Goniec.pl > Wiadomości > Podsumowanie wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Kluczowe ustalenia i historyczne przemówienie
Karol Gąsienica
Karol Gąsienica 05.04.2023 23:08

Podsumowanie wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Kluczowe ustalenia i historyczne przemówienie

None
Piotr Molecki/East News

- Nie ma już takiej siły, która przeważyłaby nad braterstwem ukraińskim i polskim - powiedział na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy wraz z małżonką złożyli w Polsce wizytę w środę, 5 kwietnia. Wizyta ukraińskiej pary prezydenckiej w naszym kraju trwała zaledwie jeden dzień, jednak w jej trakcie poczyniono wiele kluczowych ustaleń, a także podpisano ważne umowy międzynarodowe. 
 

Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotkanie z Andrzejem Dudą

Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce była spodziewana już od jakiegoś czasu, jednak jej szczegóły nie były znane do samego końca. Po raz pierwszy poinformował o niej w poniedziałek (03.04) Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. To pierwsza sytuacja od wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, kiedy o zagranicznej wizycie Zełenskiego poinformowano z wyprzedzeniem, jeszcze zanim opuścił on terytorium Ukrainy.

Szczegóły wizyty były trzymane w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa. Jak informowali przedstawiciele polskich władz, podróż Wołodymyra Zełenskiego do Polski wiązała się z dużym ryzykiem, a w ochronę tego przedsięwzięcia zaangażowane były wszystkie służby, w tym Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz polski kontrwywiad.

Prezydencki minister Marcin Przydacz około godziny 7:30 poinformował na antenie TVN24, że prezydent Ukrainy przekroczył polską granicę. Chwilę po godzinie 11:00 Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką Ołeną zostali powitani na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez polską parę prezydencką.

Następnie odbyła się ceremonia, podczas której Andrzej Duda odznaczył Wołodymyra Zełenskiego Orderem Orła Białego, najstarszego i najwyższego polskiego odznaczenia. - Trudno ukryć łzy wzruszenia, obserwując twoją służbę wobec ojczyzny. Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu. [...] Twoja postawa ratuje dziś Europę przed zalewem rosyjskiego imperializmu - powiedział Andrzej Duda w kierunku ukraińskiego prezydenta.

Po tych wydarzeniach doszło do rozmowy w cztery oczy pomiędzy prezydentami Polski i Ukrainy. Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski mieli rozmawiać na temat tego, jak zachować jedność i wsparcie Zachodu dla Ukrainy, a także poruszyć kwestie gospodarcze i historyczne. Następnie rozpoczęły się rozmowy plenarne obu delegacji. 

Na koniec tej części wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce odbyła się konferencja prasowa z udziałem Zełenskiego i Dudy. Polski prezydent mówił o sprzęcie wojskowym, który Polska przekazała Ukrainie, a także podkreślał, że nasz kraj jest największym partnerem gospodarczym Ukrainy i wyraził nadzieję, że tak pozostanie. - Rozmawiając o przyszłości, nie możemy zapomnieć o przeszłości. Nie ma między nami tematów tabu - powiedział Andrzej Duda, odnosząc się do kwestii historycznych.

Wołodymyr Zełenski dziękował Polsce i Polakom za wspieranie Ukrainy i zapowiedział, że Ukraińcy się nie poddadzą. Przekonywał także, że chce, aby to właśnie Polska była jednym z głównych partnerów w odbudowie Ukrainy.

Andrzej Duda odniósł się także do pytania jednego z dziennikarzy na temat nowego traktatu polsko-ukraińskiego. Prezydent przekazał, że trwają nad nim prace i wyraził nadzieję, że będzie on stanowił "nowe otwarcie". Andrzej Duda odpowiedział następnie na pytanie dotyczące myśliwców MiG-29. Prezydent poinformował, że Polska przekazała Ukrainie 8 takich maszyn i powiedział, że sądzi, iż w przyszłości będziemy w stanie przekazać Ukrainie całą naszą flotę tych samolotów. 
 

Donald Trump został aresztowany. Usłyszał 34 zarzuty

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z Mateuszem Morawieckim

Około godziny 15:00 prezydent Ukrainy spotkał się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego z Mateuszem Morawieckim. Wspólnie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod Grobem Nieznanego Żołnierza, a także pomnikami Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy w Smoleńsku. 

Później polski premier wraz z ukraińskim prezydentem udali się do kancelarii Rady Ministrów, gdzie odbyli rozmowę, w której poruszyć mieli kwestie związane z m.in. tranzytem zboża z Ukrainy, odbudową Ukrainy po zniszczeniach spowodowanych rosyjską agresją oraz dalszą integracją Ukrainy z Unią Europejską.

Po spotkaniu Morawieckiego z Zełenskim odbyła się konferencja prasowa z ich udziałem. Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polska od początku rosyjskiej agresji stoi ramię w ramię z Ukrainą i nic się w tej kwestii nie zmieni, a polskie władze będą aktywnie wspierały Ukrainę w dążeniu do członkostwa w UE oraz NATO. - Kreml chciał końca Ukrainy, ale ta wojna to początek końca Rosji agresywnej. To początek nowej Europy - mówił premier. - Nie ma mowy o resecie z barbarzyńską Rosją. Muszą zostać rozliczeni - dodał.

