Goniec.pl > Sejm

Sejm

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – jedna z dwóch izb parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej tradycyjnie określana jako: "izba niższa".

Lewica
29.08.2023 13:45 Lewica chce dodatkowych pieniędzy dla emerytów i kombatantów. Projekt trafił do Sejmu

Projekt zmian w dodatkach pielęgnacyjnych i innych świadczeniach autorstwa Lewicy trafił właśnie do Sejmu. Politycy domagają się m.in. dodatku pielęgnacyjnego dla wszystkich emerytów i podniesienia do 1000 złotych dodatku kombatanckiego. 

jedzenie cennik
27.08.2023 22:47 Ceny wzrosły, ale nadal jest absurdalnie tanio. 20 zł za dwudaniowy obiad w Sejmie

Tani i smaczny obiad można zjeść za 20 złotych i to praktycznie w centrum stolicy. Zwykły Polak może jednak tylko o tym pomarzyć. Ceny barów mlecznych nie mają szans z cenami, jakie za posiłki płacą… posłowie w Sejmie. Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, ale mimo to nie kupią nigdzie kompotu za 1,50 zł.

Michał Kobosko
23.08.2023 15:09 [TYLKO U NAS] Michał Kobosko zdradza plany Polski 2050. Rewolucja w emeryturach to zaledwie początek

Polska 2050 właśnie zaprezentowała liderów swoich wyborczych list w jesiennych wyborach parlamentarnych. Lokomotywą w Warszawie ma być I Wiceprzewodniczący partii Michał Kobosko, który zmierzy się m.in. z Donaldem Tuskiem i Jarosławem Kaczyńskim. Tylko nam kandydat do Sejmu powiedział, co myśli o wyższej 14. emeryturze i jakie są priorytety jego ugrupowania na pierwsze 100 dni w parlamencie. Zapowiada się ciekawa politycznie jesień.

Sejm, Korwin śpi
17.08.2023 15:08 Przemysław Czarnek grzmiał w Sejmie. Przyłapali, co robił wtedy Janusz Korwin-Mikke

Dziś (17.08) w Sejmie odbyła się bardzo burzliwa debata. Przemawiał m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Mimo iż podnosił głos i żywo gestykulował, nie wybudził Janusza Korwin-Mikkego, który w tym czasie ucinał sobie drzemkę…

Beata Maciejewska
02.08.2023 18:07 Posłanka Nowej Lewicy zawieszona. Pogrążyły ją nagrania

Posłanka Nowej Lewicy Beata Maciejewska została zawieszona. Powodem są nagrania, które były dyrektor jej biura przekazał liderom partii. Polityczka odpiera zarzuty, jednak przedstawiciele ugrupowania wykluczają jej start w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Spekuluje się, kto może zająć jej miejsce.

Dariusz Klimczak
29.07.2023 13:35 Poseł PSL-u podszedł do mównicy z gaśnicą. Zadał ministrowi ważne pytanie

Po sieci krąży TikTok nagrany przez ministra rolnictwa Roberta Telusa, który posługuje się gaśnicą. Zadrwić z tego postanowił poseł PSL-u Dariusz Klimczak, który wszedł z gaśnicą na sejmową mównicę. Zadał członkowi rządu bardzo istotne pytanie.

Joanna Senyszyn
29.07.2023 12:39 Gest Joanny Senyszyn zirytował Ryszarda Terleckiego. "Boże, brzydzę się"

W Sejmie trwa trzecia próba sforsowania przepisów określanych jako “Lex Czarnek”, tym razem pod postacią projektu “Chrońmy dzieci”. Głos w sprawie zabrała Joanna Senyszyn, która odwołała się m.in. do skandalicznych rekolekcji w Toruniu. Wicemarszałek Ryszard Terlecki zareagował w… niecodzienny sposób.

cmentarz
28.07.2023 22:36 Ważne zmiany w prawie spadkowym. Niektórzy stracą swoje prawa

W trakcie piątkowego (28 lipca) posiedzenia, Sejm przyjął kilka poprawek Senatu dotyczących prawa spadkowego. Zmiany mają na celu m.in. lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych. Nowelizacja wprowadza jednocześnie pewne ograniczenie dotyczące dalszych krewnych spadkodawcy. Dokument trafi na biurko prezydenta.

Napoje energetyczne
14.07.2023 12:07 Zapadła decyzja ws. napojów energetycznych. Będzie zakaz sprzedaży dla niepełnoletnich

Posłowie zdecydowali wczoraj (13.07), że osoby poniżej 18. roku życia nie będą mogły kupować napojów energetycznych w szkołach i innych placówkach oświatowych, a także w automatach. Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym głosowało 278 posłów, przeciw było 12, zaś 162 wstrzymało się od głosu.

