Ostatnie tygodnie są wyjątkowo ciężkie dla Ukrainy. Stawiający nieustanny opór agresorowi kraj mierzy się z wewnętrznymi problemami politycznymi i brakiem sukcesów na froncie, a dodatkowo doświadcza coraz większej obojętności zachodu. Właśnie dlatego ukraińska pierwsza dama zdecydowała się na szczery do bólu wywiad w telewizji BBC. - Jeśli świat się zmęczy, po prostu pozwolą nam umrzeć - wyznała.
Papież Franciszek nie pozostaje ślepy na okrucieństwa dziejące się na świecie i nieustannie apeluje o pokój w miejscach, gdzie toczą się konflikty zbrojne. Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Watykanie głowa Kościoła zwróciła uwagę przede wszystkim na trwającą od ponad miesiąca wojnę w Strefie Gazy. Następca Św. Piotra w wyjątkowo emocjonalnych słowach prosił o wstrzymanie ognia i uwolnienie zakładników. - Basta, basta, basta - grzmiał.
Na ukraińskim froncie zginął Polak. 49-letni ochotnik walczył z Rosjanami w wojnie w Ukrainie, ale od pewnego czasu przebywał w szpitalu w Charkowie, gdzie walczył o życie. W sobotę (04.11) ziścił się najczarniejszy scenariusz. Tragiczne wieści o Macieju Bednarskim przekazała dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska.
Papież Franciszek naraził się Polakom. Słowa przywódcy Kościoła nie są zdaniem wiernych wystarczające. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń. Sposób, w jaki Watykan podchodzi do wojny w Ukrainie, a konkretnie brak potępienia Rosji za agresję, nie zyskał aprobaty i zrozumienia.
Wołodymyr Zełenski po swoim spotkaniu z premierem Markiem Ruttem poinformował, że Ukraina otrzyma od Holandii 42 myśliwce F-16. Podobną decyzję podjął także duński rząd. Prezydent Ukrainy przekazała z kolei, że to "dopiero początek". Dzisiejsza deklaracja stanowi niewątpliwy sukces dyplomatyczny Zełenskiego, który o nowoczesne myśliwce zabiegał tak naprawdę od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji. F-16 na wyposażeniu ukraińskiej armii mogą znaczącą zmienić oblicze trwającej wojny.
Agresja Rosji na suwerenną Ukrainę całkowicie przedefiniowała pojęcie bezpieczeństwa w Polsce jak i wielu innych krajach europejskich. W Polsce, przez ostatnie miesiące trwa burzliwa debata na temat obronności, zbrojeń oraz możliwości polskiej armii. Czy w obliczu współczesnych zagrożeń i wyzwań Polacy mają prawo czuć się bezpiecznie? Wątpliwości rozwiewa Jan Rajchel, profesor Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach, były Rektor Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, ekspert Fundacji Stratpoints oraz kandydat w tegorocznych wyborach do Senatu RP.
Wczoraj (1.08) rano dwa białoruskie śmigłowce naruszyły polską przestrzeń powietrzną. Wojsko natychmiast temu zaprzeczyło, ale po 10 godzinach Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało, że do incydentu jednak doszło. Opozycja nie pozostawia na rządzących suchej nitki.
Po nieudanej próbie puczu na terenie Rosji Grupa Wagnera z Jewgienijem Prigożynem na czele udała się na Białoruś. W związku z obecnością kilku tysięcy najemników za naszą wschodnią granicą polskie i międzynarodowe służby bacznie monitorują sytuację. Głos w sprawie zabrała Anna Maria Dyner, analityczka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła nasz świat bezpowrotnie. W obliczu barbarzyństwa wojsk rosyjskich motywowanych chorą aspiracją Władimira Putina wsparcie narodu ukraińskiego stał się wyborem oczywistym. Wśród osób najbardziej zaangażowanych w pomoc bohaterskim Ukraińcom są polscy wolontariusze. To oni, nie zważając na swoje zdrowie oraz życie wyruszają daleko na wschód, by nieść pomoc, dostarczać sprzęt, medykamenty oraz prowiant. O niezwykłej działalności, przyfrontowej rzeczywistości, potrzebach, zagrożeniach i możliwościach opowiada w rozmowie z Gońcem.pl polska wolontariuszka w Ukrainie, Aldona Hartwińska.
Niepokojące doniesienia napływają od przedstawicieli ukraińskiego wywiadu. Jego szef, Kiryło Budanow, uważa, że Rosjanie z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą przeprowadzić atak terrorystyczny na Zaporoską Elektrownię Atomową. Co więcej, aby ochronić się przed ofensywą Ukraińców, doprowadzą do wycieku promieniowania. Na realizację polecenia będą zaś potrzebować jedynie kilku minut.
Według informacji od 7 źródeł obeznanych z sytuacją, do których dotarł Bloomberg, rosyjskie elity polityczne i biznesowe są obecnie sfrustrowane i zmęczone wojną w Ukrainie. Wiele prominentnych osób wyraża pragnienie zakończenia tego konfliktu, co prowadzi do poważnego wstrząsu w wierze w przywództwo Władimira Putina.
Dziś (5.05) rozpoczyna się obiecana przez papieża Franciszka misja pokojowa w Ukrainie. Kardynał Matteo Zuppi zostanie wysłannikiem Stolicy Apostolskiej do Kijowa. Biuro Prasowe Watykanu ogłosiło informację o przybyciu papieskiego delegata.
Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oskarżył rosyjskich dowódców o planowanie wysadzenia jego najemników, którzy wycofują się z Bachmutu. Rosjanin poinformował, że zwrócił się do prokuratorów o zbadanie sprawy.
Rosja postanowiła nowe warunki zakończenia wojny. Kreml żąda m.in. przyznania językowi rosyjskiemu statusu języka państwowego w Ukrainie, odrzucenia pomocy krajów zachodnich, a także odmówienia przez Ukrainę przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej. Jest reakcja Kijowa.
Na oficjalnej stronie internetowej klubu hokejowego Dynamo Mińsk pojawił się nekrolog Alaksandra Łukaszenki. Publikacja wzbudziła niemałą sensację, zwłaszcza że kilka dni temu media obiegła informacja o rzekomej chorobie prezydenta Białorusi. Władze drużyny twierdzą, że padli ofiarą hakerów.
Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy, ogłosił, że "Kijów jest gotowy do rozpoczęcia kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim". Polityk wskazał, że atak może rozpocząć się "jutro, pojutrze lub za tydzień", ale nie wskazał konkretnej daty. - Nie mamy prawa popełnić błędu, to historyczna chwila - podsumował.
Polska zaapelowała o szybkie przyjęcie sankcji wobec Białorusi. Kraje południa Europy chcą wyłączyć z restrykcji import białoruskich nawozów, co spotkało się ze stanowczym sprzeciwem polskiego ambasadora przy UE. Andrzej Sadoś twierdzi, że jeden z białoruskich producentów potażu jest zamieszany w nielegalne deportacje ukraińskich dzieci.
Papież Franciszek podczas wizyty na Węgrzech zapowiedział, że Watykan wyśle przedstawiciela na misję pokojową do owładniętej wojną Ukrainy. Wiadomo już, że to zadanie przypadło kardynałowi Matteo Zuppiemu, przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Włoch. Czy duchowni osiągną cel? Według ekspertów to wątpliwe.
Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia na sesji roboczej szczytu G7 w Hiroszimie zaproponował zorganizowanie szczytu formuły pokojowej proponowanej przez Ukrainę. Polityk chciałby, aby takie spotkanie odbyło się jeszcze w lipcu tego roku, 500 dni po rosyjskim ataku na jego kraj.
Na marginesie szczytu państw G7 w Hiroszimie odbyła się rozmowa pomiędzy Wołodymyrem Zełenskim a Joe Bidenem. Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 375 mln dolarów.
W niedzielę (21.05) rzecznik ukraińskiego przywódcy, Serhij Nykyforow, oświadczył, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie potwierdził zajęcia Bachmutu przez rosyjskie siły. Te informacje zostały podane wcześniej przez agencje AP i Reutera.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało komunikat, z którego wynika, że rosyjski i białoruski system propagandy może uderzyć w Polskę. Mowa o ćwiczeniach Anakonda-23, które mogą zostać przedstawione jako manewry „prowokujące konflikt zbrojny”. - Nie daj się oszukać! - apeluje RCB.
Papież Franciszek zlecił kardynałowi Matteo Zuppiemu, zadanie poprowadzenia misji, która ma złagodzić napięcia w konflikcie w Ukrainie. Wiadomość przekazana przez rzecznika Watykanu została poprzedzona wystąpieniem głowy Kościoła katolickiego podczas wizyty na Węgrzech.
Wołodymyr Zełenski w sobotę 20 maja dotarł do Hiroszimy, gdzie odbywa się szczyt G7. Prezydent Ukrainy ma spotkać się z przywódcami najpotężniejszych demokracji świata, w tym z premierem Indii Narendrą Modim. Zdaniem Sławomira Dębskiego, dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, ukraiński polityk może chcieć przeciągnąć na swoją stronę Delhi, które do tej pory zajmuje niejednoznaczną postawę wobec wojny i utrzymuje przyjazne relacje z Moskwą.
Podczas szczytu G-7 prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden umożliwił sojusznikom przekazanie Ukrainie wielozadaniowych myśliwców F-16. Decyzja ta spotkała się z gwałtownym odzewem ze strony Rosjan.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina stwierdził, że Wołodymyr Zełenski powinien przeprosić Polaków za Wołyń. Jego wypowiedź nie spodobała się ukraińskiemu ambasadorowi Wasylowi Zwaryczowi, który stwierdził, że „jakiekolwiek próby narzucenia prezydentowi Ukrainy czy Ukrainie, co musimy w sprawie wspólnej przeszłości, są nieakceptowalne i niefortunne”.
Minister rolnictwa Robert Telus podczas poniedziałkowej konferencji prasowej oznajmił, że ponad 30 procent zboża magazynowanego przez rolników zostało już wyeksportowane. Podkreślił również, że zamówił opinie prawne dotyczące ewentualnego ujawnienia listy firm, które importowały zboże z Ukrainy.
W piątek 5 maja nad Morzem Czarnym doszło do incydentu z samolotem Straży Granicznej, który brał udział w misji Frontexu. Do polskiej maszyny trzykrotnie zbliżył się rosyjski myśliwiec, wykonując niebezpieczne i agresywne manewry. Na skutek tych działań polscy piloci na chwilę stracili panowanie nad Turboletem L-410. Jak władze powinny zareagować na zaczepki ze strony Federacji Rosyjskiej? Były ambasador nie ma wątpliwości.