Kiedy wojna w Ukrainie dobiegnie końca, Polska stanie przed pytaniem, jak poradzi sobie z nieoczekiwanymi skutkami tej zmiany. Przez ostatnie lata Ukraińcy stali się istotnym elementem polskiego rynku pracy, jednak ich przyszłość w Polsce może stanąć pod dużym znakiem zapytania. Wzrost liczby powrotów oraz nowe wyzwania związane z odbudową Ukrainy mogą nieoczekiwanie zmienić oblicze polskich branż. Co tak naprawdę czeka nas w nadchodzących latach?
Zaskakujące słowa Donalda Trumpa. Prezydent USA stwierdził w kontekście wojny w Ukrainie, że Kijów "powinien to zakończyć trzy lata temu", a Ukraińcy "nigdy nie powinni byli tego zaczynać". Jego wypowiedź sugeruje, że to Ukraina jest winna wybuchu wojny. Trump skrytykował również Wołodymyra Zełenskiego i ujawnił plany dotyczące spotkania z Władimirem Putinem.
Donald Tusk zabrał głos na gorąco po spotkaniu europejskich przywódców w Paryżu. - Nie chciałem zawstydzać naszych rozmówców, ale dla wszystkich było jasne, że pułap osiągany dzisiaj przez niektóre państwa członkowskie jest absolutnie niewystarczający - mówił premier. Tusk zdradził również bardzo ważne ustalenia ws. Ukrainy.
W poniedziałek Donald Tusk na chwilę przed wylotem na nieformalne spotkanie europejskich przywódców ws. bezpieczeństwa rozmawiał na Okęciu z mediami. Premier zajął jasne stanowisko w sprawie ewentualnego wysyłania polskich żołnierzy do Ukrainy. Padły zdecydowane słowa.
W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska zdecydowały się przypuścić atak na terenie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Rosyjski dron eksplodował na sarkofagu zabezpieczającym osławiony blok elektrowni, który uległ awarii w 1986 roku. Właśnie dowiedzieliśmy się, jak poważne są zniszczenia i jakie niosą za sobą konsekwencje.
Podczas piątkowej konferencji prasowej w Monachium prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił o możliwych planach Władimira Putina. Jego zdaniem zagrożone są kraje bałtyckie, w tym również Polska.
Wojna na Ukrainie cały czas trwa, a gospodarcza sytuacja tego kraju w dużej mierze napędzana jest przez największe firmy, które finansują nie tylko wysiłek wojenny, ale również częściową odbudowę infrastruktury. W 2023 roku 10 największych przedsiębiorstw wpłaciło do ukraińskiego budżetu łącznie 212,83 mld hrywien. Przedstawiamy szczegółową listę.
Czy w trwającym od niemal dwóch lat konflikcie możliwy jest przełom? Choć temat negocjacji pokojowych pojawia się regularnie w międzynarodowych dyskusjach, dotychczas żadna ze stron nie wykonała kroku, który faktycznie przybliżyłby zakończenie wojny. Każda propozycja rodzi nowe napięcia, a twarde stanowiska utrudniają znalezienie kompromisu. Ostatnie wydarzenia pokazują, że nawet najbardziej nieoczekiwane sugestie mogą spotkać się z błyskawiczną i zdecydowaną reakcją.
Od ponad dwóch lat Ukraina mierzy się z jednym z największych wyzwań w swojej historii. W obliczu przedłużającego się konfliktu i rosnących napięć na arenie międzynarodowej władze w Kijowie podejmują kolejne decyzje, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość zarówno kraju, jak i jego obywateli. Nowe rozwiązania budzą emocje, wywołują dyskusje i skłaniają do refleksji – czy to właściwy kierunek? Jakie konsekwencje mogą przynieść te działania?
Przed nami niespokojny poranek i nagłe decyzje wojska. Wzmożona aktywność w przestrzeni powietrznej oraz pilne działania sił obronnych wzbudziły niepokój. Oficjalne komunikaty mówią o pełnej gotowości i natychmiastowej reakcji na rozwijającą się sytuację. Co się stało? Dlaczego podjęto tak zdecydowane kroki? Szczegóły budzą emocje.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) kilka miesięcy temu opublikowała podsumowanie niemal całego ubiegłego roku, w którym podano, że najwięcej decyzji odmownych podczas kontroli transportów żywności wydano dla towarów z Ukrainy. W piątek, 7 lutego, poinformowano zaś o zatrzymaniu kolejnego, ponad 20-tonowego transportu żywności. Wszystko przez to, co znaleziono w środku.
Propozycja Rafała Trzaskowskiego dotycząca ograniczenia świadczenia 800+ dla Ukraińców wyłącznie do tych, którzy pracują i płacą podatki w Polsce, wzbudziła gorącą dyskusję. Kandydat na prezydenta RP podkreślił, że jego pomysł wynika ze “zdrowego rozsądku”. Propozycja ta ,,zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd. Jestem na tak" - komentował całą sprawę Donald Tusk. Sprawa szybko stała się jednym z kluczowych tematów kampanii wyborczej. W związku z tym dziennikarz Gońca postanowił zapytać mieszkańców Warszawy, co sądzą o tym rozwiązaniu.
Jesteśmy bardzo wdzięczni, że staliście się bezpieczną przystanią dla setek tysięcy Białorusinów i dzielicie się z nami swoimi doświadczeniami. Wasz ruch “Solidarności” jest dla nas inspiracją. Uczymy się od was, że nawet jeśli walka trwa długo, to ostatecznie przyniesie skutek - mówi Erykowi Błaszakowi działaczka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Zagrożenia ze strony Rosji, jak również powszechna dezinformacja były tematami rozmowy redaktora Wojciecha Mulika z Tomaszem piątkiem - dziennikarzem, publicystą. Czy Rosja wpłynie na wybory prezydenckie w Polsce? Czy Karol Nawrocki zerwie stosunki dyplomatyczne z Chinami? Czy TikTok jest narzędziem do szpiegowania? Tego widzowie dowiedzieli się z nowego programu Goniec.pl.
