Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jest warty 375 mln dolarów
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 21.05.2023 15:13

Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jest warty 375 mln dolarów

Wołodymyr Zełenski, Joe Biden
SUSAN WALSH/AFP/East News

Na marginesie szczytu państw G7 w Hiroszimie odbyła się rozmowa pomiędzy Wołodymyrem Zełenskim a Joe Bidenem. Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 375 mln dolarów.

Kolejny sprzęt zostanie przekazany Ukrainie

Prezydent Joe Biden ogłosił w niedzielę nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy warty 375 mln dolarów. Podczas spotkania w Japonii zapewnił Wołodymyra Zełenskiego, że Stany Zjednoczone podejmują wszelkie możliwe działania w celu wzmocnienia obrony Ukrainy przed agresją Rosji.

Na marginesie szczytu G7 Biden omówił z ukraińskim przywódcą pakiet, który obejmuje amunicję, artylerię oraz pojazdy opancerzone. Według doniesień amerykańskich mediów, opierających się na informacjach urzędnika z administracji Bidena, w ramach tego pakietu znajdą się również rakiety HIMARS.

W poniedziałek do Biedronki ustawią się kolejki. Kultowy produkt znowu w sprzedaży

Co otrzyma Ukraina?

Co obejmie nowa transza pomocy? Przedstawiciele Departamentu Stanu USA poinformowali, że Ukraińcom zostaną dostarczone m.in.: dodatkowa amunicja dla artyleryjskich systemów rakietowych o dużej mobilności (HIMARS), pociski artyleryjskie kalibru 155 mm i 105 mm, systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4, amunicja dla systemów rakietowych kierowanych laserowo, opancerzone pojazdy medyczne, ciężarówki oraz przyczepy do transportu ciężkiego sprzętu, a także systemy termowizyjne.

W piątek (19.05) Joe Biden ogłosił zaś, że USA będą wspierać wysiłki na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów, w tym na samolotach F-16. Tym samym amerykański prezydent poparł samolotową koalicję na rzecz Ukrainy.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że na lipcowym szczycie NATO w Wilnie powinny zapaść konkretne decyzje dotyczące członkostwa jego kraju w Sojuszu.

Wołodymyr Zełenski otrzyma też dodatkową pomoc od Kanady

Na marginesie szczytu G7 Wołodymyr Zełenski przeprowadził też rozmowę m.in. z premierem Kanady, Justinem Trudeau. Omawiano różne kwestie, w tym dalszą współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Prezydent Zełenski poinformował o tej rozmowie za pośrednictwem Twittera.

- Omówiliśmy dalszą współpracę w sferze bezpieczeństwa i obrony, sytuację na froncie, szkolenie ukraińskich oficerów w ramach kanadyjskiej misji szkoleniowej UNIFIER, znaczenie realizacji wszystkich punktów ukraińskiej formuły pokoju oraz euroatlantycką integrację Ukrainy. Jestem wdzięczny Justinowi Trudeau i Kanadzie za pomoc w rozminowaniu naszych terytoriów oraz za szybkie rozpatrzenie naszych próśb przez rząd Kanady i kanadyjskich producentów - napisał ukraiński prezydent.

Źródło: Reuters, Wołodymyr Zełenski/Twitter