Nowy Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wygłosił w czwartek 16 listopada specjalne orędzie do narodu. - Chcę się przywitać, przedstawić, chcę powiedzieć, że do polskiego parlamentu wróciły standardy demokratyczne, których nie było - zapowiadał swoje wystąpienie w środę. Oto co przekazał w orędziu.
Jarosław Kaczyński próbował wywrzeć presję na Szymonie Hołowni w czasie pierwszych obrad nowego Sejmu. Prezes PiS podszedł do marszałka i złożył konkretne żądanie. Wiemy, jakie słowa padły z ust Jarosława Kaczyńskiego. Reakcja następcy Elżbiety Witek jasno pokazuje, iż dotychczasowe zasady uległy zmianie.
Włodzimierz Czarzasty poinformował, że opozycja planuje w najbliższym czasie wprowadzić do Sejmu ważny projekt. - Chcielibyśmy w trybie natychmiastowym rozwiązać tę kwestię - zapowiedział w rozmowie z TVN24 współprzewodniczący Nowej Lewicy.
Ostatnie dni zdecydowanie na należą do najprzyjemniejszych dla Jarosława Kaczyńskiego oraz jego partii. PiS w nowej kadencji przegrał już m.in. głosowania o wicemarszałka Sejmu oraz członków KRS. Sam Jarosław Kaczyński również nie wypadł zbyt dobrze. Najpierw spóźnił się na uroczystą inaugurację, a później przysypiał podczas wystąpienia premiera Morawieckiego. Szerokim echem odbiły się także słowa Kaczyńskiego o Donaldzie Tusku, gdzie nazwał lidera PO "lumpem". W rozmowie z "Faktem" ostatnie zachowania prezesa PiS ocenia prof. Jarosław Flis.
Szymon Hołownia nie zwalnia tempa i planuje kolejne przedsięwzięcia w związku z objęciem stanowiska marszałka Sejmu. Jednym z nich ma być wygłoszenie orędzia do narodu, które będą musiały wyemitować TVP oraz Polskie Radio. W środę polityk uchylił w końcu rąbka tajemnicy i zdradził, kiedy chciałby przemówić do Polaków. Pytany przez dziennikarzy, wskazał jasno jeden termin.
W Sejmie wrze. Na sali plenarnej doszło do burzliwej kłótni między politykami. Przytyki trafiły nawet w stronę Szymona Hołowni, ale nowy marszałek Sejmu nie dał się ponieść emocjom. Poszło o posłów, którzy wejdą do Krajowej Rady Sądownictwa.
Danuta Holecka jest niekwestionowaną gwiazdą TVP i beneficjentką tzw. dobrej zmiany. Wiele wskazuje na to, że powyborcze rozliczenia dotkną także i jej, choć ona sama zapowiada, że nie zamierza rezygnować ze swojej pracy. Kto wie, być może po ewentualnym zwolnieniu mogłaby spróbować bycia posłanką PiS, z którym przecież jest jej po drodze. Niektórzy śmieją się nawet, że Holecka już została zaprzysiężona. Jak to możliwe?
Ruszyła X kadencja Sejmu. W poniedziałek przy Wiejskiej byliśmy świadkami niecodziennych scen, podczas których w ławach na sali plenarnej zasiedli wszyscy wyłonieni w październikowych wyborach posłowie. Zanim jednak przystąpili do prac, musieli zostać zaprzysiężeni i złożyć ślubowanie. I tu właśnie doszło do zaskoczenia, bowiem okazało się, że nie wszyscy zdecydowali się na wypowiedzenie pewnej uroczystej formuły. Dlaczego?
W poniedziałek Sejm X kadencji uroczyście zainaugurował swoje prace. Jednym z głównych punktów obrad był wybór marszałka izby, którym z miażdżącą przewagą został mianowany Szymon Hołownia. Lider Polski 2050 w swoim pierwszym, podniosłym przemówieniu zapowiedział szereg rewolucyjnych zmian w funkcjonowaniu gmachu przy Wiejskiej. Kilka godzin później jedna z nich stała się faktem podczas nocnej akcji służb przed budynkiem. W sieci pojawiły się nagrania.
Pierwszy dzień pracy kadencji nowego Sejmu pełen był emocji. Politycy na korytarzach parlamentu byli zabiegani, a część z nich zwyczajnie zagubiona. Większość zgadzała się jednak w krytycznej ocenie PiS. Padły jednak mocne słowa, które mogą zaskoczyć. Całość nagrania znajdziesz na końcu artykułu.
Losy Elżbiety Witek w nowym Sejmie stały się powodem wielkiej kłótni. Ustępująca marszałek Sejmu jest kandydatką PiS na wicemarszałkinię. Nowa większość w Sejmie mówi wprost, że nie poprze kandydatury Elżbiety Witek. W obronie polityczki PiS stanął sam Jarosław Kaczyński. Jak ostatecznie jest wynik głosowania nad 6 wicemarszałkami? Znamy wyniki.
Jarosław Kaczyński przyciągnął uwagę niemal wszystkich obecnych w Sejmie. Chodzi o zachowanie prezesa PiS, gdy Mateusz Morawiecki stał na mównicy i zachwalał rządy swoich ministrów. Do sieci trafiły nagrania. - Pierwszy raz się z nim zgadzam - napisał na temat Jarosława Kaczyńskiego poseł KO Cezary Tomczyk.
