Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pilny komunikat RCB do Polaków. Ostrzegają przed działaniami Rosji
Irmina Jach
Irmina Jach 20.05.2023 22:14

Pilny komunikat RCB do Polaków. Ostrzegają przed działaniami Rosji

Władimir Putin
kremlin.ru

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało komunikat, z którego wynika, że rosyjski i białoruski system propagandy może uderzyć w Polskę. Mowa o ćwiczeniach Anakonda-23, które mogą zostać przedstawione jako manewry „prowokujące konflikt zbrojny”. - Nie daj się oszukać! - apeluje RCB.

RCB ostrzega przed działaniami Rosji

- Ćwiczenia Anakonda-23 są wykorzystywane przez rosyjski i białoruski system propagandy do rozbudowy fałszywego obrazu Polski jako państwa agresywnego, prowokującego konflikt zbrojny i zagrażającego bezpieczeństwu Rosji, Białorusi i Ukrainy. To dezinformacja, nie daj się oszukać - czytamy na profilu RCB na Twitterze.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na grafice przedstawiło kilka linii rosyjskiej narracji. Dezinformacja ma dotyczyć przede wszystkim agresywnego charakteru ćwiczeń Anakonda-23, rzekomych planów rządu na wciągnięcie Polski w wojnę w Ukrainie i treningi brygady polsko-litewsko-ukraińskiej, która ma planować okupację zachodniej Ukrainy.

W poniedziałek do Biedronki ustawią się kolejki. Kultowy produkt znowu w sprzedaży

Ćwiczenia Anakonda-23. Czym są?

Anakonda-23 to międzynarodowe ćwiczenia z udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich. Tegoroczna, dziewiąta edycja, jest skoordynowana z amerykańskimi ćwiczeniami Defender 23 oraz szwedzkimi Aurora 23 w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą Exercise Trifecta.

Ćwiczenia Anakonda-23 po raz pierwszy odbyły się w 2006 roku. Początkowo organizowano je co dwa lata, a od 2013 roku - co trzy lata. Tegoroczne działania są podyktowane wymaganiami operacyjnymi sformułowanymi w związku z wojną w Ukrainie.

Anakonda-23. Jak będą wyglądać ćwiczenia?

Ujawniono, że ćwiczenia Anakonda-23 będą składały się w tym roku z czterech części: ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym, połączonego ćwiczenia z wojskami, ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo, a także ćwiczenia eksperymentalnego.

W części aktywnej, nazywanej Joint LIVEX, która odbywała się w dniach od 17 kwietnia do 16 maja, brało udział ponad 12 tys. polskich żołnierzy. Towarzyszyły im setki wojskowych państw NATO i krajów partnerskich. Zadania w ramach ćwiczeń zostały oddelegowane przywódcom 12., 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanych.