Jednym z gości dzisiejszego wydania programu "Raport Gońca" był Piotr Kaleta z PiS. Polityk w rozmowie z Erykiem Błaszakiem z Gońca skomentował m.in. wczorajszą decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy budżetowej i jednoczesnym skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. Nie zabrakło ostrych słów w kierunku obecnej władzy. - Jesteśmy w tej chwili na wojnie politycznej - stwierdził Kaleta.
Zmarł Krzysztof Żabiński, dawny działacz Solidarności, minister-szef Urzędu Rady Ministrów w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Był także wiceministrem spraw wewnętrznych w rządzie Hanny Suchockiej. Odszedł w wieku 70 lat. Smutną wiadomość przekazał wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński.
Spytaliśmy Polaków, jak oceniają pierwsze tygodnie pracy rządu Donalda Tuska. Ponad 45 proc. ankietowanych wyraża zadowolenie, przeciwnego zdania jest 28 proc. osób. Sondaż przeprowadziła firma SW Research, na zlecenie Goniec.pl.
Zapowiadane przez rząd rewolucyjne rozwiązanie, polegające na zniesieniu oceniania prac domowych w szkołach podstawowych, budzi ogromne emocje społeczne. Widać to także w naszym sondażu przeprowadzonym przez SW Research: Polacy są w tej sprawie podzieleni.
- Przed wizytą w programie "Superwizjer” zostali do mnie wysłani posłańcy, którzy powiedzieli: “uważaj, bo to wszystko obróci się przeciwko tobie”. To byli ludzie ze służb specjalnych. Nie chciałem z nimi rozmawiać, ale wiadomość do mnie dotarła i zrozumiałem to ostrzeżenie. Z pełną świadomością powiedziałem jednak prawdę o tym, co się działo w CBA - mówi w rozmowie z Gońcem Tomasz Kaczmarek, były funkcjonariusz CBA, znany jako “agent Tomek”.
Coraz bliżej ustanowienia w Polsce nowego święta państwowego. Te przypadać miałoby na dzień 15 października, na pamiątkę wyborów parlamentarnych w 2023 r. Jego pomysłodawcy stoją na stanowisku, że niezwykły zryw obywateli, wyrażony rekordową frekwencją wyborczą i zwycięstwem ugrupowań prodemokratycznych, należy godnie upamiętnić. Co innego uważają politycy Zjednoczonej Prawicy, którzy już kpią z inicjatywy.
Rozpoczął się wyścig polityków o miejsca na listach do Parlamentu Europejskiego. Poważna walka zapowiada się m.in. w Prawie i Sprawiedliwości, gdzie chętnych jest o wiele więcej niż potencjalnych mandatów. Tradycyjnie, na największe poparcie kandydaci partii Jarosława Kaczyńskiego mogą liczyć na wschodzie kraju, w tym na Podkarpaciu. Właśnie stamtąd, jak dowiedziało się Radio ZET, ma wystartować były marszałek Sejmu Marek Kuchciński, ale nie tylko on. W spekulacjach coraz częściej pojawia się nazwisko jeszcze jednego, zaskakującego pretendenta. O kogo chodzi?
Senator Krzysztof Kwiatkowski był w ostatnim czasie jednym z gości w programie "Raport Gońca". Polityk wypowiedział się m.in. na temat transakcji Orlenu z Saudi Aramco. Kwiatkowski nie ma wątpliwości, że Daniel Obajtek i Jacek Sasin odnośnie tej sprawy "będą mieli szansę porozmawiać z prokuratorem".
Gorąca niedziela (28 stycznia) na antenie Telewizji Republika. W dniu 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do udziału w jednym z programów zaproszony został poseł Polski 2050. Kamil Wnuk wystąpił na antenie obklejony czerwonymi serduszkami i chętnie mówił o popularnej akcji. To jednak nie przypadło do gustu obecnym w studiu politykom PiS i samemu prowadzącemu. W efekcie wybuchła potężna awantura, podczas której Miłosz Kłeczek znów nie potrafił ugryźć się w język.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości udali się w podróż po kraju. W sobotę (27 stycznia) w Krakowie pojawiła się np. była premier Beata Szydło, którą ugościć chciał tłum zwolenników partii Jarosława Kaczyńskiego. Wśród zebranych pojawiła się jednak także kobieta, próbująca zadać pytanie będące nie w smak większości obecnych. Jeden z mężczyzn tak się zdenerwował, że ruszył w stronę seniorki, sprawiając wrażenie, jakby chciał ją uderzyć. Zwaśnioną parę trzeba było siłą rozdzielać. Prawie doszło do rękoczynów.
Takich scen w Telewizji Republika nikt nie mógł przewidzieć. Medium nagle przerwało transmisję ze spotkania Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami Lublina, tylko po to, by pokazać blok reklamowy. Kiedy zaś ten się skończył, kamera przeniosła się do Katowic, gdzie gościł akurat Mateusz Morawiecki. Znamienne, że dosłownie chwilę wcześniej prezes PiS zaprzeczał, jakoby stosował jakąkolwiek cenzurę.
Andrzej Rozenek był jednym z gości w najnowszym programie "Raport Gońca". Pytany przez naszego redaktora m.in. o to, czy Wąsik i Kamiński nadal są posłami, nie miał żadnych wątpliwości. Padła również jednoznaczna opinia odnośnie przyszłości działań obecnego rządu w kontekście prezydenta Andrzeja Dudy.