Sejm
14.07.2023 11:47 Awantura w Sejmie. Mateusz Morawiecki oskarżał opozycję o zdradę, posłowie krzyczeli

Podczas sejmowej debaty nad sprawozdaniem z wydatków budżetowych za 2022 rok doszło do awantury. Mateusz Morawiecki oskarżył opozycję o prowadzenie "antypolskiej i antyeuropejskiej polityki". Politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zareagowali okrzykami. Zrobiło się głośno i chaotycznie. 

sejm
14.07.2023 10:56 "Ustawa Kamilka" przegłosowana. Nie wszyscy ją poparli

Wczoraj w Sejmie posłowie zdecydowali o uchwaleniu nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, tzw. „ustawę Kamilka”. Ma ona wzmocnić ochronę dzieci przed przemocą, przewiduje szereg nowych rozwiązań, m.in. wdrożenie standardów ochrony dzieci, obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy czy wprowadzenie kwestionariusza oceny ryzyka. Przeciwko nowym przepisom zagłosowali jedynie posłowie z Konfederacji oraz Wolnościowcy, którzy wcześniej ją opuścili.

dowód osobisty
13.07.2023 19:38 Zacznie się już w piątek. Wielkie ułatwienie dla milionów Polaków

Od piątku (14 lipca) w życie wchodzą ogromne zmiany. Zapomnij o noszeniu w kieszeni dowodu osobistego, wystarczy, że będziesz mieć ze sobą telefon. Rewolucja dotyczy wagi aplikacji mObywatel.

Sejm Wołyń
11.07.2023 20:28 Sejm RP przyjął uchwałę w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej

W 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej Sejm przyjął ustawę upamiętniającą ofiary zbrodni. Poparli ją wszyscy obecni posłowie. "Zasadnicze znaczenie ma przeprowadzenie ekshumacji, godne pochowanie i upamiętnienie wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich" - podkreślono.

Sejm
11.07.2023 16:27 Awantura na posiedzeniu sejmowej komisji. "Ponad 100 poprawek"

We wtorek 11 lipca odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcieli poddać pod głosowanie ponad sto poprawek do projektu zmian w prawie oświatowym, które wpłynęły tuż przed rozpoczęciem posiedzenia. Opozycja, powołując się na opinię Biura Legislacyjnego Sejmu twierdzi, że jest to niezgodne z regulaminem.

Jacek Sasin
11.07.2023 13:28 Afera wokół miecza za 250 tys. zł dla o. Rydzyka. Jacek Sasin o "pajacowaniu" w Sejmie

Sprawa przekazania o. Tadeuszowi Rydzykowi miecza z czasów Mieszka I wartego 250 tys. budzi wielkie emocje. Do sprawy odniósł się Jacek Sasin, który złożył podarek od spółki skarbu państwa na ręce zakonnika z Torunia. Stwierdził, że posłowie, którzy domagają się wyjaśnień, “pajacują".

800 plus
09.07.2023 19:58 800 plus od 2024 r. Rząd nie planuje waloryzacji świadczenia aż do 2030 r.

Wszystko wskazuje na to, że na początku 2024 roku na konta polskich rodzin trafi 800 złotych, zamiast dotychczasowych 500. Nowelizacja ustawy dotycząca 500 plus została przegłosowana w Sejmie i trafiło do Senatu. Co jednak ciekawe, kolejne potencjalne podwyżki mogą prędko nie nastąpić. Niepokojące informacje w kontekście powszechnej drożyzny i szalejącej inflacji nie przypadną do gustu wszystkim Polakom.

pieniądze
08.07.2023 17:35 Nauczyciele dostaną dodatek. Więcej pieniędzy również na wczasy pod gruszą

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy okołobudżetowej na rok 2023. Pracownicy budżetówki otrzymają jednorazowe dodatki, a nauczyciele nagrodę specjalną w wysokości 1125 zł. Więcej pieniędzy trafi również do zakładowych funduszy świadczeń socjalnych. 

pieniądze, emeryt
07.07.2023 15:09 Renta wdowia coraz bliżej. Obywatelski projekt trafił do prac w komisji

Ważą się losy obywatelskiego projektu, mającego wprowadzać tzw. rentę wdowią. W czwartek o pomyśle żywo debatowali posłowie zgromadzeni w Sejmie, decydując ostatecznie, że regulacje trafią do dalszych prac w komisji. Zgodnie z propozycją, seniorzy, którzy stracili małżonka, otrzymywaliby dodatkowe świadczenie pieniężne. Jego suma nie mogłaby przekroczyć jednak trzykrotności średniej emerytury.

Sejm
06.07.2023 17:47 Awantura w Sejmie, poszło o relokację imigrantów. "Pokrzyczcie, ja poczekam"

W Sejmie doszło do awantury, w wyniku której musiała interweniować marszałkini Elżbieta Witek. Chodzi o uchwałę, której przyjęcia domagała się Koalicja Obywatelska. Ma ona wzywać rząd do użycia unijnych mechanizmów solidarnościowych w kwestii imigrantów. 

policja
16.06.2023 13:51 Wypadek z udziałem Adama Szłapki. Lider Nowoczesnej potrącił rowerzystkę

Czarne chmury zawisły nad posłem Koalicji Obywatelskiej Adamem Szłapką. W kwietniu br. lider Nowoczesnej miał potrącił na warszawskiej Saskiej Kępie 16-letnią rowerzystkę. Nastolatka doznała poważnych obrażeń ciała, skutkujących ponad siedmiodniowym okresem leczenia. Parlamentarzysta w chwili wypadku był trzeźwy i już zapowiedział, że w razie potrzeby zrzeknie się poselskiego immunitetu.