Mateusz Morawiecki przekazał, że rozmawiał z prezydentem Ukrainy na temat polityki historycznej. - Odpowiedzialną przyszłość można budować tylko na prawdzie - powiedział Morawiecki i zaznaczył, że podczas rozmowy poruszona została kwestia Wołynia.

Wołodymyr Zełenski przekazał z kolei, że przedyskutowana została sprawa współpracy militarnej, w tym stworzenie polsko-ukraińskich zakładów broni i amunicji. Prezydent Ukrainy przekonywał także, że obie strony "znalazły wyjście" w kwestii tranzytu ukraińskiego zboża przez Polskę, która w ostatnich tygodniach wywołuje ogromne kontrowersje w naszym kraju i był to jeden z powodów dzisiejszej dymisji ministra rolnictwa. Nie może być trudności między tak bliskimi partnerami i faktycznymi przyjaciółmi jak Polska i Ukraina - powiedział Zełenski. 
 


 

Ukraina kupi od Polski broń, a polskie firmy wezmą udział w odbudowie Ukrainy

Podczas spotkania Mateusza Morawieckiego z Wołodymyrem Zełenskim w KPRM podpisano trzy ważne umowy, które mają wyznaczać ważne kierunki stosunków gospodarczych pomiędzy Polską a Ukrainą.

Pierwszą z nich jest list intencyjny dot. współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego. Jak przekazał rzecznik rządu Piotr Müller, strona ukraińska kupi z polskich zakładów 150 Rosomaków, czyli kołowych transporterów opancerzonych, 3 kompanijne moduły ogniowe RAK oraz 100 pocisków do zestawów rakietowych PIORUN. Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że broń produkowana w polskich zakładach będzie stanowiła w przyszłości ważną część uzbrojenia armii ukraińskiej.

Kolejną z zawartych dzisiaj polsko-ukraińskich umów jest „Porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kal. 125mm.”, które zostało podpisane przez przedstawicieli grup zbrojeniowych obu państw. Ma być to ponadnarodowe przedsięwzięcie, korzystające z polskich możliwości logistycznych oraz doświadczenia ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego.

Ostatnim i chyba najważniejszym z podpisanych dzisiaj dokumentów jest memorandum dot. odbudowy Ukrainy. Podpisali je polski minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz wicepremier Ukrainy Oleksandr Kubrakov. Do celów zawartego memorandum należy m.in. zobowiązanie strony ukraińskiej, która ma przekazywać cykliczne informacje o planach i projektach, w tym ogłoszonych przetargach, realizowanych w ramach Narodowego Programu Odbudowy Ukrainy. Strona polska z kolei deklaruje w zawartym porozumieniu gotowość do informowania partnerów ukraińskich o polskich przedsiębiorstwach zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy. Jak poinformowano, polskie firmy już teraz zgłaszają chęć udziału w powojennej odbudowie naszego wschodniego sąsiada. Do dziś miało zgłosić się ponad 2100 takich przedsiębiorstw.

Podpisane umowy mają zacieśniać współpracę pomiędzy Polską a Ukrainą, a także jeszcze bardziej zbliżyć oba kraje pod względem więzi gospodarczych. Mogą być również postrzegane jako odpowiedź na głosy pojawiające się w debacie publicznej wskazujące, że obecna sytuacja to szansa, aby nie tylko zacieśnić relacje pomiędzy oboma państwami, ale także na wzmocnienie polskiej gospodarki. 
 

Historyczne przemówienia na Zamku Królewskim

Po spotkaniu z premierem Wołodymyr Zełenski udał się do Zamku Królewskiego, aby ponownie spotkać się z Andrzejem Dudą w Arkadach Kubickiego podczas polsko-ukraińskiego Forum Gospodarczego. Prezydent Polski wyraził przekonanie, że Ukraina zwycięży, odbuduje się i zmodernizuje. Wołodymyr Zełenski dziękował z kolei przedstawicielom polskiego biznesu za wsparcie okazane Ukrainie od 24 lutego ubiegłego roku.

Po godzinie 19:00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego rozpoczęło się przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, a następnie Wołodymyra Zełenskiego. Oba przemówienia były transmitowane i szeroko komentowane na całym świecie. Obie głowy państw podkreślały, jak silne więzi łączą Polskę i Ukrainę, a także Polaków i Ukraińców oraz zapowiedziały, że ich państwa nie ugną się przed rosyjskim imperializmem. Zapis przemówień Andrzeja Dudy oraz Wołodymyra Zełenskiego dostępny jest tutaj.

Po wydarzeniach na dziedzińcu Zamku Królewskiego Wołodymyr Zełenski spotkał się także z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz Marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Historyczna wizyta ukraińskiej pary prezydenckiej w Polsce dobiega końca.


Źródło: Goniec.pl