Premier Donald Tusk odniósł się w sobotę do słów Jarosława Kaczyńskiego z piątkowego przesłuchania przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Prezes PiS stwierdził, że nie może udzielić wszystkich informacji bez zwolnienia go z klauzuli tajności. - Proszę mówić prawdę, całą prawdę i tylko prawdę - napisał szef rządu.
Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej nie zdecyduje się na podpisanie ustawy ws. tabletki "dzień po". Czy politycy obozu władzy przygotowani są na taką ewentualność? Szef sejmowej komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej zapowiada, że rząd ma przygotowany plan B.
Zbigniew Ziobro w sobotę 16 marca nad ranem opublikował w mediach społecznościowych długi wpis, w którym przekazał szczegółowe informacje odnośnie swojego stanu zdrowia. Lider Suwerennej Polski dołączył także zdjęcie ze szpitalnego łóżka. Ziobro poinformował, że przeszedł w ostatnim czasie ciężką operację, ale żyje. - Teraz muszę wrócić do sił. Głęboko wierzę, że niedługo się zobaczymy - napisał Ziobro. Zdradził także okoliczności, w jakich dowiedział się o chorobie.
Jarosław Kaczyński stawił się w piątek 15 marca na posiedzeniu komisji śledczej do spraw Pegasusa. Już na samym początku doszło do spięcia. Prezes PiS odmówił złożenia fragmentu przyrzeczenia "będę mówił szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co mi jest wiadome". Kaczyński zaznaczył, że najpierw powinien uzyskać zgodę od premiera Donalda Tuska.
Kazachstan przejmuje przewodnictwo w IFAS i zapowiada kontynuację najważniejszych programów, których celem jest zmniejszenie katastrofy ekologicznej w basenie Morza Aralskiego. Działania te wymagają zaangażowania krajów Azji Centralnej i współpracy z międzynarodowymi partnerami.Kryzys ekologiczny w basenie Morza Aralskiego trwa. Przypomnijmy – w ciągu zaledwie 50 lat ZSRR doprowadziło do niemal całkowitego wyschnięcia jednego z największych jezior świata – położony na terenie Kazachstanu i Uzbekistanu akwen jeszcze w latach 60. XX w. zajmował powierzchnię 68 tys. km2, a więc niemal tyle samo, co Litwa. Dziś katastrofa postępuje, a region walczy z niedoborem i zanieczyszczeniem wody, degradacją gleby i pustynnieniem ogromnych obszarów, a także utratą lasów i różnorodności biologicznej. Na wyschniętym dnie Morza Aralskiego powstała nowa pustynia – Aralkum o powierzchni ponad 54 tys. km2, porównywalnej z terytorium Chorwacji.Dotychczas Kazachstanowi przy wsparciu Banku Światowego udało się odtworzyć niewielką część dawnego akwenu. Jezioro Północnoaralskie, tzw. Małe Jezioro to ok. 8 proc. wcześniejszej powierzchni.Degradacja basenu Morza Aralskiego zagraża całej Azji Centralnej i – zdaniem władz Kazachstanu, który właśnie objął przewodnictwo w Międzynarodowym Funduszu Ratowania Morza Aralskiego (IFAS) – konieczne jest wypracowanie nowych mechanizmów rozwoju współpracy w regionie. Jak zapowiada Askhat Orazbay, przewodniczący Komitetu Wykonawczego IFAS, głównym celem trzechletniej kadencji będzie dalsze zacieśnianie współpracy w zakresie ochrony zasobów wodnych, rozwiązywania problemów środowiskowych oraz społeczno-ekonomicznych basenu Morza Aralskiego, a także wprowadzania elementów „zielonej” gospodarki w krajach Azji Centralnej.
Z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO, prezydent oraz premier naszego kraju udali się na wizytę do Joe Bidena. Trzech polityków tego dnia postawiło na eleganckie, klasyczne stylizacje, jednak ekspert od mody męskiej wytknął Donaldowi Tuskowi pewien błąd.
Czy Jarosław Kaczyński pojawi się na posiedzeniu komisji śledczej ds. Pegasusa? Prezes PiS we wtorek (12.03) udzielił wymownej odpowiedzi. Słowa, jakie padną w piątek (15.03), będą kluczowe dla sprawy? Stanowisko Jarosława Kaczyńskiego może w tej kwestii rozczarować.