Jarosław Kaczyński
15.06.2023 20:29 Dziennikarka TVP pomogła w Sejmie uciec Jarosławowi Kaczyńskiemu. Nagranie obiegło sieć

Wczoraj (14.06) w Sejmie Jarosław Kaczyński był proszony przez dziennikarzy o komentarz odnośnie do śmierci ciężarnej 33-latki z Nowego Targu. Prezes PiS-u został “otoczony” przez dziennikarzy. Z pomocą przyszła mu reporterka TVP, która pomogła liderowi partii rządzącej znaleźć drogę ucieczki.

Sejm
15.06.2023 16:09 Sejm przyjął ważną uchwałę. Jest sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji imigrantów

Po ostrej dyskusji Sejm przyjął dziś (15.06) uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji migrantów, tzw. systemu obowiązkowej solidarności. Politycy PiS-u uważają, że pomysł ten godzi w suwerenność państw i zagraża ich bezpieczeństwu. Jarosław Kaczyński zapowiedział przeprowadzenie referendum, w którym Polacy zabraliby głos w sprawie.

Anna Paluch
14.06.2023 18:45 Posłanka płacąca 116 zł czynszu nie chciała odpowiadać na pytania dziennikarzy. Powodem... Jan Paweł II

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Paluch została zapytana przez dziennikarzy TVN24 i Gazety Wyborczej o to, dlaczego zajmuje mieszkanie komunalne, za które czynsz wynosi 116 zł, skoro zarabia 25 tys. zł miesięcznie. Polityczka stwierdziła, że reporterzy nie usłyszą od niej żadnego komentarza, dopóki… nie przeproszą za ataki na Jana Pawła II.

Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz
14.06.2023 16:53 Pierwszy wspólny projekt ustawy Hołowni i PSL-u złożony w Sejmie. Będą wyższe nakłady na edukację?

W środę 14 czerwca do Sejmu trafiła pierwsza wspólna inicjatywa ustawodawcza Trzeciej Drogi, tj. Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Proponowane rozwiązanie ma na celu podwyższenie wydatków na edukację do 6 proc. PKB. Konsultacje ws. projektu spotkały się z dużymi kontrowersjami.

Andrzej Duda, Donald Tusk
26.05.2023 22:30 Burza po przyjęciu "Lex Tusk". "Wszystko w rękach prezydenta"

Kontrowersyjne “Lex Tusk” zostało dziś (26.05) przyjęte przez Sejm, a konkretnie izba niższa odrzuciła senackie weto ws. dokumentu. Oznacza to, że ustawa trafi teraz na biurko Andrzeja Dudy. Jak podkreślają dr Anna Materska-Sosnowska i Mariusz Janicki, wszystko teraz zależy od prezydenta.

Donald Tusk, Sejm
26.05.2023 21:52 "Lex Tusk" przegłosowane. Dwie posłanki Suwerennej Polski nie poparły ustawy

W piątek 26 maja Sejm przegłosował ustawę dotycząca ustanowienia Państwowej Komisji do badania wpływów rosyjskich, która potocznie jest nazywana “lex Tusk”. Co zaskakujące, dwie posłanki partii Zbigniewa Ziobry jej nie poparły. Jedna z nich wstrzymała się od głosu, druga zaś nie była obecna na sali obrad, chociaż tego dnia była w Sejmie.

Sejm
26.05.2023 21:11 Obietnice PiS przyjęte przez Sejm. Kierowcy, uczniowie i niepełnosprawni z przywilejami

Pracowity dzień w Sejmie. Oprócz “lex Tusk" uchwalono ustawę, która znosi opłaty na państwowych odcinkach autostrad oraz zdecydowano o wprowadzeniu zakazu wyprzedzania ciężarówek na trasach szybkiego ruchu. Parlamentarzyści przegłosowali też ustawy dotyczące świadczeń wspierających osoby z niepełnosprawnościami, przyznawania 14. emerytury oraz zapewnienia laptopów dla uczniów IV klas szkół podstawowych.

Donald Tusk
26.05.2023 20:31 Donald Tusk pojawił się na głosowaniu ws. "Lex Tusk". Reakcja Kaczyńskiego mówi wszystko

Dziś (26.05) Sejm przegłosował kontrowersyjną ustawę, która potocznie jest nazywana “lex Tusk”. Nie było to po myśli byłego szefa rządu, który nieoczekiwanie pojawił się w Sejmie. Jan Grabiec z KO opublikował zdjęcie reakcji Jarosława Kaczyńskiego na obecność Donalda Tuska. Pokazano też, jak szef Platformy Obywatelskiej zareagował na wynik głosowania.