Goniec.pl > Polityka > Mariusz Błaszczak zabrał głos ws. wojny na Ukrainie. Padły niepokojące słowa
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 01.02.2023 14:32

Mariusz Błaszczak zabrał głos ws. wojny na Ukrainie. Padły niepokojące słowa

Mariusz Błaszczak
Piotr Molecki/East News

W rozmowie z dziennikarzami "Wprost" minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zabrał jasne stanowisko względem imperialnej polityki Federacji Rosyjskiej. Minister przekazał, iż nic nie wskazuje na to, by konflikt mógł prędko się zakończyć, dlatego też rząd intensywnie modernizuje wojsko polskie zdolne do skutecznego odstraszania wroga.

Mariusz Błaszczak: "Ustawiamy wojsko polskie na granicy"

- Wszyscy są zgodni co do tego, że wojna będzie trwała długo - mówił w rozmowie z dziennikarzami "Wprost" Mariusz Błaszczak, który zapewnił, iż jest w stałym kontakcie z przedstawicielami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Wojna wywołana przez Rosję jest wojną krwawą, jest taką, o jakiej czytaliśmy wcześniej w materiałach dotyczących drugiej wojny światowej. Różni analitycy twierdzili, że nowoczesna będzie zupełnie inna - komentował szef MON-u.

- Mamy do czynienia z brutalnością, z bezwzględnością, ze zbrodniami wojennymi, których dokonują rosyjscy żołnierze na ukraińskiej ludności cywilnej. Wyciągamy z tego wnioski - przekonywał minister, zapewniając jednocześnie, iż państwo polskie pod względem obronności jest dobrze przygotowane i powzięło zdecydowane kroki w modernizacji armii zdolnej odstraszyć wroga.

- Ustawiamy wojsko polskie na granicy. Będziemy bronić, jeśli będzie taka potrzeba każdego skrawka polskiej ziemi. Rosja przecież nie wycofa się z terenów, które okupuje, a władze ukraińskie nie zdecydują się na to, żeby oddać terytoria, które do nich należą - przekonywał Mariusz Błaszczak.

W swojej wypowiedzi minister zwracał szczególną uwagę na konieczność uprawiania konsekwentnej polityki względem Rosji, której nie można w niczym ustępować. Jeśli bowiem Ukraina, przystałaby na oddanie części swojego terytorium Federacji Rosyjskiej, to zdaniem szefa MON-u, Władimir Putin rościłby za chwilę pretensje do kolejnych ziem.

Dlatego też jak podkreślił polityk, strona polska czyni wszystko, co w jej mocy, by państwa Zachodu nieustannie wspierały Ukrainę. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Mariusz Błaszczak odniósł się również do wstrzemięźliwej polityki Niemiec.

Mariusz Błaszczak o polityce Niemiec i widmie wojny w Polsce

- Niemcy inwestując w surowce energetyczne, myśląc o swoich korzyściach gospodarczych doprowadziły do tego, że Putin mógł przeznaczać dochody ze sprzedaży surowców energetycznych na zbrojenie - tłumaczył polityk, podkreślając, iż lata transferów finansowych płynących od różnych rządów niemieckich do teraz umożliwiają Rosji prowadzenie działań wojennych.

- Oczywiście ryzyko jest - mówił w kontekście potencjalnego przeniesienia się konfliktu na granice Rzeczypospolitej Mariusz Błaszczak - Ono jest tym mniejsze, im silniejsze jest wojsko polskie - podkreślał polityk.

Jednocześnie, szef MON-u zwrócił uwagę, iż kluczem do zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją jest Polska, która jest strategicznym partnerem w zakresie dostarczania ciężkiego sprzętu z Zachodu. Gdyby nie ta postawa, widmo rosyjskiego imperializmu kroczącego w naszą stronę byłoby znacznie bliższe.

- Jeżeli Putin podbiłby Ukrainę, to nie zatrzymałby się, poszedłby dalej - podsumowywał minister obrony narodowej.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wprost.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!