Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Sejm

Sejm

Sejm – co to jest? Jakie ma kompetencje?

Sejm RP to jedna z dwóch izb polskiego parlamentu (drugą stanowi Senat). Sejm, określany jako „izba niższa”, stanowi najwyższy organ władzy ustawodawczej w Polsce. Jego kadencja trwa 4 lata, a posłowie którzy w nim zasiadają – w liczbie 460 – wybierani są w wyborach pięcioprzymiotnikowych. Bierne prawo wyborcze, a więc umożliwiające kandydowanie na posła, uzyskuje się w wieku 21 lat. Kompleks budynków w których mieści się Sejm i Senat mieści się w Warszawie, przy ulicy Wiejskiej.

Podstawową kompetencję Sejmu stanowi funkcja ustawodawcza, a więc proponowanie określonych zmian w prawie, obradowanie nad nimi i finalnie głosowanie w danej sprawie. Do zadań Sejmu zaliczyć można także powoływanie i odwoływanie niektórych organów konstytucyjnych. Posłowie mogą także tworzyć komisje poselskie, wyznaczając cel ich powołania.

Sejm – struktura organizacyjna

Sejm składa się z 460 posłów, wybieranych w wyborach pięcioprzymiotnikowych (powszechnych, równych, bezpośrednich, proporcjonalnych, tajnych). Sejm obraduje na posiedzeniach jawnych pod przewodnictwem Marszałka Sejmu, który wybierany jest spośród posłów na pierwszym posiedzeniu Sejmu. Aktualnie stanowisko to piastuje Szymon Hołownia.

W przewodnictwie nad pracami Sejmu, marszałka wspierają wicemarszałkowie, wybierani w przez posłów w podobny sposób. W bieżącej kadencji Sejmu funkcję wicemarszałków pełnią: Dorota Niedziela (Koalicja Obywatelska), Monika Wielichowska (Koalicja Obywatelska), Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica) i Krzysztof Bosak (Konfederacja).

Jak dostać się do Sejmu?

Aby dostać się do Sejmu, z punktu widzenia prawa nie trzeba spełniać żadnych szczególnych wymogów. Trzeba mieć ukończone 21 lat, posiadać polskie obywatelstwo, oraz cieszyć się pełnią praw publicznych. Niemniej, aby móc startować w wyborach parlamentarnych, trzeba albo założyć własną partię lub komitet wyborczy, albo przynależeć do jakiejś – najlepiej takiej, której poglądy są nam najbliższe.

Czy łatwo jest dostać się na listy wyborcze? Wszystko zależy od danej partii, której zarząd decydował będzie o kształcie list. Pierwszeństwo z całą pewnością mają kluczowi, medialni działacze – po nich zaś wybierani będą lojalni członkowie, którzy na przestrzeni określonego czasu przysłużyli się partii.

Wybory parlamentarne 2023 – kto zasiada w Sejmie?

Wybory parlamentarne 2023 znacząco zmieniły układ sił w polskiej polityce. Zwycięską partią po raz kolejny okazało się Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując w wyborach 35,38%, co przełożyło się na 194 mandaty. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, na którą swój głos oddało 30,7% uprawnionych do głosowania, dzięki czemu w ławach poselskich KO zasiądzie 157 posłów. Na trzecim miejscu uplasowała się Trzecia Droga i Polskie Stronnictwo Ludowe, otrzymując zaufanie 14,4% wyborców, co daje 65 mandatów.

Do Sejmu dostała się jeszcze Nowa Lewica z wynikiem 8,61% (26 mandatów) i Konfederacja, na którą zagłosowało 7,16% wyborców (18 mandatów). Do Sejmu nie dostali się Bezpartyjni Samorządowcy (1,86% głosów) i Polska Jest Jedna (1,63% głosów).

Pokaż więcej

sejm
10.04.2024 21:26 Wpadka w Sejmie. Transmitowano zamknięte spotkanie polityków

Wpadka podczas środowego posiedzenia Sejmu. Posłowie Lewicy przebywali na zamkniętym spotkaniu klubu i nie mieli pojęcia, iż w wyniku błędu technicznego, ich spotkanie jest transmitowane w hotelu poselskim. Kancelaria Sejmu zabrała już głos w tej sprawie.

sklep
21.03.2024 18:43 Dwie niedziele handlowe w miesiącu. Projekt już w Sejmie

W Sejmie pojawił się już projekt ustawy w sprawie większej ilości niedziel handlowych w miesiącu. Polska 2050 chce tym samym uwolnić handel w te dni, umożliwiając zakupy w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. W propozycji przewidziano także dodatkowe korzyści dla pracowników.

