Finlandia we wtorek 4 kwietnia dołączy do NATO. Proces ratyfikacji był najszybszym w historii Sojuszu. W Brukseli trwa spotkanie szefów MSZ państw członkowskich. - To będzie dobry dzień dla bezpieczeństwa Finlandii, dla bezpieczeństwa krajów nordyckich i dla całego NATO — mówił dziś sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Rosja reaguje na wejście Finlandii do NATO. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu insynuuje, że Sojusz Północnoatlantycki chce rozszerzyć trwającą wojnę, ale „nie zdoła wpłynąć na jej wynik”. Głos na ten temat zabrał również Dmitrij Pieskow, rzecznik Władimira Putina, który ostrzegał przed zastosowaniem „środków zaradczych”.
Goście dzisiejszego (26.03) programu “Śniadanie Rymanowskiego” się nie hamowali. Doszło do sprzeczni Bartosza Kownackiego i Stanisława Tyszki, którzy wdali się w emocjonalną dyskusję na temat przekazania Ukrainie przez Polskę i Słowację myśliwców MiG-29. Poseł Konfederacji, próbując uzyskać odpowiedź od parlamentarzysty PiS-u, kazał mu się “nie drzeć”.
Rzecznik polskiego MSZ, Łukasz Jasina skomentował słowa Władimira Putina, który w sobotę zapowiedział rozmieszczenie na Białorusi taktycznej broni jądrowej. - Potępiamy to wzmocnienie zagrożenia - mówił w rozmowie z PAP Jasina. Jak przekazał Putin, Rosja na prośbę Łukaszenki przekazała już Białorusi samoloty umożliwiające przenoszenie pocisków jądrowych.
Zginął kolejny Polak walczący w Ukrainie. Tragiczną informację przekazał minister Michał Dworczyk. Przypomniał też o rannych walczących obywatelach Polski i wolontariuszach, którzy pomagają na linii frontu.
Dwóch polskich wolontariuszy pomagających w Ukrainie ucierpiało w wyniku uderzenia rosyjskiego pocisku, który trafił w ich pojazd. Informację tę przekazał doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Gerashchenko. Głos w sprawie zabrały również polskie służby dyplomatyczne.
Prezydent Andrzej Duda zakomunikował, że Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Jak zapewnił, maszyny trafią do zaatakowanego przez Rosję państwa "dosłownie w najbliższych dniach". Wcześniej o dostarczeniu samolotów Ukraińcom mówił premier Mateusz Morawiecki.
W kolejnym Raporcie Gońca ze Świata piszemy między innymi o masowych protestach w Gruzji wywołanych przez procedowanie ustawy, która określana była jako prokremlowska, a także największym rosyjskim ostrzale rakietowym w 2023 roku, w którym wykorzystano pociski hipersoniczne.
Rosyjska propaganda po raz pierwszy od dłuższego czasu ma powody do świętowania. W czwartek organizatorzy zbliżającej się wielkimi krokami gali wręczenia Oscarów ponownie odmówili prezydentowi Ukrainy możliwości wygłoszenia podczas ceremonii przemówienia. To spotkało się z wielkim entuzjazmem kremlowskich mediów, które ogłosiły, że Zełeński został “ośmieszony” przez coraz mniej chętnych do wspierania Kijowa Amerykanów. Tymczasem Joe Biden przedstawił projekt budżetu na 2024 rok, z którego 6 mld dolarów miałoby zostać przeznaczone na rzecz wsparcia dla zaatakowanego kraju.
Ivan Komarenko świętuje Dzień Kobiet ze swoją mamą w Rosji i z tej okazji postanowił złożyć również życzenia Polkom. W kraju nad Wisłą najwyraźniej pozostało niewiele fanek muzyka i część z jego obserwujących dała mu do zrozumienia, że nie chce tego rodzaju życzeń.
