ukrainie, odrzucenia pomocy krajów zachodnich, a także odmówienia przez Ukrainę przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej. Jest reakcja Kijowa.

Alaksandr Łukaszenka
27.05.2023 14:13 Nekrolog Alaksandra Łukaszenki obiega sieć. Klub się tłumaczy

Na oficjalnej stronie internetowej klubu hokejowego Dynamo Mińsk pojawił się nekrolog Alaksandra Łukaszenki. Publikacja wzbudziła niemałą sensację, zwłaszcza że kilka dni temu media obiegła informacja o rzekomej chorobie prezydenta Białorusi. Władze drużyny twierdzą, że padli ofiarą hakerów.

Ołeksij Daniłow
27.05.2023 13:05 Ukraina gotowa na kontrofensywę. "Może rozpocząć się jutro"

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy, ogłosił, że "Kijów jest gotowy do rozpoczęcia kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim". Polityk wskazał, że atak może rozpocząć się "jutro, pojutrze lub za tydzień", ale nie wskazał konkretnej daty. - Nie mamy prawa popełnić błędu, to historyczna chwila - podsumował.

Alaksandr Łukaszenka Władimir Putin
26.05.2023 21:04 Polska apeluje o szybkie przyjęcie sankcji wobec Białorusi

​Polska zaapelowała o szybkie przyjęcie sankcji wobec Białorusi. Kraje południa Europy chcą wyłączyć z restrykcji import białoruskich nawozów, co spotkało się ze stanowczym sprzeciwem polskiego ambasadora przy UE. Andrzej Sadoś twierdzi, że jeden z białoruskich producentów potażu jest zamieszany w nielegalne deportacje ukraińskich dzieci.

Papież Franciszek
21.05.2023 19:08 Wysłannik papieża Franciszka zakończy wojnę w Ukrainie? "Misja niemożliwa"

Papież Franciszek podczas wizyty na Węgrzech zapowiedział, że Watykan wyśle przedstawiciela na misję pokojową do owładniętej wojną Ukrainy. Wiadomo już, że to zadanie przypadło kardynałowi Matteo Zuppiemu, przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Włoch. Czy duchowni osiągną cel? Według ekspertów to wątpliwe. 

Wołodymyr Zełenski i Joe Biden
21.05.2023 18:07 Wołodymyr Zełenski chce zorganizować szczyt formuły pokojowej

Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia na sesji roboczej szczytu G7 w Hiroszimie zaproponował zorganizowanie szczytu formuły pokojowej proponowanej przez Ukrainę. Polityk chciałby, aby takie spotkanie odbyło się jeszcze w lipcu tego roku, 500 dni po rosyjskim ataku na jego kraj. 

Wołodymyr Zełenski, Joe Biden
21.05.2023 15:13 Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jest warty 375 mln dolarów

Na marginesie szczytu państw G7 w Hiroszimie odbyła się rozmowa pomiędzy Wołodymyrem Zełenskim a Joe Bidenem. Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 375 mln dolarów.

Wołodymyr Zełenski
21.05.2023 11:36 Chaos informacyjny ws. Bachmutu. Rzecznik Wołodymyra Zełenskiego wyjaśnia jego słowa

W niedzielę (21.05) rzecznik ukraińskiego przywódcy, Serhij Nykyforow, oświadczył, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie potwierdził zajęcia Bachmutu przez rosyjskie siły. Te informacje zostały podane wcześniej przez agencje AP i Reutera.

Władimir Putin
20.05.2023 22:14 Pilny komunikat RCB do Polaków. Ostrzegają przed działaniami Rosji

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało komunikat, z którego wynika, że rosyjski i białoruski system propagandy może uderzyć w Polskę. Mowa o ćwiczeniach Anakonda-23, które mogą zostać przedstawione jako manewry „prowokujące konflikt zbrojny”. - Nie daj się oszukać! - apeluje RCB.

