Alaksandr Łukaszenka podczas poniedziałkowej wizyty rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu w Mińsku ostrzegał Rosjan przed rzekomymi działaniami Polski i Litwy. - Nie możemy się relaksować, Polacy i Litwini ruszyli w naszym kierunku — alarmował dyktator, dziękując Rosji za to, że „na zachodniej flance broni Państwa Związkowego”.
Alaksandr Łukaszenka, przekazał, że Białoruś otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od Władimira Putina. Zapowiedział równocześnie, że „w przypadku agresji Federacja Rosyjska będzie chronić Białoruś jako własne terytorium”. Prezydent Białorusi jest po spotkaniu z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu.
We wtorek 4 kwietnia Finlandia oficjalnie została 31. członkiem NATO, co spotkało się ze stanowczą reakcją ze strony Federacji Rosyjskiej, która zapowiedziała zaostrzenie „środków zaradczych” i straszyła „eskalacją konfliktu”. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z kolei podkreślał, że dzięki współpracy z Finlandią „NATO będzie silniejsze”. Jakie w rzeczywistości mogą być konsekwencje strategiczne, wojskowe i polityczne rozszerzenia Sojuszu?
W sobotę 8 kwietnia na moskiewskim Cmentarzu Trojekurowskim odbył się pogrzeb Władlena Tatarskiego, blogera zmarłego w wyniku eksplozji, do której doszło w Petersburgu w ubiegłym tygodniu. Wielu żałobników przyszło pożegnać propagandystę w ubraniach z literami „V” i „Z”, symbolami związanymi z wojną w Ukrainie. Zaskoczenie wzbudził gest szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który złożył na trumnie młot kowalski ze specjalną dedykacją.
Dmitrij Miedwiediew w najnowszym wpisie w mediach społecznościowych nazwał Ukrainę „błędnym tworem powstałym po upadku Związku Radzieckiego”. Były prezydent Rosji kolejny raz oskarżył także Polskę o chęć anektowania zachodnich terytoriów Ukrainy. Na odpowiedź pełnomocnika polskiego rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisława Żaryna nie trzeba było długo czekać.
Wołodymyr Zełenski opublikował na Telegramie wpis, w którym wypowiedział się na temat środowych odwiedzin w Polsce. - Moja wizyta i negocjacje w Warszawie stały się jeszcze jednym krokiem ku zwycięstwu — czytamy. Prezydent Ukrainy podziękował także zarówno prezydentowi i premierowi, jak i obywatelom naszego kraju.
Ukraińskie wojskie poinformowało, że do dziś na ukraińskim froncie zginęło 178 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Ujawnione niedawno amerykańskie dokumenty sugerują, że zmarłych jest jeszcze więcej. Należy pamiętać jednak, że informacje te są trudne do weryfikacji, więc ciężko mówić o dokładnej liczbie.
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Czy w razie osądzenia prezydent Rosji mógłby trafić do polskiego więzienia? Zdaniem Patrycji Grzebyk, specjalistki w zakresie prawa międzynarodowego z Uniwersytetu Warszawskiego, nie jest to niemożliwe. Specjalistka podkreśla jednak, że nie będzie to prosty proces.
Aleksandr Łukaszenka, cytowany przez rosyjskie media państwowe, poinformował o zatrzymaniu 30 osób. Aresztowani usłyszeli zarzuty związane z działaniem na rzecz zagranicznych agencji wywiadu. - To szumowiny społeczne — mówił prezydent Białorusi, nazywając zatrzymanych także „terrorystami”.
Dmitrij Miedwiediew w emocjonalnych słowach skomentował zamach na Władlena Tatarskiego. Były prezydent Rosji za pośrednictwem Telegrama oskarżył o śmierć kremlowskiego blogera rosyjską opozycję, której przypisuje "terror" i jego "powrót na rosyjskie ulice". Zdaniem polityka wspomniana opozycja odpowiada również za wybuch, w którym życie w sierpniu ubiegłego roku straciła propagandystka Darja Dugina.
Władimir Putin stracił ważnego człowieka. Kapitan Gleb Karakułow, były inżynier łączności Federalnej Służby Ochrony, do którego obowiązków należało przekazywanie prezydentowi Rosji szyfrowanych informacji, uciekł z Rosji. Teraz ujawnił, co myśli o rosyjskiej inwazji na Ukrainę i o samym Władimirze Putinie.
Wołodymyr Zełenski w środę 5 kwietnia odwiedzi Polskę. W związku z wizytą prezydenta Ukrainy w Warszawie będzie tego dnia obowiązywał zakaz noszenia broni. Projekt rozporządzenia czeka obecnie na podpis szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego.
Wołodymyr Zełenski w środę 5 kwietnia odwiedzi Polskę. Warszawski ratusz zapowiedział, że w związku z wizytą prezydenta Ukrainy spodziewane są zmiany tras autobusów i tramwajów, a także utrudnienia w ruchu. Niektóre ulice stolicy mogą zostać zamknięte. Policja wyznaczy objazdy.
Finlandia we wtorek 4 kwietnia dołączy do NATO. Proces ratyfikacji był najszybszym w historii Sojuszu. W Brukseli trwa spotkanie szefów MSZ państw członkowskich. - To będzie dobry dzień dla bezpieczeństwa Finlandii, dla bezpieczeństwa krajów nordyckich i dla całego NATO — mówił dziś sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Rosja reaguje na wejście Finlandii do NATO. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu insynuuje, że Sojusz Północnoatlantycki chce rozszerzyć trwającą wojnę, ale „nie zdoła wpłynąć na jej wynik”. Głos na ten temat zabrał również Dmitrij Pieskow, rzecznik Władimira Putina, który ostrzegał przed zastosowaniem „środków zaradczych”.