W ostatnich dniach rosyjski dyktator mógł zaskoczyć wielu współobywateli, bowiem pozostawił szerokie pole do interpretacji w kwestii możliwości przegrania przez Rosję wojny w Ukrainie. Najwyraźniej spowodowało to panikę czołowych prokremlowskich propagandystów. — Tu chodzi o przetrwanie! Nikomu przez myśl nie przejdzie, żeby się poddać! — histeryzowała w swoim programie Olga Skabiejewa, "żelazna lalka Putina".
Mimo iż Rosjanie wciąż nie potrafią przełamać oporu bohaterskich Ukraińców, kremlowska propaganda żyje złudzeniami o potędze i ekspansji terytorialnej. W swoim programie, jeden z głównych “żołnierzy” Putina, Władimir Sołowjow, ponownie wysłał groźby w kierunku państw wspierających Kijów, nie pomijając przy tym Polski. Jak stwierdził, celem Moskwy powinno być obecnie “przywracanie tradycyjnych rosyjskich miast”, do których zaliczył np. Warszawę.
W studiu Polsat News w programie Grzegorza Jankowskiego doszło do ostrej wymiany zdań. Prowadzący “Debaty Tygodnia” i jeden z jego gości, dr Artur Bartoszewicz, posprzeczali się o to czy Ukraińcy walczą również za wolność Polski. Wykładowca SGH stał na stanowisku, że Ukraińcy za mało zrobili ws. Wołynia i sprawiedliwości dla ofiar UPA.
19-letnia Anna tuż przed wielką inwazją Rosji w 2022 roku wyjechała z kraju, by studiować w Kanadzie. Po roku od tamtych wydarzeń wróciła do rodzimej Ukrainy, by zobaczyć, jak wygląda jej mieszkanie. To, co w nim zastała, przyprawiło ją o łzy. Czas jakby się zatrzymał.
Od dłuższego czasu ze wschodu docierają doniesienia o słabnącym zdrowiu Władimira Putina. Pomimo próby ukrycia pogarszającego się stanu fizycznego, na zachód docierają doniesienia o chorobie dyktatora. Jak jednak twierdzą eksperci, istnieje szansa, że kariera polityka nie zakończy się śmiercią naturalną.
W pierwszą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski udzielili wspólnego wywiadu stacji “Polsat News”. Obaj przywódcy z pełną powagą mówili o tym, co należy uczynić, by zwyciężyć Władimira Putina i odbudować zaatakowany przez niego kraj. Patetyczny nastrój zakłóciła jednak swobodna wymiana zdań między politykami, którzy nie kryli, iż są bliskimi przyjaciółmi. Gdy Andrzej Duda zasugerował, że w ciągu ostatniego roku schudł od nadmiaru zmartwień, z ust Zełenskiego padła bezbłędna riposta.
Edyta Górniak była jedną z gwiazd koncertu zorganizowanego w Rzeszowie w pierwszą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. Telewizja zaangażowała do wydarzenia plejadę polskich i ukraińskich gwiazd.
Dzisiaj mija dokładnie rok, od kiedy Rosja dokonała pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Rosyjski atak zmienił życie nie tylko Ukraińców, ale także Polaków, Europejczyków i w pewnym zakresie całego świata. 24 lutego zapisze się na kartach historii jako dowód rosyjskiego imperializmu i okrucieństwa, ukraińskiej siły woli i patriotyzmu, ale także polskiej solidarności. Poza wielką polityką czy walką o zmianę układu sił na świecie wojna w Ukrainie to przede wszystkim dramat milionów ludzi i jednocześnie okazja do udowodnienia, że świat nie zapomniał o takich wartościach jak solidarność, wolność i oddanie drugiemu człowiekowi. W rozmowie z portalem Goniec.pl Polka i Ukrainka opowiadają, co dla nich oznaczała rosyjska inwazja.
