Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Ukraina

Ukraina

pieniądze
01.05.2024 10:57 Zmiany w 800 plus jeszcze w lipcu? Będzie jeden warunek

Zmiany w 800 plus. Rząd przyjął specjalny projekt, który wprowadzi szereg modyfikacji w obowiązujących przepisach. Najważniejsze z nich dotyczą pieniędzy wypłacanych na dzieci. Niektórzy rodzice stracą możliwość pobierania świadczenia. Stanie się tak, gdy obywatel Ukrainy nie wyślę swojego dziecka do szkoły. Co jeszcze zmienia projekt nowelizacji o pomocy obywatelom Ukrainy?

mężczyzna, sklep, olej
19.02.2024 17:15 Polacy bojkotują olej. Producent wydał oświadczenie

Producent Oleju Kujawskiego odpowiada na zarzuty i bojkotowanie jego produktu. To pokłosie afery zbożowej i tajemniczej listy, która trafiła do sieci. Na liście 500 spółek znaleźć można Bunge Polska sp. z.o.o. Czy do uwielbianego przez Polaków oleju trafiało zboże z Ukrainy, które jest przedmiotem sporu i zarzutów o niedotrzymywaniu norm i przerabianiu zboża technicznego nieprzeznaczonego do spożycia?

wojsko
08.01.2024 10:19 Pilny komunikat wojska polskiego. „Uruchomiono procedury”

„Obserwowana jest zintensyfikowana aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, która związana jest w wykonaniem uderzeń rakietowych na cele zlokalizowane na terytorium Ukrainy” – przekazało rano Dowództwo Operacyjne. Wojsko miało podjąć się wszystkich niezbędnych procedur mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej.

Mateusz Morawiecki samochód
09.10.2023 15:26 Tajemniczy wypadek rządowej kolumny. Mężczyzna przerwał milczenie. "Jak ja mam teraz żyć"

Kolumna z Mateuszem Morawieckim doprowadzić miała do wypadku, w wyniku którego poważnie ranny został mężczyzna. Do zdarzenia doszło 7 lipca w Ukrainie, a ranny Oleh miał otrzymać ofertę mówiącą „albo pomoc w Polsce, albo nic”. Mężczyzna ujawnił, że ostatecznie został pozostawiony bez pomocy. - Wszystko straciłem, bo na moje nieszczęście, trafiłem na polską kolumnę - powiedział mężczyzna w rozmowie z Wirtualną Polską.

Wołodymyr Zełenski
23.09.2023 22:55 Niezapowiedziana wizyta Zełenskiego w Polsce. Wiadomo, z kim się spotkał

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę 23 września, że w swojej drodze powrotnej z USA i Kanady do kraju odwiedził dość nieoczekiwanie Lublin. Niespodziewana wizyta prezydenta niosła za sobą jednak pewien powód.

granica Polski
19.09.2023 21:29 Polskie warzywa i owoce objęte embargiem. To pierwszy krok odwetowy Ukrainy

Polacy odczują skutki decyzji dotyczącej zakazu wwozu ukraińskiego zboża. Wschodni sąsiedzi podjęli decyzję, która odbije się na polskich rolnikach, a więc i na portfelach klientów zwykłych sklepów. Taras Kaczka zapowiedział konkretne kroki odwetowe.

punkt pomocy
19.09.2023 21:26 Kryzys zbożowy i embargo doprowadziły do rozłamu. Czy to koniec pomocy Polski dla Ukrainy?

Polska przestanie pomagać Ukrainie? Zaskakujące słowa wskazujące na to, że Warszawa nie wyklucza, iż “trudno będzie dalej w taki sposób, jak robiliśmy to do tej pory, wspierać” wschodnich sąsiadów. Zakaz wwozu zboża z Ukrainy i kroki odwetowe polegające na embargo na polskie warzywa oraz owoce stworzyły rozłam między Warszawę i Kijowem?

Mateusz Morawiecki
12.09.2023 20:47 Pilne orędzie Mateusza Morawieckiego. Ujawnił, co stanie się po 15 września

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek 12 września orędzie, w którym odniósł się między innymi do głośnego obecnie tematu importu ukraińskiego zboża. Przypomnijmy, że Komisja Europejska chce znieść nałożone wcześniej embargo na import tego produktu, czemu przeciwny jest PiS. Ukraińskie zboże to jeden z głównych tematów przed jesiennymi wyborami.

Wołodymyr Zełenski
03.09.2023 22:07 Wołodymyr Zełenski podjął ważną decyzję. Odwołał ministra obrony

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował dziś (3.09), że ze stanowiska został odwołany minister obrony Ołeksij Reznikow. Na jego miejsce zaproponował Rustema Umerowa, który obecnie jest szefem Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy.

Jacek Czaputowicz
29.08.2023 14:09 Były minister w rządzie PiS-u krytykuje władze. "To idzie w bardzo złym kierunku"

Były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odniósł się do polityki rządu wobec Ukrainy oraz określił czy uważa, że uczestnictwo w gabinecie tworzonym przez PiS było błędem. Przyznał, że zmiany poszły "w bardzo złym kierunku". 

Papież Franciszek
29.08.2023 08:15 Papież Franciszek zwrócił się do Rosjan. W Ukrainie zawrzało

Papież Franciszek po raz kolejny wywołał kontrowersje. Tym razem głowa Kościoła katolickiego spowodowała wstrząs swoim przemówieniem do młodych rosyjskich katolików. Oburzona wypowiedzianymi słowami jest przede wszystkim Ukraina, która zarzuca papieżowi szerzenie “imperialistycznej propagandy”. Stanowczo od takiego stanowiska odcina się jednak nuncjatura w Kijowie.

Wołodymyr Zełenski oraz premierka Danii w myśliwcu F-16
20.08.2023 17:42 Ukraina otrzyma F-16. To może odwrócić losy wojny

Wołodymyr Zełenski po swoim spotkaniu z premierem Markiem Ruttem poinformował, że Ukraina otrzyma od Holandii 42 myśliwce F-16. Podobną decyzję podjął także duński rząd. Prezydent Ukrainy przekazała z kolei, że to "dopiero początek". Dzisiejsza deklaracja stanowi niewątpliwy sukces dyplomatyczny Zełenskiego, który o nowoczesne myśliwce zabiegał tak naprawdę od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji. F-16 na wyposażeniu ukraińskiej armii mogą znaczącą zmienić oblicze trwającej wojny. 

świeczka
10.08.2023 14:55 Ciała czterech osób odkryte w piwnicy. Służby dotarły do przykrych ustaleń

Tragiczne wieści z Ukrainy. W piwnicy jednego z budynków znaleziono ciała czterech dorosłych osób. Śledczy mają już podejrzenia co do przyczyny ich zgonu. Trudno uwierzyć, że do dramatu doprowadziła taka błahostka.

Pieniądze
05.08.2023 16:52 ZUS wstrzymuje wypłaty 500 plus wielu osobom. RPO reaguje

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły zgłoszenia dotyczące wstrzymania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłat świadczenia wychowawczego 500 plus obywatelom Ukrainy. O co chodzi?

Andrzej Duda
31.07.2023 20:06 Polska bierze udział w rozmowach pokojowych. MSZ oficjalnie potwierdza

 - Potwierdzam, że Polska bierze udział w rozmowach pokojowych. Tylko tyle na tę chwilę mogę przekazać - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Wcześniej takie ustalenia odnośnie rozmów, które odbędą się na początku sierpnia z udziałem Ukrainy oraz jej sojuszników i “krajów globalnego południa” przekazał "The Wall Street Journal".

Mateusz Morawiecki
11.07.2023 19:52 80. rocznica rzezi wołyńskiej. Mateusz Morawiecki chce dla niej specjalnej nazwy

Dziś (11.07) przypada 80. rocznica rzezi wołyńskiej. Premier Mateusz Morawiecki uważa, że makabra na polskiej ludności powinna zostać zakwalifikowana zgodnie z prawem międzynarodowym jako genocidium atrox, czyli ludobójstwo szczególnie okrutne. 

Wołodymyr Zełenski, Jens Stoltenberg
11.07.2023 19:52 Wołodymyr Zełenski skrytykował NATO. "Ukraina zasługuje na szacunek"

W Wilnie trwa przełomowy szczyt NATO skupiony wokół pomocy zaatakowanej przez Rosję Ukrainie oraz drodze do członkostwa Szwecji w sojuszu. Wołodymyr Zełenski opublikował w mediach społecznościowych wpis, w których skrytykował członków Paktu. Mówił, że sojusznicy nie spełnili swoich obietnic w kilku kwestiach.

Andrzej Duda
11.07.2023 11:40 Kiedy Ukraina dołączy do NATO? Andrzej Duda zabrał głos

W rozmowie z dziennikarzami niemieckiego "Bild" prezydent Andrzej Duda nie wykluczył udziału polskich sił w ewentualnej misji pokojowej NATO w Ukrainie po zawarciu rozejmu. Wypowiedział się też na temat warunku przyszłego dołączenia tego państwa do sojuszu.

