Jacek Sutryk został wybrany na kolejną, piątą kadencję na stanowisko prezydenta Wrocławia. W II turze wyborów samorządowych 2024 pokonał kandydatkę popieraną przez Trzecią Drogę Izabelę Bodnar. Dotychczasowemu włodarzowi udało się zdobyć 67,8 proc. głosów. Tym samym to jego druga i ostatnia kadencja.
Zbigniew Ziobro miał zdecydować się na pomoc chirurgów z zagranicy. Polityk, który walczy z chorobą nowotworową, według ustaleń jednego z portali, przeszedł operację w Brukseli. Niedawno były minister sprawiedliwości przyznał, że na jego decyzję co do wyboru szpitala wpłynął hejt, który otrzymywała prof. Elżbieta Starosławska.
Szefowie największych firm, politycy, eksperci światowego formatu m.in. Michelle Obama, Sanna Marin i Timothy Snyder, spotkają się 15-16 maja na Impact’24, największym kongresie gospodarczo-technologicznym w Polsce.Organizatorzy Impact’24 po raz kolejny mierzą wysoko. Podczas poprzednich edycji mówcami na kongresie byli m.in. Nassim Nicholas Taleb, Hillary Clinton, czy Yuval Noah Harari. W tym roku poprzeczka jest zawieszona równie wysoko. Na kongresie pojawią się wszystkie liczące się osobistości ze świata polityki, biznesu i eksperci światowego formatu. Oprócz prezesów największych polskich i globalnych firm, kluczowych inwestorów, przedstawicieli rządu i instytucji europejskich, mówcami na Impact’24 będą czołowi intelektualiści, stratedzy geopolityczni, twórcy technologii, naukowcy, a nawet nobliści.
- Odszedłem z Platformy, bo jestem idealistą. Nie podobało mi się to, że Donald Tusk nie realizował obietnic - mówi w rozmowie z Gońcem kandydat na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała. Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia wyborcy zdecydują w drugiej turze głosowania, komu powierzą władzę w stolicy Małopolski. Głównym rywalem Gibały w walce o to stanowisko jest Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej.
- Zaczynamy być uczeni idei matki Pawlaka, że sąd sądem, prawo prawem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie. Oczywiście sprawiedliwość przez nas definiowana. To jest zaczątek państwa mafijnego, bez względu na to, kto nim rządzi, bo to jest sytuacja, w której rządzą ludzie, a nie reguły - mówi w rozmowie z Gońcem prof. Marcin Matczak.
Mariusz Kamiński nie stawił się o godzinie 10:00 na przesłuchaniu przed komisją śledczą ds. afery wizowej. Były szef MSWiA pojawił się w tym czasie w prokuraturze, gdzie usłyszał zarzuty. - Powiedziałem pani prokurator, że wezwanie mnie tu w charakterze podejrzanego odbieram jako represję polityczną - poinformował Kamiński. Po godzinie 12:00 podobne zarzuty usłyszał także Maciej Wąsik.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę wieczorem z Donaldem Trumpem. Już podczas samego przywitania w Trump Tower były amerykański prezydent szeroko komplementował Dudę. Po spotkaniu sztab amerykańskiego polityka wydał komunikat, w którym poinformował m.in., że "obaj prezydenci, którzy są wielkimi przyjaciółmi, omówili propozycję Andrzeja Dudy, aby państwa NATO zwiększyły wydatki na obronę do 3 procent produktu krajowego brutto".
Zbigniew Ziobro pogrążony w żałobie. Na profilu lidera Suwerennej Polski na portalu X pojawił się pełen żalu wpis. Polityk odniósł się w nim do wspomnienia o zmarłym w sobotę (13 kwietnia) Stanisławie Witku. Mąż byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek spocznie dziś na cmentarzu w dolnośląskim Jaworze.
