Alaksandr Łukaszenka w ostatnich dniach wyraźnie zmienił narrację dotyczącą wojny i ewentualnego ataku na Białoruś. Dotychczas dyktator utrzymywał, że bezpieczeństwo jego kraju jest zagrożone przez Polskę i Ukrainę. Teraz stwierdził, że Białoruś jest bezpieczna i żaden agresor nie zamierza przekraczać jej granic.
Ihor Żowkwa, wiceszef administracji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, podkreślił, że na ten moment nie można mówić o poważnym związanym z napływem do Polski ukraińskich produktów rolnych. Polityk przekonywał, że decyzje polskiego rządu wpłyną negatywnie zarówno na stosunki naszego kraju z Ukrainą, jak i z Brukselą.
O ukraińskiej kontrofensywie mówi się już od kilku miesięcy i, jak się wydaje, zbliża się ona wielkimi krokami. Nadchodzące wydarzenia mogą mieć kluczowe znaczenie dla trwającej wojny, a dla Ukrainy może być to atak ostatniej szansy. Jak daleko mogą zajść Ukraińcy? Czy uda im się odbić Krym? Były polski komandos, mjr Arkadiusz Kups nie ma w tej sprawie wątpliwości.
Od kilku godzin płonie skład ropy w Sewastopolu, mieście leżącym na okupowanym przez Rosję Krymie. Ze wstępnych informacji wynika, że zniszczonych zostało około dziesięciu zbiorników zawierających produkty naftowe o pojemności około czterdziestu ton. Gubernator Michaił Razwożajew twierdzi, że pożar wywołał atak drona.
- Władze stolicy przejmują w sobotę budynek przy ulicy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie nielegalnie zajmowany przez rosyjską ambasadę. Przejęcie odbywa się na wniosek miasta złożony w porozumieniu z MSZ, przebiega bez zakłóceń — poinformował dziś rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina. Na odpowiedź Rosji nie trzeba było długo czekać.
Wczoraj (24.04) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, któremu przewodniczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dyplomata ostrzegał przed ryzykiem wybuchu światowego konfliktu.
Kolejna zima będzie jeszcze trudniejsza? Europa, która zdecydowała się na zredukowanie rosyjskiego gazu z systemów energetycznych, musi odbudować rezerwy przed sezonem. Gazprom straszy Unię Europejską, że bez rosyjskich dostaw może być ekstremalnie. Średnia zapełnienia magazynów gazu wynosi obecnie 56,6 proc.
Wideokonferencja wiceszefa KE Valdisa Dombrovskisa z przedstawicielami pięciu środkowoeuropejskich krajów Unii Europejskiej w sprawie importu artykułów rolnych z Ukrainy — jak podaje RMF FM — zakończyła się bez porozumienia. Rozmowy z Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią i Bułgarią będą kontynuowane na szczeblu ministrów rolnictwa.
Papież Franciszek w przyszłym tygodniu odbędzie pielgrzymkę do Budapesztu. W niedzielę 23 kwietnia podczas spotkania z wiernymi w Watykanie nawiązał do swoich planów. Stwierdził, że na centralną Europę wciąż „napierają lodowate wichry wojny”. Przypomniał o konieczności niesienia pomocy humanitarnej.
Dmitrij Pieskow, rzecznik Władimira Putina, uważany jest za jedną z najbardziej wpływowych osób na Kremlu. Niedawno media obiegła informacja, jakoby syn dyplomaty miał wstąpić do Grupy Wagnera. Potwierdził to Jewgienij Prigożyn, szef najemników. Teraz głos na ten temat zabrał sam Nikołaj Pieskow, posługujący się nazwiskiem Chowles.
Unia Europejska przygotowuje 11. pakiet sankcji, w którym planuje zaproponować zakaz tranzytu wielu rosyjskich towarów. Nie brakuje również doniesień o całkowitym zakazie eksportu do Rosji, które prawdopodobnie nie są zgodne ze stanem faktycznym. Niewątpliwie jednak gospodarka Federacji Rosyjskiej może ucierpieć.
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, uważany jest za jednego z najbardziej zaufanych współpracowników Władimira Putina. Jako propagandysta zbił fortunę. Wie, z kim się trzymać, żeby pozostać na szczycie i coraz częściej zastępuje przywódcę Federacji Rosyjskiej podczas publicznych wystąpień. Niedawno pojawiły się niespodziewane informacje, że syn „ust Putina” ma być szeregowym strzelcem tzw. grupy Wagnera.
Ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk nawołuje kraje Zachodu do przekazania 1 proc. PKB na rzecz walczącej Ukrainy. Polityk argumentował, że jego kraj potrzebuje dziesięć razy większego wsparcia w zakresie finansowania uzbrojenia, niż do tej pory, gdyż tylko tak będzie mógł zakończyć wojnę jeszcze w tym roku.
Minister obrony Niemiec w wywiadzie dla niemieckiej telewizji oznajmił, że „biorąc pod uwagę okoliczności wojny, jest to całkowicie normalne dla Ukrainy, aby przejść na terytorium wroga i na przykład zablokować trasy zaopatrzenia”. - Czyli to oznacza, że możemy uderzyć w Niemcy? Ramstein, lotnisko w Rzeszowie, w Polsce? - odpowiedział mu rosyjski propagandzista Władimir Korniłow.
