Moskwa nagle zmienia narrację. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w najnowszym wywiadzie, że “specjalna operacja wojskowa” w Ukrainie nie ma dłużej racji bytu. Zamiast tego propagandysta przyznał, że kraj znalazł się “w stanie wojny”. Powodem ma być rzekome aktywne zaangażowanie po stronie Kijowa państw zachodnich.
Hołdy składane Aleksiejowi Nawalnemu, krytykowi Putina, były w istocie sukcesem rosyjskiej propagandy: opowieść o Nawalnym zwróciła uwagę wolnego świata na historię jednego Rosjanina, a nie milionów Ukraińców, którzy każdego dnia stawiają opór tyranii - pisze dla Gońca amerykański dziennikarz Joe Lindsley.
Jeśli oglądaliście serial „The Loudest Voice” z Russelem Crowe w roli głównej, musicie pamiętać postać młodego dziennikarza, który zaczyna jako pupilek wszechmocnego szefa stacji Fox News, by później stać się jego zaciekłym wrogiem. Oto Joe Lindsley, który dziś debiutuje na łamach Gońca.
W Europie jest wielu Białorusinów - w tym białoruskiej młodzieży - gotowych, by służyć w europejskiej armii, gotowi bronić Polski i innych krajów, jeśli tylko dostaną taką możliwość - mówią w rozmowie z Gońcem dowódcy Pułku Kalinowskiego, jednostki Białorusinów walczących przeciwko Rosji.
Bojkot Oleju Kujawskiego to błąd? Ekspert zabrał głos w sprawie masowej akcji Polaków, którzy w oparciu o “listę wstydu” importerów zboża z Ukrainy wzywają do zaprzestania kupowania konkretnych produktów. - Nie można robić tak, że najpierw otwiera się granice, wypuszcza się na rynek produkty zupełnie legalnie, a potem nagle tych, którzy te produkty kupowali, wytyka się palcami - stwierdził Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Kwestią dni jest opublikowanie listy już teraz nazywanej “listą wstydu”. Michał Kołodziejczak oraz Artur Balazs z Ministerstwa Rolnictwa uchylili rąbka tajemnicy na temat tego, co czeka nas w nadchodzącym tygodniu. Mowa o liście firm, które skupowały zboże z Ukrainy. Rolnicy protestują i wskazują na to, że ziarno jest słabej jakości lub nie spełnia wymaganych unijnych norm.
Producent Oleju Kujawskiego odpowiada na zarzuty i bojkotowanie jego produktu. To pokłosie afery zbożowej i tajemniczej listy, która trafiła do sieci. Na liście 500 spółek znaleźć można Bunge Polska sp. z.o.o. Czy do uwielbianego przez Polaków oleju trafiało zboże z Ukrainy, które jest przedmiotem sporu i zarzutów o niedotrzymywaniu norm i przerabianiu zboża technicznego nieprzeznaczonego do spożycia?
Donald Tusk pojechał do Kijowa. Polski premier spotkał się z Wołodomyrem Żeleńskim. Podczas rozmowy padły ważne słowa dotyczące wagi walki Ukrainy wobec agresji Rosji. - To Ukraina dzisiaj płaci wielką cenę krwi za wartości, które są fundamentem wolnego świata - powiedział Donald Tusk. Czy padła deklaracja dotycząca dalszego wsparcia?
Niespokojny poranek w wojsku. W sobotę (13.01) w godzinach porannych piloci poderwali samoloty w związku ze "wzmożoną aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej”. Znamy cały komunikat Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
„Obserwowana jest zintensyfikowana aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, która związana jest w wykonaniem uderzeń rakietowych na cele zlokalizowane na terytorium Ukrainy” – przekazało rano Dowództwo Operacyjne. Wojsko miało podjąć się wszystkich niezbędnych procedur mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej.
Trwa zmasowany atak Rosjan na Ukrainę. Reżim Putina od dzisiejszego (2 stycznia) ranka kontynuuje działania ofensywne, gnębiąc nie tylko ukraińskie wojsko, ale także ludność cywilną. W reakcji na te wydarzenia Wojsko Polskie zdecydowało o aktywowaniu dwóch par myśliwców F-16 oraz sojuszniczego tankowca powietrznego. - Pozostajemy w stałej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej - przekazano.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w czwartek 14 grudnia w mediach społecznościowych, że podczas szczytu unijnych przywódców w Brukseli podjęta została przełomowa decyzja. Rozpoczną się negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią. Status kandydata do Unii Europejskiej otrzymał także inny kraj.
Kolumna z Mateuszem Morawieckim doprowadzić miała do wypadku, w wyniku którego poważnie ranny został mężczyzna. Do zdarzenia doszło 7 lipca w Ukrainie, a ranny Oleh miał otrzymać ofertę mówiącą „albo pomoc w Polsce, albo nic”. Mężczyzna ujawnił, że ostatecznie został pozostawiony bez pomocy. - Wszystko straciłem, bo na moje nieszczęście, trafiłem na polską kolumnę - powiedział mężczyzna w rozmowie z Wirtualną Polską.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę 23 września, że w swojej drodze powrotnej z USA i Kanady do kraju odwiedził dość nieoczekiwanie Lublin. Niespodziewana wizyta prezydenta niosła za sobą jednak pewien powód.