Andrzej Duda wygłosił orędzie do narodu polskiego w przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę. W swoim wystąpieniu prezydent przypominał ostatnie chwile, które spędził z Wołodymyrem Zełeńskim w Kijowie na kilka godzin przed wojną, dzielnym narodzie ukraińskim, zaangażowaniu USA oraz bezpieczeństwie Polski. - Ukraina musi zwyciężyć! - przekonywał Andrzej Duda.
We wtorek Władimir Putin wygłosił coroczne orędzie przed rosyjskim parlamentem. Prezydent Rosji wybrał te dzień nieprzypadkowo, chciał w ten sposób rzucić wyzwanie przebywającemu w Warszawie prezydentowi USA Joe Bidenowi, jednak nie wszystko poszło po jego myśli. W rozmowie z Onetem ekspert od mowy ciała Maurycy Seweryn przeanalizował minuta po minucie show dyktatora. Rezultat? Autokrata nie ma powodów do zadowolenia.
W 363. dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Warszawie gości prezydent USA Joe Biden. Podczas gdy amerykański przywódca szykował się do długo wyczekiwanego wystąpienia w Arkadach Kubickiego, swój żałosny teatr odgrywał w Moskwie Władimir Putin, który wygłosił orędzie przed połączonymi izbami Dumy Państwowej i Rady Federacji. W jego naszpikowanym kłamstwami monologu nie zabrakło, co jasne, ataków pod adresem Zachodu. Nie obyło się także bez bezpośredniego uderzenia w Polskę, oskarżonej o chęć oderwania od Rosji jej historycznych terytoriów.
Joe Biden jest już w Polsce. Informację tę przekazał PAP wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Prezydenta USA odbierze kolumna samochodów oczekująca go na dworcu w Przemyślu, skąd uda się bezpośrednio do Warszawy.
Nad wschodnią granicą Polski znalazły się 2 samoloty AWACS amerykańskich Sił Powietrznych. Informację tę podał portal Flightradar24. Aktywność powietrzna maszyn ma być związana z poniedziałkową wizytą Joe Bidena w Ukrainie. Do głównych działań strategicznych tego rodzaju samolotów należy wykrywanie innych statków powietrznych.
Już w najbliższy wtorek w godzinach porannych samolot z Joe Bidenem na pokładzie wyląduje w Polsce. Na wizytę tę pieczołowicie przygotowują się polskie władze. Jak podały media, w Warszawie wylądował już Boeing C-17 Globemaster III wyposażony w sprzęt amerykańskiego prezydenta. Mieszkańcy stolicy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami w komunikacji miejskiej.
Sieć obiegło nagranie, na którym widać niezwykle osobliwe zachowanie Władimira Putina. Prezydent Rosji podczas spotkania z Aleksandrem Łukaszenką ni stąd, ni zowąd zaczął gwałtownie przebierać nogami. Całą sprawę skomentował nawet doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko, który zamieścił nagranie w internecie.
Już we wtorek Joe Biden przybędzie do Polski z oficjalną wizytą w związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę. Tuż po dzisiejszej konferencji prasowej, będący w USA polski dziennikarz, zapytał amerykańskiego prezydenta o koincydencję miejsca oraz daty planowanych odwiedzin. Reakcja Joe Bidena była zaskakująca.
- Władimir Putin nie szykuje się do pokoju, ale planuje nowe ofensywy - oświadczył sekretarz generalny NATO na konferencji zwołanej w przeddzień spotkania ministrów obrony państw należących do Paktu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg przekazał także wysoce niepokojące informacje dotyczące dalszego dozbrajania Ukrainy, jednocześnie podkreślając, że nieustające wsparcie dla zaatakowanego kraju jest obecnie priorytetem.
Ramzan Kadyrow znów snuje swoje chore wizje. Czeczeński bojownik wspierający Władimira Putina nie ustaje w promowaniu wizji wielkiego zwycięstwa Moskwy. Podczas jednej z ostatnich narad, z której nagranie trafiło do sieci, poruszył nawet temat Polski. Warszawa ma się czego obawiać?