Goście dzisiejszego (26.03) programu “Śniadanie Rymanowskiego” się nie hamowali. Doszło do sprzeczni Bartosza Kownackiego i Stanisława Tyszki, którzy wdali się w emocjonalną dyskusję na temat przekazania Ukrainie przez Polskę i Słowację myśliwców MiG-29. Poseł Konfederacji, próbując uzyskać odpowiedź od parlamentarzysty PiS-u, kazał mu się “nie drzeć”.
Rzecznik polskiego MSZ, Łukasz Jasina skomentował słowa Władimira Putina, który w sobotę zapowiedział rozmieszczenie na Białorusi taktycznej broni jądrowej. - Potępiamy to wzmocnienie zagrożenia - mówił w rozmowie z PAP Jasina. Jak przekazał Putin, Rosja na prośbę Łukaszenki przekazała już Białorusi samoloty umożliwiające przenoszenie pocisków jądrowych.
Zginął kolejny Polak walczący w Ukrainie. Tragiczną informację przekazał minister Michał Dworczyk. Przypomniał też o rannych walczących obywatelach Polski i wolontariuszach, którzy pomagają na linii frontu.
Dwóch polskich wolontariuszy pomagających w Ukrainie ucierpiało w wyniku uderzenia rosyjskiego pocisku, który trafił w ich pojazd. Informację tę przekazał doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Gerashchenko. Głos w sprawie zabrały również polskie służby dyplomatyczne.
Prezydent Andrzej Duda zakomunikował, że Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Jak zapewnił, maszyny trafią do zaatakowanego przez Rosję państwa "dosłownie w najbliższych dniach". Wcześniej o dostarczeniu samolotów Ukraińcom mówił premier Mateusz Morawiecki.
W kolejnym Raporcie Gońca ze Świata piszemy między innymi o masowych protestach w Gruzji wywołanych przez procedowanie ustawy, która określana była jako prokremlowska, a także największym rosyjskim ostrzale rakietowym w 2023 roku, w którym wykorzystano pociski hipersoniczne.
Rosyjska propaganda po raz pierwszy od dłuższego czasu ma powody do świętowania. W czwartek organizatorzy zbliżającej się wielkimi krokami gali wręczenia Oscarów ponownie odmówili prezydentowi Ukrainy możliwości wygłoszenia podczas ceremonii przemówienia. To spotkało się z wielkim entuzjazmem kremlowskich mediów, które ogłosiły, że Zełeński został “ośmieszony” przez coraz mniej chętnych do wspierania Kijowa Amerykanów. Tymczasem Joe Biden przedstawił projekt budżetu na 2024 rok, z którego 6 mld dolarów miałoby zostać przeznaczone na rzecz wsparcia dla zaatakowanego kraju.
Ivan Komarenko świętuje Dzień Kobiet ze swoją mamą w Rosji i z tej okazji postanowił złożyć również życzenia Polkom. W kraju nad Wisłą najwyraźniej pozostało niewiele fanek muzyka i część z jego obserwujących dała mu do zrozumienia, że nie chce tego rodzaju życzeń.
W ostatnich dniach rosyjski dyktator mógł zaskoczyć wielu współobywateli, bowiem pozostawił szerokie pole do interpretacji w kwestii możliwości przegrania przez Rosję wojny w Ukrainie. Najwyraźniej spowodowało to panikę czołowych prokremlowskich propagandystów. — Tu chodzi o przetrwanie! Nikomu przez myśl nie przejdzie, żeby się poddać! — histeryzowała w swoim programie Olga Skabiejewa, "żelazna lalka Putina".
Mimo iż Rosjanie wciąż nie potrafią przełamać oporu bohaterskich Ukraińców, kremlowska propaganda żyje złudzeniami o potędze i ekspansji terytorialnej. W swoim programie, jeden z głównych “żołnierzy” Putina, Władimir Sołowjow, ponownie wysłał groźby w kierunku państw wspierających Kijów, nie pomijając przy tym Polski. Jak stwierdził, celem Moskwy powinno być obecnie “przywracanie tradycyjnych rosyjskich miast”, do których zaliczył np. Warszawę.
W studiu Polsat News w programie Grzegorza Jankowskiego doszło do ostrej wymiany zdań. Prowadzący “Debaty Tygodnia” i jeden z jego gości, dr Artur Bartoszewicz, posprzeczali się o to czy Ukraińcy walczą również za wolność Polski. Wykładowca SGH stał na stanowisku, że Ukraińcy za mało zrobili ws. Wołynia i sprawiedliwości dla ofiar UPA.
19-letnia Anna tuż przed wielką inwazją Rosji w 2022 roku wyjechała z kraju, by studiować w Kanadzie. Po roku od tamtych wydarzeń wróciła do rodzimej Ukrainy, by zobaczyć, jak wygląda jej mieszkanie. To, co w nim zastała, przyprawiło ją o łzy. Czas jakby się zatrzymał.
Od dłuższego czasu ze wschodu docierają doniesienia o słabnącym zdrowiu Władimira Putina. Pomimo próby ukrycia pogarszającego się stanu fizycznego, na zachód docierają doniesienia o chorobie dyktatora. Jak jednak twierdzą eksperci, istnieje szansa, że kariera polityka nie zakończy się śmiercią naturalną.