świeca
16.03.2024 16:16 Nie żyje były poseł. Marian Król miał 85 lat

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak przekazał smutną wiadomość. W wieku 85 lat zmarł były wojewoda poznański dr Marian Król. Był posłem na Sejm PRL IX kadencji, oraz na Sejm RP II kadencji. Działał w wielu organizacjach społecznych, a w 1983 roku witał w Poznaniu papieża Jana Pawła II.

Jarosław Kaczyński
15.03.2024 17:06 Jarosław Kaczyński zaliczył wpadkę. Wystarczy spojrzeć na zegarek

Jarosław Kaczyński, stawiając się na komisji śledczej ds. Pegasusa, wywołał niemałe poruszenie. Emocje wzbudziły jednak nie tylko jego “zeznania”, ale także to, jak prezes PiS zaprezentował się wizualnie. Co prawda, na pierwszy rzut oka wszystko było w porządku, jednak nieco bardziej spostrzegawczy od razu zauważyli, że doszło do wpadki. Wystarczyło tylko spojrzeć na nadgarstek prezesa, a dokładniej na jego zegarek.

Donald Tusk
08.03.2024 19:29 Książulo sprawdził, jak karmią u Donalda Tuska. Ceny w Kancelarii Premiera zdumiewają

Jak karmią w Kancelarii Premiera? Znany youtuber "Książulo" postanowił to sprawdzić. Popularny twórca niedawno testował m.in. jedzenie sejmowe. Tym razem na tapet wziął kuchnię w Kancelarii Donalda Tuska. Ceny mocno go zaskoczyły. 

protest rolników
06.03.2024 17:10 Gorąco przed Sejmem. Policja zatrzymała kilkanaście osób

Dzisiejszy protest rolników przed Sejmem przerodził się w starcia demonstrantów ze służbami. Stołeczna policja poinformowała, że w trakcie dzisiejszych wydarzeń przy ul. Wiejskiej rannych zostało kilku policjantów. W stronę funkcjonariuszy poleciała m.in. kostka brukowa. Policja informuje, że zatrzymanych zostało kilkanaście osób. 

protesty rolników
06.03.2024 15:31 Wściekli rolnicy wtargnęli na teren Sejmu. Są ranni policjanci

Gorąca atmosfera na proteście rolników w Warszawie. Demonstranci obrzucili policję petardami, a nawet kostką brukową. Musiała interweniować straż pożarna. Co najmniej dwóch uczestników protestu przedarło się na teren zielony wokół Sejmu. - Konieczne było wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego - informuje stołeczna policja.

ksiądz
15.02.2024 14:41 Ksiądz zabrał głos ws. wydarzenia w Sejmie. Padły słowa ostrej krytyki

W mediach społecznościowych wciąż trwa dyskusja na temat tańca grupy posłanek w Sejmie, wykonanego wraz z reprezentantkami Antyprzemocowej Sieci Kobiet. Wszystko w ramach akcji „Nazywam się Miliard”. Przemyśleniami na temat wydarzenia podzielił się popularny w internecie ksiądz Daniel Wachowiak. “To trzeba głupio i banalnie” – stwierdził. 

Kamilek
14.02.2024 19:39 "Ustawa Kamilka" wchodzi w życie. Zapadła kluczowa decyzja

Sprawa tragicznej śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy wstrząsnęła Polską. Dziecko zostało skatowane przez swojego ojczyma. Po dramacie, który rozegrał się w Częstochowie, opinia publiczna podjęła żywą dyskusję na temat zmiany przepisów. Już 15 lutego w życie wchodzi "ustawa Kamilka". Co się zmieni?

Sejm
14.02.2024 17:02 Niecodzienne sceny w Sejmie. Posłanki zatańczyły na korytarzu

Wszystkich przebywających w środę 14 lutego w polskim parlamencie spotkał dosyć niecodzienny widok. Posłanki w rytm skocznej muzyki tańczyły w najlepsze na sejmowym korytarzu. Cała akcja nie ma nic wspólnego z Walentynkami, za to jest elementem międzynarodowej kampanii. Nagranie z tanecznych popisów w Sejmie trafiło do sieci i w mig zostało szeroko skomentowane przez internautów.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik
02.02.2024 08:10 Nagły zwrot ws. Kamińskiego i Wąsika. Sejm zażądał jednej rzeczy, politycy nie mogą w to uwierzyć

Sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w dalszym ciągu polaryzuje zarówno scenę polityczną, jak również polskie społeczeństwo. W grudniu 2023 obaj politycy zostali skazani na dwa lata więzienia, a ich mandaty poselskie zostały wygaszone przez marszałka Sejmu, Szymona Hołownię. Teraz Kancelaria Sejmu żąda od nich, by zwrócili oni pieniądze, które otrzymali na utrzymanie biur poselskich. Nie jest tajemnicą, że politycy są tym faktem mocno oburzeni. 