Donald Tusk już pierwszego dnia w nowym Sejmie zanotował potężną gafę. Jeden nieprzemyślany gest sprawił, że znalazł się na ustach całego kraju. Poszło o telefon leżący przed liderem Koalicji Obywatelskiej na drewnianym fragmencie ław sejmowych.
Do hotelu sejmowego wezwano karetkę. Pilnej pomocy medycznej wymagał jeden z nowych posłów. Dariusz Matecki potwierdził ten incydent. - Ból potworny - napisał polityk. Wszystko działo się jeszcze przed zaprzysiężeniem w Sejmie.
Sejm ma nowego Marszałka. Na sali plenarnej odbyło się głosowanie, które pokazało, iż posłowie są pewni, kogo chcą widzieć w tej roli. Szymon Hołownia zabrał głos. Padły znaczące słowa, które pokazują, jaką drogę obrać może lider Polska 2050.
Podczas trwającego posiedzenia Sejmu X kadencji premier Mateusz Morawiecki złożył na ręce marszałka seniora dymisję Rady Ministrów. - Chcę wszystkich zaprosić do koalicji - mówił między innymi Morawiecki w swoim wystąpieniu.
W poniedziałek 13 listopada odbywa się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Rozpoczęło się ono o godzinie 12.00, a otworzył je marszałek senior Marek Sawicki z PSL. Po nim głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Nietypowa sytuacja wydarzyła się podczas hymnu państwowego, co uwiecznił na zdjęciu dziennikarz Onetu, Kamil Dziubka.
13 listopada w poniedziałek o godzinie 12.00 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i rozpoczęciu obrad przez Marszałka Seniora Marka Sawickiego, głos zabrał prezydent Andrzej Duda.
Prawo i Sprawiedliwość w ostatnim czasie dwoi się i troi, aby przekonać do siebie polityków innych ugrupowań, tak, by móc tworzyć sejmową większość. Najwięcej mówi się o kuszeniu ofertami posłów PSL. Według Wirtualnej Polski PiS w zamian za poparcie mogłoby oddać ludowcom maksymalnie dwa ministerstwa.
Paweł Zalewski z Polski 2050 był gościem porannej rozmowy w Radiu RMF24. Poseł przyznał na antenie rozgłośni, że jego zdaniem jednym z najważniejszych zadań nowego rządu będzie odbudowanie polskiej dyplomacji, która - jak twierdzi - po rządach PiS-u jest w ruinie. Zalewski zdradził również ważną kwestię odnośnie umowy koalicyjnej pomiędzy opozycją. Padła data.
Prezydent Andrzej Duda w czwartek 26 października o godzinie 12.00 wystąpił ze specjalnym oświadczeniem. Podsumował przeprowadzone w ostatnich dniach konsultacje z przedstawicielami wszystkich komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Wskazał również datę posiedzenia nowego Sejmu.
Nieoficjalne: w koalicji podzielone zostały najważniejsze funkcje. Newsweek dotarł do informacji na temat tego, kto ma zostać premierem. Donald Tusk z kluczową rolą w nowym rządzie.
Wybory parlamentarne 2023 już za nami, a w mediach zaczynają pojawiać się pierwsze przecieki i plotki, jak mógłby wyglądać przyszły rząd. Kto zostanie premierem? Kto obejmie poszczególne resorty? Są pierwsze nieoficjalne ustalenia, które mogą wielu zaskoczyć.
Wyniki wyborów 2023 pokazały, że nie wszyscy obecni posłowie i posłanki spełnili oczekiwania wyborców. Lista przegranych polityków, którzy nie zostali wybrani na kolejną kadencję, jest długa. - Teraz musi wejść w życie plan B - powiedział Tadeusz Cymański z PiS. Co do powiedzenia mają ustępujący z parlamentu politycy?
We wtorek 17 października Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Dla wielu posłów przyniosły one dosyć nieoczekiwane rozstrzygnięcia. Wiadomo już, że w nowej kadencji Sejmu dojdzie do historycznej zmiany. Pierwszej od 33 lat.
Wkrótce wielkie przetasowania w Sejmie i już wiadomo, że niektórzy wieloletni bywalcy gmachu przy Wiejskiej już się tam nie pojawią. Ich miejsce zajmą zupełnie nowe twarze, które do niedzieli zaciekle walczyły o ciepłą posadę w niższej izbie parlamentu. Stawka wyborów była ogromna, bo funkcja posła to nie tylko prestiż, ale i niemałe pieniądze. Najwyższa Izba Kontroli porządnie zlustrowała uposażenia polityków.
Znamy wyniki wyborów 2023. Dostarczenie przez Państwową Komisję Wyborczą danych ze 100 proc. okręgów wyborczych pozwoliło na sprawdzenie, ile mandatów otrzymają poszczególne partie. Opozycja się cieszy, ale Prawo i Sprawiedliwość ma powody do smutku.
Wyniki wyborów 2023 ujawniły wielkich przegranych głosowania. Politycy, którzy od wielu lat zasiadali w sejmowych ławach, nie otrzymali poparcia wyborców i zamiast ślubowania otrzymają odprawę parlamentarną. Na liście znanych nazwisk mamy nie tylko minister Mateusza Morawieckiego, ale również posłankę, zasiadającą w Sejmie od 32 lat.