Orędzie Andrzeja Dudy wyemitowane zostało w poniedziałek (11.03) o godzinie 20.00. Prezydent zwrócił się do Polaków niemal na chwile przed historyczną wizytą w Stanach Zjednoczonych. - To była niezwykle odważna historyczna decyzja - mówił wprost do kamery Andrzej Duda.
Jak poinformowała w poniedziałek 11 marca Kancelaria Prezydenta, wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w tej sprawie. Jak dodano, w różnych krajach UE wybory odbędą się w dniach 6 - 9 czerwca.
Jak przekazał w Radiu Zet szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek, prezydent Andrzej Duda wygłosi w poniedziałek 11 marca specjalne orędzie do narodu. Ma być ono poświęcone przede wszystkim kwestiom bezpieczeństwa kraju. - Bezpieczeństwo powinno być wyłączone ze sporu politycznego. To przekaz pana prezydenta - zapowiedział Mastalerek.
Gorąco zrobiło się podczas obchodów kolejnej miesięcznicy smoleńskiej na Placu Piłsudzkiego w Warszawie. Tym razem doszło nawet do przepychanek i to z udziałem samego Jarosława Kaczyńskiego. Polityk nie krył targających nim emocji, gdy jego oczom znów ukazał się wieniec złożony przez aktywistów przy słynnym pomniku. Studzeniu atmosfery nie pomogły także okrzyki, sugerujące, że katastrofa smoleńska to perfidnie wykorzystywane paliwo polityczne Prawa i Sprawiedliwości.
Zaskakujące sceny w “Faktach po Faktach” TVN24. Anita Werner kompletnie zbiła z tropu swojego gościa nagraniem, na którym słychać, jak polityk PiS zachwala znienawidzony przez rolników Zielony Ład. Zmieszany tym faktem europoseł Karol Karski zupełnie nie wiedział, jak odeprzeć zarzuty i prawie zaniemówił. Chwilę wcześniej sam oprotestował unijne rozwiązania, nazywając je “obłędem klimatycznym".
Zbigniew Ziobro przerwał milczenie. Były minister sprawiedliwości, który zniknął ze sceny politycznej w związku z walką z chorobą nowotworową, opublikował długi wpis. Polityk wcześniej nie zabierał głosu, a wszystkie informacje na temat jego stanu zdrowia przekazywane były przez członków jego partii.
Z okazji dzisiejszego Dnia Kobiet marszałek Szymon Hołownia zdecydował się wysłać wszystkim parlamentarzystkom kwiaty. W toku toczącej się obecnie debaty nad prawem aborcyjnym ta decyzja nie została przez wszystkie polityczki przyjęta entuzjastycznie. - Chcemy praw, nie pustych gestów — zaapelowała w mediach społecznościowych Agnieszka Smoręda z Lewicy.
W trakcie trwającej dyskusji na temat Zielonego Ładu w Sejmie Marek Jakubiak mocno krytykował działania premiera Donalda Tuska, co nie podobało się wszystkim zebranym na sali plenarnej. Na koniec swojego wystąpienia poseł Kukiz'15 zwrócił się do jednego z polityków, który próbował go zagłuszyć. Padły bardzo niecodzienne słowa. Wszystko od razu podsumował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Czołowi polscy politycy żegnają w mediach uznaną i cenioną lekarkę prof. Elżbietę Starosławską. Wieloletnia dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zmarła w poniedziałek 4 marca. Suwerenna Polska przekazał, że w ostatnich tygodniach lekarka ratowała m.in. życie Zbigniewa Ziobry.
1 marca odbył się pogrzeb Aleksieja Nawalnego, równo 2 tygodnie po jego śmierci. Kreml nadal podtrzymuje wersję wydarzeń dotyczącą przyczyn śmierci Nawalnego. Uroczystość zgromadziła tysiące osób i duży pokaz siły policyjnej. Okazało się, że żona i córki opozycjonisty musiały zdecydować się na trudną decyzję.
Łukasz Schreiber ogłosił rozstanie ze swoją żoną Marianną. Polityk PiS-u nie mógł znieść faktu, że żona woli robić własną karierę, zamiast siedzieć w domu i cmokać do męża w telewizorze.