Skontrolowali “19.30” TVP. Marek Czyż i jego dziennikarze mieli sporo do poprawy, ale pierwsze słowa krytyki przyniosły efekty. Czy zapowiadana “czysta woda” w Telewizji Polskiej wolna jest od politycznych wpływów? Padło stwierdzenie, że niektórzy prowadzący “zapomnieli o podstawowej zasadzie”.
Oglądający poniedziałkowe wydanie „Faktów” w TVN przekonali się, że można powiedzieć wyjątkowo dużo… nie mówiąc zupełnie nic. Chodzi o materiał podsumowujący niedzielne wyskoki Jacka Protasiewicza w mediach społecznościowych. Anita Werner odmówiła cytowania słów polityka.
Nie żyje prof. Jadwiga Staniszkis. Przed śmiercią zmagała się z chorobą. Wybitna socjolożka oraz analityczka polityki zmarła w wieku 81 lat. 26 kwietnia obchodziłaby swoje 82. urodziny. Wiadomość o śmierci potwierdziła córka zmarłej.
Napięcie na linii Iran-Izrael nie słabnie. W niedzielę (14.04) izraelski gabinet wojenny zdecydował o tym, że dojdzie do odwetu w związku z sobotnim (13.04) atakiem Iranu. Jakie działania podejmie Izrael? Zapraszamy do obejrzenia programu na żywo. Dziś w studiu Gońca rozmawiać będą gen. Roman Polko, były dowódca GROM, Marek Jakubiak oraz prof. Piotr Balcerowicz, orientalista UW.
Rządowe Centrum Informacyjne poinformowało, że Premier Donald Tusk podjął decyzję o odwołaniu Jacka Protasiewicza z urzędu II wicewojewody dolnośląskiego. To następstwo serii niedzielnych wpisów publikowanych przez polityka na portalu X (daw. Twitter), w których atakował polityków i dziennikarzy.
Izrael odpowie na atak ze strony Iranu? W niedzielę (14.04) zakończyło się spotkanie gabinetu wojennego Izraela. Zapadła decyzja dotycząca odwetu. Państwowa telewizja przekazała obywatelom, iż rząd gotowy jest odpowiedzieć na atak, który miał miejsce dobę wcześniej. Politycy nie mogą jednak porozumieć się w kwestii szczegółów.
- Jesteśmy świadkami kompletnego upadku współczesnego porządku międzynarodowego, a nowy jeszcze nie został nazwany - oceniła w naszym programie dyrektorka Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas dr Paulina Piasecka. Z kolei Witold Repetowicz, ekspert ds. Iranu, powiedział na wstępie, że atak Iranu na Izrael był spodziewany, a co więcej, Teheran musiał odpowiedzieć na izraelski atak na swój konsulat w Damaszku z początku kwietnia. Razem z ekspertami przyjrzeliśmy się bliżej temu, co może oznaczać konflikt na Bliskim Wschodzie. Oto wnioski.
W nocy z soboty na niedzielę (13/14 kwietnia) rozpoczął się irański ostrzał Izraela. Teheran wystrzelił w kierunku przeciwnika setki dronów kamikaze i rakiet. Nie brak głosów, że był to największy atak dronów w historii świata. Sytuację na Bliskim Wschodzie na bieżąco komentujemy z zaproszonymi do studia ekspertami.
Nie żyje mąż byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Stanisław Witek zmarł w wieku 72 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Informację jako pierwszy podał w mediach społecznościowych legnicko-jeleniogórski okręg PiS.
Spływają kolejne, niepokojące wieści z Bliskiego Wschodu. Poza doniesieniami o uszkodzeniach infrastruktury powstałymi w wyniku ataku Iranu na Izrael pojawiają się też dokładniejsze informacje o pierwszej, poszkodowanej osobie cywilnej. To 7-letnia dziewczynka, której stan określono jako ciężki.
