W trakcie trwającej dyskusji na temat Zielonego Ładu w Sejmie Marek Jakubiak mocno krytykował działania premiera Donalda Tuska, co nie podobało się wszystkim zebranym na sali plenarnej. Na koniec swojego wystąpienia poseł Kukiz'15 zwrócił się do jednego z polityków, który próbował go zagłuszyć. Padły bardzo niecodzienne słowa. Wszystko od razu podsumował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
W czasie wczorajszego posiedzenia Sejmu wielokrotnie odnoszono się do zamieszek, które miały miejsce tego samego dnia na proteście rolników. Ministrowi Marcinowi Kierwińskiemu zarzucano wydanie zgody na „zaatakowanie rolników”. „Banda prowokatorów atakuje polską policję kostką brukową, a wy atakujecie policję” – odpowiedział szef MSWiA. Chwilę później podszedł do niego poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Dzisiejszy protest rolników przed Sejmem przerodził się w starcia demonstrantów ze służbami. Stołeczna policja poinformowała, że w trakcie dzisiejszych wydarzeń przy ul. Wiejskiej rannych zostało kilku policjantów. W stronę funkcjonariuszy poleciała m.in. kostka brukowa. Policja informuje, że zatrzymanych zostało kilkanaście osób.
Gorąca atmosfera na proteście rolników w Warszawie. Demonstranci obrzucili policję petardami, a nawet kostką brukową. Musiała interweniować straż pożarna. Co najmniej dwóch uczestników protestu przedarło się na teren zielony wokół Sejmu. - Konieczne było wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego - informuje stołeczna policja.
W środę, 6 marca br. rozpoczęło się siódme posiedzenie Sejmu. Pierwszym punktem obrad było ślubowanie Moniki Pawłowskiej, która objęła mandat po Mariuszu Kamińskim. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wciąż uznają, że mandat byłego szefa MSWiA jest ważny. W związku z tym zdecydowali się wymowny gest.
Poruszające sceny w Sejmie. Chwile po rozpoczęciu siódmego posiedzenia niższej izby parlamentu marszałek miał do zebranych wyjątkową prośbę. Następnie wszyscy wstali z miejsc. W ten sposób uczczono zmarłego, byłego parlamentarzystę.
W poniedziałek 26 lutego przed sejmową komisją śledczą do spraw afery wizowej odbyło się przesłuchanie Piotra Wawrzyka. Były wiceminister spraw zagranicznych skorzystał z prawa do odmowy zeznań. Po przesłuchaniu Wawrzyk udzielił krótkiej wypowiedzi mediom, podczas której doszło do spięcia z posłem Konfederacji.
Za nami sejmowa debata w związku z wnioskiem o wotum nieufności wobec Adama Bodnara. Tymczasem jak wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla Gońca, negatywne zdanie o pracy ministra sprawiedliwości ma jedynie 22 proc. Polaków.
Siedmioro posłów Prawa i Sprawiedliwości ukaranych przez Szymona Hołownia To pokłosie “szturmu” na Sejm po wyjściu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z więzień. Siedem osób z partii Jarosława Kaczyńskiego dopuściło się względem Straży Marszałkowskim niedopuszczalnych rzeczy. Jaką karę przewidziano?
Saga związana ze skazaniem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika trwa. Prawo i Sprawiedliwość upiera się, że obaj politycy nadal powinni zasiadać w Sejmie, a także wywiera presję na swoich członków, by odmówili przejęcia po nich mandatów. Niespodziankę partii Jarosława Kaczyńskiego może jednak sprawić znana z częstej zmiany poglądów Monika Pawłowska. Była posłanka ugrupowania ponoć poważnie zastanawia się nad powrotem na Wiejską i ma już w tym cichych sojuszników. Negocjacje są w toku.
W mediach społecznościowych wciąż trwa dyskusja na temat tańca grupy posłanek w Sejmie, wykonanego wraz z reprezentantkami Antyprzemocowej Sieci Kobiet. Wszystko w ramach akcji „Nazywam się Miliard”. Przemyśleniami na temat wydarzenia podzielił się popularny w internecie ksiądz Daniel Wachowiak. “To trzeba głupio i banalnie” – stwierdził.
Sprawa tragicznej śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy wstrząsnęła Polską. Dziecko zostało skatowane przez swojego ojczyma. Po dramacie, który rozegrał się w Częstochowie, opinia publiczna podjęła żywą dyskusję na temat zmiany przepisów. Już 15 lutego w życie wchodzi "ustawa Kamilka". Co się zmieni?
Wszystkich przebywających w środę 14 lutego w polskim parlamencie spotkał dosyć niecodzienny widok. Posłanki w rytm skocznej muzyki tańczyły w najlepsze na sejmowym korytarzu. Cała akcja nie ma nic wspólnego z Walentynkami, za to jest elementem międzynarodowej kampanii. Nagranie z tanecznych popisów w Sejmie trafiło do sieci i w mig zostało szeroko skomentowane przez internautów.
W związku z ostatnimi zawirowaniami politycznymi i aferą wokół Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wiadomo, że lada dzień do polityków przestanie płynąć dieta poselska z Sejmu. Zanim to nastąpi, Kamiński otrzyma jednak jeszcze jeden przelew i to bardzo sowity.