Sejm, jedzenie, mężczyzna
26.01.2024 12:21 "Książulo" przetestował jedzenie w Sejmie, sprawdził też ceny. Internauci nie kryją zaskoczenia

Popularny youtuber Książulo zrobił test jedzenia w Sejmie. Zrealizowanie filmu nie było łatwe ze względu na ograniczony dostęp do stołówki sejmowej. Zaskakuje cena i oferta, która poza posiedzeniami parlamentarnymi jest wyjątkowo okrojona. Internauci grzmieli jednak nad jednym elementem.

sejm sala plenarna
18.01.2024 12:05 Sejmu zdecydował, podjęło kluczową decyzję. Budżet został uchwalony

Sejm uchwalił dzisiaj budżet na 2024 rok, który zakłada limit wydatków na ponad 866 mld zł. Pracę nad budżetem przejmuje tym samym Senat, który zajmie się nim w przyszłym tygodniu. Według zapewnień rządu, do 29 stycznia projekt ma trafić do podpisu prezydenta.

Maciej Orłoś
18.01.2024 08:16 Zaskakujące słowa w "Teleexpressie". Maciej Orłoś nie mógł się powstrzymać

Jednym z bohaterów środowego (17 stycznia) posiedzenia Sejmu nieoczekiwanie stał się Maciej Orłoś. Dziennikarz podpadł posłance PiS Teresie Pamule, która wysunęła wobec niego absurdalny zarzut. Sam zainteresowany nie pozostawił sprawy bez komentarza i odniósł się do niej aż dwukrotnie, w tym w prowadzonym przez siebie “Teleexpressie”. Widzowie mogli się tylko szeroko uśmiechnąć.

sejm sala plenarna
09.01.2024 10:23 Nagły zwrot akcji w Sejmie. Posiedzenia mają zostać odwołane

Zaplanowane na ten tydzień posiedzenia Sejmu zostaną odwołane według informacji przekazywanej przez serwis Interia. Dziś o 11 ma zebrać się prezydium, które podejmie decyzję w tej sprawie. W czasie obrad posłowie mieli zająć się m.in. ustawą budżetową. Powód - sprawa Wąsika i Kamińskiego.

sejm budynek zakupy sklep
14.12.2023 17:29 Co dzieje się w sklepie blisko Sejmu? Odpowiedź sprzedawców może zaskoczyć

Posłowie to też ludzie, więc często muszą udać się na zakupy w trakcie swojego intensywnego dnia. Jak się okazuje, ich potrzeby zakupowe często zaspokajane są przez sklep znajdujący się najbliższej Sejmu. Wypowiedziami na temat tak „prestiżowych” gości podzielili się sami sprzedawcy

Jarosław Kaczyński
11.12.2023 20:10 Jarosław Kaczyński wdarł się na mównicę i zwyzywał Tuska. Haniebne sceny w Sejmie

Jarosław Kaczyński nie wytrzymał po tym, jak Donald Tusk został wskazany na nowego premiera. Prezes PiS po odśpiewaniu spontanicznie zaintonowanego hymnu wdarł się na mównicę bez żadnego trybu. Z jego ust padły skandaliczne słowa. Musiał interweniować Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia, Dominika Chorosińska
10.12.2023 16:02 Dominika Chorosińska dzień przed końcem kariery w Sejmie zwróciła się do Szymona Hołowni. Ma prośbę

Dominika Chorosińska, która w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego stanęła na czele ministerstwa kultury, dzień przed zaplanowanymi na poniedziałek 11 grudnia obradami Sejmu niespodziewanie zwróciła się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni z wyjątkową prośbą. Była gwiazda telenoweli "M jak miłość" szczerze liczy na przychylność polityka.

sejm
09.12.2023 17:59 Afera w sejmowej stołówce. "Myślałem, że znowu zaczną się bić"

Tego jeszcze nie było. Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji, postanowił pokazać Sejm dosłownie od kuchni. W tym celu polityk wybrał się z wycieczką do dwóch sejmowych restauracji i w każdej z nich zamówił posiłek. Później natomiast podzielił się zdjęciami i wrażeniami na YouTube, podając nawet dokładne ceny. Okazało się też, że w jednym z lokali doszło do poważnej poselskiej awantury. Nad talerzami prawie latały noże.

politycy mezczyzni uscisk dloni
01.12.2023 15:06 Donald Tusk spotkał się z Szymonem Hołownią. Padła data wyboru nowego premiera

Szymon Hołownia i Donald Tusk spotkali się w celu przedyskutowania planu działań powołania nowego rządu. Padła prawdopodobna data wyboru nowego premiera, który nastąpi, jeśli “dwutygodniowy” rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyska w Sejmie wotum zaufania.