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski
09.07.2023 12:26 Prezydenci Duda i Zełenski oddali hołd ofiarom Wołynia. Tłum skandował tylko jedno słowo

W niedzielę wczesnym rankiem rozpoczęła się wizyta prezydenta RP w Ukrainie. Andrzej Duda spotkał się w Łucku ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Wołodymyrem Zełenskim, aby wspólnie złożyć hołd ofiarom Wołynia. Gdy przywódcy wspólnie opuszczali Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, doszło do niespodziewanych scen. Tłum głośno skandował tylko jedno, wiele znaczące słowo.

Mateusz Morawiecki, Wołyń
07.07.2023 12:09 Mateusz Morawiecki odwiedził Ukrainę. Oddał hołd ofiarom rzezi wołyńskiej

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził ukraińską, nieistniejącą już dziś, wieś Ostrówki. Oddał tam hołd ofiarom rzezi wołyńskiej. Szef rządu udał się do Ukrainy w związku z przypadającą 11 lipca 80. rocznicą tej zbrodni.

Paweł Kukiz
06.07.2023 14:35 Paweł Kukiz chce przeprosin za Wołyń. W tle pomoc Polski dla Ukrainy

Paweł Kukiz zabrał głos ws. zbliżającej się rocznicy zbrodni wołyńskiej. Uznał, że ukraińscy politycy powinni oficjalnie przeprosić za rzeź, a w przypadku braku takiego gestu Polska powinna “zrewidować” swoją pomoc dla zaatakowanego sąsiada.

wypadek
03.07.2023 14:11 Dron uderzył w blok mieszkalny w Sumach. Jedna osoba nie żyje

Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że w wyniku rosyjskiego ataku na miasto Sumy zginęła jedna osoba. Bojowy dron uderzył w pięciopiętrowy blok mieszkalny w północno-wschodniej części Ukrainy. 

Enerhodar
25.06.2023 22:27 Pilne ostrzeżenie ws. zaporskiej elektrowni. "Atak może nastąpić w ciągu kilku minut"

Niepokojące doniesienia napływają od przedstawicieli ukraińskiego wywiadu. Jego szef, Kiryło Budanow, uważa, że Rosjanie z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą przeprowadzić atak terrorystyczny na Zaporoską Elektrownię Atomową. Co więcej, aby ochronić się przed ofensywą Ukraińców, doprowadzą do wycieku promieniowania. Na realizację polecenia będą zaś potrzebować jedynie kilku minut.

Matteo Zuppi
05.06.2023 14:29 Papież Franciszek spełnił obietnicę. Rusza misja pokojowa w Ukrainie

Dziś (5.05) rozpoczyna się obiecana przez papieża Franciszka misja pokojowa w Ukrainie. Kardynał Matteo Zuppi zostanie wysłannikiem Stolicy Apostolskiej do Kijowa. Biuro Prasowe Watykanu ogłosiło informację o przybyciu papieskiego delegata.

Łukasz Jasina
22.05.2023 14:22 Pokłosie słów rzecznika MSZ ws. Wołynia. Rząd krytykuje swojego człowieka

Nie milkną echa wypowiedzi rzecznik MSZ ws. pożądanych działań Wołodymyra Zełenskiego odnośnie do Wołynia. Okazało się, że słowa Łukasza Jasiny zaskoczyły nie tylko ukraińskiego dyplomatę. Od stanowiska rzecznika dystansuje się szeroko pojęta centrala.

Arkadiusz Mularczyk
21.05.2023 16:04 Wiceszef MSZ zabrał głos ws. Wołynia. "To sprawa ciągle żywa w pamięci wielu polskich rodzin"

Według wiceszefa MSZ Arkadiusza Mularczyka sprawa rzezi wołyńskiej nadal jest żywym tematem w pamięci wielu polskich rodzin. Podkreśla, że nie powinniśmy zaniedbywać tego zagadnienia. Mularczyk zaleca stanowcze, lecz rozważne podejście oparte na dialogu i współpracy obu stron.

Wołodymyr Zełenski, Joe Biden
21.05.2023 15:13 Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jest warty 375 mln dolarów

Na marginesie szczytu państw G7 w Hiroszimie odbyła się rozmowa pomiędzy Wołodymyrem Zełenskim a Joe Bidenem. Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 375 mln dolarów.

Wasyl Zwarycz
21.05.2023 11:42 Spór o przeprosiny za Wołyń. Ambasador Ukrainy usunął swój wpis

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina stwierdził, że Wołodymyr Zełenski powinien przeprosić Polaków za rzeź wołyńską. Jego wypowiedź nie spodobała się ukraińskiemu ambasadorowi Wasylowi Zwaryczowi, który nazwał apel “godnym ubolewania". Teraz jednak usunął swój wpis i zamieścił nowy.