Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wojna W Ukrainie

Wojna W Ukrainie

Wołodymyr Zełenski
30.04.2023 12:32 Współpracownik Wołodymyra Zełenskiego: Nie ma kryzysu z ukraińskim zbożem

Ihor Żowkwa, wiceszef administracji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, podkreślił, że na ten moment nie można mówić o poważnym związanym z napływem do Polski ukraińskich produktów rolnych. Polityk przekonywał, że decyzje polskiego rządu wpłyną negatywnie zarówno na stosunki naszego kraju z Ukrainą, jak i z Brukselą.

Ukraina, walki pod Bahmutem
29.04.2023 22:21 Zbliża się ukraińska kontrofensywa. Czy to atak ostatniej szansy?

O ukraińskiej kontrofensywie mówi się już od kilku miesięcy i, jak się wydaje, zbliża się ona wielkimi krokami. Nadchodzące wydarzenia mogą mieć kluczowe znaczenie dla trwającej wojny, a dla Ukrainy może być to atak ostatniej szansy. Jak daleko mogą zajść Ukraińcy? Czy uda im się odbić Krym? Były polski komandos, mjr Arkadiusz Kups nie ma w tej sprawie wątpliwości. 

Pożar
29.04.2023 19:32 Krym. Płonie skład ropy w Sewastopolu. Pożar wywołał atak drona?

Od kilku godzin płonie skład ropy w Sewastopolu, mieście leżącym na okupowanym przez Rosję Krymie. Ze wstępnych informacji wynika, że zniszczonych zostało około dziesięciu zbiorników zawierających produkty naftowe o pojemności około czterdziestu ton. Gubernator Michaił Razwożajew twierdzi, że pożar wywołał atak drona.

Władimir Putin
29.04.2023 18:46 Warszawa dała Rosji czas do 18. Moskwa grozi i mówi o "inwazji"

- Władze stolicy przejmują w sobotę budynek przy ulicy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie nielegalnie zajmowany przez rosyjską ambasadę. Przejęcie odbywa się na wniosek miasta złożony w porozumieniu z MSZ, przebiega bez zakłóceń — poinformował dziś rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina. Na odpowiedź Rosji nie trzeba było długo czekać.

Siergiej Ławrow
25.04.2023 20:42 Siergiej Ławrow ostrzega świat. Mówi o ryzyku konfliktu pomiędzy mocarstwami

Wczoraj (24.04) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, któremu przewodniczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dyplomata ostrzegał przed ryzykiem wybuchu światowego konfliktu. 

Gazprom
23.04.2023 19:58 Kolejna zima będzie jeszcze trudniejsza? Gazprom straszy Europę

Kolejna zima będzie jeszcze trudniejsza? Europa, która zdecydowała się na zredukowanie rosyjskiego gazu z systemów energetycznych, musi odbudować rezerwy przed sezonem. Gazprom straszy Unię Europejską, że bez rosyjskich dostaw może być ekstremalnie. Średnia zapełnienia magazynów gazu wynosi obecnie 56,6 proc.

Valdis Dombrovskis
23.04.2023 18:59 Tranzyt ukraińskiego zboża. Brak porozumienia z Komisją Europejską

Wideokonferencja wiceszefa KE Valdisa Dombrovskisa z przedstawicielami pięciu środkowoeuropejskich krajów Unii Europejskiej w sprawie importu artykułów rolnych z Ukrainy — jak podaje RMF FM — zakończyła się bez porozumienia. Rozmowy z Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią i Bułgarią będą kontynuowane na szczeblu ministrów rolnictwa.

Papież Franciszek
23.04.2023 18:07 Złowieszcze słowa papieża Franciszka. "Napierają tam lodowate wichry wojny"

Papież Franciszek w przyszłym tygodniu odbędzie pielgrzymkę do Budapesztu. W niedzielę 23 kwietnia podczas spotkania z wiernymi w Watykanie nawiązał do swoich planów. Stwierdził, że na centralną Europę wciąż „napierają lodowate wichry wojny”. Przypomniał o konieczności niesienia pomocy humanitarnej.

Dmitrij Pieskow
23.04.2023 14:02 Syn Dmitrija Pieskowa potwierdza, że wstąpił do Grupy Wagnera. "Propagandyści przesadzili z dowodami"

Dmitrij Pieskow, rzecznik Władimira Putina, uważany jest za jedną z najbardziej wpływowych osób na Kremlu. Niedawno media obiegła informacja, jakoby syn dyplomaty miał wstąpić do Grupy Wagnera. Potwierdził to Jewgienij Prigożyn, szef najemników. Teraz głos na ten temat zabrał sam Nikołaj Pieskow, posługujący się nazwiskiem Chowles.

Władimir Putin
22.04.2023 22:42 Zakaz tranzytu przez Rosję uderzy w gospodarkę Putina?

Unia Europejska przygotowuje 11. pakiet sankcji, w którym planuje zaproponować zakaz tranzytu wielu rosyjskich towarów. Nie brakuje również doniesień o całkowitym zakazie eksportu do Rosji, które prawdopodobnie nie są zgodne ze stanem faktycznym. Niewątpliwie jednak gospodarka Federacji Rosyjskiej może ucierpieć.