Mateusz Morawiecki Artur Soboń
30.11.2023 14:07 Pił wino zamiast obradować w Sejmie. Teraz poseł PiS gęsto się tłumaczy

Poseł, zamiast obradować w Sejmie, poszedł wypić wino? Wiadomości na temat środowych czynów Artura Sobonia ujrzały światło dzienne. Polityk Prawa i Sprawiedliwości się tłumaczył. - Jeszcze dziś przeleję 500 zł na wybraną organizację pożytku publicznego - zadeklarował skruszony poseł PiS przyłapany na piciu alkoholu w czasie trwania obrad Sejmu.

Sejm kabaret Neo-Nówka
30.11.2023 10:22 Kabaret Neo-Nówka podsumował obrady Sejmu. Jedno słowo rozbawiło Polaków do łez

Obrady Sejmu nie umknęły uwadze kabareciarzy. Kabaret Neo-Nówka skomentował zapowiedzi Szymona Hołowni dotyczące przygotowania się do kolejnych posiedzeń Sejmu. Trzeba przygotować się na kolejne polityczne skecze.

Krystyna Ptok
29.11.2023 14:21 Niecodzienne sceny w Sejmie. Nagle zapadła głucha cisza, później rozległy się gromkie brawa

W środę 29 listopada Sejm zajął się m.in. obywatelskim projektem ustawy o sposobie ustalania wynagrodzeń pielęgniarek. Stało się tak, gdyż w poprzedniej kadencji inicjatywa nie doczekała się ostatecznego rozstrzygnięcia, a, jak wskazywała dziś przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, jest ona niezwykle potrzebna. Krystyna Ptok wygłosiła zresztą przed posłami wyjątkowo poruszające przemówienie, zwieńczone serią bardzo ważnych pytań. Jej słowa spotkały się z niezwykłą reakcją polityków, którzy dziękowali za trud pielęgniarek gromkimi brawami.

Grzegorz Kajdanowicz "Fakty" TVN
28.11.2023 21:02 Nagle zmienili ramówkę. Grzegorz Kajdanowicz ogłosił to w "Faktach" TVN

Fakty TVN zakończyły się we wtorek (28.11) w nietypowy sposób. Grzegorz Kajdanowicz poinformował widzów o znaczącej zmianie w dotychczasowej tradycji. Nie padło zaproszenie, które do tej pory pojawiało się zawsze na końcu wydania. Był jeden, ważny powód.

posłowie Sejm
28.11.2023 18:20 Wpadka posłanki PiS w Sejmie, nagranie krąży po sieci. "Kulturę się z domu wynosi"

Wpadka posłanki PiS w Sejmie. W trakcie obrad miało miejsce coś, co nie powinno zdarzyć się na sali plenarnej. Zachowanie Małgorzaty Wasserman zostało nagrane, a poseł opozycji nie przepuścił okazji, by kąśliwie skomentować całe zajście. - Kulturę się z domu wynosi - stwierdził Patryk Jaskulski z KO.

Mateusz Morawiecki
28.11.2023 15:12 Wpadka Szymona Hołowni w Sejmie, sala wybuchła śmiechem. "Nie mogę się powstrzymać"

We wtorek rozpoczął się 5 dzień posiedzenia Sejmu. Marszałek Szymon Hołownia, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego, tłumaczył mu przyszłość ustaw złożonych przez PiS. W pewnym momencie zaliczył słowną wpadkę, którą uzmysłowili mu siedzący w ławach posłowie. Sala Sejmowa nie mogła powstrzymać się od śmiechu po słowach Hołowni.

Szymon Hołownia
23.11.2023 20:32 Szymon Hołownia zaorał dziennikarza TVP. Jego riposta to hit sieci

Niebywałe sceny na konferencji w Sejmie. Szymon Hołownia starł się z pracownikiem TVP o sens istnienia komisji ds. badania rosyjskich wpływów, której członkowie mają zostać wkrótce odwołani. Przedstawiciel publicznego medium zaskoczył wszystkich obecnych niespodziewanym stwierdzeniem, sugerującym, że do nieprawidłowości mogło dochodzić także i za rządów PiS. Riposta marszałka od kilku godzin jest hitem sieci.

sejm
23.11.2023 11:44 Burza w Sejmie, poszło o projekt ws. in vitro. Padły skandaliczne słowa

Na posiedzeniu Sejmu w środę 22 listopada doszło do kolejnej awantury. Tym razem podczas rozpatrywania projektu ustawy ws. refundacji in vitro. Grzegorz Braun z Konfederacji wszedł na mównicę i się zaczęło. Zaczął mówić o "rampie oświęcimskiej". Jego skandaliczne słowa nie pozostały bez odpowiedzi.