Goniec.pl > Wiadomości > 37. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Zełenski mówi, co zrobić, by zapobiec kolejnej takiej tragedii
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 26.04.2023 22:46

37. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Zełenski mówi, co zrobić, by zapobiec kolejnej takiej tragedii

Wołodymyr Zełenski, Czarnobyl
Rex Features/East News, GENYA SAVILOV/AFP/East News

Dziś (26.04) mija 37 lat od katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W związku z tym głos zabrał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który stwierdził, że tylko przywrócenie jego państwu pełnej kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową zapewni bezpieczeństwo świata przed kolejną katastrofą.

Mija 37 lat od katastrofy w Czarnobylu

Katastrofa w Czarnobylu była jedną z najważniejszych wydarzeń 2. połowy XX wieku. Miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Ukrainie, która wtedy była częścią ZSRR. Doszło do niej podczas rutynowego testu reaktora. W wyniku zastosowania niewłaściwej procedury i błędów ludzkich reaktor eksplodował, co spowodowało uwolnienie olbrzymiej ilości promieniowania do otoczenia.

Eksplodujący reaktor spowodował pożar, który trwał przez kilka dni i uniemożliwił pracę ratownikom. Promieniowanie rozprzestrzeniło się na duże odległości, zanieczyszczając powietrze, glebę i wodę. Skutki były katastrofalne. Zginęło 31 osób bezpośrednio związanych z wybuchem, ale liczba ofiar pośrednich wynosiła setki tysięcy. Promieniowanie spowodowało choroby i zwiększone ryzyko raka u mieszkańców okolicznych terenów, a także u pracowników, którzy brali udział w akcji ratowniczej.

Rejon wokół elektrowni stał się strefą wykluczenia, gdzie nie wolno mieszkać. Wiele osób zmuszonych było do opuszczenia swoich domów i zostawienia całego swojego dobytku.

Pokazała, co dzieje się z masłem w Lidlu. Wielu klientów będzie nie będzie zadowolonych

Wołodymyr Zełenski zabrał głos ws. katastrofy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do rocznicy katastrofy odniósł się za pośrednictwem Twittera. - W rocznicę tragedii w Czarnobylu odbyłem rozmowę telefoniczną z dyrektorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaelem Grossim. Podkreśliłem: tylko przywrócenie Ukrainy pełnej kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową zapewni bezpieczeństwo świata przed nową katastrofą - napisał. Podziękował również za specjalny program dotyczący wsparcia medycznego dla pracowników ukraińskich elektrowni jądrowych, który został wprowadzony przez MAEA.

Kontynuowane są wysiłki w celu ochrony Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

O rozmowie z Zełenskim powiadomił wcześniej Grossi. - Jestem zaszczycony możliwością rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w związku z 37. rocznicą katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i poinformowania go o programie pomocy medycznej MAEA dla personelu wszystkich ukraińskich elektrowni jądrowych. Kontynuujemy wysiłki w celu ochrony Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - zapewnił.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa od ponad roku znajduje się na terenie okupowanym przez Rosjan. Na miejscu stacjonują rosyjskie wojska. MAEA ubiega się o utworzenie strefy ochronnej dookoła elektrowni. Rafael Grossi pod koniec grudnia ub. roku pojechał do Moskwy, gdzie poprowadzone były rozmowy w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa ZEJ.

Źródło: Twitter/Wołodymyr Zełenski