Tragiczne doniesienia z Ukrainy. Harcerski Hufiec "Wołyń" poinformował w piątek za pośrednictwem mediów społecznościowych o śmierci polskiego harcerza Igora Paziuka. Mężczyzna osierocił dwoje dzieci. “Odszedł pełniąc swój wojskowy obowiązek” - czytamy w komunikacie.
Kim jest Nikołaj Patruszew? To doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina i jedna z osób, które miały go przekonywać do inwazji na Ukrainę w 2022 roku. W wywiadzie dla propagandowych rosyjskich mediów, nakreślił przerażający scenariusz dla Ukrainy w najbliższej przyszłości.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało w środowy poranek ważny komunikat. W związku z intensywną aktywnością lotnictwa rosyjskiego poderwano polskie “dyżurne pary myśliwskie”, a naziemne systemy obrony powietrznej osiągnęły stan najwyższej gotowości.
Premier Donald Tusk spotkał się dzisiaj we Lwowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Padły konkretne deklaracje i jasny apel do innych przywódców. - Przestańcie spekulować, z jakiejkolwiek stolicy świata, o możliwej przegranej Ukrainy, to nie ma nic wspólnego z faktami - mówił Tusk. Szef rządu dodawał, że w najbliższym czasie czeka nas "wielka gra o przyszłość Ukrainy, Polski i Europy". Głos po spotkaniu zabrał również prezydent Zełenski.
Wirtualna Polska oskarżyła Łukasza Grabarczyka, znanego neurochirurga i medialnego eksperta, o kłamstwa dotyczące jego kariery zawodowej i życia osobistego. Telewizja Polska stanęła przed decyzją, czy pozostawić jego program "Tajemnice sal operacyjnych" w swojej ramówce. Skandal wokół lekarza odbił się szerokim echem, budząc liczne pytania o jego wiarygodność i postawę etyczną.
We wtorek podczas wspólnej konferencji szefów MSZ Polski i Ukrainy przedstawiciele Kijowa potwierdzili, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium - poinformował Radosław Sikorski. Ukraina jest gotowa, by rozpatrywać wnioski w tej sprawie.
Władimir Putin wygłosił w czwartek wieczorem pilne orędzie do narodu, w którym odniósł się do porannego ataku ma Dniepr. Mówił o teście najnowszego rosyjskiego pocisku średniego zasięgu. Prezydent Rosji stwierdził, że Rosja jest gotowa na wszystkie scenariusze w tym konflikcie, ostrzegał Zachód przed jednym.
Rosja przeprowadziła największy ostrzał powietrzny na terytorium Ukrainy od sierpnia. Serię ataków rozpoczęto w niedzielę rano, a jak przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski, wystrzelono 120 rakiet i 90 dronów. Poinformowano o prawdopodobnym celu rosyjskiego ostrzału. Wiadomo już, że rakiety trafiły w cele znajdujące się na terenach położonych tuż przy granicy z Polską.
Ukraina ledwie utrzymuje linię frontu – stwierdził w rozmowie z Gońcem dziennikarz Onetu i były dyplomata Witold Jurasz. Wyraźne osłabienie obydwu armii jak dotąd nie skłoniło żadnej ze stron konfliktu do podjęcia rozmów pokojowych. Na horyzoncie pojawił się za to „Plan Zwycięstwa” Zełenskiego i kolejne groźby ze strony Rosji.
Trudna sytuacja z powodziami na południu Polski skłoniła szefa Sztabu Generalnego Czech do wydania zgody na użycie stacjonujących w Powidzu czeskich śmigłowców Mi-17. Teraz rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński w rozmowie z WP przekazał, jak na dramatyczne doniesienia z Polski zareagowali przedstawiciele Ukrainy. Wystarczył ich jeden gest.
Obywatel Ukrainy został zatrzymany przez Straż Graniczną, po tym gdy okazało się, że wziął ślub… z teściową. Wszystko po to, aby dostać się do Polski - donosi portal o2.pl. Para została zatrzymana.
Ukraińskie służby poinformowały o zakończeniu akcji ratowniczej we Lwowie. W wyniku rosyjskiego ataku zginęło 7 osób, a 53 zostało rannych. Wśród ofiar śmiertelnych są dzieci. Mer Andrij Sadowy przekazał, że w środę rano w swoim domu zginęła matka i jej trzy córki. Przeżył jedynie ojciec dziewczynek. – W centrum Europy Rosja eksterminuje całe rodziny Ukraińców – napisał w komunikacie w mediach społecznościowych mer Lwowa, Andrij Sadowy.
Rośnie liczba ofiar rosyjskiego ataku na Lwów. Według najnowszych informacji siedem osób zginęło, a 47 zostało rannych. W środę rano rakiety i drony uderzyły m.in. w centrum miasta, gdzie zniszczonych zostało wiele budynków. Mer Andrij Sadowy przekazał, że w budynkach mieszkalnych wciąż trwa akcja ratunkowa.
Tragiczne doniesienia z Lwowa. Zginęło siedem osób osoby, a według najnowszych informacji rannych zostało 40 osób. Ukraińskie siły powietrzne wydały w środę nad ranem ostrzeżenia przed atakiem rakietowym Rosji na terenie całego państwa. Polskie wojsko w tym samym czasie poinformowało o poderwaniu myśliwców.