Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Sejm przyjął rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawcy zyskają nowe uprawnienia
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 09.12.2022 12:21

Sejm przyjął rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawcy zyskają nowe uprawnienia

Sejm przyjął rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawcy zyskają nowe uprawnienia
P. Tracz / KPRM

Szykują się ważne zmiany w Kodeksie pracy. Sejm właśnie przegłosował nowelizację ustawy mającą regulować m.in. kwestię kontroli trzeźwości pracowników. Zgodnie z nią pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy jego podwładny zażywał alkohol lub inne substancje "działające podobnie do alkoholu". Jeśli jednak badany nie przekroczy określonych w prawie minimów, nie będzie podlegał karze.

Rewolucja w Kodeksie pracy

Nikomu nie trzeba przypominać, że obecność w pracy pod wpływem alkoholu lub innych psychoaktywnych substancji jest niedopuszczalna i z pewnością nie zostanie zbagatelizowana przez naszego pracodawcę. Niestety, mimo świadomości przykrych konsekwencji nieodpowiedzialnego zachowania, odsetek przyznających się do spożywania alkoholu w pracy z roku na rok wzrasta, dlatego odpowiedź na eskalujący problem przygotował polski Sejm.

Zgodnie z dopiero co przyjętą nowelizacją Kodeksu pracy, prawdziwej rewolucji poddana ma zostać sytuacja prawna pracodawcy i pracownika. Ten pierwszy zyska prawdziwe oręże w walce z podwładnymi "pod wpływem", ten drugi natomiast - kolejny powód do przestrzegania podstawowych regulaminów.

Bat na pracowników "pod wpływem"

Obecnie nie ma żadnych odgórnych regulacji dotyczących kontroli trzeźwości pracownika, jej sposobu czy wskazania grupy pracowników, która jej podlega. Każdy zakład pracy ma prawo sam określać te kwestie w wewnętrznych regulaminach lub układzie zbiorowym pracy.

- W obecnym stanie prawnym pracodawca może przetwarzać informację o obecności w organizmie pracownika alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jedynie za zgodą wyrażoną z inicjatywy tego pracownika - głosi uzasadnienie do projektu ustawy.

Nowelizacja przewiduje, że prewencyjna kontrola pracowników stanie się od teraz możliwa i dotyczyć będzie nie tylko samego alkoholu, ale i innych substancji "działających podobnie do alkoholu", przy czym ustawodawca nie sprecyzował dokładnie, o jakie środki chodzi.

Trzeźwość zmierzyć będzie można tylko urządzeniem z odpowiednim skalibrowaniem potwierdzonym w dokumentacji, a pomiaru dokonać będzie mógł zarówno pracodawca, jak i np. policja.

Dodatkowo, w projekcie przewidziano również możliwość sprawdzenia zawartości różnych środków w organizmie za pomocą badania laboratoryjnego. Jak podkreślono, musi być ono przeprowadzone "z poszanowaniem godności i intymności pracownika".

Niektórzy unikną konsekwencji

Zapisy określające sytuacje, w których nie dopuszcza się do pracy osób "pod wpływem" powinny znaleźć się w regulaminach pracy. W projekcie ustawy wyszczególniono dwa takie przypadki: jeśli kontrola na obecność alkoholu, lub innych substancji wykaże wynik dodatni lub jeśli pracodawca będzie miał uzasadnione podejrzenie co do danego pracownika.

Nie wszyscy jednak będą podlegać tym zapisom, bowiem zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, stężenie alkoholu we krwi, wskazujące na jego zażycie, wynosi co najmniej 0,2 promila lub w wydychanym powietrzu wynosi on co najmniej 0,1 mg w 1 dm sześc.

Co istotne, kontrola nie będzie dotyczyła jedynie osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, ale też pracodawców organizujących pracę wykonywaną przez osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy oraz osób fizycznych prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi: Sejm