Papież Franciszek
20.05.2023 21:50 Papież Franciszek wysyła kardynała na misję. Powodem wojna w Ukrainie

Papież Franciszek zlecił kardynałowi Matteo Zuppiemu, zadanie poprowadzenia misji, która ma złagodzić napięcia w konflikcie w Ukrainie. Wiadomość przekazana przez rzecznika Watykanu została poprzedzona wystąpieniem głowy Kościoła katolickiego podczas wizyty na Węgrzech.

Wołodymyr Zełenski
20.05.2023 21:14 Wołodymyr Zełenski na szczycie G7. "On chce go na swoją stronę przesunąć"

Wołodymyr Zełenski w sobotę 20 maja dotarł do Hiroszimy, gdzie odbywa się szczyt G7. Prezydent Ukrainy ma spotkać się z przywódcami najpotężniejszych demokracji świata, w tym z premierem Indii Narendrą Modim. Zdaniem Sławomira Dębskiego, dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, ukraiński polityk może chcieć przeciągnąć na swoją stronę Delhi, które do tej pory zajmuje niejednoznaczną postawę wobec wojny i utrzymuje przyjazne relacje z Moskwą.

Siergiej Ławrow
20.05.2023 17:28 Gwałtowna reakcja Rosji. "Odpowiemy na wypowiedzenie nam wojny"

Podczas szczytu G-7 prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden umożliwił sojusznikom przekazanie Ukrainie wielozadaniowych myśliwców F-16. Decyzja ta spotkała się z gwałtownym odzewem ze strony Rosjan. 

Zełenski Duda
20.05.2023 16:24 Zgrzyt w relacjach polsko-ukraińskich. "Godne ubolewania"

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina stwierdził, że Wołodymyr Zełenski powinien przeprosić Polaków za Wołyń. Jego wypowiedź nie spodobała się ukraińskiemu ambasadorowi Wasylowi Zwaryczowi, który stwierdził, że „jakiekolwiek próby narzucenia prezydentowi Ukrainy czy Ukrainie, co musimy w sprawie wspólnej przeszłości, są nieakceptowalne i niefortunne”.

Robert Telus
08.05.2023 16:14 Minister rolnictwa zabrał głos ws. eksportu zboża. Podał dane

Minister rolnictwa Robert Telus podczas poniedziałkowej konferencji prasowej oznajmił, że ponad 30 procent zboża magazynowanego przez rolników zostało już wyeksportowane. Podkreślił również, że zamówił opinie prawne dotyczące ewentualnego ujawnienia listy firm, które importowały zboże z Ukrainy.

Stanisław Żaryn
08.05.2023 15:41 Jak polskie władze powinny zareagować na rosyjskie prowokacje? Były ambasador nie ma złudzeń

W piątek 5 maja nad Morzem Czarnym doszło do incydentu z samolotem Straży Granicznej, który brał udział w misji Frontexu. Do polskiej maszyny trzykrotnie zbliżył się rosyjski myśliwiec, wykonując niebezpieczne i agresywne manewry. Na skutek tych działań polscy piloci na chwilę stracili panowanie nad Turboletem L-410. Jak władze powinny zareagować na zaczepki ze strony Federacji Rosyjskiej? Były ambasador nie ma wątpliwości.

Alaksandr Łukaszenka
30.04.2023 15:40 Alaksandr Łukaszenka się przestraszył? Zmienia narrację o wojnie

Alaksandr Łukaszenka w ostatnich dniach wyraźnie zmienił narrację dotyczącą wojny i ewentualnego ataku na Białoruś. Dotychczas dyktator utrzymywał, że bezpieczeństwo jego kraju jest zagrożone przez Polskę i Ukrainę. Teraz stwierdził, że Białoruś jest bezpieczna i żaden agresor nie zamierza przekraczać jej granic.

Wołodymyr Zełenski
30.04.2023 12:32 Współpracownik Wołodymyra Zełenskiego: Nie ma kryzysu z ukraińskim zbożem

Ihor Żowkwa, wiceszef administracji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, podkreślił, że na ten moment nie można mówić o poważnym związanym z napływem do Polski ukraińskich produktów rolnych. Polityk przekonywał, że decyzje polskiego rządu wpłyną negatywnie zarówno na stosunki naszego kraju z Ukrainą, jak i z Brukselą.