Polacy odczują skutki decyzji dotyczącej zakazu wwozu ukraińskiego zboża. Wschodni sąsiedzi podjęli decyzję, która odbije się na polskich rolnikach, a więc i na portfelach klientów zwykłych sklepów. Taras Kaczka zapowiedział konkretne kroki odwetowe.
Polska przestanie pomagać Ukrainie? Zaskakujące słowa wskazujące na to, że Warszawa nie wyklucza, iż “trudno będzie dalej w taki sposób, jak robiliśmy to do tej pory, wspierać” wschodnich sąsiadów. Zakaz wwozu zboża z Ukrainy i kroki odwetowe polegające na embargo na polskie warzywa oraz owoce stworzyły rozłam między Warszawę i Kijowem?
Premier Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek 12 września orędzie, w którym odniósł się między innymi do głośnego obecnie tematu importu ukraińskiego zboża. Przypomnijmy, że Komisja Europejska chce znieść nałożone wcześniej embargo na import tego produktu, czemu przeciwny jest PiS. Ukraińskie zboże to jeden z głównych tematów przed jesiennymi wyborami.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował dziś (3.09), że ze stanowiska został odwołany minister obrony Ołeksij Reznikow. Na jego miejsce zaproponował Rustema Umerowa, który obecnie jest szefem Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy.
Były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odniósł się do polityki rządu wobec Ukrainy oraz określił czy uważa, że uczestnictwo w gabinecie tworzonym przez PiS było błędem. Przyznał, że zmiany poszły "w bardzo złym kierunku".
Papież Franciszek po raz kolejny wywołał kontrowersje. Tym razem głowa Kościoła katolickiego spowodowała wstrząs swoim przemówieniem do młodych rosyjskich katolików. Oburzona wypowiedzianymi słowami jest przede wszystkim Ukraina, która zarzuca papieżowi szerzenie “imperialistycznej propagandy”. Stanowczo od takiego stanowiska odcina się jednak nuncjatura w Kijowie.
Wołodymyr Zełenski po swoim spotkaniu z premierem Markiem Ruttem poinformował, że Ukraina otrzyma od Holandii 42 myśliwce F-16. Podobną decyzję podjął także duński rząd. Prezydent Ukrainy przekazała z kolei, że to "dopiero początek". Dzisiejsza deklaracja stanowi niewątpliwy sukces dyplomatyczny Zełenskiego, który o nowoczesne myśliwce zabiegał tak naprawdę od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji. F-16 na wyposażeniu ukraińskiej armii mogą znaczącą zmienić oblicze trwającej wojny.
Tragiczne wieści z Ukrainy. W piwnicy jednego z budynków znaleziono ciała czterech dorosłych osób. Śledczy mają już podejrzenia co do przyczyny ich zgonu. Trudno uwierzyć, że do dramatu doprowadziła taka błahostka.
Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły zgłoszenia dotyczące wstrzymania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłat świadczenia wychowawczego 500 plus obywatelom Ukrainy. O co chodzi?
- Potwierdzam, że Polska bierze udział w rozmowach pokojowych. Tylko tyle na tę chwilę mogę przekazać - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Wcześniej takie ustalenia odnośnie rozmów, które odbędą się na początku sierpnia z udziałem Ukrainy oraz jej sojuszników i “krajów globalnego południa” przekazał "The Wall Street Journal".
Dziś (11.07) przypada 80. rocznica rzezi wołyńskiej. Premier Mateusz Morawiecki uważa, że makabra na polskiej ludności powinna zostać zakwalifikowana zgodnie z prawem międzynarodowym jako genocidium atrox, czyli ludobójstwo szczególnie okrutne.
W Wilnie trwa przełomowy szczyt NATO skupiony wokół pomocy zaatakowanej przez Rosję Ukrainie oraz drodze do członkostwa Szwecji w sojuszu. Wołodymyr Zełenski opublikował w mediach społecznościowych wpis, w których skrytykował członków Paktu. Mówił, że sojusznicy nie spełnili swoich obietnic w kilku kwestiach.
W rozmowie z dziennikarzami niemieckiego "Bild" prezydent Andrzej Duda nie wykluczył udziału polskich sił w ewentualnej misji pokojowej NATO w Ukrainie po zawarciu rozejmu. Wypowiedział się też na temat warunku przyszłego dołączenia tego państwa do sojuszu.
W niedzielę wczesnym rankiem rozpoczęła się wizyta prezydenta RP w Ukrainie. Andrzej Duda spotkał się w Łucku ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Wołodymyrem Zełenskim, aby wspólnie złożyć hołd ofiarom Wołynia. Gdy przywódcy wspólnie opuszczali Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, doszło do niespodziewanych scen. Tłum głośno skandował tylko jedno, wiele znaczące słowo.