Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Kościół wprowadza ważne zmiany dotyczące pogrzebów. Zatwierdził je papież Franciszek
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 14.12.2023 15:40

Kościół wprowadza ważne zmiany dotyczące pogrzebów. Zatwierdził je papież Franciszek

Pogrzeb
Pixabay @carolynabooth

Watykańska Dykasteria Nauki Wiary ogłosiła we wtorek ważne zmiany dotyczące pochówku zmarłych. Dokument określający nowe postanowienia został zatwierdzony przez papieża Franciszka oraz prefekta dykasterii kardynała Victora Manuela Fernandeza.

Kościół wprowadza zmiany dotyczące pogrzebów

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Matteo Zuppi zwrócił się z zapytaniem do dykasterii, czy możliwe jest przechowywanie prochów zmarłych we wspólnych miejscach, np. w ossuariach. Poproszono również o komentarz do przechowywania niewielkiej części prochów w miejscu wyjątkowo ważnym i znaczącym dla zmarłego.

Dykasteria na pytania kardynała odpowiedziała twierdząco, z zaznaczeniem, że należy przy tym unikać interpretacji panteistycznych, naturalistycznych lub nihilistycznych. 

Nadchodzą wielkie zmiany w TVP. Dotychczasowe gwiazdy trafią do Polsatu?

Kościół zmienia zasady ws. pogrzebów

Watykańska dykasteria dalej tłumaczy, iż możliwe jest zorganizowanie miejsca wspólnego gromadzenia oraz przechowywania prochów zmarłych. Mowa o wspólnym cinerarium. Poinformowano również, że Kościół może rozważyć prośbę członków rodziny o zachowanie małej ilości prochów bliskiej osoby, tak aby umieścić je w szczególnie ważnym dla niej miejscu.

W dokumencie, który został opublikowany na stronie internetowej kongregacji, wskazano, że kardynał Matteo Zuppi powołał specjalną komisję, by udzieliła "chrześcijańskiej odpowiedzi" w obliczu coraz popularniejszej formy pogrzebów, jaką jest kremacja i rozsypywania prochów zmarłego w środowisku naturalnym.

Zmiany w pogrzebach. Papież Franciszek zatwierdza

Celem powołanej przez kardynała komisji miało być również to, aby m.in. "nie pozwolić, by przeważyły względy ekonomiczne, sugerowane przez niższy koszt rozsypania". Treści zawarte w dokumencie zostały oficjalnie zatwierdzone przez papieża Franciszka, a także prefekta dykasterii kardynała Victora Manuela Fernandeza.

Dykasteria podkreśla, że prochy zmarłej osoby muszą być przechowywane w miejscu świętym, czyli na cmentarzu, lub w kościele albo na terenie odpowiednio wyznaczonym przez kościół. Powodem tego jest potrzeba "zmniejszenia ryzyka odsunięcia zmarłych od modlitwy i pamięci krewnych i wspólnoty chrześcijańskiej", a także uniknięcia "zapomnienia czy braku szacunku", oraz "nieodpowiednich czy przesądnych praktyk".

 

Źródło: PAP/Vatican News