Goniec.pl > Wiadomości > Paweł Kukiz chce przeprosin za Wołyń. W tle pomoc Polski dla Ukrainy
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 06.07.2023 14:35

Paweł Kukiz chce przeprosin za Wołyń. W tle pomoc Polski dla Ukrainy

Paweł Kukiz
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Paweł Kukiz zabrał głos ws. zbliżającej się rocznicy zbrodni wołyńskiej. Uznał, że ukraińscy politycy powinni oficjalnie przeprosić za rzeź, a w przypadku braku takiego gestu Polska powinna “zrewidować” swoją pomoc dla zaatakowanego sąsiada.

Paweł Kukiz chce, aby Ukraińcy przeprosili za Wołyń

Paweł Kukiz był dziś (6.07) gościem Programu Trzeciego Polskiego Radia, na którego antenie mówił m.in. o stosunkach między Polską i Ukrainą. Polityk ocenił, że 80. rocznica rzezi wołyńskiej powinna być naznaczona przeprosinami za rzeź wołyńską wystosowanymi przez rząd ukraiński.

- Uważam, że Ukraina w pierwszej kolejności powinna 11 lipca, w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej, zrobić naprawdę znaczący gest w kierunku pokazania jakiejś pokory za te wszystkie zdarzenia wołyńskie - mówił Kukiz.

Uznał, że usatysfakcjonowałoby go np. gdyby szef Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk "jeszcze raz przyjechał do Polski i takie uderzenie w pierś zostało wykonane, a oprócz tego ogłoszone byłoby też wznowienie ekshumacji Polaków na Ukrainie".

Paulina i jej 7-letni syn zginęli w Bałtyku. Na jaw wyszło, czym zajmowała się kobieta

Co w przypadku braku takiego gestu?

Co, gdyby Polska nie doczekałaby się tego gestu? Czy według Pawła Kukiza powinniśmy wtedy ograniczyć pomoc dla naszego zaatakowanego sąsiada. - Polska powinna zrewidować swoje wsparcie, jeżeli tutaj nie będzie żadnego odniesienia się do zbrodni wołyńskiej - przekonywał lider Kukiz '15.

- Ja mam prawo pani redaktor, ponieważ ja bardzo im pomagam. Myśmy w tamtym roku razem z fundacją wywieźli za ponad milion złotych darów do Ukrainy. Więc ja mam pełne prawo domagać się tego uderzenia w pierś - mówił.

Kukiz odniósł się też do planowanego referendum ws. relokacji imigrantów

Paweł Kukiz w radiowej Trójce mówił też o zapowiadanym przez Prawo i Sprawiedliwość referendum ws. relokacji imigrantów. - Dusza i serce się radują. Ta idea jest cały czas w grze od kiedy Kukiz'15 zaistniał w polskiej polityce - przyznał, dodając, że chętnie rozszerzyłby referendum o inne pytania, w tym np. aborcji.

- Bardzo chciałbym, żeby tych pytań było więcej. Dotyczące np. statusu osoby najbliższej, dotyczące stanu prawnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Tych kwestii, które służą przede wszystkim napędzaniu przez siebie dwóch polskich plemion. Czyli plemienia platformianego i pisowskiego na siebie - powiedział, dodając jednakowoż, że nie widzi dużych szans na rozszerzenie zakresu pytań.

Źródło: Program Trzeci Polskiego Radia