Dmitrij Pieskow
22.04.2023 21:00 Syn Dmitrija Pieskowa dołączył do grupy Wagnera? "Służy jako zwykły strzelec"

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, uważany jest za jednego z najbardziej zaufanych współpracowników Władimira Putina. Jako propagandysta zbił fortunę. Wie, z kim się trzymać, żeby pozostać na szczycie i coraz częściej zastępuje przywódcę Federacji Rosyjskiej podczas publicznych wystąpień. Niedawno pojawiły się niespodziewane informacje, że syn „ust Putina” ma być szeregowym strzelcem tzw. grupy Wagnera.

Andrij Melnyk Dmytro Kułeba
22.04.2023 20:04 Wiceszef MSZ Ukrainy: Do wygrania wojny potrzebujemy 10 razy większego wsparcia

Ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk nawołuje kraje Zachodu do przekazania 1 proc. PKB na rzecz walczącej Ukrainy. Polityk argumentował, że jego kraj potrzebuje dziesięć razy większego wsparcia w zakresie finansowania uzbrojenia, niż do tej pory, gdyż tylko tak będzie mógł zakończyć wojnę jeszcze w tym roku.

Władimir Putin
22.04.2023 19:15 Rosyjska propaganda o ataku na Polskę. "To działa w dwie strony"

Minister obrony Niemiec w wywiadzie dla niemieckiej telewizji oznajmił, że „biorąc pod uwagę okoliczności wojny, jest to całkowicie normalne dla Ukrainy, aby przejść na terytorium wroga i na przykład zablokować trasy zaopatrzenia”. - Czyli to oznacza, że możemy uderzyć w Niemcy? Ramstein, lotnisko w Rzeszowie, w Polsce? - odpowiedział mu rosyjski propagandzista Władimir Korniłow.

None
13.04.2023 21:56 Cała prawda o stratach Rosjan w Ukrainie. Wyciekły tajne dokumenty

Wyciekły ważne dokumenty odnośnie do wojny w Ukrainie. Ujęto w nich m.in. szacunkowe liczby ofiar - zarówno po stronie rosyjskiej, jak i ukraińskiej. Rosjanie skrajnie zaniżają liczbę swoich ludzi, którzy zginęli na terytorium zaatakowanego państwa.

Łukaszenka straszy Polską
11.04.2023 21:46 Łukaszenka: Polacy i Litwini ruszyli w naszym kierunku

Alaksandr Łukaszenka podczas poniedziałkowej wizyty rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu w Mińsku ostrzegał Rosjan przed rzekomymi działaniami Polski i Litwy. - Nie możemy się relaksować, Polacy i Litwini ruszyli w naszym kierunku — alarmował dyktator, dziękując Rosji za to, że „na zachodniej flance broni Państwa Związkowego”.

Łukaszenka: Rosja będzie bronić Białorusi
10.04.2023 19:31 Łukaszenka: Rosja będzie bronić Białorusi jak własnego terytorium

Alaksandr Łukaszenka, przekazał, że Białoruś otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od Władimira Putina. Zapowiedział równocześnie, że „w przypadku agresji Federacja Rosyjska będzie chronić Białoruś jako własne terytorium”. Prezydent Białorusi jest po spotkaniu z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu.

Władimir Putin
10.04.2023 18:15 Spełnia się "jeden z najgorszych koszmarów Putina". Pracują nad "ochroną północno-zachodnich granic"

We wtorek 4 kwietnia Finlandia oficjalnie została 31. członkiem NATO, co spotkało się ze stanowczą reakcją ze strony Federacji Rosyjskiej, która zapowiedziała zaostrzenie „środków zaradczych” i straszyła „eskalacją konfliktu”. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z kolei podkreślał, że dzięki współpracy z Finlandią „NATO będzie silniejsze”. Jakie w rzeczywistości mogą być konsekwencje strategiczne, wojskowe i polityczne rozszerzenia Sojuszu?

Pogrzeb Władlena Tatarskiego
09.04.2023 21:17 Pogrzeb Władlena Tatarskiego. Zdumiewający gest Prigożyna

W sobotę 8 kwietnia na moskiewskim Cmentarzu Trojekurowskim odbył się pogrzeb Władlena Tatarskiego, blogera zmarłego w wyniku eksplozji, do której doszło w Petersburgu w ubiegłym tygodniu. Wielu żałobników przyszło pożegnać propagandystę w ubraniach z literami „V” i „Z”, symbolami związanymi z wojną w Ukrainie. Zaskoczenie wzbudził gest szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który złożył na trumnie młot kowalski ze specjalną dedykacją.

Dmitrij Miedwiediew znów straszy
09.04.2023 19:32 Dmitrij Miedwiediew znów straszy. Ostra odpowiedź Polaków

Dmitrij Miedwiediew w najnowszym wpisie w mediach społecznościowych nazwał Ukrainę „błędnym tworem powstałym po upadku Związku Radzieckiego”. Były prezydent Rosji kolejny raz oskarżył także Polskę o chęć anektowania zachodnich terytoriów Ukrainy. Na odpowiedź pełnomocnika polskiego rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisława Żaryna nie trzeba było długo czekać.

