Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Przemysław Czarnek bezczelnie zakpił z nazwiska europosłanki. Sieć zalała fala oburzenia
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 15.01.2023 12:35

Przemysław Czarnek bezczelnie zakpił z nazwiska europosłanki. Sieć zalała fala oburzenia

Przemysław Czarnek
Pawel Wodzynski/East News

Przemysław Czarnek po raz kolejny wywołał ogromne wzburzenie swoją wypowiedzią, tym razem uderzającą w opozycyjnych europosłów. Słynący z kontrowersji minister edukacji i nauki, w haniebny sposób wykpił m.in. niemieckie nazwisko Róży Thun, zapominając przy okazji o tym, że w szeregach PiS także nie brakuje podobnych przykładów. Skandaliczne słowa polityka na tyle odbiły się szerokim echem, że stały się obiektem uzasadnionej krytyki. Po wszystkim sam zainteresowany dolał jeszcze oliwy do ognia, po raz kolejny pokazując totalny brak jakiejkolwiek klasy.

Wielkie emocje w Sejmie

Piątkowa debata w Sejmie nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym była jedną z bardziej burzliwych w ostatnich tygodniach. Projekt wywoływał skrajne emocje jeszcze zanim trafił pod obrady, a gdy przyszło do decydowania o jego losie, na sali plenarnej zrobiło się naprawdę gorąco.

Kwestia odblokowania pieniędzy z KPO okazała się być tak bardzo kontrowersyjna, że w przypadku niektórych doprowadziła do totalnego puszczenia hamulców i pokazania braku ogłady. Tak było w przypadku ministra Przemysława Czarnka, który konsekwentnie próbował forsować z mównicy narrację o złej opozycji donoszącej na Polskę do unijnych organów.

- Szczytem bezczelności jest zabieranie przez was, wszystkich tu, głosów z tej mównicy przy okazji tej ustawy. Przez wiele lat jeździliście do Brukseli, do Strasburga, kłamaliście na temat Polski, Polaków, namawialiście brukselskich urzędników, by zabrali Polakom pieniądze, nie nam, Polakom. Wasi europosłowie Biedroń, nie-Biedroń, Róża von Thun coś tam po niemiecku, codziennie namiętnie kłamali na temat Polski i Polaków - grzmiał.

Fala krytyki po słowach Przemysława Czarnka

Cała wypowiedź Czarnka pełna była negatywnych emocji, które wręcz eksplodowały z niego, gdy tylko doszedł do głosu. Nikogo nie zdziwiła jednak próba obarczenia opozycyjnych ugrupowań o sabotaż, co miało miejsce wielokrotnie na przestrzeni minionych miesięcy.

Więcej dyskutowano natomiast o jego kpinach z nazwiska europosłanki Róży Thun, które odebrano jako absolutnie skandaliczne.

- Minister edukacji wyśmiewający się z niemieckiego nazwiska europosłanki - świetny przykład dla młodzieży. Mnie też pan odbierze prawo do wypowiedzi z powodu nazwiska? - zwróciła się do ministra posłanka KO Katarzyna Lubnauer.

- Panie Czarnek, nazywam się Luft i nie życzę sobie tych prostackich żartów z niemieckich nazwisk Polaków, jak Thun. Pośmiej się pan z Piotra Muellera, Łukasza Schreibera, Małgorzaty Wassermann, odważniaku. Takiego chama i prymitywa na stanowisku nie było od czasów PRL - napisał na Twitterze Krzysztof Luft, były rzecznik rządu w gabinecie premiera Jerzego Buzka.

- To jest po prostu chamstwo i inaczej tego nazwać nie można! - ocenił dziennikarz "Rzeczpospolitej" Jacek Nizinkiewicz.

Minister edukacji "przeprasza"

Poddany ostrej krytyce minister edukacji i nauki miał najwyraźniej mało wrażeń i postanowił wdać się w dyskusję z jednym z internautów, który "pouczył" go, udostępniając w sieci film, na którym widnieje pełne nazwisko europarlamentarzystki.

- Dobra, dobra… Entschuldigung. Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein geboren Woźniakowska - przepraszam. Reszta zostaje. Tą ustawą naprawiamy lata zdradzieckich pomówień i donosów opozycji na Polskę – napisał na Twitterze, ponownie wbijając kij w mrowisko.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Twitter

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!