Emocje w Sejmie. Przemysław Czarnek z PiS w pewnym momencie podczas trwającego posiedzenia komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych nie wytrzymał. - Zamienia pan tę komisję w farsę, swój cyrk - grzmiał do jej przewodniczącego Dariusza Jońskiego. Po chwili doczekał się zdecydowanej riposty.
Ogromne emocje od samego początku piątkowego posiedzenia Sejmu. Doszło do bardzo ostrej wymiany zdań między Michałem Kołodziejczakiem a Sebastianem Łukaszewiczem. W pewnym momencie interweniować musiał marszałek Hołownia, który groził wykluczeniem z obrad. - To nie jest Fight Club, to Sejm RP - zwracał się do posłów marszałek Sejmu.
W czwartek 8 lutego po godzinie 9.00 Sejm wznowił obrady. Na mównicy już na samym początku pojawili się m.in. Mateusz Morawiecki czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Tuż po wyjściu z sali plenarnej głos zabrał Jarosław Kaczyński. Prezes PiS w rozmowie z dziennikarzami nie gryzł się w język, padły bardzo mocne słowa.
W czwartek rozpoczął się kolejny dzień obrad Sejmu. Już chwilę po rozpoczęciu posiedzenia po godzinie 9.00 emocje wzięły górę. Na mównicy pojawił się były premier Mateusz Morawiecki. Po chwili do jego słów zdecydował się ustosunkować wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Sala bardzo żywiołowo reagowała na wydarzenia. Marszałek Sejmu przedstawił stanowczą deklarację w sprawie wczorajszych głośnych wydarzeń sprzed siedziby parlamentu.
Rzeczniczka marszałka Sejmu Szymona Hołowni przyznała, że jeżeli Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik "będą chcieli wejść do Sejmu jako byli posłowie, to do niego wejdą - na galerię". Tymczasem obaj politycy PiS mają na ten temat zupełnie inne zdanie. - Straż Marszałkowska będzie musiała nas zatrzymać siłowo - komentuje Wąsik. Mariusz Kamiński także złożył stanowczą deklarację w tym temacie.
Maciej Wąsik poinformował, że zamierza wziąć udział w środowym posiedzeniu Sejmu. Zwolniony niedawno z więzienia polityk PiS stwierdził na antenie Radia Plus, że jego zdaniem marszałek Sejmu Szymon Hołownia “nie powinien decydować, kto jest posłem, a kto nie”, bowiem "o tym decydują wyborcy".
Sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w dalszym ciągu polaryzuje zarówno scenę polityczną, jak również polskie społeczeństwo. W grudniu 2023 obaj politycy zostali skazani na dwa lata więzienia, a ich mandaty poselskie zostały wygaszone przez marszałka Sejmu, Szymona Hołownię. Teraz Kancelaria Sejmu żąda od nich, by zwrócili oni pieniądze, które otrzymali na utrzymanie biur poselskich. Nie jest tajemnicą, że politycy są tym faktem mocno oburzeni.
W trakcie piątkowego posiedzenia Sejmu na mównicy pojawiła się Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej. W pewnym momencie jej wystąpienie próbowali zagłuszyć Marek Suski i Tadeusz Woźniak z PiS, krzycząc w stronę posłanki wymowne hasło. Musiała interweniować wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska.
Wielkie zamieszanie w Sejmie. Piątkowe (26.01) obrady są wyjątkowo niespokojne i posłowie nieustannie sobie przeszkadzają. Na sali plenarnej co chwila rozbrzmiewają krzyki, a marszałkowie nie nadążają z uspokajaniem polityków. Antoni Macierewicz niemal został wykluczony z posiedzenia. Nie chciał zejść z mównicy.
Jarosław Kaczyński został w piątek zaczepiony na sejmowym korytarzu przez dziennikarzy. Prezes PiS w mocnych słowach stwierdził, że "jeżeli Sejm nie uznaje Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, to w tej chwili nie istnieje". Zdradził również, kto powinien interweniować w tej sprawie.
Popularny youtuber Książulo zrobił test jedzenia w Sejmie. Zrealizowanie filmu nie było łatwe ze względu na ograniczony dostęp do stołówki sejmowej. Zaskakuje cena i oferta, która poza posiedzeniami parlamentarnymi jest wyjątkowo okrojona. Internauci grzmieli jednak nad jednym elementem.
Piątek 26 stycznia to kolejny dzień posiedzenia Sejmu. Już na początku obrad głosowano za powołaniem członków komisji śledczej ds. Pegasusa. Za przyjęciem uchwały było 433 posłów, nikt się nie sprzeciwił. Znamy konkretne nazwiska.
W czwartek podczas posiedzenia Sejmu byliśmy świadkami niecodziennego widoku. W pewnym momencie, gdy na mównicy pojawiła się Iwona Hartwich z KO wielu polityków zaczęło opuszczać salę sejmową. Natychmiast zareagował marszałek Hołownia.
W czwartek w Sejmie rozpoczęło się kolejne posiedzenie parlamentu. Opinię publiczną do czerwoności rozgrzewa przede wszystkim sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Czy politycy zjawią się na Wiejskiej? Przemysław Czarnek opublikował w mediach społecznościowych wymowne zdjęcia. Pokazał, co dzieje się m.in. przed sejmowym hotelem.