Wspaniałe wieści dla Polski napływają z Brukseli. Komisja Europejska w końcu zadecydowała o wypłacie rządowi nad Wisłą pieniędzy pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy i funduszy spójności. W związku z tym, do naszego kraju łącznie powędrować ma aż 600 mld złotych. Problemem może być jednak fakt, że czas na wydanie pieniędzy jest mocno ograniczony.
Sensacyjne doniesienia portalu Onet na temat Daniela Obajtka. Były już prezes Orlenu miał być na liście osób podsłuchiwanych przez CBA przy użyciu systemu Pegasus. Co więcej, materiał zgromadzony podczas operacji “Vampiryna” skłonił ponoć funkcjonariuszy do wnioskowania o postawienie Obajtkowi zarzutów. Ulubieniec Jarosława Kaczyńskiego już odniósł się do tych rewelacji.
W poniedziałek 26 lutego przed sejmową komisją śledczą do spraw afery wizowej odbyło się przesłuchanie Piotra Wawrzyka. Były wiceminister spraw zagranicznych skorzystał z prawa do odmowy zeznań. Po przesłuchaniu Wawrzyk udzielił krótkiej wypowiedzi mediom, podczas której doszło do spięcia z posłem Konfederacji.
Centralne Biuro Antykorupcyjne weszło do siedziby Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Działania prowadzone są w związku z aferą wizową. Rzecznik prasowy PAIH przekazał, że "agencja wykazuje wolę współpracy".
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar nie ukrywa, że lista osób inwigilowanych systemem Pegasus w Polsce jest "szokująco" długa. Dodatkowo polityk podkreśla, że niektóre nazwiska znajdujące się na liście są bardzo zaskakujące i "trudno sobie wyobrazić powody", dla których miały być podsłuchiwane.
Wielka afera z udziałem nowego TVP Info. Dziennikarze stacji zaliczyli potężną wpadkę, pokazując na wizji skandaliczny wpis, który błędnie przypisano posłowi Przemysławowi Wiplerowi. Polityk nie krył oburzenia i zażądał natychmiastowego sprostowania podanego dalej “fake newsa”, grożąc nawet wkroczeniem na drogę sądową. W tej sytuacji Telewizja Polska musiała posypać głowy popiołem.
Przed nami czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Kwestią szczególnie interesującą media w tym kontekście są potencjalni kandydaci na stanowiska europosłów, w tym m.in. udział w elekcji Zbigniewa Ziobry. Lider Suwerennej Polski wycofał się z życia politycznego po tym, jak zdiagnozowano u niego złośliwy nowotwór przełyku. Czy latem wróci na salony? Jego bliscy współpracownicy ujawnili całą prawdę.
Coraz bliżej likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Organ, który przed laty był oczkiem w głowie Mariusza Kamińskiego, najprawdopodobniej wkrótce zostanie tylko wspomnieniem. Takie plany ma przynajmniej rządząca koalicja, choć pokrzyżować je może prezydent Andrzej Duda. Niemniej, minister Tomasz Siemoniak zapowiada konkretną datę przedstawienia stosownej ustawy. Zmiany mogą wejść w życie lada chwila.
Saga związana ze skazaniem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika trwa. Prawo i Sprawiedliwość upiera się, że obaj politycy nadal powinni zasiadać w Sejmie, a także wywiera presję na swoich członków, by odmówili przejęcia po nich mandatów. Niespodziankę partii Jarosława Kaczyńskiego może jednak sprawić znana z częstej zmiany poglądów Monika Pawłowska. Była posłanka ugrupowania ponoć poważnie zastanawia się nad powrotem na Wiejską i ma już w tym cichych sojuszników. Negocjacje są w toku.
Daria Nawalna to córka rosyjskiego więźnia politycznego, Aleksieja Nawalnego. Choć ma niepozorny wygląd i jest filigranową blondynką, nie można dać się zwieść pozorom. Drzemie w niej wielka odwaga. Nie jest bowiem tajemnicą, że do niedawna pozostawała pod stałą obserwacją wschodnich służb. Jaka jest córka walczącego o wolność opozycjonisty?