Goniec.pl

Wojciech Olkusnik/East News

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły

16 Marca 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Prezydent Andrzej Duda zakomunikował, że Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Jak zapewnił, maszyny trafią do zaatakowanego przez Rosję państwa "dosłownie w najbliższych dniach". Wcześniej o dostarczeniu samolotów Ukraińcom mówił premier Mateusz Morawiecki.

Myśliwce MiG-29 trafią do Ukrainy

We wtorek (14.03) premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "w ciągu najbliższych czterech do sześciu tygodni może nastąpić przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie". W sprawie głos zabrał także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który powiedział, że "przekazanie samolotów miałoby nastąpić w szerszej koalicji państw, w której ma się znaleźć m.in. Słowacja".

Z kolei dziś (16.03) prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z nowym prezydentem Czech Petrem Pavlem, dla którego to druga wizyta zagraniczna. Przywódcy rozmawiali o współpracy oraz wojnie w Ukrainie. Polska głowa państwa została zapytana o kwestię myśliwców MiG-29. - W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty w pełnej sprawności, pozostałe są serwisowane, przygotowywane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane - odpowiedział Andrzej Duda, wyjaśniając, że "taka decyzja została najpierw podjęta na poziomie najwyższych władz krajowych, następnie rząd podjął w tej kwestii specjalną uchwałę".

poszukiwana

Policja z całego kraju szuka tej kobiety. Miała dopuścić się oburzającego czynu

CZYTAJ DALEJ

Polska nie ucierpi na przekazaniu samolotów

Prezydent Duda tłumaczył, że Polska dysponuje jeszcze kilkunastoma MiG-ami. - Samoloty są sprawne i nadal wykorzystywane do nadzoru nad polską przestrzenią powietrzną, ale to są ostatnie lata ich funkcjonowania - powiedział. Prezydent dodał, że MiG-29 to myśliwce, które piloci ukraińscy są w stanie obsługiwać bez żadnego dodatkowego przeszkolenia. - Będziemy sukcesywnie przekazywali je do dyspozycji Sił Zbrojnych Ukrainy - zadeklarował Andrzej Duda.

Prezydent przyznał, że polskie władze są gotowe, aby dostarczyć te samoloty i że jest pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć. Przypomniał też, że wyprodukowane w ZSRR myśliwce mają zostać w Polsce zastąpione koreańskimi samolotami FA-50 i amerykańskimi F-35.

Dziś na antenie Radia ZET do sprawy przekazania myśliwców Ukrainie odniósł się także rzecznik rządu Piotr Müller. Ocenił, że bezpieczeństwo Polski na tym nie ucierpi i że"Polska wzmacnia swoją obronność poprzez zawieranie kolejnych kontraktów na wyposażenie Wojska Polskiego".

Spotkanie z prezydentem Czech było okazją do pogłębienia współpracy

Jak przypomniał Andrzej Duda, w ramach współpracy unijnej Polska otrzymuje rekompensaty za sprzęt przekazany na Ukrainę. - Jeśli ktoś chce dzisiaj podważyć wsparcie dla Ukrainy pod kątem walki z Rosją, to nie rozumie, że Polska jest następna w kolejce - skwitowała głowa państwa .

Spotkanie z Petrem Pavlem było też okazją do zacieśnienia stosunków dwustronnych. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że państwa "będą w najbliższych latach dobrze i blisko współpracować, budując jak najlepsze relacje polsko-czeskie". Podziękował też czeskiemu prezydentowi za “bardzo dobre warunki, jakie są stwarzane dla polskiej mniejszości w Czechach”, np. możliwość rozwoju kulturalnego czy edukację. - Prosiłem pana prezydenta o taki swoisty patronat nad tymi sprawami, aby go sprawował - relacjonował Andrzej Duda.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca .

Źródło: Konferencja Andrzeja Dudy z dn. 16.03.2023, Radio ZET

Nastolatka wyszła z domu i ślad po niej zaginął. Zrozpaczona rodzina prosi o pomoc

Nastolatka wyszła z domu i ślad po niej zaginął. Zrozpaczona rodzina prosi o pomoc

CZYTAJ DALEJ
Biedronka oszalała, kolejna promocja i kolejne pieniądze za darmo

Biedronka ogłosiła prawdziwy hit. Tego jeszcze nie było, dostaniesz pieniądze i produkty zupełnie za darmo

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

"Lex Tusk" przegłosowana. Uchwycono reakcję Donalda Tuska
Czytaj więcej >

Polityka

Donald Tusk chciał przyjęcia "lex Tusk"? Adam Bielan ujawnia
Czytaj więcej >

Wiadomości

"Lex Tusk" przyjęta przez większość sejmową
Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski żali się na wysokość emerytury. Podał kwotę
Czytaj więcej >

Polityka

Niebywałe słowa posłanki PiS z sejmowej mównicy. Burza w komentarzach
Czytaj więcej >

Wiadomości

PiS chce usunąć Donalda Tuska z polityki. W piątek kluczowe głosowanie
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]