W sobotni wieczór Iran zaatakował Izrael. W stronę Jerozolimy i innych izraelskich miast wystrzelonych zostało kilkaset dronów i rakiet. Telewizja CNN twierdzi, że to “największy atak dronów w historii”. Wsparcie wobec Izraela zadeklarowały już Wielka Brytania, Francja i Stany Zjednoczone, które pomogły w przechwytywaniu lecących pocisków. Iran deklaruje tymczasem, że uważa sprawę za “zakończoną”, ale premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiada, iż jest gotów na każdy scenariusz. Co wiemy po pierwszych godzinach od ataku?
- Bardzo wiele rzeczy, które przechodzą przez Parlament Europejski - takie jak dyrektywy cyfrowe - nie budzą praktycznie żadnego zainteresowania w Polsce - tak stan wiedzy Polaków na temat prac Unii Europejskiej ocenił Dobromir Sośnierz. - To są rzeczy, które będą miały znaczący wpływ na nasze życie - zakończył.
Piątkowe głosowania w Sejmie wywołały sporo emocji. Poseł Adam Gomoła zarzucił Jarosławowi Kaczyńskiemu, że ten "zamówił sobie wyrok" Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Lider Prawa i Sprawiedliwości bardzo szybko odniósł się do wypowiedzi młodego posła. Kaczyński zwrócił się bezpośrednio do Gomoły, mówiąc o "goebbelsowskiej propagandzie".
W piątek (12 kwietnia) w Sejmie ważyły się losy m.in. czterech projektów dotyczących aborcji. Posłowie mieli zdecydować, czy propozycje trafią do Komisji Nadzwyczajnej i będą dalej procedowane. Około godziny 15:00 odbył się blok głosowań w tej sprawie i wszystko stało się jasne. Czy były zaskoczenia?
Podczas trwającego posiedzenia Sejmu w czwartek 11 kwietnia posłowie debatują na temat zmiany prawa aborcyjnego. W pewnym momencie na sejmowej mównicy pojawiła się posłanka Konfederacji Karina Bosak, która nie mogła powstrzymać emocji. Żonie Krzysztofa Bosaka nagle załamał się głos, na co natychmiast zareagowali partyjni koledzy.
Wpadka podczas środowego posiedzenia Sejmu. Posłowie Lewicy przebywali na zamkniętym spotkaniu klubu i nie mieli pojęcia, iż w wyniku błędu technicznego, ich spotkanie jest transmitowane w hotelu poselskim. Kancelaria Sejmu zabrała już głos w tej sprawie.
W środę (10 kwietnia) rano na Placu Piłsudzkiego w Warszawie pojawili się politycy PiS, którzy chcieli uczcić pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Obecni na miejscu byli także przedstawiciele tzw. “Lotnej Brygady” chcący złożyć własny wieniec. To nie spodobało się jednak dwójce posłów, którzy wdali się z nimi w dyskusję. Padły poważne oskarżenia, musiała interweniować policja.
W środę (10 kwietnia) mija dokładnie 14 lat od katastrofy smoleńskiej. Z tej okazji w całym kraju odbywają się obchody rocznicy, w których uczestniczą najważniejsi politycy ze wszystkich opcji. Pamięć o wydarzeniu widoczna jest również w mediach społecznościowych, gdzie od rana pojawiają się wpisy parlamentarzystów i ich ugrupowań.
Nietypowo rozpoczęło się wtorkowe wydanie głównego serwisu informacyjnego TVP "19:30". 9 kwietnia chwilę przed startem programu widzowie zobaczyli na ekranach ważny komunikat. Po chwili przywitał ich widok Joanny Dunikowskiej-Paź.
- Stąd głównie ten wynik. Nie można jechać na narciarza. Albo się jest w rządzie, albo się nie jest i takie cwaniactwo połączone z butą tak się skończyło - tymi słowami w rozmowie z Gońcem Andrzej Rozenek ocenił strategię Lewicy po 15 października, która według niego jest niewłaściwa. - Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, to Lewicy ubywa dużo mandatów, prawie dziewięć czy dziesięć - skwitował Rozenek.