Na Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika czekają już kolejne kłopoty. Byli szefowie CBA opuścili zakłady karne, ale są bohaterami kilku innych toczących się postępowań. Jedno z nich, dotyczące inwigilacji przy użycia Pegasusa, w końcu ruszyło. Poszkodowany europoseł Krzysztof Brejza w czwartek (25 stycznia) został wezwany do prokuratury na przesłuchanie.
W czwartek po godzinie 10.00 rozpoczęło się kolejne posiedzenie Sejmu. Najwięcej emocji cały czas wzbudza sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Podczas burzliwych obrad nagle na mównicy pojawił się Jarosław Kaczyński. Krótko odpowiedział posłowi Koalicji Obywatelskiej.
Ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik gościli w środę wieczorem u Danuty Holeckiej w TV Republika. Kamiński wyznał w rozmowie z prezenterką, że podczas ostatniego dnia pobytu w zakładzie karnym był przymusowo dokarmiany. - Zadano mi to cierpienie. Ktoś podjął decyzję, żeby przeprowadzić to, żeby złamać mnie - relacjonował polityk.
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsiki opuścili wczoraj więzienne mury. Opinia publiczna w dużej mierze zwróciła uwagę na wygląd i formę fizyczną tego pierwszego, który w zakładzie karnym prowadził protest głodowy, a jego stan był rzekomo bardzo poważny. - Tak nie wygląda stan zagrożenia życia, a dokarmianie przez sondę nie jest torturą - uważa w rozmowie z portalem o2.pl Renata Piżanowska, położna z Nowego Targu.
Podczas środowej konferencji prasowej Donalda Tuska, zorganizowanej tuż po posiedzeniu rządu, pomiędzy premierem a przedstawicielem Telewizji Republika doszło do spięcia. Poszło o pytanie dotyczące wątpliwości związanych z odebraniem mandatów poselskich Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi. Tusk zwrócił się do reportera z ironią.
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, politycy ułaskawieni we wtorek 23 stycznia przez prezydenta Andrzeja Dudę opuścili wieczorem więzienne mury. Kamery Gońca uchwyciły, gdzie były minister i szef CBA udał się chwilę po wyjściu na wolność.
To Mariusz Kamiński był szefem służb specjalnych w czasie, gdy dokonywano szeregu nielegalnych działań. To on za nie odpowiada - mówił dziś w „Raporcie Gońca” Krzysztof Brejza. - To jego służby weszły na mój telefon i ściągnęły 80 tys. moich SMS-ów - grzmiał europoseł KO.
We wtorek 23 stycznia niemal wszystkie media skupione były na sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy opuścili we wtorek wieczorem zakłady karne po decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który ponownie ułaskawił polityków. Maciej Wąsik po wyjściu z aresztu w Przytułach Starych koło Ostrołęki w szczególny sposób zwrócił się zwłaszcza do swojej żony.
- Znam dokładnie sprawę operacji wymierzonej w Andrzeja Leppera. Służby nie dysponowały niczym, co mogłoby wskazywać na popełnienie przez niego przęstepstwa! To oni zarzucili sieć w celu osaczenia go - mówił dziś w „Raporcie Gońca” Krzysztof Brejza. - Szkoda, że prezydent nie ma odwagi spojrzeć w oczy synowi Leppera - dodał polityk KO.
Dwa tygodnie. Tyle dokładnie spędzili za kratami Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński. We wtorek (23 stycznia) prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o skutecznym ułaskawieniu byłych szefów CBA, a ogłosił to w towarzystwie małżonek skazanych polityków. Jedna z nich, Barbara Kamińska, skupiła wówczas na sobie całą uwagę, kusząc się o zastanawiający, ale i mocno kontrowersyjny gest. Internauci nie kryją swojego oburzenia i nie przyjmują do wiadomości pokrętnych tłumaczeń Kancelarii Prezydenta.
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik opuścili we wtorek 23 stycznia wieczorem więzienne mury. Prezydent Andrzej Duda ponownie ułaskawił polityków PiS. Wieczorne wydarzenia skomentował w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Napisał krótko.
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik opuścili we wtorek 23 stycznia wieczorem zakłady karne. Politycy PiS wyszli na wolność zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, który wydał w tej sprawie akt łaski. Chwilę po opuszczeniu więziennych murów Mariusz Kamiński zwrócił się do Donalda Tuska i Szymona Hołowni.
Prezydent Andrzej Duda we wtorek 23 stycznia podczas swojego oświadczenia do mediów podjął decyzję o ponownym ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. W trakcie wystąpienia towarzyszyły mu żony obu polityków. Sprawne oko wielu obserwatorów wychwyciło niecodzienne zachowanie Barbary Kamińskiej. W sieci posypała się lawina komentarzy.
Prezydent Andrzej Duda wygłosił we wtorek 23 stycznia po godzinie 17.30 pilne oświadczenie. Wcześniej Ministerstwo Sprawiedliwości informowało, że do prezydenta trafiły akta sądowe związane z postępowaniem ułaskawieniowym wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Andrzej Duda podjął dalszą decyzję w tej sprawie.
Ministerstwo Sprawiedliwości wydało we wtorek 23 stycznia przed godziną 15.00 pilny komunikat ws. zatrzymanych polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Szef resortu Adam Bodnar podjął decyzję.
Emocje związane z osadzeniem w zakładach karnych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wciąż nie opadają. Syn pierwszego z polityków drży o życie ojca, który mimo trudnej sytuacji zdrowotnej, kontynuuje protest głodowy. Kacper Kamiński nie zamierza zresztą kryć swoich obaw i na łamach “Super Expressu” apeluje do ministra Adama Bodnara o natychmiastowe działanie. - Boimy się, każdego dnia może wydarzyć się coś złego - mówi.