Wyciekły ważne dokumenty odnośnie do wojny w Ukrainie. Ujęto w nich m.in. szacunkowe liczby ofiar - zarówno po stronie rosyjskiej, jak i ukraińskiej. Rosjanie skrajnie zaniżają liczbę swoich ludzi, którzy zginęli na terytorium zaatakowanego państwa.
Alaksandr Łukaszenka podczas poniedziałkowej wizyty rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu w Mińsku ostrzegał Rosjan przed rzekomymi działaniami Polski i Litwy. - Nie możemy się relaksować, Polacy i Litwini ruszyli w naszym kierunku — alarmował dyktator, dziękując Rosji za to, że „na zachodniej flance broni Państwa Związkowego”.
Alaksandr Łukaszenka, przekazał, że Białoruś otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od Władimira Putina. Zapowiedział równocześnie, że „w przypadku agresji Federacja Rosyjska będzie chronić Białoruś jako własne terytorium”. Prezydent Białorusi jest po spotkaniu z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu.
We wtorek 4 kwietnia Finlandia oficjalnie została 31. członkiem NATO, co spotkało się ze stanowczą reakcją ze strony Federacji Rosyjskiej, która zapowiedziała zaostrzenie „środków zaradczych” i straszyła „eskalacją konfliktu”. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z kolei podkreślał, że dzięki współpracy z Finlandią „NATO będzie silniejsze”. Jakie w rzeczywistości mogą być konsekwencje strategiczne, wojskowe i polityczne rozszerzenia Sojuszu?
W sobotę 8 kwietnia na moskiewskim Cmentarzu Trojekurowskim odbył się pogrzeb Władlena Tatarskiego, blogera zmarłego w wyniku eksplozji, do której doszło w Petersburgu w ubiegłym tygodniu. Wielu żałobników przyszło pożegnać propagandystę w ubraniach z literami „V” i „Z”, symbolami związanymi z wojną w Ukrainie. Zaskoczenie wzbudził gest szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który złożył na trumnie młot kowalski ze specjalną dedykacją.
Dmitrij Miedwiediew w najnowszym wpisie w mediach społecznościowych nazwał Ukrainę „błędnym tworem powstałym po upadku Związku Radzieckiego”. Były prezydent Rosji kolejny raz oskarżył także Polskę o chęć anektowania zachodnich terytoriów Ukrainy. Na odpowiedź pełnomocnika polskiego rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisława Żaryna nie trzeba było długo czekać.
Wołodymyr Zełenski opublikował na Telegramie wpis, w którym wypowiedział się na temat środowych odwiedzin w Polsce. - Moja wizyta i negocjacje w Warszawie stały się jeszcze jednym krokiem ku zwycięstwu — czytamy. Prezydent Ukrainy podziękował także zarówno prezydentowi i premierowi, jak i obywatelom naszego kraju.
Ukraińskie wojskie poinformowało, że do dziś na ukraińskim froncie zginęło 178 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Ujawnione niedawno amerykańskie dokumenty sugerują, że zmarłych jest jeszcze więcej. Należy pamiętać jednak, że informacje te są trudne do weryfikacji, więc ciężko mówić o dokładnej liczbie.
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Czy w razie osądzenia prezydent Rosji mógłby trafić do polskiego więzienia? Zdaniem Patrycji Grzebyk, specjalistki w zakresie prawa międzynarodowego z Uniwersytetu Warszawskiego, nie jest to niemożliwe. Specjalistka podkreśla jednak, że nie będzie to prosty proces.
Aleksandr Łukaszenka, cytowany przez rosyjskie media państwowe, poinformował o zatrzymaniu 30 osób. Aresztowani usłyszeli zarzuty związane z działaniem na rzecz zagranicznych agencji wywiadu. - To szumowiny społeczne — mówił prezydent Białorusi, nazywając zatrzymanych także „terrorystami”.
Dmitrij Miedwiediew w emocjonalnych słowach skomentował zamach na Władlena Tatarskiego. Były prezydent Rosji za pośrednictwem Telegrama oskarżył o śmierć kremlowskiego blogera rosyjską opozycję, której przypisuje "terror" i jego "powrót na rosyjskie ulice". Zdaniem polityka wspomniana opozycja odpowiada również za wybuch, w którym życie w sierpniu ubiegłego roku straciła propagandystka Darja Dugina.
Władimir Putin stracił ważnego człowieka. Kapitan Gleb Karakułow, były inżynier łączności Federalnej Służby Ochrony, do którego obowiązków należało przekazywanie prezydentowi Rosji szyfrowanych informacji, uciekł z Rosji. Teraz ujawnił, co myśli o rosyjskiej inwazji na Ukrainę i o samym Władimirze Putinie.
Wołodymyr Zełenski w środę 5 kwietnia odwiedzi Polskę. W związku z wizytą prezydenta Ukrainy w Warszawie będzie tego dnia obowiązywał zakaz noszenia broni. Projekt rozporządzenia czeka obecnie na podpis szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego.
Wołodymyr Zełenski w środę 5 kwietnia odwiedzi Polskę. Warszawski ratusz zapowiedział, że w związku z wizytą prezydenta Ukrainy spodziewane są zmiany tras autobusów i tramwajów, a także utrudnienia w ruchu. Niektóre ulice stolicy mogą zostać zamknięte. Policja wyznaczy objazdy.