Goniec.pl

Iberion

Nie żyje kolejny Polak walczący w Ukrainie. Michał Dworczyk przekazał tragiczne wieści

24 Marca 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Zginął kolejny Polak walczący w Ukrainie. Tragiczną informację przekazał minister Michał Dworczyk. Przypomniał też o rannych walczących obywatelach Polski i wolontariuszach, którzy pomagają na linii frontu.

Nie żyje kolejny Polak walczący w Ukrainie

Wiadomość o śmierci obywatela Polski walczącego w Ukrainie przekazał minister Michał Dworczyk , który jest zaangażowany w operacyjną stronę pomocy Ukraińcom w ich działaniach na linii frontu. Uczestniczy też w koordynowaniu pomocy humanitarnej.

- Lekko ranny wolontariusz dotarł do Polski. Wolontariusz ciężko ranny został przewieziony z Dniepru do Kijowa. Niestety to nie jest dobry czas. Dziś zginął kolejny żołnierz Ukrainy - obywatel Polski, a dwóch kilka dni temu rannych wciąż jest w stanie poważnym - napisał Dworczyk na Twitterze.

Z kolei na początku grudnia ub. roku media obiegła informacja o śmierci Janusza Szeremety ps. "Kozak", który zginął w okolicach Swatowego w obwodzie ługańskim. Był dowódcą plutonu w Legionie Międzynarodowym walczącego w Ukrainie. Miał 41 lat.

Robert Lewandowski

Skandal tuż przed meczem Czechy-Polska. Burza w mediach

CZYTAJ DALEJ

Walczący w Ukrainie Polacy chcą pozostać anonimowi

Kim jest poległy Polak? Jak wyjaśniał ekspert dr Kacper Rękawek w rozmowie z dziennikarzami Onetu, większość naszych rodaków, którzy pojechali na tę wojnę, niechętnie rozmawia z dziennikarzami czy naukowcami. Dlatego też liczba polskich ochotników w Ukrainie jest dziś niemożliwa do ustalenia. - Nie znamy ich twarzy i nazwisk, i oni chcą, aby tak zostało. Państwo też przyjęło zasadę: jeśli chcesz pojechać na tę wojnę i walczyć po właściwej stronie, nie będziemy ci robić przykrości - mówił.

Mowa tu o kwestii walki w siłach zbrojnych obcego państwa. - Abolicja dla Polaków, którzy wbrew polskiemu prawu pojechali walczyć w Ukrainie, jest dobrym pomysłem, ale to za mało - uważa dr Rękawek. Według niego rządzący powinni wiedzieć więcej o wyjazdach i powrotach tych ochotników, by uprzedzić problemy, które mogą wyniknąć z ich udziału w wojnie.

W Ukrainie walczy międzynarodowy legion cudzoziemski

Kilka dni po wybuchu wojny, bo już 27 lutego 2022 roku, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że zostanie utworzony międzynarodowy legion cudzoziemski dla ochotników z zagranicy, który będzie działał w ramach sił obrony terytorialnej.  - Zaproszeni są wszyscy, którzy chcą przyłączyć się do oporu wobec rosyjskiego okupanta i obrony bezpieczeństwa światowego - mówił przywódca.

W marcu ub. roku przedstawiciele ukraińskich władz informowali, że do Ukrainy przyjechało około 20 tys. zagranicznych wolontariuszy, którzy chcieli pomóc w walce z Rosjanami. - W szeregach naszej formacji walczą obywatele 55 państw; największą grupę stanowią przedstawiciele USA i Wielkiej Brytanii, a w dalszej kolejności Polski, Kanady, państw bałtyckich i północnej Europy, m.in. Finlandii - informował jesienią 2022 roku rzecznik Międzynarodowego Legionu Obrony Ukrainy Damien Magrou z Francji.

Źródło: Michał Dworczyk/Twitter, Onet

55-latek doświadczył śmierci klinicznej. Opowiedział, co widział

55-latek doświadczył śmierci klinicznej. Opowiedział, co widział

CZYTAJ DALEJ
Krzysztof Ibisz i Joanna Ibisz

Żona Krzysztofa Ibisza nie może przez niego spać. Jedna rzecz wyjątkowo jej przeszkadza

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Skandaliczne słowa na konferencji Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS przekroczył granicę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dachowanie samochodu w Chojnicach. Ratownicy się tego nie spodziewali, zaskakujące sceny
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >

Wiadomości

Śląsk. Zaginęła 13-letnia Milena Magiera. Dziewczynka nie wzięła ze sobą nawet telefonu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie. Pożar składowiska z chemikaliami w Łaniętach. W akcji strażacy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lubuskie. Samochód uderzył w barierki i przekoziołkował na bok. 25-latek z Czech zginął na miejscu
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]