Goniec.pl > Wiadomości > Mateusz Morawiecki odwiedził Ukrainę. Oddał hołd ofiarom rzezi wołyńskiej
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 07.07.2023 12:09

Mateusz Morawiecki odwiedził Ukrainę. Oddał hołd ofiarom rzezi wołyńskiej

Mateusz Morawiecki, Wołyń
Krystian Maj/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził ukraińską, nieistniejącą już dziś, wieś Ostrówki. Oddał tam hołd ofiarom rzezi wołyńskiej. Szef rządu udał się do Ukrainy w związku z przypadającą 11 lipca 80. rocznicą tej zbrodni.

Premier udał się na miejsce rzezi wołyńskiej

Mateusz Morawiecki przyjechał do Ostrówek. Wraz z jednym z potomków polskich mieszkańców tej wsi i badaczem zbrodni wołyńskiej dr. Leonem Popkiem wkopał drewniany krzyż w miejscu dawnego krzyża przydrożnego i pomodlił się przed nim. Następnie premier zapalił znicz przed figurą Matki Boskiej.

Szef rządu odwiedził też cmentarz, gdzie pochowane są ofiary rzezi wołyńskiej. Złożył  wieniec przed pomnikiem, który wzniesiono ku ich pamięci. 

13-latka zaczęła rodzić podczas wakacji u babci. Ojcem dziecka był 71-latek. Sprawę umorzono

Mija 80 lat od krwawej zbrodni

Dr Popek, który oprowadzał Morawieckiego po miejscu tragedii, powiedział PAP, że wieś przestała istnieć w sierpniu 1943 roku. - 30 sierpnia 1943 roku w ciągu kilku godzin ta wieś, podobnie jak sąsiednia Wola Ostrowiecka i ponad 30 innych wsi w powiecie lubomelskim, została otoczona i przestała istnieć - tłumaczył badacz. 

- Tutaj, w Ostrówkach, zginęło 475 osób. W Woli Ostrowieckiej 580 osób. W sumie ponad 1050 osób. Dokonała tego Ukraińska Powstańcza Armia - dodał.

Paweł Kukiz apeluje o przeprosiny za Wołyń

Rzeź wołyńska pozostaje chyba najtrudniejszą kwestią w stosunkach polsko-ukraińskich. Niektórzy politycy wprost mówią, że dalsza pomoc dla Ukrainy powinna być uzależniona od przeproszenia Polaków za zbrodnię. Wczoraj mówił o tym Paweł Kukiz.

Lider Kukiz '15 znał, że usatysfakcjonowałoby go np. gdyby szef Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk "jeszcze raz przyjechał do Polski i takie uderzenie w pierś zostało wykonane, a oprócz tego ogłoszone byłoby też wznowienie ekshumacji Polaków na Ukrainie".

Źródło: PAP, Program Trzeci Polskiego Radia