Wołodymyr Zełenski pokazał nagrania z Polski
09.04.2023 18:50 Wołodymyr Zełenski pokazał nagranie z Polski. Nie ma wątpliwości

Wołodymyr Zełenski opublikował na Telegramie wpis, w którym wypowiedział się na temat środowych odwiedzin w Polsce. - Moja wizyta i negocjacje w Warszawie stały się jeszcze jednym krokiem ku zwycięstwu — czytamy. Prezydent Ukrainy podziękował także zarówno prezydentowi i premierowi, jak i obywatelom naszego kraju.

Ilu rosyjskich żołnierzy zginęło na froncie?
09.04.2023 16:47 Ilu rosyjskich żołnierzy zginęło na froncie? Ukraińskie wojsko podało dane

Ukraińskie wojskie poinformowało, że do dziś na ukraińskim froncie zginęło 178 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Ujawnione niedawno amerykańskie dokumenty sugerują, że zmarłych jest jeszcze więcej. Należy pamiętać jednak, że informacje te są trudne do weryfikacji, więc ciężko mówić o dokładnej liczbie.

Władimir Putin trafi do polskiego więzienia?
09.04.2023 16:08 Władimir Putin trafi do polskiego więzienia? "Nie jest to wykluczone"

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Czy w razie osądzenia prezydent Rosji mógłby trafić do polskiego więzienia? Zdaniem Patrycji Grzebyk, specjalistki w zakresie prawa międzynarodowego z Uniwersytetu Warszawskiego, nie jest to niemożliwe. Specjalistka podkreśla jednak, że nie będzie to prosty proces.

Łukaszenka o aresztowaniach na Białorusi
04.04.2023 20:12 Haniebne słowa Łukaszenki o aresztowaniach na Białorusi. "To szumowiny społeczne"

Aleksandr Łukaszenka, cytowany przez rosyjskie media państwowe, poinformował o zatrzymaniu 30 osób. Aresztowani usłyszeli zarzuty związane z działaniem na rzecz zagranicznych agencji wywiadu. - To szumowiny społeczne — mówił prezydent Białorusi, nazywając zatrzymanych także „terrorystami”.

Miedwiediew wpadł w szał
04.04.2023 18:13 Miedwiediew wpadł w szał. "Wyeliminować ich jak wściekłe psy"

Dmitrij Miedwiediew w emocjonalnych słowach skomentował zamach na Władlena Tatarskiego. Były prezydent Rosji za pośrednictwem Telegrama oskarżył o śmierć kremlowskiego blogera rosyjską opozycję, której przypisuje "terror" i jego "powrót na rosyjskie ulice". Zdaniem polityka wspomniana opozycja odpowiada również za wybuch, w którym życie w sierpniu ubiegłego roku straciła propagandystka Darja Dugina.

Putin został zdradzony
04.04.2023 17:48 Dostarczał Putinowi szyfrowane informacje. Uciekł z Rosji i zaczął mówić

Władimir Putin stracił ważnego człowieka. Kapitan Gleb Karakułow, były inżynier łączności Federalnej Służby Ochrony, do którego obowiązków należało przekazywanie prezydentowi Rosji szyfrowanych informacji, uciekł z Rosji. Teraz ujawnił, co myśli o rosyjskiej inwazji na Ukrainę i o samym Władimirze Putinie.

Rząd wprowadza zakaz w związku z wizytą Zełenskiego
04.04.2023 17:29 Rząd wprowadza zakaz w związku z wizytą Zełenskiego. Jest projekt rozporządzenia

Wołodymyr Zełenski w środę 5 kwietnia odwiedzi Polskę. W związku z wizytą prezydenta Ukrainy w Warszawie będzie tego dnia obowiązywał zakaz noszenia broni. Projekt rozporządzenia czeka obecnie na podpis szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego.

Wołodymyr Zełenski w środę odwiedzi Polskę
04.04.2023 16:11 Wołodymyr Zełenski przyjedzie do Polski. Szykują się ogromne utrudnienia

Wołodymyr Zełenski w środę 5 kwietnia odwiedzi Polskę. Warszawski ratusz zapowiedział, że w związku z wizytą prezydenta Ukrainy spodziewane są zmiany tras autobusów i tramwajów, a także utrudnienia w ruchu. Niektóre ulice stolicy mogą zostać zamknięte. Policja wyznaczy objazdy.

Finlandia dołącza do NATO
04.04.2023 14:56 Finlandia dołącza do NATO. W Brukseli trwa spotkanie szefów MSZ państw członkowskich

Finlandia we wtorek 4 kwietnia dołączy do NATO. Proces ratyfikacji był najszybszym w historii Sojuszu. W Brukseli trwa spotkanie szefów MSZ państw członkowskich. - To będzie dobry dzień dla bezpieczeństwa Finlandii, dla bezpieczeństwa krajów nordyckich i dla całego NATO — mówił dziś sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.