Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ważne informacje dotyczące Franciszka. Kuria papieska wydała specjalne oświadczenie
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 17.12.2023 11:36

Ważne informacje dotyczące Franciszka. Kuria papieska wydała specjalne oświadczenie

papież Franciszek
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Bardzo ważny dzień dla wszystkich katolików na świecie. W niedzielę 17 grudnia 87. urodziny obchodzi papież Franciszek. Z tej okazji specjalne oświadczenie wydała diecezja rzymska. Obecny Biskup Rzymu zalicza się już do grona najstarszych urzędujących papieży.

Papież Franciszek kończy 87 lat

Papież Franciszek w ostatnich tygodniach nie miał powodów do radości. Głowa Kościoła katolickiego borykała i nadal boryka się z problemami ze zdrowiem, które zmusiły ją do rezygnacji z niektórych, ważnych planów. Dziś jednak nastał dzień świętowania. Następca św. Piotra 17 grudnia kończy 87 lat, w związku z czym kuria papieska wydała specjalne oświadczenie. 

Jak czytamy w nim, papież Franciszek określony został mianem “prawdziwego daru i źródła nadziei dla Kościoła oraz ludzkości dotkniętej podziałami, wojnami i pandemiami”.

Wypraszamy wszelkie błogosławieństwo Pana dla niego i jego posługi, którą pełni w naszym Kościele w Rzymie i na świecie - przekazano.

Stan najwyższej gotowości w TVP. Michał Adamczyk rozesłał tajne pismo

Skromne uroczystości w dniu urodzin

Czy papież Franciszek zamierza hucznie świętować swoje kolejne urodziny? Nie do końca. Katolicki dziennik “Avvenire” twierdzi, że zwierzchnik katolików nie ma specjalnych planów. Jak zawsze, także i dziś spotka się z pacjentami watykańskiej placówki pediatrycznej i uda się do Auli Pawła VI na skromną uroczystość z udziałem dzieci.

ZOBACZ: Papież Franciszek abdykuje? Stanowczy głos z Watykanu, wszystko jasne

Gazeta przytacza także wypowiedź Franciszka, który nawet dziś pamięta o tragizmie toczących się wojen - w Ukrainie, Jemenie i Gazie. Papież uważa, że dlatego tak ważne jest dzielenie się radością. - Pamięć o nich [dzieciach wojny - red.]  zachęca nas, abyśmy byli światłami dla świata, aby poruszać serca wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy mogą powstrzymać wichurę przemocy - mówił niedawno.

Jeden z najstarszych biskupów Rzymu

Urodziny papieża są wyjątkowe także z innego względu niż tylko ten związany z rolą, jaką Franciszek pełni w światowym ładzie. Watykan bardzo rzadko jest świadkiem tego, by urzędująca głowa Kościoła katolickiego dożyła tak sędziwego wieku.

Tym samym, obecny papież jest jednym z najstarszych w historii. Klemens XII dożył 88 lat, a Leon XIII zmarł w wieku 93 lat. Teoretycznie najstarszym biskupem Rzymu był Benedykt XVI, który dożył 95 lat, ale już jako emerytowany papież. Abdykował w 2013 roku w wieku 86 lat.

Źródło: Polsat News