Goniec.pl

LISI NIESNER/AFP/East News

Mateusz Morawiecki nie zamierzał się hamować, podsumował postawę Niemiec. Stanowcza deklaracja

22 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Dawid Szczurek

Polska nie ustaje w staraniach, mających na celu pomoc pogrążonej wojną Ukrainie. Mateusz Morawiecki przekazał nowe wieści w kontekście wsparcia dla naszych sąsiadów. Ogłosił możliwość utworzenia "mniejszej koalicji" państw, gotowych na przekazanie czołgów Ukraińcom.

"Ukraina i Europa wygrają tę wojnę". Deklaracja premiera w sprawie nowych form wsparcia

Państwa członkowskie NATO, są w posiadaniu ponad 2 tysięcy, fabrykowanych w Niemczech czołgów Leopard, uznawanych przez ekspertów za jedne z najbardziej rozwiniętych technicznie na świecie.

Rządzący europejskimi państwami, takimi jak Polska, Dania czy też Finlandia, ogłosili, że gotowi są, w razie zgody z niemieckiej strony, na dostarczenie wspomnianych czołgów za naszą wschodnią granicę. Co jednak pocznie Polska w przypadku braku jej uzyskania?

– Jeśli nie będzie zgody Niemiec w sprawie Leopardów, będziemy budować "mniejszą koalicję" państw gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącej Ukrainy. Nie będziemy patrzeć biernie, jak Ukraina się wykrwawia – głosi polityk w rozmowie z PAP.

Ukraina i Europa wygrają tę wojnę – z Niemcami czy bez – deklarował polski premier. W dalszej kolejności Mateusz Morawiecki wypowiedział się nad ogółem działań Niemców, związanych z pomocą dla zaatakowanego przez Rosjan kraju.

– Od rozpoczęcia wojny mija już niemal rok. Każdego dnia giną niewinni ludzie. Rosyjskie bomby sieją zniszczenie w ukraińskich miastach. Atakowane są obiekty cywilne, mordowane są kobiety i dzieci. Czego jeszcze potrzebują Niemcy, by przejrzeć na oczy i zacząć działać na miarę potencjału państwa niemieckiego? Zresztą nie muszą aktywować 100 procent swoich zasobów. Wystarczy 30 proc. Nawet 10 proc. byłoby już postępem. Przede wszystkim jednak Berlin nie powinien osłabiać, czy sabotować działań innych państw – tłumaczy szef polskiego rządu.

Apel ambasadora Ukrainy w Niemczech

Ambasador Ukrainy w Berlinie, Ołeksij Makiejew, w zbliżonych słowach poruszył w rozmowie z agencją "Dpa", temat obojętności Niemiec na krzywdę, która dzieje się na Ukrainie. Zaznaczył, że jego rodacy oczekiwali zdecydowanego działania ze strony swoich niemieckich partnerów.

– Potrzebujemy niemieckich czołgów – i to teraz. Nie mamy czasu na sprawdzanie, zastanawianie się i wahanie. To, czego potrzebujemy: decyzji, szkoleń i skoordynowanych dostaw. Natychmiast – deklarował polityk.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: dorzeczy.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc.

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >

Polityka

Rozpaczliwe wyznanie syna Lecha Wałęsy. Potrzebuje pieniędzy na walkę z chorobą
Czytaj więcej >
Dawid Szczurek

Redaktor portalu goniec.pl. Od zawsze czułem się umysłem humanistycznym, ukierunkowanym w stronę dziennikarstwa. Moją pasją od dziecka jest sport, a w szczególności piłka nożna. Z zainteresowaniem śledzę to, co dzieje się w Polsce i na świecie, dzieląc się informacjami z innymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]